Son Dakika Haberler

Bu haberi daha sonra okumak için kaydedebilir ve sağ üst köşedeki butona basarak haberi okuyabilirsiniz!

Halkbank Esnaf Kredileri (Faizsiz ve Geri Ödemesiz Destekler)

Halkbank Esnaf Kredileri (Faizsiz ve Geri Ödemesiz Destekler)
 

Esnafların 2021 yılı içinde devam eden pandemi önlemleri kapsamında hafta sonları kısıtlamaları ve tam kapanmalar nedeniyle yaşadıkları mali sıkıntıları hafifletmek için kamu kaynakları kullanılarak çeşitli destekler sağlanıyor. Esnaf desteklerin bir kısmını karşılıksız hibe destekleri bir kısmını da kamu ve özel bankalar tarafından sağlanan uygun kredi ve finansman destekleri oluşturuyor.
 
Özellikle kısıtlamadan yoğun olarak etkilenen kafeler, kahvehaneler, lokantalar, düğün salonları, kırtasiyeler, okul ve personel servisleri, internet kafelerin de aralarında bulunduğu pek çok esnaf grubu için sağlanan bu desteklerle işletmelerin temel giderlerini karşılayabilmelerine imkân sağlanması hedeflenmekte.

 

Halkbank Esnaf Kredisi Destekleri ve Faizsiz Kredileri

Kamu bankaları tarafından 2021 yılı içinde sağlanan esnaf desteklerinden en çok talep edilen kredi destekleri Halkbank tarafından hazine destekli olarak sağlanıyor. Esnaf ve sanatkârlara destek paketi olarak adlandırılan esnaf destekleri; işletmelere sermaye ihtiyacının karşılanması, işyeri ve taşıt alımına yönelik krediler ve Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri kefaleti ile sağlanan kredilerden oluşmakta. 2020 yılında başlayıp içinde bulunduğumuz 2021 yılında da süren pandemi şartlarından olumsuz etkilenen esnafların mali yapısındaki bozulmalarının önlenmesi, işletmelerin bu süreci en az kayıpla atlatabilmelerinin hedeflendiği dört farklı destek türü bulunuyor.

 
 • Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri (ESKKK) Kefaletiyle Krediler
 • Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri (ESKKK) Kefaleti Olmaksızın Krediler
 • 0 Faizli Esnaf Kredileri
 • Esnaf Yatırım Kredileri
 

ESKKK Kefaletiyle Verilen Esnaf Kredileri

 

Halkbank tarafından Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifinin kefaletiyle sunulan kredilere;

 
 • Esnaf ve Sanatkarlar Odasına ve Esnaf ve Sanatkarlar Sicil Müdürlüğüne kayıtlı esnaflar ve küçük işletmeler,
 • En az üç aydır faal olarak çalışan ve en az 3 aylık faaliyet süresini tamamlamış olan,
 • İş ve ikametgahının bulunduğu ilçede faaliyet gösteren Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifine ortak olan işletmeler
 • Medeni hakları kullanma ehliyetine sahip gerçek kişiler Halkbank tarafından sunulan düşük faizli ve esnek ödeme seçenekleri sunulan avantajlı kredilerden faydalanabilirler.
 • Krediye ait hesaplama, güncel faiz oranları ve güncel haberlere buradan(https://www.hesappara.com/esnaf-kefalet-kredileri/) ulaşabilirsiniz.
 
Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Kefaletiyle Krediler, Halkbank tarafından uzun vadeli olarak uygun faiz oranlarıyla sunulan hammadde ve döner sermaye ihtiyaçlarına yönelik özel işletme kredileridir.

Bu kredilerde vade üst limiti 60 ay olarak belirlenmiştir. Geri ödemeler işletmenin özelliklerine uygun olarak esnek özelliktedir. Aylık, 3 aylık ya da 6 aylık olarak geri ödeme takvimi belirlenebilir.

İşletmenin bağlı olduğu ESKKK tarafından yapılan risk grubuna göre 125 bin, 150 bin, 175 bin ya da 225 bin TL üst limitli kredi sağlanabilmektedir.

ESKKK Başvurusu Nasıl Yapılır?

ESKKK kefaletiyle kredilere başvuru için bir ESKKK kooperatifine ortak olunması şarttır. Krediye başvurmadan önce de ortaklık için başvuru yapılarak kooperatif ortağı olunabilir.
Başvuru için ESKKK ortağı iseniz kimlik belgeniz, Esnaf Oda Kayıt Belgeniz, Esnaf Sicil Tasdiknamesi ve Vergi Levhası fotokopisi ile size en yakın Halkbank şubesine başvurmanız yeterlidir.


Kooperatifiniz tarafından kefalet verilen kredi talebi Halkbank tarafından incelenecek ve onaylanması halinde kredi kullanımınız gerçekleştirilecektir.

