Son Dakika Haberler

Zehra Betül Şişman

Zehra Betül Şişman

​Adolf Hitler'in siyanür kapsülü ile ironik intiharı Gerçek diktatörler dosyası -1

20 Mayıs 2019
Türkiye’nin gündemi ne zaman sıkışsa hoop hemen diktatör muhabbeti başlıyor.
Dün okuduğum komün-kürt bir gazete ‘AHVAL’de manşette cüretsizce  şöyle yazıyordu;
‘Recep Tayyip Erdoğan kendi sonunu görmek için Adolf Hitlerin son yıllarını anlatan‘Çöküş’ filmini izlemeli’
İradenin talip ettiği bir zorunluluk üzere değil kendi tercihlerine göre yaşayan insanlar,rahat rahat diktatör aşağı diktatör yukarı diyebiliyor ve gazeteler bu ülkenin seçim ile iş başına gelen Cumhurbaşkanına gayet rahat bir şekilde tahrik ve tahrip içerikli yazılar yazabiliyor, sonra kalkıp bu ülkede demokrasi yok bu ülkede diktatörlük var diyorlar.
İçerden ayrı yafta dışardan ayrı damga , geçen günlerde manipülasyonda başı çeken The Guardian gazetesi ise mahallenin kabadayısı Recep Tayyip Erdoğan şeklinde manşet attı.
Geçelim bunları geçelim…
 
Şayet bir ülkenin başında gerçekten bir diktatör olsa ne bu tip söylemleri konuşma cesaretiniz olur nede bu ülkede binlerce savaş mağduru mülteci barınabilir.
Hep aynı sistem hep aynı kurgu, uzun süreli halk talebi ve demokratik ekonomik istikrar dönemleri dış güçler tarafından her zaman bu şekilde kesintiye uğratılmış ve kaotik süreçlerin başlangıçları bu tip motto cümlelerle kurgulanmıştır.
Bizde gerçek diktatör nedir kimdir bilinsin istedik sizler için psikiyatristlere sorduk, siyasi ve sosyolojik okumalarımızdan bir derleme yaptık ve sizler için GERÇEK DİKTATÖRLER  başlıklı bir yazı serisi oluşturduk buyurunuz efendim,
Adolf hakkında belki de hiç duymadıklarınız ve bilmedikleriniz…
O tuhaf, komik bıyıklarından başlamak istiyorum konuya sakın bu abzürt bıyıkları tarz filan sanmayın!
Olası bir KBRN yani kimyasal biyolojik saldırıda gaz maskesi yüzüne tam otursun diye savaş öncesi böyle bir hal aldı o komik bıyıkları.
Peki Adolf kimdi? Onu bu kadar acımasız yapan faktörler nelerdi?
Hitler kısaca anlatacak olursak;
Nevrotik diye adlandırılan daha pratik dil ile PSİKOPAT denilen insan tipidir,aslında beraberinde antisosyal kişilik bozukluğu, narsizm, paranoya gibi birçok hastalığıda içinde barındırıyor.
Bu hastalıkların bir çoğu çocukluktan baş gösteren süreçlerle oluşuyor.
İşte Adolf’da böyle idi.
Kendisini ballandıra ballandıra anlattığı kitabı KAVGAM’da kendisini harika bir çocuk harika bir insan olarak anlatsada o dönemin istihbarat raporlarında geçen bilgiler hiçte böyle söylemiyor.
Adolf kendini geleceğe aklama fikri ile yazdığı Kavgam kitabında ;
Düzenli bir ailede yetiştiğini babasının eve düzenli geldiğini ve iyi bir aile ortamı olduğundan bahseder kendini hep merkeze alarak kardeşlerinin varlığından bile söz etmez. Fakat gerçekte Adolf  beş kardeşli fakir bir ailede alkolik memur bir babanın, şiddetin ve öfkenin altında huzursuz ortamda büyür.
Babası o kadar tuhaftır ki geceleri alkol ile kaybettiği itibarını kendince evde şöyle toparlar;
Evde ve sokakta bana bay baba diye hitap edeceksiniz çocuklar!!!
Kim bilir? Belki de Adolf Hitler’in en yakınındakilere bile
Bana führerim (liderim) diyeceksiniz arzusu buradan geliyordur?
1914 lü  yıllarda gönüllü genç bir subay olarak göreve başladığı askeriyede kendini belli etmek ve kabul görmek için arkadaşlarını generallere gammazlar ve bir çoğunun hain damgası yemesini sağlar sonrada oturup ölümlerini keyifle izlerdi.
Aslında cezalandırmak onun içindeki ben ilahım duygusunu perçinliyor  ve bu duygu ona inanılmaz keyif veriyordu.
Gelelim Adolf’un sosyal yaşam becerisine,
Müzik ve komedi tarzı kabare tiyatrolara hayli  meraklı idi.
 Fakat bu normal gibi görünen sanatsal faaliyetlerini ileriki yıllarda psikopatça kullanacak, tüm insanlığa pes doğrusu dedirtecekti.
Adolf savaş yıllarında esirleri her gün toplama kamplarında bir araya getirir sonra Mozart eşliğinde meydana çırılçıplak toplatır sonrada sağlık muayenesinden geçip görev yerlerine dağıtırdı.
Yada işe yaramaz sayılan hasta ve yaşlıları kurşuna dizdirir utanç, korku ve acı içindeki insanları elinde kahvesi ile sakince izlerdi.
Gelelim Adolf’un mizah anlayışına,
Askeriyede en yakın arkadaşlarından bir tanesine devamlı heyyy!!
gübre çuvalı diye hitap eder, sonrada rezil olan arkadaşına bakıp kahkahalarla gülerdi.
Ne diyelim korkunç bir mizah anlayışı işte…
2.Dünya savaşına gönüllü asker olarak başlayıp Führer olarak devam eden Psikopatımız yönetim şeklini Yahudi nefreti ve Almanya’nın Dünya hakimiyeti felsefesine oturtur.
Kitleleri kelimelerin büyüsü ile hipnotize eder insanları kin ve öfke ile faşistçe zehirlerdi.
Nitekim bu şekilde uzun bir müddet  Almanya’da nasyonel sosyalizim akımı ile istediği gibi gayet başarılıda olur hani.
Fakat daha sonra savaşın son demlerinde rüzgar farklı yönden esmeye başlar ve Adolf kaybeder.
Peki son dakikaya kadar direnen  ve katı kalbinden taviz vermeyen
Adolf nasıl öldü?
Bir yer altı sığınağında lağım fareleri gibi rutubet ve korku içinde siyanür kapsülü ile intihar ederek öldü.
Velhasıl bir Arap atasözünün dediği gibi,
MEN DAKKA DUKKA…
Şimdi gelelim şu ucuz diktatörlük yamasına,
Binlerce savaş mağduru insanı ırk, soy, sop  gözetmeden ülkesinde barındıran, ülkesinin sınırında koridor oluşturan Kürtleri, kürt kardeşlerim ve pkk olarak ayıran, Kızılay, Afad gibi kurumları ile tüm Dünya’nın savaş yaralarını saran ve yüzde 52.6 lık oy oranı ile seçilen bir Cumhur başkanı diktatör öyle mi?
Hadi bi geçelim oradan….
Ez Cümle
Karizmatik ve otoriter lider tipolojisi ile psikopat totaliter liderlerin ortak özellikleri vardır,
Kararlılık, hitabetin güçlülüğü, vazgeçmemek, korkusuzluk, az uyumak çok çalışmak  gibi.
Ama birde farkları vardır ki otoriter ve totaliter liderleri birbirlerinden bıçakla ayırır gibi ayrıştırır adeta siyahla beyazı, gündüz ile geceyi ayırır gibi,
DEMOKRASİ VE İNSAN SEVGİSİ…


