DOLAR
19.120
19.150
EURO
20.544
20.618
GRAM ALTIN
1155.9962
1163.7507
ÇEYREK ALTIN
1886.317
1945.000
YARIM ALTIN
3777.6334
3890.0000

Son Dakika Haberler

Bu haberi daha sonra okumak için kaydedebilir ve sağ üst köşedeki butona basarak haberi okuyabilirsiniz!

Karaman’da Kovid-19 salgınının nedenleri ve etkileri MEVKA desteği ile rapor haline gelecek

Karaman İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından, Mevlana Kalkınma Ajansı 2020 Yılı 5. Dönem Teknik Destek Programı kapsamında sunulan “COVID 19 Bulaşı Nedenlerinin ve Etkilerinin Çeşitli Değişkenlerle İlişkilendirilerek İl Raporu Hazırlanması Projesi” destek almaya hak kazandı.

Karaman’da Kovid-19 salgınının nedenleri ve etkileri MEVKA desteği ile rapor haline gelecek
Proje sözleşmesi Karaman Valisi ve Mevlana Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mehmet Alpaslan Işık, Mevlana Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri İhsan Bostancı ve Karaman İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan tarafından imzalandı.

Karaman Valiliği’nin de ortağı olduğu proje kapsamında, COVID-19 virüsünden enfekte olmuş bireylere yönelik bir anket düzenlenerek yaş, cinsiyet, kronik hastalıklar, madde kullanım durumu, koruyucu önlemlere uyma durumları ve hastalığı geçirme şiddetleri gibi değişkenler ve bu değişkenler arasındaki ilişkiler SPSS ortamında analiz edilerek rapor hazırlanması, hazırlanan raporun il pandemi mücadelesinde alınacak önlemler için rehber oluşturması amaçlanmaktadır.

Atılan imzaların ardından proje hakkında değerlendirmelerde bulunan Karaman Valisi ve Mevlana Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mehmet Alpaslan Işık, “Çin’in Vuhan şehrinde ortaya çıktıktan sonra hızla Dünya genelinde yayılarak küresel bir salgın haline gelen ve 2020 yılının Mart ayında Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak ilan edilen COVID-19 bulaşı, sağlık, eğitim, ekonomi ve sosyal yaşam başta olmak üzere hayatımızın her alanını olumsuz olarak etkilemiştir. COVID-19 salgını, yüksek bulaşıcılığı, insan vücudunda kalıcı hasar bırakması, başta yaşlılar ve kronik rahatsızlığı bulanan bireyler olmak üzere her yaştan insanın sağlığı üzerinde hayati tehlikelere sebep olacak etkileri nedeniyle toplum sağlığı için acil müdahale edilmesi gereken bir tehdit haline gelmiştir. Alınan tüm önlemlere rağmen Dünya üzerinde enfekte insan sayısı katlanarak artmakta ve önemli sayıda hastada akut solunum yetmezliği gelişmekte ve can kayıplarına neden olmaktadır. Kişiden kişiye damlacık veya temas yoluyla bulaşabilen COVID-19 pandemisinin tedavisi ve yayılma hızının düşürülmesi oldukça zor ve sabır gerektiren bir süreci de beraberinde getirmektedir. Bu nedenle, etkili ve güvenli bir aşı ortaya çıkıncaya kadar ya da pandeminin sonlanmasına kadar yapılacak en iyi önlemin COVID-19’un yayılmasını kontrol etmek, yayılmanın yönü hakkında bilgi sahibi olmak ve bunlara yönelik bölgesel önlemler alınmasını sağlamaktır." dedi.

