Son Dakika Haberler

Bu haberi daha sonra okumak için kaydedebilir ve sağ üst köşedeki butona basarak haberi okuyabilirsiniz!

Yabancılar İçin Sağlık Sigortası Türkiye'de - Maliyet Karşılaştırma ve En İyi Şirketler

Yabancılar İçin Sağlık Sigortası Türkiye’de - Maliyet Karşılaştırma ve En İyi Şirketler
Yabancılar İçin Sağlık Sigortası Türkiye'de - Maliyet Karşılaştırma ve En İyi Şirketler
 
Yaklaşan tedaviniz için Türkiye'ye seyahat etmeyi mi düşünüyorsunuz?
O halde bu yazı tam size göre!

Türkiye'deki sağlık sigortası maliyeti, Türkiye'deki yabancılar için sigorta gereksinimleri ve Türkiye'de sağlık sigortası hizmetleri sunmanıza yardımcı olacak en iyi şirketler dahil her şeye bu yazımızda değineceğiz.

Sağlık sigortası, sağlık güvencesi olarak da bilinir. Bir kişinin sağlık ve medikal giderlerinin bir kısmını veya tamamını, belirlenen sürelerde belirli bir ücret ödenmesinden sonra karşılayan bir sigorta türüdür.

Türkiye'deki hastaneler, hastalara fayda sağladığı ve hastane yönetimi de eksiksiz tedavi prosedürünü kolaylaştırdığı için zorunlu sigorta poliçelerine sahiptir. Sigorta şirketleri de esnektir ve insanlara ihtiyaçlarına göre farklı sigorta türleri sunar ve bunlardan en iyi şekilde yararlanmalarına yardımcı olur.

Genel rutin bakım, teşhis, konsültasyon, acil bakım veya kronik hastalıkların tedavisinin maliyetlerini kapsayabilir. Bu sağlık hizmetleri, sigorta planının türüne ve seçtiğiniz sigorta şirketine göre değişiklik gösterebilir.

Türkiye'de Sağlık Hizmetleri
Türkiye'de sağlık hizmetleri hem özel hem de kamu sağlık hizmetlerinden oluşmaktadır. Yabancılar veya Türkiye'de yaşayan kişiler sağlık hizmetlerine iki şekilde başvurabilirler:
●       Özel sağlık sigortası
●       Evrensel veya genel sağlık sigortası.


Türkiye'de Sigorta Gerekli mi?
Evet. Türkiye'de sağlık sigortası yaptırmak zorunludur. Ancak 18 yaş altı veya 65 yaş üstü kişiler Türkiye sağlık sigortasından muaftır.

Ayrıca, Türkiye dışından veya başka bir ülkeden birinin Türkiye'de oturma veya çalışma izni almak istediğini varsayalım. Bu durumda oturma veya çalışma izni alabilmek için sağlık sigortası yaptırmaları gerekmektedir.

Ancak, kendi ülkenizden sağlık sigortanız varsa ve Türkiye devlet sigorta kanunlarına uygunsa, bu sigortayı Türkiye'de de kullanabilirsiniz.

Bazı ülkeler, örneğin İngiltere, anavatanları dışında bir ayrıcalık sunmuyor. Yani ülkenizin böyle bir anlaşması yoksa Türkiye'den sağlık sigortası yaptırmanız gerekli olabilir.
Türkiye'de hastaların tıbbi tedaviden yararlanmasına yardımcı olan ClinicSpots gibi birçok Medikal Turizm şirketi, tüm bu prosedür boyunca medikal turistlere rehberlik etmektedir.

Özel Sigorta ve Devlet Sigortası Arasındaki Fark

Özel sigorta ile devlet sigortası arasındaki farklar şunlardır:

1.    Özel sağlık sigortası
Özel sağlık sigortası genellikle yabancılar içindir, çünkü Türkiye'de çalışma izni veya herhangi bir oturma izni almak için sağlık sigortasına sahip olmaları gerekir. Bunun nedeni, sağlık sigortası olmadan Türkiye'deki göçmenlik dairesinin ikamet başvurularını kabul etmemesidir.

2.    Devlet veya Genel Sağlık Sigortası
Devlet sigortası, özel sağlık sigortasından daha özel sağlık yararları sunar. Çoğunlukla devlet veya genel sağlık sigortası Türk vatandaşları içindir.
Ancak yabancılar, Türkiye'de daimi ikametgah yani oturum izni veya resmi çalışma izni aldıktan sonra diğer menfaatler için de bu sigortayı alabilirler.

Türkiye'de Sağlık Sigortası Türleri
Aşağıda, Türkiye'de belirli kişiler ve belirli koşullar için tasarlanmış sağlık sigortası türleri bulunmaktadır.

1)   İkamet Başvuruları ve Yenileme için Normal Sigorta
Bu, yabancılar için pek çok genel tıbbi masrafı karşılayan, ancak sınırlı bir konaklama için küçük bir tür sağlık sigortasıdır. Özel avantajlar veya büyük indirimler veya ilaç giderlerini içermez. Elde edilmesi kolaydır ve maliyeti düşüktür.

2)   Tam sigorta
Kazalardan ameliyatlara, tedavi masraflarına kadar her türlü sağlık giderlerini kapsayan en pahalı sigorta türlerinden biridir.

3)   Yabancı Uyruklu Öğrenciler İçin Sağlık Sigortası
Eğitimlerine Türkiye'de devam etmek isteyen uluslararası öğrenciler, geçerliliği en az bir yıl olması gereken bir Türk sigorta şirketinden sağlık sigortası yaptırmak zorundadır.

