Son Dakika Haberler

Bu haberi daha sonra okumak için kaydedebilir ve sağ üst köşedeki butona basarak haberi okuyabilirsiniz!

Tokenler geleceğin para birimi olacak mı ve neden çoğu insan tarafından hala bilinmiyor?

Tokenler geleceğin para birimi olacak mı ve neden çoğu insan tarafından hala bilinmiyor?
Yazar
Avrupa'nın en büyük kripto para borsası WhiteBIT'in kurucusu ve CEO'su Volodymyr NosovVolodymyr Nosov

Token nedir, ne gibi avantajlara sahiptir ve sahibine ne gibi faydalar sağlar? Token geleceğin para birimi haline gelebilir mi ve genel olarak bu varlığın beklentileri nelerdir? Hadi bulalım.

Modern dünyada “kripto para” kavramı artık şaşırtıcı değil. Çoğu insan en azından bunu duydu, çoğu özü biliyor, bazıları aktif olarak kripto para birimleri geliştiriyor ve kullanıyor. Tek kelimeyle, kripto para birimleri bugün vızıltıda. Ve bu harika. Ancak arkadaşınıza veya tanıdıklarınıza “token nedir?” diye sorarsanız, en azından bir cevap almanız pek olası değildir. Ve şimdi harika değil. Token bugün, kripto endüstrisinin hızla gelişen ve çok önemli bir parçasıdır. Jetonları bilmemek ve kullanmamak, kendinizi çok sayıda avantajdan mahrum etmek anlamına gelir.

 

Genel olarak, bazı Batılı analistler haklı olarak doğru yönetimle tokenlerin klasik kripto para birimlerinden daha popüler ve talep gören hale gelebileceğine inanıyor. Neden böyle? Çok basit - jeton aynı anda bir ödeme aracı, bir indirim kartı ve bir yatırım aracı olarak kullanılabilir. Kârlı ve kullanışlıdır. Ve bu, tokeni geleceğin evrensel para birimine dönüştürmek için ön koşulları sağlar.

 
Token: nedir ve nasıl çalışır?
 
Çocuğunuzla birlikte bir lunaparkta olduğunuzu hayal edin. Çocuğunuzun atlıkarınca sürmesi, kayması, dondurma yemesi için kasada gerçek parayla jeton satın almanız gerekir. Sadece parkın topraklarında çalışırlar, ancak onlarsız parkta yapacak hiçbir şeyiniz yoktur. Ne kadar çok jeton alırsanız, çocuğunuzun gün içinde o kadar ilginç ve eğlenceli olacak. Jeton, parktaki varlığınızdır. Basitçe söylemek gerekirse, bir jeton bir tokendir.
 
Aslında tokenler, belirli bir prosedüre göre blok zinciri teknolojisi temelinde çıkarılan bir varlık olan dijital bir birimdir. Merkezi olmayan bir kripto para biriminden farklı olarak, bir tokenin her zaman belirli bir yaratıcısı vardır - genellikle belirli bir kripto para birimi borsası. Tokenlerin etki mekanizması, bir şirketin hisselerine benzer, ancak gerçekte bu varlıklar yasal olarak hisse değildir.
 
 
Basitleştirilmiş, şema şuna benzer: borsa tokenleri verir, kullanıcı bunları satın alır ve belirli ürünlere, hizmetlere veya örneğin indirimlere erişim sağlar. Token kullanmanın birçok yolu vardır. Ancak küresel öz aynıdır - kâr. Ayrıca, fayda hem kullanıcılar hem de borsanın kendisi içindir. İlki ek fırsatlar elde eder, ikincisi piyasanın genel likiditesini arttırır ve kullanıcı tabanını arttırır.
 
Tokenlerin avantajları: nasıl, ne için ve neden
 
Borsa tokenleri oldukça genç bir fenomendir. İlk olarak 2017'de ticaret ücretlerini azaltmak için hizmet tokenleri olarak ortaya çıktılar. Ancak o zamandan beri, kullanımları önemli ölçüde genişledi. Bugün, borsaya bağlı olarak, bir token aynı zamanda dahili işlemler yapmak, bir hizmet için ödeme yapmak veya ortak platformlarda satın alma yapmak için de kullanılabilir. Uygulama çok yönlüdür: seyahat, eğlence, finansal hizmetlerden gayrimenkul edinmeye kadar.
 
