Son Dakika Haberler

Bu haberi daha sonra okumak için kaydedebilir ve sağ üst köşedeki butona basarak haberi okuyabilirsiniz!

Kimyasal Tanker Yıkama İşlemlerinde Yeni Bir Çağ: Buhar Çarpma Teknolojisi

Kimyasal Tanker Yıkama İşlemlerinde Yeni Bir Çağ: Buhar Çarpma Teknolojisi

 

Tehlikeli madde sınıfında yer alan kimyasalların güvenli ve sağlıklı bir şekilde transfer edilmesi için kullanılan özel tasarlanmış araçların tümü, kimyasal tanker olarak adlandırılmaktadır. Bu araçlar, çok sayıda farklı özellik gösteren sıvı ya da gaz formlu maddeye maruz kalmaktadır. Böylece içerik özelliklerinin bozulması ya da hayati tehditler oluşturan sızıntıların meydana gelmesi kaçınılmaz olmaktadır. Bu nedenle kimyasal tanker yıkama işlemlerinin etkili şekilde yapılması büyük bir önem taşımaktadır.

Sektöründe 28 senedir hizmet veren ve profesyonellik anlayışı ile her zaman için rakiplerinden bir adım önde olmayı başaran Dilmak Tanker ailesi, tank konteyner depolama ve ısıtma işlemlerinde olduğu gibi; yıkama, bakım ve onarım hizmetleri ile de büyük bir memnuniyet sağlamaktadır. Madeni yağlar, boya kimyasalları, yağ asitleri, temizlik maddeleri, reçineler, bağlayıcılar, latexler, yağ esterleri, monomerler, akrilat ve diğer kimyasal içeriklerin güvenli bir şekilde taşınmasına imkan tanıyan firma; tüm yıkama işlemlerinde üst düzey kalite sunmaktadır.
Dilmak Tanker ailesi, tankerler ve tırların yıkama işlemleri için üst düzey hijyen sağlayan Buhar Çarpma Teknolojisi uygulamasını kullanmaktadır. Butterworth tarafından gerçekleştirilen bu teknoloji, tankerlerdeki tüm kalıntıların en etkili şekilde arındırılmasına imkan tanımaktadır. Aynı zamanda yıkama işlemleri sırasında maksimum verimlilik ve tasarruf imkanları sağlayan bu teknoloji ile çevre dostu uygulamaların da yapılması mümkün hale gelmektedir. Bu nedenle Buhar Çarpma Teknolojisi, tanker yıkama işlemleri alanında yeni bir çağ olarak kabul edilmektedir.

Buhar Çarpma Teknolojisi, tanker yıkama işlemleri sırasında daha az temizlik ürünü ve enerji kullanılmasına imkan tanıyan bir uygulamadır. Bu sayede tankerler, doğayı koruyarak sterilize edilebilmektedir. Aynı zamanda uygulama sırasında içerik ve araç özelliklerine uygun olacak derecede sıcaklık kullanılması da mümkündür.

Kimyasal Tanker Yıkama İşlemleri Neden Önemlidir?

Kimyasal madde taşımacılığının güvenli şekilde gerçekleştirilmesini sağlayan tankerler, dünya çapındaki tüm sanayi ve ticaret faaliyetlerinin sürdürülebilmesi adına büyük bir önem taşımaktadır. Ancak oldukça kapsamlı çalışma alanlarında kullanılan bu araçlar içerisinde, farklı özelliklere sahip olan sayısız tehlikeli kimyasal barınmaktadır. Bu kimyasalların birbirleri ile etkileşime girmemeleri, içerik özelliklerinin bozulmaması, içerik kirliliğinin önlenmesi ve diğer risklerin engellenebilmesi için; her taşıma sonrasında iç yıkama işlemlerinin yapılmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Kimyasal tanker yıkama işlemlerinin diğer avantajlarını ise kısaca şu şekilde açıklamak mümkündür:

●     Tanker yıkama işlemleri, transfer tamamlandıktan ve yük boşaltıldıktan sonrasında mutlaka yapılması gereken uygulamaların başında yer almaktadır. Yıkama yapmadan öncesinde tankere yeni bir kimyasal doldurmak, istenmeyen birçok durumun ortaya çıkmasına yol açmaktadır. Bu nedenle hijyenin doğru şekilde sağlanması, tüm kalıntıların arındırılması ve yeni içeriğin saflık oranının korunması gerekmektedir.

●     Tankerle yapılan taşıma işlemleri yalnızca petrol, enerji ve kimya gibi sektörlerle sınırlı değildir. Aynı zamanda bu araçlar ile kuru gıda maddeleri ya da gıda sektöründe kullanılan diğer içeriklerin taşınması da oldukça yaygın şekilde görülmektedir. Bu maddelerin raf ömürleri diğer içeriklere kıyasla daha kısa olduğu için, kalıntılar üzerinde küf ve bakteri üremesi gibi sorunlar da meydana gelebilmektedir.

