Son Dakika Haberler

HSG Çekimi Nedir? Hangi Durumlarda Çekilir?

Eklenme Tarihi: 18.12.2018 - 15:26

HSG Çekimi Nedir? Hangi Durumlarda Çekilir?

HSG Çekimi Nedir? Hangi Durumlarda Çekilir?

Rahim boşluğunun ve tüplerin tıkanıklık durumlarını incelemek amacı ile çekilen bir röntgen filmi olan histerosalfingografi kısaca HSG veya rahim filmi olarak adlandırılmaktadır.  Genellikle tüp bebek tedavisi öncesinde tüplerin açık olup olmadığını kontrol etmek amacı ile doktor tarafından istenir.  İşlem esnasında rahim içinden görüntü elde edilebilmesi için iyotlu sudan oluşan kontrast madde rahim içine doğru basınçla uygulanır. HSG çekimi tüplerdeki mukus benzeri yapıları temizleyerek küçük yapışıklıkları açtığı için HSG çekimi sonrasında gebelik şansı da yükselmektedir.

HSG çekimi, adet bitiminden sonraki 3 – 4 gün içinde çekilmelidir.  Bu dönemde gebelik ihtimali düşük olduğu için HSG çekimi esnasında olası bir gebeliğe zarar verme ihtimali de bulunmaz. Ayrıca yine bu dönemde rahim içi dokusu ince olduğu için çekilecek olan filmlerin de kalitesi artmaktadır.

Rahim filmi, 10 – 15 dakika içerisinde çekilebilen ve çoğunlukla anestezi gerektirmeyen bir işlemdir. Öncesinde bir hazırlık gerektirmez. Hastanın olası krampları engellemek için işlemden yarım saat önce ağrı kesici içmesi yeterlidir. Hasta çekimden hemen sonra evine dönebilir.
Rahim filminin en sık çekilme nedeni kısırlıktır. HSG filminin çekilmesi gerektiği diğer durumlar ise şu şekilde sıralanabilir ;
  • Tekrarlayan düşükler
  • Ağrılı ve uzun süren adet döngüsü
  • Rahim içine daha önce cerrahi müdahalede bulunulmuş olması
  • Tıkalı olan tüplerin açılması
Peki rahim filminin sonucunun normal çıkması bize ne hakkında bilgi verir, ne hakkında bilgi vermez? Öncelikle, HSG filminin normal çıkması, rahim içi boşluğunun şeklinin normal olduğunu gösterir. Yani bebeğin anne karnında yerleştiği yer olan rahim gebelik için uygundur. Septum, polip ya da myom gibi gebeliği engelleyebilecek oluşumlar yoktur. Yine rahim içinde, daha önce geçirilmiş olan cerrahi müdahalelerden kalma yapışıklık gibi problemler de yoktur. Fallop tüpler açıktır. Sperm ve yumurtanın geçişi için uygun ortam mevcuttur.
Rahim filminin normal çıkması rahim içinin gebeliği taşımaya uygun olduğu bilgisini verir ancak gebeliğin doğuma kadar sorunsuz bir şekilde ilerleyeceğine dair bir bilgi vermemektedir. HSG çekimi aynı zamanda yumurtalıkların durumu hakkında da herhangi bir bilgi vermemektedir.
HSG çekiminin üzerinden 1 ay geçtikten sonra aşılama ve tüp bebek tedavilerine başlanabilmektedir.

Dr. Cevat Bayrak
Rahim Filmi – HSG Filmi
 
 
 
Kapat X