DOLAR
19.117
19.151
EURO
20.534
20.609
GRAM ALTIN
1156.5790
1165.1888
ÇEYREK ALTIN
1887.269
1945.000
YARIM ALTIN
3779.5373
3890.0000

Son Dakika Haberler

Bu haberi daha sonra okumak için kaydedebilir ve sağ üst köşedeki butona basarak haberi okuyabilirsiniz!

Konya Ticaret Odası ve MEVKA’dan yeşil mutabakat

Konya Ticaret Odası tarafından, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Üreten Şehirler Programı kapsamında Mevlana Kalkınma Ajansı’na sunulan ve geçtiğimiz günlerde sözleşmesi imzalanan Üreten Şehirler İçin Enerji Verimliliği Pusulası: KTO Enerji Verimliliği Değerlendirme Merkezi Projesi’nin istişare toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda, proje kapsamında yürütülecek çalışmalar ayrıntılı olarak ele alındı.

Konya Ticaret Odası ve MEVKA’dan yeşil mutabakat
Mevlana Kalkınma Ajansı desteği ile hayata geçirilecek olan proje ile Konya ve çevresinde imalat sanayiinin enerji verimliliğini arttırarak sektörel rekabet avantajı sağlayacak bir Enerji Verimliliği Değerlendirme Merkezi’nin kurulması hedefleniyor.     

Toplantının ardından destek verdikleri proje ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Mevlana Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri İhsan Bostancı, “Dünya genelindeki nüfus artışı ve ekonomik büyümenin doğal kaynaklar üzerinde oluşturduğu baskı her geçen gün artmaktadır. Bu sebeple üretim girdilerinde yaşanan fiyat artışları ve arz kısıtları, ülkeleri, kaynakların verimli kullanılması için tedbir almaya yönlendirmektedir. Enerji verimliliği konusu son yıllarda gerek bölgemizde, gerek ülkemizde gerekse ve gerekse de küresel düzeyde üzerinde hassasiyetle durulan konulardan bir tanesi haline gelmiştir. Bu durum, özellikle son yıllarda imalat sanayii alanında yaptığı sıçrama ile önemli bir üretim merkezi haline gelen ve her geçen gün enerjiye olan talebi artan Bölgemiz için daha stratejik bir konu haline gelmiştir. Bunun yanı sıra, enerji konusunda dışa olan bağımlılığımızın azaltılması için ülke olarak mücadele verdiğimiz bir dönemde enerji tasarrufu ve enerjini verimli kullanılması konusunun önemi katbekat artmaktadır. Bizler de kurum olarak bu doğrultuda, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının artırılması ve enerjinin verimli kullanılması konusunda kurulduğumuz günden bugüne kadar ilan ettiğimiz Mali Destek Programlarımız ile toplamda bölgemize 52 Milyon TL’nin üzerinde bir kaynak aktararak yararlanıcıların eş finansmanları ile birlikte bölgemizde 108 Milyon TL’lik bir yatırımı harekete geçirmiş durumdayız. Konya Ticaret Odamız tarafından yürütülecek ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Üreten Şehirler Programı kapsamında Ajansımız desteği ile hayata geçirilecek olan bu projeye de 1 Milyon 200 Bin TL kaynak ayrılmış durumda.