Başkan Vekili Işık, "Bunun yanı sıra, virüsle mücadelede özellikle temasın azalması amacıyla insanların evlerinden zorunlu olmadıkça çıkmamaları, sosyal mesafe kurallarına riayet edilmesi, hijyen kurallarına ve koruyucu tedbirlere uyularak insanların hem kendi sağlıklarını korumaları hem de aile ve yakın çevrelerine bu hastalığı taşımamaları açısından büyük önem taşımaktadır. COVID 19 pandemisinin ülkemizde görülmeye başlandığı ilk günden bugüne kadar şehrimizde pek çok koruyucu ve önleyici tedbirler alınmış, şehrimiz zaman zaman en az vaka görülen iller arasında yer almış, bazı dönemlerde ise vaka sayılarının zirveye ulaştığı iller arasında yer almıştır. Yapılan tüm uyarılar, kısıtlamalar ve tedbirler maalesef her zaman istenen sonucu verememiş, Eylül ayı, ilimiz için COVID-19 sürecinin en ağır dalgasının yaşandığı dönem olmuştur. Özellikle tatiller ve bayram törenleri sonrası ile pazar faaliyetlerindeki kısıtlamaların kaldırılmasıyla belli dönemlerde virüs yayılma hızında artış yaşandığı sayısal olarak tespit edilse de, bu süre zarfında elde edilen bilgiler gözleme dayanmakta olup sadece sayısal veriler üzerinden nicel yorumlar yapılmakta, ilimizde bulaşın yönü, sebebi, sosyo ekonomik yapı ve farklı değişkenler ilişkisi içerisinde etki durumunun ölçülmesine yönelik bilimsel bir çalışma bulunmamaktadır. Salgınla daha etkin mücadele edebilmek adına virüsün neden ve etkilerinin ortaya konulması amacıyla ajansımız tarafından desteklenecek proje sayesinde ilimizde COVID 19 ile ilgili ilk bilimsel raporlama işlemi gerçekleştirilerek virüsün yayılma yönü, hangi değişkenlerde daha etkili olduğu ve bireyleri etkileme durumları arasındaki ilişkileri somut olarak ortaya koyulacaktır. Bu çalışma, ilimizde pandemi sürecinde gerçekleştirilecek koruyucu ve önleyici tedbirlerin ayaklarının yere sağlam basmasını sağlayacak somut bir veri kaynağı sağlayacak olması bakımından da büyük önem arz etmektedir. Bununla birlikte ortaya çıkacak çalışma raporu, Sağlık Bakanlığı, 80 il valiliği ve il sağlık müdürlüğü ile paylaşılarak pandemi ile mücadelede örnek bir çalışma teşkil edecektir. Amaçları ve hedefleri açısından son derece önem atfettiğimiz projenin bir an önce hayata geçirilmesi temennisi ile projenin hayırlara vesile olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.   

Yasal Uyarı:

Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Mirajans Medya İletişim Reklam Haber ve Prodüksiyon A.Ş.’ye aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin bütünü veya bir kısmı özel izin alınmadan kullanılamaz.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver!

 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • Begendim
 • Kalp
 • Begenmedim
 • Gülen Surat
 • Kalpli Göz
 • Kızgın
 • Şokta
 • Üzgün

Yorumlar

Önemli Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan konhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
X
Yorum Yazma Sözleşmesi
“Sayfamızın takipçileri suç teşkil edecek, yasal olarak takip gerektirecek,hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlaka aykırı, müstehcen, toplumca genel olarak kabul görmüş kurallara aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde hiçbir yorumu bu web sitesinin hiçbir sayfasında paylaşamazlar. Bu tür içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk yorumu gönderen takipçiye aittir. KONHABER yapılan yorumlar arasından uygun görmediklerini herhangi bir gerekçe belirtmeksizin yayınlamama veya yayından kaldırma hakkına sahiptir. Konhaber başta yukarıda sayılan hususlar olmaz üzere kanun hükümlerine aykırılık gerekçesi ile her türlü adli makam tarafından başlatılan soruşturma kapsamında kendisinden Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 332.maddesi doğrultusunda istenilen yorum yapan takipçilerine ait ip bilgilerini ve yapmış olduğu yorumları paylaşabileceğini beyan eder ”
Türkçe العربية English