Tebligatta yeni dönem: UETS

Eklenme Tarihi: 04.02.2019 - 12:27

Tebligatta yeni dönem: UETS

E-devlet sisteminin hayata geçmesinden sonra birçok alanda yapılan işlemler artık daha kolay şekilde yapılabilmekte ve zaman kaybı ortadan kaldırılmaktadır. Hastane işlemleri, mahkeme dosyaları, icra dosyaları derken hayatın tüm alanlarına giriş yapan e-devlet sistemi yeni bir girişime daha imza atarak tebligat çıkartmaya yetkili olan kişilere de bazı kolaylıklar getirdi.Elektronik Tebligat (e-tebligat), 2019 Ocak ayından itibaren resmi olarak faaliyete girdi ve bu dönemden sonra zorunluluk kapsamında olan gerçek ve tüzel kişiler, tebligatları artık posta yoluyla değil elektronik ortamdan düzenleyerek göndermektedir. Bunun avantajı hem kurum ve yetkili kişiler için hem de muhatap alınan kişiler için görülmektedir. Kamu Kurum ve Kuruluşları ile tüzel ve özel tüm kişilerin kayıt olabileceği sistem sayesinde, tebligatların kaybolması durumu, inkâr etme gibi birçok aksiliklerin önüne geçilmiş olacak. UETS, yeni bir sistem olmasına karşın kafa karışıklığına neden olsa da aslında sisteme dahil olunduktan sonra işlerin son derece kolay hale geldiği görülmektedir. Hem muhataplar hem de Tebligat Kanunu’nda tebliğ çıkarmaya yetkili kılınan merciler elektronik ortamda tebligat gönderecekleri için karışıklıkların da son bulması bekleniyor. Zira son yıllarda özellikle posta yoluyla iletilen tebligatların kaybolması durumu söz konusu olmaya başlamış ve birçok dava dosyası muhataplarının haberi olmadan işlenmeye başlamış ve bu durumdan da çok kişi mağduriyet yaşamıştır. Sistem hakkında yorum yapan uzmanlar, sistemin getirileri sayesinde artık bu tip olumsuzlukların ortadan kalkacağına inanıyorlar.

E-Tebligat sistemine giriş
Kayıt işlemini tamamlayan kişilere özel olarak tanımlanan panele giriş yapmak için kullanıcı adı, şifre ve SMS doğrulamasını geçtikten sonra veya bunlar yerine elektronik imza kullanarak sisteme giriş yapılabilmektedir. Tebligat da aynı ortamda hazırlanarak elektronik imza ile imzalandıktan sonra muhataba gönderilmektedir. Yani sistemin kullanımı son derece basittir ve zaman kaybını önlemeye yönelik önemli bir adımdır. Günümüzde sık yaşanan sorunların başında gelen ve çoğu zaman mağduriyetlere neden olan tebligatlar, bazen de muhatap kişilerin kötü niyetinden dolayı sekteye uğramaktadır. İnkâra açık olan posta yoluyla gönderilen tebligatların elektronik sistem sayesinde son bulması, hem merciler açısından hem de kurumlar açısından rahat bir nefes almayı sağlamaktadır. 2019 Ocak ayı itibari ile geçiş yapılan Ulusal Elektronik Tebligat Sistemi sistemi hakkında şimdilik çok net bilgi olmasa da ilerleyen dönemlerde artık herkes bu sistemi kullanacağı için aşinalık daha yüksek seviyede olacaktır.

Bilgilendirmeler SMS veya E-posta yoluyla yapılacak
Tebligatların oluşturulması ve gönderilmesi elbette elektronik ortamda daha rahattır ancak bunun muhatabına ulaşıp ulaşmadığını anlamak belki kafa karışıklarına neden olan durumlardan biridir. Fakat sistem geliştirilirken tüm bu detaylar düşünülerek geliştirilmiştir. Yani muhatabın tarafına gönderilecek bir tebligat kesin olarak ulaşabilmektedir. Bunu akredite eden SMS veya e-posta servisleri, tebligat alacak kişiye bir uyarı mesajı gönderir. Bu da muhatapların herhangi bir şekilde gözden kaçırmalarını önlemektedir.

Sisteme kayıt olmak için arayın
Kurumumuz, uzun zamandır kurumsal alanlara hizmet veren bir firma olup , işlemlerin kolay şekilde halledilebilmesi adına destek sunmaktadır. Yeni dönemde faaliyete geçen ve herkesin bilgi sahibi olmadığı UETS hakkında merak ettiğiniz tüm detayları bir arada bulabileceğiniz sitemizi ziyaret ederek kafanıza takılan sorulara en net şekilde cevap bulabilir, sisteme dahil olmak için yapmanız gerekenler hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz. Alanında uzman olan ekibimizden destek almak için çağrı merkezi numaramızı arayabilirsiniz. Yeni nesil teknolojilere daha hızlı uyum sağlamak ve yararlanmak için https://www.turkkep.com.tr/uets-ulusal-elektronik-tebligat-sistemi-modulu sayfasını ziyaret ediniz.
 
 

Yasal Uyarı:

Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Mirajans Medya İletişim Reklam Haber ve Prodüksiyon A.Ş.’ye aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver!

 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • Begendim
 • Begenmedim
 • Gülen Surat
 • Kalpli Göz
 • Kızgın
 • Şokta
 • Üzgün

Yorumlar

Önemli Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan konhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Kapat X