Proje kapsamında Konya ve çevresinde imalat sanayiinin enerji verimliliğini arttırarak uluslararası rekabetçiliği arttıracak bir Enerji Verimliliği Değerlendirme Merkezi’nin kurulması hedeflenmektedir. Ajansımız desteği ile hayata geçirilecek olan merkezin, enerji verimliliği konusunda yürütülecek çalışmalara ek olarak, bunun doğal sonuçlarından biri olan karbon ayak izinin azaltılmasına ilişkin imalat sanayiine rehberlik edecek bir merkez haline dönüştürülmesi de amaçlanmaktadır. Proje kapsamında kurulumu tamamlanacak olan merkez, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan alacağı yetkilendirmeyle, sanayinin tüm alt sektörlerinde faaliyet gösteren işletmelere, enerji üretim, iletim ve dağıtım tesislerine ve organize sanayi bölgelerine yönelik enerji verimliliği hizmetlerini gerçekleştirebilecek ayrıca ek bir yetkilendirme ile enerji yöneticisi eğitimi de verebilecektir. Merkez ayrıca, enerji verimliliği ve karbon ayak izine ilişkin uygulamalar ve fonlara ilişkin olarak imalat sanayi için bir danışma ve rehberlik merkezi de olacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle, Bölgemize ve çevre illerimize büyük katkılarının olacağına inandığımız bu projenin Üreten Şehirler Programı kapsamına alınması noktasında verdikleri desteklerden dolayı Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Mustafa Varank’a, projenin hazırlanmasında emeği geçen başta Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk olmak üzere herkese teşekkür ediyor, projenin hayırlara vesile olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

Ardından Oda olarak yürütecekleri proje ilgili konuşan Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk ise, “Konya Ticaret Odası Teknoloji ve Eğitim Kampüsü bünyesinde KTO Enerji Verimliliği Merkezimizin kuruluşuna yönelik çalışmalarımıza devam ediyoruz. Mesleki Eğitim Merkezi, Dış Ticaret Merkezi, Model Fabrika ile birlikte Enerji Verimliliği Merkezimiz de Konya Ticaret Odası Teknoloji ve Eğitim Kampüsü’nün içerisinde Konya sanayisi ve ticaretinin gelişmesi adına firmalarımıza katkı sağlayacaktır. Bilindiği gibi Türkiye enerji konusunda dışa bağımlı bir ülkedir. Bu sebeple Türkiye’nin mevcut enerjisini verimli kullanmak hepimiz için bir zorunluluktur. Sanayicilerimizin en büyük girdisi enerjidir. Bu merkez, bu anlamda maliyetleri düşürecek ve firmalarımızın rekabet gücünü de artıracaktır. KTO Enerji Verimliliği Merkezimiz de diğer proje ve iştiraklerimiz gibi devletimizden aldığımız destekle hayata geçirilecektir. Bu noktada MEVKA’ya tüm projelerimize verdiği destekten dolayı teşekkür ediyor, projemizin hayırlı olmasını diliyorum” dedi.      

Yasal Uyarı:

Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Mirajans Medya İletişim Reklam Haber ve Prodüksiyon A.Ş.’ye aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin bütünü veya bir kısmı özel izin alınmadan kullanılamaz.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver!

 • 1
 • 1
 • 0
 • 0
 • 1
 • 0
 • 0
 • 0
 • Begendim
 • Kalp
 • Begenmedim
 • Gülen Surat
 • Kalpli Göz
 • Kızgın
 • Şokta
 • Üzgün

Yorumlar

Önemli Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan konhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
X
Yorum Yazma Sözleşmesi
“Sayfamızın takipçileri suç teşkil edecek, yasal olarak takip gerektirecek,hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlaka aykırı, müstehcen, toplumca genel olarak kabul görmüş kurallara aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde hiçbir yorumu bu web sitesinin hiçbir sayfasında paylaşamazlar. Bu tür içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk yorumu gönderen takipçiye aittir. KONHABER yapılan yorumlar arasından uygun görmediklerini herhangi bir gerekçe belirtmeksizin yayınlamama veya yayından kaldırma hakkına sahiptir. Konhaber başta yukarıda sayılan hususlar olmaz üzere kanun hükümlerine aykırılık gerekçesi ile her türlü adli makam tarafından başlatılan soruşturma kapsamında kendisinden Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 332.maddesi doğrultusunda istenilen yorum yapan takipçilerine ait ip bilgilerini ve yapmış olduğu yorumları paylaşabileceğini beyan eder ”
Türkçe العربية English