Son Dakika Haberler

Jinekomasti Olduğumu Nasıl Anlarım

Eklenme Tarihi: 12.11.2018 - 13:32

Jinekomasti Olduğumu Nasıl Anlarım

Jinekomasti Olduğumu Nasıl Anlarım
Jinekomasti, en basit tanımı ile erkekte meme büyümesi anlamına geliyor. Birçok erkeğin korkulu rüyası olan jinekomasti, hem sosyal açıdan hem de tıbbi açıdan erkeklere zor anlar yaşatan bir süreç. Her ne kadar tedavisi mümkün olsa da çoğu insan bıçak altına yatmaya korkuyor ya da bu sorunla yüzleşmeye utanıyor. Jinekomastinin her yaşta ortaya çıkabilmesi ise durumu erkekler için daha zor kılıyor. Her ne kadar 17 yaşından sonra görülme sıklığı %7.7’lere kadar geriliyor olsa da yine de bu sorunla karşılaşmak mümkün.

Peki ama erkekler jinekomasti olduğunu nasıl anlayabilir?

Her ne kadar gerçek bir tanı için ilk önce endokrinoloji uzmanına muayene olmanız gerekse de evinizde de şüphelerinize yönelik bir deneme yapabilirsiniz. Bunun adımları ise oldukça basit.
 
İlk olarak bir ayna karşısına geçip, elinizi göğüs bölgenize koyun. Ardından ise kaslarınız sıkın eğer göğüs bölgesinde kasların sertliğin çok yumuşak doku, yağ dokusu hissediyorsanız, jinekomasti olmuş olma ihtimaliniz oldukça yüksek. Bilhassa kilo olarak zayıf biri olmanıza rağmen göğüs bölgesinde fazlasıyla yağ ve yumuşak doku varsa bu ihtimal çok daha yüksek.
 
Evde yapacağınız bu deneme ilk jinekomasti tanısı için size bir fikir verebilir. Ancak durumunuzu tam olarak tespit edebilmek için yetersizdir. Çünkü jinekomasti oluşmasında birbirinden farklı nedenler söz konusu. Jinekomasti sorunu ile karşı karşıya kalan hastaların %25’i östrojen hormonundaki artış, erkeklik hormonunda azalma ya da stres gibi durumlar yüzünden görülüyor. Fakat geri kalan %85’lik herhangi bir neden olmaksızın jinekomastiye yakalanıyor.

Jinekomasti Ameliyatı Şart mı?

Jinekomastinin tek çözüm yolu jinekomasti ameliyatından geçiyor. Ancak ameliyat içinde belli şartlar mevcut. Yukarıda belirttiğimiz gibi tanı öncesinde jinekomasti türünü ve nedenini iyi bir şekilde anlayabilmek için endokrinoloji uzmanına başvurmanız gerekiyor. Yapılan testler sonucunda jinekomastini sorununuz hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.
 
Ardından ise jinekomasti ameliyatı konusunda uzman bir plastik cerrah ile iletişime geçmeniz gerek. Oldukça basit bir ameliyat olsa da konunun uzmanı ve tecrübeli bir plastik cerrah, sorunu çok daha kolay ve rahat bir şekilde atlatmanıza yardımcı olabilir.
 
Kapat X