Son Dakika Haberler

4. Dünya Göçebe Oyunları, yarın İznik'te başlayacak

Eklenme Tarihi: 28.09.2022 - 09:12

Dünya Etnospor Konfederasyonu tarafından İznik'te düzenlenecek organizasyon, 2 Ekim'e kadar sürecek 102 ülkeden 3 binin üzerinde sporcunun katılacağı organizasyonda 13 branşta müsabakalar yapılacak İznik spor müsabakalarının yanı sıra kültürel etkinliklere de ev sahipliği yapacak

İSTANBUL (AA) - Dünya Etnospor Konfederasyonu tarafından bu yıl dördüncü kez düzenlenecek Dünya Göçebe Oyunları, yarın başlayacak.


İlk Göçebe Oyunları, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambaev'in öncülüğünde 2014'te Kırgızistan'ın Çolpon Ata kentinde Issık Kul Gölü kıyısında 10 farklı etnospor türünü içeren yarışmalarla yapıldı. Oyunlara, 19 ülkeden sporcuların katılırken, birçok ülkeden olumlu geri bildirimler aldı. Bu nedenle Kırgızistan, 2016 yılında 2. Dünya Göçebe Oyunları'nın düzenlenmesine karar verdi ve organizasyon 2016'da İssık Kul Gölü kıyısında gerçekleştirildi. İlginin büyümesi ve uluslararası övgülerin ardından 3. Dünya Göçebe Oyunları da aynı görkemiyle 2 yıl sonra yine Kırgızistan'da organize edildi.


Uluslararası bir popülarite kazanan oyunların dördüncüsünün 2020'de Türkiye'de yapılmasına karar verildi. Koronavirüs salgını nedeniyle 2 yıl ertelenen organizasyon, 29 Eylül-2 Ekim'de İznik'te özel olarak hazırlanan alanda yapılacak.


"Gelenekten Geleceğe Bir'iz!" sloganıyla düzenlenecek 4. Dünya Göçebe Oyunları'nda atlı sporlarda 2, ulusal güreşlerde 8, okçulukta ise 3 branşta yarışmalar yapılacak. Oyunlara, 102 ülkeden 3 binin üzerinde sporcu katılacak.


Organizasyonun açılışı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla gerçekleştirilecek. Açılış programı saat 19.00 ile 21.00 arasında düzenlenecek.
- Branşlar


4. Dünya Göçebe Oyunları'nda müsabakaları yapılacak brançlar şöyle:


Atlı sporlar: Kökbörü, Kökpar.


Güreş: Alış, Aiırtmalı Aba Güreşi, Kapışmalı Aba Güreşi, Yağlı Güreş, Pehlivan Güreşi, Kazak Güreşi, Şalvar Güreşi, Mas Güreşi.


Okçuluk: Geleneksel Okçuluk, Uzun Mesafede Okçuluk, Atlı Okçuluk.
- Program


Dünya Göçebe Oyunları'nda gün gün müsabaka programları şöyle:


Yarın:


08.00-12.00 Kökpar-Kökbörü


09.00-17.00 Geleneksel Okçuluk


13.00-16.00 Atlı Okçuluk
30 Eylül Cuma:


08.00-18.00 Atlı Okçuluk


09.00-12.00 Geleneksel Okçuluk


09.00-21.00 Mas Güreşi


10.00 Aşırtmalı Aba Güreşi


14.00 Yağlı Güreş
1 Ekim Cumartesi:


08.00-13.00 Atlı Okçuluk


09.00-21.00 Alış Güreşi


10.00-14.00 Kapışmalı Aba Güreşi


14.00 Şalvar Güreşi


17.30-19.00 Kuraş
2 Ekim Pazar:


08.00-16.00 Kökpar-Kökbörü


09.00-13.00 Kazak Güreşi


10.00-14.00 Tatar Güreşi


13.00-17.00 Pehlivan Güreşi


15.00-16.00 Büyük Güreş
- Kültürel etkinlikler de düzenlenecek


Organizasyon, spor müsabakalarının yanı sıra kültürel etkinliklere de ev sahipliği yapacak.