ESKKK Kefaleti Olmaksızın Krediler

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Kefaleti olmadan da esnafa yönelik olarak sunulan hazine destekli kredi türüdür. Esnafların hammadde ve döner sermaye ihtiyaçlarının karşılanmasını hedefleyen özel işletme kredisi olan kefaletsiz krediler 100 bin ile 225 bin TL arasında değişen üst limitlerle uygun faizli ve 60 aya kadar vade seçeneği sunan, aylık, 3 aylık ya da 6 aylık geri ödeme seçenekli esnek kredilerdir.

ESKK Kefaleti Olmaksızın Alınan Krediden Kimler Yararlanabilir?

Esnaflara özel sunulan bu kredilerden;
 • Esnaf ve Sanatkarlar Odası’na ve Esnaf ve Sanatkarlar Sicil Müdürlüğüne kayıtlı esnaflar ve işletmeler,
 • En az 3 aylık faaliyet süresini tamamlamış olan esnaflar,
 • ESKKK ortağı olmayan, medeni hakları kullanma ehliyetine sahip gerçek kişiler hazine destekli olarak Halkbank tarafından sunulan bu krediye başvuru yapabilir ve sağlanan krediden yararlanabilirler.

ESKKK Olmaksızın Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Esnaflar bu krediye kendilerine en yakın Halkbank şubesine;
Kimlik belgesi, Esnaf Oda Kayıt Belgesi, Esnaf Sicil Tasdiknamesi ve Vergi Levhası fotokopileri ile başvurularını kolayca yapabilirler. Ancak başvuruların banka tarafından incelenmesi ve onay alması gerekiyor. Bu onayda işletmenizin sunacağı teminatlar da oldukça önemli. Teminat koşullarının sağlanması ile ancak bu krediden esnaflar faydalanabilirler.

Sıfır Faizli Esnaf Kredileri

Banka hazine destekli olarak sunduğu krediler arasında belirli meslek gruplarına, esnaflığa yeni adım atacak olanlara ve genç girişimcilere 0 faizli esnaf kredisi kullandırıyor.

Kaybolmaya Yüz Tutan Meslek Kollarında Faaliyet Gösterenlere 0 Faizli Kredi

Geleneksel, kültürel ve sanat değeri olan ancak gelişen teknoloji karşısında kaybolmaya yüz tutmuş meslek kollarında faaliyet gösteren Esnaf Vergi Muafiyet belgesine sahip sanatkarlar, hazine destekli  sıfır faizli krediden yararlanabiliyorlar. El dokuma işleri, bakır işletmeciliği, çini ve çömlekçilik, lüle taşı işçiliği, çarıkçılık, oyacılık, sedef ve ahşap oyma işçiliği gibi zamanın tozunda kaybolmaya başlayan geleneksel sanatların yaşatılmasını hedefleyen destek programlarına bu alanlarında faaliyet gösteren tüm sanatkarlar başvurabiliyorlar.

Başvuru Şartları Neler?

Sıfır faizli esnaf desteklerine başvurabilmek için son 5 yıl içinde KOSGEB aracılığıyla sunulan Sıfır Faizli İşletme Kredilerinden yararlanmamış esnaf ve sanatkarlar ile yine son 5 yıl içinde KOSGEB tarafından sunulmuş olan Sıfır Faizli Acil Destek Kredisi kapsamında sunulmuş olan kredilerden yararlanmamış olan esnaf ve sanatkarlar, 2021 Sıfır Faizli Destek Kredisine kendilerine en yakın Halkbank şubelerine şahsen yapacakları başvuru ile bu krediden yararlanabiliyorlar.

Yeni İşyeri Kuran Ustalık Belgesine Sahip Girişimci Esnaf ve Sanatkarlar İçin 0 Faizli Kredi

Mesleki Eğitim Kanunu kapsamında en az bir yıllık ustalık belgesine sahip, bu ustalık belgesiyle ilgili alanda son 1 yıl içinde kendine ait işletme kurduğunu belgelendiren girişimci esnaf ve sanatkarlara hazine destekli sıfır faizli olarak Halkbank tarafından kullanıma sunulan kredidir.
Sağlanacak olan kredi ile mesleki alanda eğitim alarak ustalık belgesi alan genç girişimcilerin desteklenmesi, mevcut pandemi koşulları nedeniyle girişimciliği etkileyebilecek, engelleyebilecek mali sorunların önüne geçilmesi hedeflenmektedir. Hazine destekli olarak sunulan kredilerde faiz uygulanmayacaktır.

Kimler Faydalanabilir?