 

Yorumlar

Önemli Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan konhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
 • zehra betül şişman

  Yorumunuz imla hataları ile dolu ama önemli değil biz tüm okurlarımızı seviyoruz:)Mesleğim sosyolog,yüksek lisansım siyaset bilimi:)Uluslar arası bazda savaş bölgelerinde birçok savaş sosyolojisi projesi yürüttüm Adolf hakkında binlerce sayfa hakemli bilim makalesi okudum ve Tayyip Erdoganı gayet iyi tanıyor 30 lü yaşlarını geçmiş tarihe son 15 yıldır canlı tanıklık etmenin ve alanımda muktedir olmanın verdiği özgüven ve aklı muktedir bir biçimde savunuyorum...Saygı ve sevgilerim ile Ayşe hanım

  • Cevapla
  • Begen (0)
  • Begenme (0)
 • Ayşen

  Yazınızı bir tesadüf sonucu okudum.Mesleğinizi merak ettim.Yazı imla hataları ile dolu ve akıcılıktan çok uzak.Önüne gelenin yerel basında yazı yazması üzücü.Tayyip Erdoğan ile Hitler arasındaki benzerliği maalesef görenekmişsiniz “Kavgam”kitapını okumuş biri olarak yorumunuza şaşırdım.Gerçekten okudunuz muErdoğan be Hitler arasındaki benzerlik “ güçlendikçe otoriterleşmek “tir.Seçilmiş insan derken hitlerde çok büyük oy ile kazandı.Demokrasi derseniz,seçilmiş insanları koltuğundan indiren biri “Demokrat”olamaz.Milli irade nedirBir araştırın.O irade sadece kendisine geçerli bir insan “ Demokrat”olamaz Üstelik Hitler tüm dünyaya hükmedecek bir Almanya hayali kuruyordu.Deli de olsa Hayel de olsa Tayyip Erdoğan sadece kendisini ve etrafını zengin etmeyi başardı ve bunu korumak “Otoriter” leşti.Hitler,tüm dünyayı korkuttu.Gücüyle Lütfen biraz araştırmacı gazetecilik yapın.

  • Cevapla
  • Begen (0)
  • Begenme (0)