Dünya mutfaklarından örneklerin katılımcılarla paylaşılacağı Dünya Göçebe Oyunları'nda ayrıca göçebe evreni tanıtılacak. Organizasyon, etno dans, etno müzik, etno moda, etno pazar ve ateş başı sohbetlerle kültürlerarası etkileşim artırılacak. Katılımcı ülkeler, hem yeni kültürleri tanıma fırsatı bulacak hem de kendilerini anlatma imkanı elde edecek.


Yapılacak müsabakaların yanı sıra Mangala, Cirit, Toguz Korgool, Chevgan, Audaryspak, Tenge İlu, Pato, Moğul Boh, Kırgız Güreşi ve Güleş gösterileri de gerçekleştirilecek.
- Kültürel ve tarihi miras korunuyor


Dünya Göçebe Oyunları'yla dünyanın kültürel ve tarihi mirasının korunması sağlanacak.


Atlı oyunlardan ulusal güreşlere, okçuluktan gastronomiye, geleneksel sanatlardan sahne sanatlarına, çocuk oyun alanlarından etno pazara kadar farklı etkinliklerin yapılacağı 4. Dünya Göçebe Oyunları, dünyanın dört bir yanından halkların kültürel ve tarihi mirasını korumayı, kültürlerarası iletişimi, dostluk ve uyumu güçlendirmeyi hedefliyor.


102 ülkeden 3 binden fazla sporcunun katılacağı etkinlik aynı zamanda Türkiye'nin kültürel diplomasisinin güçlenmesine, İznik'in daha iyi tanınmasına ve dünya çapında hak ettiği şöhreti kazanmasına da katkı verecek.
- Dört gün sürecek eşsiz deneyim


Dünya Göçebe Oyunları için İznik'e gelecek misafirler, 4 gün boyunca eşsiz bir deneyimi yaşayacak.


Organizasyon için yapılan sahada ziyaretçiler için de çok özel vakit geçirebilecekleri deneyim alanları inşa edildi. Yaklaşık 5 bin kişi seyirci kapasiteli ana tribünün yanı sıra güreş ve okçuluk alanlarına özel tribünler kuruldu.


İznik Gölü'nün kıyısında doğa ve tarihle iç içe alanda, yeme içme bölümleri, geleneksel el sanatlarının ziyaretçilerle buluşacağı etno pazar, ibadet alanları, ateş başı sohbetleri, at binme, sahne sanatları ve okçuluk eğitim sahaları yer alacak.


Zara, Arslanbek Sultanbekov, Kıraç, Trio Mandili, Mustafa Ceceli ve Koliva konserleri ile katılımcılara müzik ziyafeti sunulacak.


Evrensel tatlar, İznik köylü pazarı, yöresel ikramlar, yöresel tanıtım çadırlarındaki lezzetler, hem yurt dışından gelen misafirler hem de Türk konuklara farklı bir deneyim yaşayacak.


İsteyen katılımcılar, organizasyon alanındaki karavan parkı ve kamp alanlarında konaklayabilecek.
- Doğası ve tarihiyle İznik


4. Dünya Göçebe Oyunları'nın düzenleneceği İznik, tarihi, kültürel ve coğrafya açısından Anadolu'nun en önemli yerlerinden biri konumunda.


Kent yakınlarındaki Karadin, Çiçekli, Yüğücek ve Çakırca höyüklerinde MÖ 2500 yıllarına inen uygarlık izleri saklı. MÖ 7. yüzyılda Trak kavimlerinin göçlerinden önce burada kurulan yerleşim "Helikare" adını aldı. Kentte basılan sikkelerde Khryseapolis (Altın Şehir) adı okunmaktadır.


