PLASTİK TABAK BARDAK

Eklenme Tarihi: 29.05.2018 - 15:26

PLASTİK TABAK BARDAK

PLASTİK TABAK BARDAK

Günümüz yaşam koşullarımız her geçen gün değişmektedir. Değişen hayat standartlarımız ve koşullarımızdan dolayı da yeni yeni çeşitli ihtiyaçlarımız ortaya çıkmaktadır. Bu ihtiyaçlarımızdan biri de her ortama dayanıklı tabak ve bardaklardır. Tabak ve bardaklara artık çoğu yerde ihtiyaç duymaktayız. Bu ihtiyacımız doğrultusunda da dayanıklı ve esnek tabak bardaklar üretilmeye başlanmıştır. Bu üretilen ürünlere genel olarak plastik tabak bardak diyebiliriz. Bu plastik tabak bardakların gün geçtikçe renkli olanları da üretilmiştir. Renkli plastik tabaklar, renkli piknik setleri vb. üretimler oldukça artmıştır.
 
PLASTİK BARDAK TABAK KULLANMANIN ZARARI VAR MIDIR?
Her ürünün çeşitli yan etkileri veya zararları olduğu gibi plastik tabak ve bardakların da çeşitli zararları vardır. Renkli plastik bardaklar, plastik tabaklar, plastik piknik setleri vb. ürünler doğru kullanımı bilinmediği takdirde insan sağlığı için tehlike doğurmaktadır. Bu soruya açıklama yapacak olursak şöyle diyebiliriz;
Plastik ürünlerde sıcak bir şeyler tüketmek oldukça tehlikelidir. Çünkü plastiğin yapısında bulundurduğu kimyasallar ile sıcak ürünler tepkimeye girmektedir. Plastik ürünlerde soğuk yiyecek ve içecekler tüketmek daha sağlıklı olacaktır.
 
PLASTİK ÜRÜNLERDE SICAK GIDALAR TÜKETMENİN OLUŞTURDUĞU SORUNLAR
  • Plastik ürünler kanserojen bir madde olarak da adlandırılan ve bilinen benzen maddesini yapısında içermektedir. Benzen maddesi insanda kansere sebep olabilen endüstriyel bir çözücüdür. Bu maddenin sıcak içeceklerle tepkimeye girmesi kansere yol açabilir.
  • Benzen maddesinin sıcak bir ürün ile tepkimeye girmesi sonucunda erkek bireylerde testosteron hormonunu etkileyerek azalmasına sebep olmaktadır.
  • Plastik ürünlerin çok fazla kullanılmasıyla karaciğer enzimleri yükselebilir ve karın bölgesinin yağlanması gözlenebilir.
  • Plastik madde kullanımının çevreye de zararı vardır. Doğa, plastiği 400 yılda kaybedebildiği için çevre ve toprak kirliliğine de neden olmaktadır.
  • Plastik bardakta sıcak içecek kullanmanın yanı sıra kola da tüketmek oldukça zararlıdır. Kolada insan sağlığına tehdit oluşturan çeşitli maddeler vardır. Bu maddeler, plastik bardağın yapısında bulunan kimyasallarla tepki oluşturduğunda sıcak ürün tüketmekten çok daha büyük bir tehlike oluşturmaktadır. Ve insan sağlığını olumsuz etkileyerek sağlık sorunlarını ortaya çıkarmaktadır.
 
 
Kapat X