●     Kimyasal tankerlerde sağlıksız bir ön yükleme temizliğinin yapılması, çapraz valflerde sızıntıların oluşmasına yol açmaktadır. Bu durum sonucunda ise son transfer işlemlerinde taşınan içerik kalıntılarının, yeni içeriklere karışmasını önlemek mümkün olmamaktadır. İçeriklerin kirlenmesi, özelliklerinin kaybolması ve kargo katkısı risklerinin önlenebilmesi için uygulanacak en etkili çözüm yöntemi ise profesyonel şekilde gerçekleştirilen kimyasal tanker yıkama işlemleridir.

●     Tankerlerin uzun süre boyunca kullanılması sonucunda çevrede bulunan çamur, kir, toz, ve tortu gibi birikintilerin oluşması kaçınılmaz olmaktadır. Böylece zehirli gaz çıkışı, tank korozyonu, tıkanıklık ve düşük verimlilik gibi arızalar ortaya çıkmaktadır. Tüm bu durumları önlemek için, mutlaka taşınan içeriğin özelliklerine uygun ve tank yapısına zarar vermeyecek yöntemlerle yıkama yapılması gerekmektedir.

Kimyasal tanker yıkama işlemlerinin periyodik şekilde yapılması, araç ömrünün korunması açısından da oldukça önemlidir. Her teslimat sonrasında düzenli olarak yıkama yapılması, görülmesi mümkün olan paslanma ve benzeri arızaların önlenmesinde doğrudan etkili olmaktadır. Böylece tankerlerin çalışmaz duruma gelmesini önlemek, iş planlamasının gerisinde kalmamak, yüksek bakım onarım masraflarından kaçınmak ve yeni bir araç satın almak yerine mevcut aracı en uzun süre boyunca kullanmak gibi önemli avantajlar elde edilebilmektedir.

Dilmak Tanker Ayrıcalıkları İle Kimyasal Tanker Yıkama İşlemleri

Dilmak Tanker, kimyasal tank konteyner yıkama işlemleri sırasında sayısız avantaj ve ayrıcalık sunmaktadır. Bu ayrıcalıkların ise kısaca şu şekilde sıralanması mümkündür:

●     ECTA (Avrupa Kimya Endüstrisi Konseyi) standartları dahilinde yıkama yapılması,
●     ECD (Avrupa Temizleme Belgesi) ile kalite standartları ve sürdürülebilir emniyet ilkelerinin onaylanması,
●     KTTD (Türkiye Temizleme Belgesi) ve ISO 9001 Kalite Belgesi sunulması,
●     Firma tesisinde günlük 20 bin ton arıtma kapasitesinin bulunması,
●     Aynı anda 6 adete kadar tankerin yıkanabilmesi,
●     Doğal kaynakları korunması ve çevresel sürdürülebilirlik ilkelerine uygun işlemlerin yapılması,
●     Her zaman için son teknoloji uygulamalardan yardım alınmasıdır.

Dilmak Tanker ailesi, tüm çalışmalarında olduğu gibi tanker yıkama işlemlerinde de T.C. Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından belirlenen yasalara uyma konusunda büyük bir hassasiyet göstermektedir. Bu sayede kimyasal atıklar nedeniyle çevresel risklerin önlenmesi mümkün hale gelmektedir.

Kaynak:

Google News Takip Et
Gelişmelerden zamanında haberdar olmak istiyor musunuz? ’te KONHABER'e abone olun.
Google News Takip Et
Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için WhatsApp haber kanalımıza katılın.

Yasal Uyarı:

Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Mirajans Medya İletişim Reklam Haber ve Prodüksiyon A.Ş.’ye aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin bütünü veya bir kısmı özel izin alınmadan kullanılamaz.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver!

 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • Begendim
 • Kalp
 • Begenmedim
 • Gülen Surat
 • Kalpli Göz
 • Kızgın
 • Şokta
 • Üzgün

Yorumlar (0)

Önemli Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan konhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
X
Yorum Yazma Sözleşmesi
“Sayfamızın takipçileri suç teşkil edecek, yasal olarak takip gerektirecek,hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlaka aykırı, müstehcen, toplumca genel olarak kabul görmüş kurallara aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde hiçbir yorumu bu web sitesinin hiçbir sayfasında paylaşamazlar. Bu tür içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk yorumu gönderen takipçiye aittir. KONHABER yapılan yorumlar arasından uygun görmediklerini herhangi bir gerekçe belirtmeksizin yayınlamama veya yayından kaldırma hakkına sahiptir. Konhaber başta yukarıda sayılan hususlar olmaz üzere kanun hükümlerine aykırılık gerekçesi ile her türlü adli makam tarafından başlatılan soruşturma kapsamında kendisinden Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 332.maddesi doğrultusunda istenilen yorum yapan takipçilerine ait ip bilgilerini ve yapmış olduğu yorumları paylaşabileceğini beyan eder ”
Türkçe العربية English