Örneğin, Bitfinex kripto borsasında token sahipleri sitenin kredi hizmetinde indirim, itibari para yatırma ve çekmede indirim ve alım satım komisyonlarında %15 indirim alma fırsatına sahiptir.
 
KuCoin borsası, KuCoin Shares token sahipleri için benzersiz bir motivasyon sistemi yarattı. Ücret tahsilatlarının %90'ı tüm token sahiplerine dağıtılır. Özellikle %50, sakinler arasında bölünür ve kullanıcının ödülü sahip olduğu token sayısıyla orantılı olarak artar. %40'ı borsaya yeni insanları davet eden kullanıcılar arasında bölünür. %10'u piyasadan tokenleri geri almak için harcanır.
 
 
Ayrıca tokenlar, sahiplerinin borsanın ekosistemini etkilemesine olanak tanır. Bunlar arasında kripto para birimlerinin listelenmesi için oylama seçenekleri, airdroplara ve promosyonlara katılma fırsatı, proje elçisi olma fırsatı yer alıyor. Diğer bir önemli avantaj ise, borsa tokeninin ana platform dışında diğer projelerde bir ödeme aracı olarak veya ayrı bir blok zincirinde yerel bir token olarak kullanılabilmesidir.
 
Tokenin enflasyona maruz kalmaması ve istikrarlı olması için borsalar, oranını etkilemek için bir takım stratejiler kullanır. En yaygın olanı yakmadır. Özü, borsanın kullanıcılardan token satın almak için kârın bir kısmını kullanmasıdır. Daha sonra, bu belirteçler yakılır. Ana amaç, belirli bir süre içinde madeni paraların emisyonunu azaltmaktır. Bu, borsada sabit sayıda token tutmanıza, kullanıcıların bu varlığa olan ilgisini artırmanıza, kripto para biriminin değerini artırmanıza, borsaya yeni kullanıcılar çekmenize ve böylece kripto para birimi topluluğunu genişletmenize olanak tanır.
 
Bugün, birçok kripto borsasının başarısı, büyük ölçüde, sürekli olarak büyük bir ticaret hacmini korumayı başardıkları tokenlerden elde edilen karlardan kaynaklanmaktadır.
 
Bir perspektif var mı?
 
5 yıllık varlığı boyunca, tokenlerin işlevselliği ve kullanım olasılıkları önemli ölçüde arttı. Borsalar yalnızca kendi tokenlerini oluşturmakla kalmaz, aynı zamanda hem borsanın hem de kullanıcıların çıkarları için daha fazla uygulama ve token kullanımının oluşturulmasını teşvik eder. Bugün, bazı borsa tokenlerinin yerleşik bir stake ve ödül mekanizması vardır. Yani, token aslında temettü getiren bir varlık haline gelir. Şahsen, kripto para birimleriyle uğraşan bir kişi olarak, tokenlerin gelişimi, kullanımları ve yaşamlarımız üzerindeki etkileri için büyük bir olasılık görüyorum. Geleceğin evrensel bir para birimi olarak token bugün bir fantezi gibi değil, oldukça olası bir gerçeklik gibi görünüyor.
 
Bir diğer önemli nokta. Bugün itibariyle, ilk 5 tokenin toplam piyasa değeri 51,7 milyar dolardır. Görünüşlerinden günümüze kadar fiyatları giderek artmaktadır. Doğal olarak durgunluklarla, ama yine de. Örneğin, 2017'de KuCoin jetonu 0,81 ABD doları iken bugün 9,52 ABD dolarıdır. Yüzde bazında ise büyüme %1075 oldu. İlk 5'ten başka bir jeton alırsak aynı resmi göreceğiz. FTX jetonu: başlangıçta (2019) - 1,8 ABD doları, şimdi - 26,73 ABD doları, büyüme - % 1385. Cronos belirteci: başlangıçta (2018) - 0,02 ABD doları, şimdi - 0,12 ABD doları, büyüme - %500. Konu bence açık.
 