4)   Yeşil Kart Sigortası
Bu tür kart sigortası, geçimini sağlayan kimsesi olmayan ailelere belirli koşullar altında verilmektedir. Bu sigorta ile aile bireyleri devletin sağlık hizmetlerinden yararlanmaktadır.

5)   Sosyal Güvenlik Sigortası
Sosyal Güvenlik Sigortası, bir kişinin emeklilik yaşına ulaşmasından veya belirli bir hizmet yılını tamamlamasından sonra tüm sağlık ve emeklilik sigortalarını kapsar. Tedavi masraflarının küçük bir yüzdesini ödemek zorundalar ve Türkiye'deki tüm özel ve kamu sağlık hizmetlerinden yararlanabiliyorlar.

Sağlık Sigortası Maliyeti
Türkiye'de sağlık sigortasının maliyeti yaşa göre değişebilmektedir. Dört kişilik bir aile için sağlık sigortasının maliyeti yılda 40-70 £ civarındadır. Bireylerin yaşa göre maliyetleri ise şu şekildedir:
 
Yaş Maliyet Özel veya Kamu
18-25 yıl 11£ yıllık Özel sağlık sigortası
26-50 yıl yılda 18£ ila 30£ Özel sağlık sigortası
60+ yıl yılda 120£ Özel sağlık sigortası

Türkiye'deki Yabancıların Sigorta Şartları
 
●       Türkiye sağlık sigortası hizmetlerini Türkiye başvuru merkezindeki sigorta masasından alabilirsiniz .
●       Türkiye'de turist, iş adamı veya öğrenci olarak gurbetçilere özel sağlık sigortası bir yıl süreyle düzenlenmektedir.
●       İkamet tezkeresi sahibi 18 yaş altı yabancı çocukların Türk sağlık sigortasına ihtiyacı yoktur.
●       Türkiye'de oturma izni almak isteyen yabancı uyruklu kişilerin sağlık sigortasına sahip olmaları gerekmektedir.

Türkiye'nin En İyi 5 Sağlık Sigortası Şirketi
En İyi 5 Sağlık Sigortası Şirketi listesi . Sunulan sağlık hizmetleri şirketten şirkete değişebilir. Örneğin evde bakım, yapay uzuv, cerrahi malzeme veya tıbbi ekipman her sigorta şirketi tarafından karşılanmayabilir.

1)   Allianz Sigorta Şirketi
Allianz Sigorta 70'den fazla ülkede mevcuttur ve Türkiye'de 20 yıllık iş tecrübesine sahiptir. Çeşitli sigorta planları sunarak sağlığınızı koruyan kapsamlı bir hizmet sağlayıcı ağına sahiptirler.

Allianz ile sağlıklı kalmanıza yardımcı olacak çeşitli dijital sağlık uygulamalarına ve telesağlık merkezlerine erişebilirsiniz.
 
2)   Aksigorta
Aksigorta Türkiye'deki yabancılar için en iyi sağlık sigortasıdır . İlaç maliyetleri, doktor muayeneleri, yatarak veya ayakta tedavi ve diğer birçok sağlık sorunu dahil olmak üzere geniş bir sağlık sigortası yelpazesi sunarlar.

yabancılar için 9 farklı taksit seçeneği bulunuyor. Sağlık ekibi, sağlıkla ilgili sorularınızı yanıtlamak için günde 24 saat hizmetinizdedir.

3)   Gars Danışmanlık Şirketi
Gars Danışmanlık Şirketi, Türkiye'nin en iyi sağlık sigortası şirketlerinden biridir . Her türlü sağlık sigortasını en uygun maliyetle sağlar.

4)   Anadolu Sigorta
Anadolu sigorta şirketi, Türkiye'deki özel sektöre ait sigorta sektörlerinden biridir. Ürün, hizmet, teknoloji yaratma ve sosyal sorumluluk sunma konularında öncüler kazanmıştır.

5)   Fuaye Küresel Sağlık
Foyer Global Health, kapsamlı tıbbi yardım ve bireysel ihtiyaçlarınıza göre ekleyebileceğiniz diğer hizmetler ile birinci sınıf sağlık sigortası kapsamı sunan, Türkiye'de birinci sınıf sağlık hizmetidir.
 

Yasal Uyarı:

Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Mirajans Medya İletişim Reklam Haber ve Prodüksiyon A.Ş.’ye aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin bütünü veya bir kısmı özel izin alınmadan kullanılamaz.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver!

 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 1
 • 0
 • 0
 • 0
 • Begendim
 • Kalp
 • Begenmedim
 • Gülen Surat
 • Kalpli Göz
 • Kızgın
 • Şokta
 • Üzgün

Yorumlar

Önemli Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan konhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
X
Yorum Yazma Sözleşmesi
“Sayfamızın takipçileri suç teşkil edecek, yasal olarak takip gerektirecek,hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlaka aykırı, müstehcen, toplumca genel olarak kabul görmüş kurallara aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde hiçbir yorumu bu web sitesinin hiçbir sayfasında paylaşamazlar. Bu tür içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk yorumu gönderen takipçiye aittir. KONHABER yapılan yorumlar arasından uygun görmediklerini herhangi bir gerekçe belirtmeksizin yayınlamama veya yayından kaldırma hakkına sahiptir. Konhaber başta yukarıda sayılan hususlar olmaz üzere kanun hükümlerine aykırılık gerekçesi ile her türlü adli makam tarafından başlatılan soruşturma kapsamında kendisinden Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 332.maddesi doğrultusunda istenilen yorum yapan takipçilerine ait ip bilgilerini ve yapmış olduğu yorumları paylaşabileceğini beyan eder ”
Türkçe العربية English