Son Dakika Haberler

Bu haberi daha sonra okumak için kaydedebilir ve sağ üst köşedeki butona basarak haberi okuyabilirsiniz!

SÜ-KOP İş birliğiyle enerji tüketimini azaltan proje geliştirildi

Selçuk Üniversitesi ile Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı arasında enerji tasarrufunun sağlanması ve bu alanda verimliliğin artırılmasına yönelik protokol imzalandı. Ülke ekonomisine de katkı sağlayacak olan projenin yürütücülüğünü, Selçuk Üniversitesi Teknoloji Fakültesi üstlenecek.

SÜ-KOP İş birliğiyle enerji tüketimini azaltan proje geliştirildi
Selçuk Üniversitesi ile Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı arasında Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği Programı kapsamında desteklenen
Akıllı ve Yeşil Kampüs Uygulaması Projesi’nin uygulanması, izlenmesi ve denetimine ilişkin protokol imzalandı. Proje ile Selçuk Üniversitesi Kampüsü’nün enerji verimliliği yüksek, enerji ölçüm ve yönetiminin yapıldığı, akıllı ve yeşil kampüs statüsüne çıkarılması hedefleniyor. Kampüs içerisindeki Tıp Fakültesi ve Teknoloji Fakültesi binasına elektrik, doğal gaz, sıcaklık ve hava kalitesini ölçen cihazlar takılarak verimlilik uygulamaları da yapılacak. Ölçülen veriler ve geliştirilecek yazılımlar ile gerekli analizler yapılarak verimlilik uygulama noktaları belirlenecek. Proje, ayrıca kullanıcılara gerçek zamanlı bilgi sağlayan enerji tüketimini ölçmek için merkezî bir platform içerecek. Proje ile uygulama yapılan binalarda elektrik giderinin yüzde 5-10, doğal gaz giderinin en az yüzde 30 civarında azaltılması ön görülüyor.  

“ÜLKE EKONOMİSİNE DE KATKI SAĞLAYACAK”
Protokol imza töreninde konuşan Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Mahmut Sami Şahin, “Günlük hayatın en önemli argümanlarından biri enerji. Türkiye’de kişisel kullanımın ve sanayideki üretimin artmasıyla birlikte enerji tüketimi de her geçen gün artıyor. Enerji verimliliğini artırmaya yönelik oluşturulan politikamız çerçevesinde bu yıl çağrıya çıkıldı. Üniversitemiz tarafından binalardaki enerji tüketiminin azaltılması, verimliliğin artırılmasına yönelik hazırlanan proje, mali desteğe hak kazandı. Bu projenin hazırlanmasında emeği geçen başta Rektörümüz Prof. Dr. Metin Aksoy olmak üzere herkese teşekkür ediyorum. Bu proje uygulandığı zaman ülke ekonomisine de katkı sağlayacak. Bütün sektöre örnek olacağını düşünüyorum.” dedi.  

“PROJELERİMİZ, TOPLUMA ÖNCÜ OLUYOR”
Akıllı ve Yeşil Kampüs Uygulaması Projesi’ne verdikleri destekten dolayı Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığına teşekkür eden Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Aksoy da “Üniversitemizin ortaya koymuş olduğu projeler, tamamen toplumun farkındalığını artıran ve topluma öncü olan projelerdir. Selçuk Üniversitesi, şehrimizin ve ülkemizin daha iyi noktalara gelmesinde öncü olan kurumlardan biri. Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ile imzalanan protokol de bu kapsamda ortaya konulan bir proje. Diğer üniversitelere ve kurumlara örnek olacak Akıllı ve Yeşil Kampüs Projesi ile enerji tüketiminin arttığı bir dönemde enerjinin verimli kullanılmasını hedefliyoruz.” diye konuştu. 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ İÇİN YERLİ VE MİLLÎ YAZILIM GELİŞTİRİLECEK
İki etaptan oluşacak projenin “Yeşil Kampüs” başlığı altında kampüs yerleşkesinde belirlenecek binalarda elektrik tüketim ölçümleri yapılacak ve elde edilecek verilerin değerlendirilmesi amacıyla özel olarak web tabanlı yazılım geliştirilecek. “Akıllı Kampüs” başlığında ise hedef binalarda enerji tüketimini azaltmak amacıyla ip tabanlı akıllı vanalar, iç ortam ısısı, hava kalitesi gibi parametreler kullanılacak wifi destekli sensörler kullanılacak. Oluşturulacak Akıllı Bina Yönetim Modülü’ne entegre edilecek hareket sensörleri, led aydınlatmalar, sensörlü lavabo armatürleri sayesinde enerji tüketiminin azaltılması sağlanacak. Yerli ve millî imkânlarla geliştirilecek olan yazılımlar ile enerji yönetiminde bölge ve ülke ölçeğinde rol model oluşturulması hedefleniyor.

Yasal Uyarı:

Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Mirajans Medya İletişim Reklam Haber ve Prodüksiyon A.Ş.’ye aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver!

 • 1
 • 1
 • 5
 • 4
 • 1
 • 5
 • 1
 • 2
 • Begendim
 • Kalp
 • Begenmedim
 • Gülen Surat
 • Kalpli Göz
 • Kızgın
 • Şokta
 • Üzgün

Yorumlar

Önemli Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan konhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
X
Yorum Yazma Sözleşmesi
“Sayfamızın takipçileri suç teşkil edecek, yasal olarak takip gerektirecek,hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlaka aykırı, müstehcen, toplumca genel olarak kabul görmüş kurallara aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde hiçbir yorumu bu web sitesinin hiçbir sayfasında paylaşamazlar. Bu tür içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk yorumu gönderen takipçiye aittir. KONHABER yapılan yorumlar arasından uygun görmediklerini herhangi bir gerekçe belirtmeksizin yayınlamama veya yayından kaldırma hakkına sahiptir. Konhaber başta yukarıda sayılan hususlar olmaz üzere kanun hükümlerine aykırılık gerekçesi ile her türlü adli makam tarafından başlatılan soruşturma kapsamında kendisinden Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 332.maddesi doğrultusunda istenilen yorum yapan takipçilerine ait ip bilgilerini ve yapmış olduğu yorumları paylaşabileceğini beyan eder ”
Türkçe العربية English