Kredi Çekmek İçin Kredi Notunuz Yeterli Mi?

Eklenme Tarihi: 10.04.2018 - 09:49

Kredi Çekmek İçin Kredi Notunuz Yeterli Mi?

Kredi Çekmek İçin Kredi Notunuz Yeterli Mi?

 

Günümüzde insanların nakit sıkıntısına uygun vadede geri ödeme şartları ile krediler çözüm sunabilmektedir. Herhangi bir mal, mülk satın alabilmek için ya da genel ihtiyaçları karşılamak adına bankanızın size kredi verebilmesi belirli şartlar doğrultusunda gerçekleşir. Bu şartların en önemlisi ise kredi notudur. Ev almak istiyorsunuz geliriniz çekeceğiniz kredinin aylık ödemelerini karşılıyor fakat bankanıza yaptığınız başvuru olumsuz sonuçlandıysa bunun ilk nedeni kredi notunuzun düşük olmasıdır. Kredi çekmek için yüksek gelirli olmak her zaman için çözüm sunmamakla birlikte çeşitli şartların da beraberinde yerine getirilmesi gerekir. Bankaların sistemine düşen kredi notları kişilerin geleceğe yönelik ödemelerinin ne şekilde gerçekleşeceğinin bir nevi göstergesidir.

Kredi Notu Hesaplanma Şekli

Merkez bankası tarafından bankalar ile çalışma gösteren her müşterinin müşteri portföyünün çıkartılmasına yarayan kredi notu hesaplanma şekli birçok unsurun bir araya gelmesi ile oluşur. Mevcut kredileriniz ve geçmişe yönelik çekmiş olduğunuz kredilerinizin ödenmesi, zamanında bitirilmesi ya da olumsuz şekilde yansıyan geç ödemeler kredi notunuzu etkileyen sebepler arasındadır. Başvurduğunuz banka ile uzun yıllar çalışıyor olmanız dahi bu durumun göz ardı edilmesine etki etmeyecektir. Bu sebeple kredi ödemelerinizin zamanında yapılması son derece önemlidir. Risk grubuna düşmeniz dahilinde yeniden toparlanmanız bir hayli zaman alabilir. Bilindiği üzere kredi notu hesabında en riskli, orta riskli, az riskli, iyi ve çok iyi olarak sınıflandırmalar yapılmaktadır. Genellikle en riskli ve orta riskli grupların başvuruları sistem tarafından onaylanmamaktadır.

Kredi Puanı Yetersiz Olduğunda Yapılması Gerekenler

Öncelikle kredi puanınızın düşmemesi için her zaman dikkatli olmanız gerektiğini bilmelisiniz. Bankalar ile ilişkilerinizi ne kadar düzgün tutarsanız bunun yararı size dokunacaktır. Bu nedenle borcunuzun gecikmemesini ya da herhangi bir aksaklık olması durumunda yapılandırma tarzında yasal haklarınızı düzgün şekilde yönlendirmeyi denemelisiniz. Kredi notu neden düşer diye merak ediyorsanız sayfamızı ziyaret ederek daha kapsamlı bilgilere ulaşmanız mümkündür. Kredi puanınızın yetersiz olması durumunda ihtiyaç kredisi alabilmek için size kefil olabilecek birisini bulmanız gerekebilir. Böyle bir imkanınız da yok ise belirli bir teminat göstermeniz gerekir. Aksi takdirde kredi alabilmeniz pek mümkün olmayacaktır.
 
 
 
 
Kapat X