Makedonya İmparatoru İskender'in generali Antigonos tarafından MÖ 316 yılında yenilenen kent Antigoneia adını aldı. İskender'in ölümünden sonra Antigonos ile general Lysimakhos arasındaki savaşı kazanan Lysimakhos kente, Antipatros'un kızı olan eşi Nikaia'nın adını verdi.


MÖ 293'te Bithynia Krallığı'na bağlanan kent, önemli mimari yapılarla süslendi. Bir süre Bithynia Krallığı'nın başkenti olan Nikaia daha sonra Roma'nın önemli bir yerleşimi olarak varlığını sürdürdü.


Nikaia, sonrasında Bithynia havarilerden Petrus'un çabaları ile Hıristiyanlık ile tanıştı. İmparator l. Constantinus döneminde Hıristiyanlık üzerindeki yasaklar kalktı. 325 yılı yazı başında Nikaia, Hıristiyanlık için çok önemli bir olaya sahne olur ve Birinci Konsül, Senatus Sarayı'nda toplandı.


Sonrasındaki dönemde Anadolu Selçuklu Devleti ve Bizans'ın himayesine giren Nikaia, 1331 yılında Osmanlı tarafından fethedildi. Osmanlı döneminde İznik adını alan şehir, sanat, ticaret ve kültür merkezi oldu.


Davud-u Kayseri, Ebul Fadıl Musa, Eşrefoğlu Abdullah Rumi gibi ünlü tasavvuflar İznik'te yaşadı ve eserler verdi. Osmanlı döneminin ilk cami, medresesi ve imareti İznik'te inşa edildi.


14, 15 ve 16. yüzyılda İznik bir sanat merkezi olmuş, dünyaca ünlü çini ve seramikler burada üretilmiştir. İznik, Hellenistik çağdan kalma ızgara planlı kent yerleşimi, Roma, Bizans ve Osmanlı döneminden kalan anıtsal yapıları ile tarihi kent dokusunu bütün canlılığıyla korumaktadır.


Anadolu Selçuklu Devleti ve Osmanlı İmparatorluğu'nun da aralarında bulunduğu 4 imparatorluğa başkentlik yapmış nadir yerleşimlerden biri olan İznik, çinileri ile ünlüdür.


İlçe, tümülüsler, kaya mezarlar, anıt mezarlar, saraylar, tiyatrolar, kiliseler, camiler, türbeler, ham ve hamamlarla günümüzde önemli bir turizm destinasyonu durumunda. 4. Dünya Göçebe Oyunları sayesinde İznik doğası ve tarihiyle yeniden tüm dünyanın ilgisini çekecek.


Yasal Uyarı:

Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Mirajans Medya İletişim Reklam Haber ve Prodüksiyon A.Ş.’ye aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver!

 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • Begendim
 • Begenmedim
 • Gülen Surat
 • Kalpli Göz
 • Kızgın
 • Şokta
 • Üzgün
 • Kalp

Yorumlar

Önemli Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan konhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
X
Yorum Yazma Sözleşmesi
“Sayfamızın takipçileri suç teşkil edecek, yasal olarak takip gerektirecek,hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlaka aykırı, müstehcen, toplumca genel olarak kabul görmüş kurallara aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde hiçbir yorumu bu web sitesinin hiçbir sayfasında paylaşamazlar. Bu tür içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk yorumu gönderen takipçiye aittir. KONHABER yapılan yorumlar arasından uygun görmediklerini herhangi bir gerekçe belirtmeksizin yayınlamama veya yayından kaldırma hakkına sahiptir. Konhaber başta yukarıda sayılan hususlar olmaz üzere kanun hükümlerine aykırılık gerekçesi ile her türlü adli makam tarafından başlatılan soruşturma kapsamında kendisinden Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 332.maddesi doğrultusunda istenilen yorum yapan takipçilerine ait ip bilgilerini ve yapmış olduğu yorumları paylaşabileceğini beyan eder ”