Ustalık belgesi sahibi olup yeni işyeri kuran girişimci esnaf ve sanatkarlara özel krediden son bir yıl içinde vergi mükellefiyetini sonlandıran ve aynı işletme için başta KOSGEB’in son 5 yıl içinde sunduğu faizsiz kredilerden ya da acil faizsiz destek kredilerinden faydalanmış olan esnaflar faydalanamıyorlar. Son 1 yıl içinde ustalık belgesine sahip ve bu alanda yeni bir işletme kurmuş daha önce devlet ve hazine destekli kurum ve kuruluşlardan işletmesi için destek almayan esnafa yönelik olarak hazırlanmış krediye Halkbank şubelerinden şahsen başvuru yaparak yararlanılabilir.

Genç Girişimci Esnaf ve Sanatkarlara Sıfır Faizli Kredi

KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimini bitiren 30 yaşını tamamlamamış genç girişimci esnaf ve sanatkarlara yönelik olarak sunulan sıfır faizli hazine destekli kredi türüdür. Genç girişimciliğin desteklenmesi amacıyla KOSGEB ile ortaklaşa yürütülen destek programından faydalanmak isteyen genç girişimciler, KOSGEB tarafından onaylanan projelerini Halkbank’a sunmaları durumunda 100 bin TL ye kadar sıfır faizli krediden faydalanabilirler. Hazine desteği ile amaç girişimcilik eğitimlerinin yaygınlaştırılması ve genç girişimciliğin desteklenmesidir.

Başvuru Şartları Neler?

 • Genç girişimci esnaf ve sanatkarlara sağlanan sıfır faizli kredilere başvuru yapabilmek için;
 • KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimini tamamlamak,
 • KOSGEB Eğitimi sonunda hazırlanan projenin KOSGEB tarafından onaylanmış olması,
 • 30 yaşını doldurmamış olmak,
 • Son 5 yıl içinde KOSGEB faiz destekli kredilerden yararlanmamış olmak,
 • Son 5 yıl içinde KOSGEB acil faiz destekli kredilerden yararlanmamış olmak,
 • KOSGEB dışında farklı kurum ve kuruluşlardan faiz destekli kredi kullanmamış olmak, şartlarına sahip genç girişimciler Halkbank tarafından sunulan hazine destekli bu krediden faydalanabilirler.

Esnafa Kredi ve Finansman Destekleri

Çoğunluğunu kamu ve özel bankaların oluşturduğu bunun yanı sıra KOSGEB ya da mikro kredi finansmanı sağlayan devlet kurumlarının sunduğu faizsiz ya da uygun faizli esnaf destekleridir.
2021 yılı içinde gerek kamu bankaları ve gerekse KOSGEB tarafından sağlanan esnaf kredi destekleri, işletmenin pandemi kısıtlamaları nedeniyle ayakta kalabilmesi ve bozulan nakit akışını bu süreç zarfında düzeltmeyi hedefliyor.

KOSGEB 3 Yıl Ödemesiz 0 Faizli 75 Bin Devlet Desteği

Salgın nedeniyle uygulanan kısıtlamalardan etkilenen imalat ve teknolojik alanda hizmet veren mikro ve küçük işletmelerin kullanımına yönelik olarak hazırlanan destek paketi, mikro işletmeler için 30 bin TL, küçük işletmeler için ise 75 bin TL faizsiz üç yıl geri ödemesiz finansman desteğidir. Geri ödemeler 2024 yılı içinde 4 er aylık periyotlar halinde yapılacaktır.
Desteğe başvurabilme şartları;
 • Salgından önce faal olmak
 • İstihdamı muhafaza etmiş olmak
 • Gelir kaybına uğramış olmak
 • Nakit akışı bozulmuş olma şartlarını taşıyan işletmeler bu desteğe başvurabilirler.
Bu destekten yararlanmak isteyen esnaflar e-devlet ya da turkiye.gov.tr adresinden başvurularını yapabilirler.

Esnafa İşyeri Büyütme Devlet Destekli Kredi

Mevcut işyerini büyütmek, daha büyük bir alana açmak ya da ikinci bir şube açma ihtiyacı bulunan esnaf ve sanatkarlar için KOSGEB ve kamu bankaları hazine destekli kredi sağlıyor. İşyerinizi ve işletmenizi büyütmek için kredi kullanmak istiyorsanız devlet destekli bu kredilerden kamu bankaları ya da KOSGEB aracılığıyla faydalanabilirsiniz.

Kamu Bankalarının Sunduğu İşletme Büyütme Kredileri

Kamu bankaları tarafından sunulan destek kredilerine başvuruda mevcut işletmenize ait gelir – gider tablolarınızı sunmanız ve banka tarafından talep ettiğiniz tutarların onaylanması işleminden sonra hazine destekli işyeri büyütme kredilerinden uygun faiz oranlarıyla faydalanabilirsiniz.