Bitcoin fiyatlarındaki sürekli artışların arka planına karşı, borsa tokenleri nispeten istikrarlı görünüyor.
 
WhiteBIT artık “uygulamada”
 
Liderliğini yaptığım kripto para borsası WhiteBIT, sadece 4 yıl içinde mütevazi bir başlangıçtan Avrupa'nın en büyük kripto borsasına dönüştü. Bugün ölçekleniyor, farklı kıtalar da dahil olmak üzere yeni pazarlara giriyor, hizmeti iyileştiriyor, kullanıcı topluluğunu genişletiyoruz. Bu nedenle, kendi tokeninin piyasaya sürülmesi sadece bir zaman meselesiydi. O geldi. Borsaya sabit sayıda token - 4,00,000,000 WBT vermeyi planlıyoruz. Hazine tokenlerinin yarısı - önümüzdeki üç yıl içinde belirli bir programa göre açılacaklar. Bu arada, token satışının ilk gününde müzayedeyi sadece 15 dakikada kapattık. İlk milyon WBT birkaç dakika içinde tükendi, bu da dijital trendin yükselişte olduğu anlamına geliyor. Kendi tokenimin piyasaya sürülmesinin yeni fırsatlar yaratacağından ve yalnızca sadık WhiteBIT kullanıcıları için değil, aynı zamanda yeni başlayanlar için de yararlı ve güvenilir bir varlık olacağından eminim. İkincisi için, örneğin, platformdaki aktif eylemler, ticaret turnuvaları, airdroplar, diğer borsalardaki listeler için ödüller sağladık. Ayrıca, WBT token sahiplerini başka ilginç avantajlar da beklemektedir:
 • diğer değişim ürünleriyle entegrasyon;
 • sahipler için ödüller - daha fazla bonus, daha az komisyon ve daha fazlası;
 • yönlendirme oranında %40-50'ye varan artış;
 • daha düşük işlem ücretleri / komisyon indirimi;
 • ERC20/ETH'nin günlük ücretsiz çekilmesi;
 • günlük ücretsiz AML kontrolleri;
 • sabit sayıda jeton ve haftalık yakma nedeniyle büyüme potansiyeli.
 
WBT tokeni, öncelikle WhiteBIT hizmetlerinden kullanıcılar için ek faydalar ve rahatlık elde etmeyi amaçlayan, borsa dahili bir aracıdır. Kullanıcılar için güvenlik, rahatlık, güvenilirlik felsefemizin temel taşlarıdır ve sürekli olarak bu yönleri iyileştirecek formlar ve araçlar arıyoruz. WBT tokeninin piyasaya sürülmesi, WhiteBIT felsefesinin uygulanması demektir.
Ve en son. Henüz kripto dünyasına aşina değilseniz, onu ertelemeyin. Deneyin. Eminim beğeneceksiniz.      
 

Yasal Uyarı:

Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Mirajans Medya İletişim Reklam Haber ve Prodüksiyon A.Ş.’ye aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin bütünü veya bir kısmı özel izin alınmadan kullanılamaz.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver!

 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • Begendim
 • Kalp
 • Begenmedim
 • Gülen Surat
 • Kalpli Göz
 • Kızgın
 • Şokta
 • Üzgün

Yorumlar

Önemli Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan konhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
X
Yorum Yazma Sözleşmesi
“Sayfamızın takipçileri suç teşkil edecek, yasal olarak takip gerektirecek,hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlaka aykırı, müstehcen, toplumca genel olarak kabul görmüş kurallara aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde hiçbir yorumu bu web sitesinin hiçbir sayfasında paylaşamazlar. Bu tür içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk yorumu gönderen takipçiye aittir. KONHABER yapılan yorumlar arasından uygun görmediklerini herhangi bir gerekçe belirtmeksizin yayınlamama veya yayından kaldırma hakkına sahiptir. Konhaber başta yukarıda sayılan hususlar olmaz üzere kanun hükümlerine aykırılık gerekçesi ile her türlü adli makam tarafından başlatılan soruşturma kapsamında kendisinden Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 332.maddesi doğrultusunda istenilen yorum yapan takipçilerine ait ip bilgilerini ve yapmış olduğu yorumları paylaşabileceğini beyan eder ”
Türkçe العربية English