KOSGEB İşletme Büyütme Desteği

Esnafların işyerlerini büyütmek için kullanabilecekleri desteklerden biri de KOSGEB tarafından sunulan desteklerdir. KOSGEB yalnızca yeni işyeri açanlara ve genç girişimcilere değil aynı zamanda mevcut işletmelerini geliştirmek isteyen küçük işletmelere de işletme geliştirme desteği sunuyor. İşyerinizi ve işletmenizi büyütmek istiyorsanız değerlendirebileceğiniz ikinci seçenek KOSGEB olabilir.

Tarımsal İşletmelerini Büyütmek İsteyen Esnaflar İçin Krediler

Tarım ve ziraat alanlarında faaliyet gösteren esnaflar için tarımsal işletmelerini büyütmek amacıyla Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığıyla işletme büyütme kredisi sağlanmaktadır. Bu krediler 100 bin TL üst limitli hazine desteği ile sunulan sıfır faizli krediler olduğu gibi yine hazine destekli uygun faiz oranlarına sahip esnek ödeme seçenekleri ile sunulan kredilerden oluşur. Tarımsal alanda faaliyet gösteren esnafların işletmelerini büyütmelerini ve tarımsal üretimin ülkemizde artmasının hedeflendiği desteklerden yararlanmak için faaliyet gösterilen ikametgah alanındaki Ziraat Bankası şubelerine ve tarımsal işletmelerin kayıtlı oldukları Tarım Kredi Kooperatiflerine başvuru yapılabilir.

Esnaf Yatırım Kredileri

Halkbank tarafından esnaflara yönelik olarak sunulan hazine destekli yatırım kredisi türüdür. Esnaf yatırım kredileri, esnafların işyerleri için yapacakları işyeri satın alma ya da ticari faaliyetlerini sürdürebilmeleri için kullanacakları taşıt alımlarının desteklenmesi için verilen kredidir. Esnaf ve sanatkarlara işyeri edindirme ya da taşıt alımı ihtiyaçlarını gidermeleri için 500 bin TL üst limitli yatırım kredisi sunuluyor.

İşyeri Edindirme Yatırım Kredisi

Hali hazırda kiralık işyerinde ticari faaliyetlerini sürdüren esnaf ve sanatkarların işyeri sahibi olmalarını sağlamak amacıyla 500 bin TL’ye kadar 120 aya varan vadelerle aylık ya da 3 aylık olarak geri ödemeli hazine destekli uygun faizli kredilerdir. Sağlanan kredilerle esnafların kendi işletmeleri için yatırıma özendirilmesi hedeflenmektedir.

Taşıt Edindirme Yatırım Kredisi

Esnaf ve sanatkarların işletmelerinin ihtiyaç duyduğu taşıt alımlarında kullanabilecekleri yatırım kredisidir. Esnafların ticari faaliyetlerinde kullanma üzere satın alacakları sıfır kilometre araçlar için 84 aya kadar vade seçeneği sunulan aylık ya da üç aylık geri ödeme planı olan 500 bin TL üst limitli kredilerdir. Taşıt kredilerinde anahtar teslim fiyatın tamamına kadar kredi kullandırılabilmektedir.
Esnaf ve sanatkarlar ESKKK kefaleti veya kefaleti olmaksızın hazine destekli bu kredilere en yakın Halkbank şubesine başvuru yaparak faydalanabilirler.
 

Yasal Uyarı:

Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Mirajans Medya İletişim Reklam Haber ve Prodüksiyon A.Ş.’ye aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin bütünü veya bir kısmı özel izin alınmadan kullanılamaz.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver!

 • 2
 • 1
 • 1
 • 1
 • 1
 • 1
 • 1
 • 1
 • Begendim
 • Kalp
 • Begenmedim
 • Gülen Surat
 • Kalpli Göz
 • Kızgın
 • Şokta
 • Üzgün

Yorumlar

Önemli Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan konhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
X
Yorum Yazma Sözleşmesi
“Sayfamızın takipçileri suç teşkil edecek, yasal olarak takip gerektirecek,hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlaka aykırı, müstehcen, toplumca genel olarak kabul görmüş kurallara aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde hiçbir yorumu bu web sitesinin hiçbir sayfasında paylaşamazlar. Bu tür içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk yorumu gönderen takipçiye aittir. KONHABER yapılan yorumlar arasından uygun görmediklerini herhangi bir gerekçe belirtmeksizin yayınlamama veya yayından kaldırma hakkına sahiptir. Konhaber başta yukarıda sayılan hususlar olmaz üzere kanun hükümlerine aykırılık gerekçesi ile her türlü adli makam tarafından başlatılan soruşturma kapsamında kendisinden Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 332.maddesi doğrultusunda istenilen yorum yapan takipçilerine ait ip bilgilerini ve yapmış olduğu yorumları paylaşabileceğini beyan eder ”
Türkçe العربية English