Son Dakika Haberler

Bu haberi daha sonra okumak için kaydedebilir ve sağ üst köşedeki butona basarak haberi okuyabilirsiniz!

MEVKA, Karaman’ın sosyoekonomik yapısını analiz etti

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda Konya ve Karaman Bölgesi’nde çalışmalarını sürdüren Mevlana Kalkınma Ajansı, Karaman’ın sanayisini ve ekonomik durumunu güncel veriler ışığında analiz etti. Karaman Yatırım Destek Ofisi tarafından hazırlanan çalışma ile Karaman Merkez ile Ayrancı, Başyayla, Ermenek, Kâzımkarabekir ve Sarıveliler ilçelerinin üretim ve ekonomik durumları farklı başlıklarda ele alındı.

MEVKA, Karaman’ın sosyoekonomik yapısını analiz etti
Karaman’ın ekonomi ve sanayi durumunu ortaya koyan “Karaman Ekonomi ve Sanayi Analizi” çalışmasını her yıl geliştirerek yıllık rapor şeklinde yayımladıklarını ifade ederek hazırladıkları raporla ilgili açıklamalarda bulunan MEVKA Genel Sekreteri İhsan Bostancı, “Ajans olarak, bir yandan verdiğimiz mali desteklerle bölgemizin kalkınmasını amaçlarken, diğer yandan da bölgemizde yer alan paydaşlarımızın yatırım, ihracat, istihdam, gibi konularda alacakları kararlara ışık tutması amacıyla saha araştırma çalışmaları ve sektörel raporlar hazırlayarak bölgemizde yer alan illerimizin sosyo-ekonomik durumlarını güncel tutmaya gayret gösteriyoruz. Bu sayede, bölgemizde yer alan illerimizin diğer illere göre gelişimini kıyaslama, rekabet durumlarını ölçme ve bu doğrultuda illerimizdeki ekonomi aktörleri ile birlikte neler yapabileceğimiz konusunda fikir alışverişinde bulunma şansı elde ediyoruz. Hazırladığımız bu raporun ilki, ajansımız tarafından 2019 yılında yayımlanmış, ikincisi ise 2020 yılı için son güncel veriler kullanılarak Karaman ilimizde yer alan özel sektör, kamu ve sivil toplum kuruluşları paydaşlarımızın hizmetine sunulmuştur. Çalışma kapsamında, ilin mevcut sosyo-ekonomik durumu on beş ana başlık altında ve ilçe detayında incelenmiş, dış ticaret verileri analiz edilmiş ve önceki yıllar ile mukayese edilerek ihraç ve ithal edilen ürünler fasıllar halinde ele alınmıştır. Raporda ayrıca, sanayi sektörünün gelişmesinin önemli referanslarından olan küçük sanayi siteleri ve organize sanayilerindeki son duruma yer verilmiş, mevcut sanayi potansiyelini yansıtan önemli verilerden olan sanayi sicil belgesi, kapasite raporu ve yatırım teşvik belgelerinden de istifade edilmiştir. Tarım verileri, kamu yatırımları, mevduat ve kredi verileri ile konut satış verileri de ayrı birer başlık altında raporumuzda yer almıştır. Raporda kullanılan veriler, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Karaman Valiliği İl Planlama ve Koordinasyon Müdürlüğü, Sanayi ve Teknoloji Karaman İl Müdürlüğü, Karaman Ticaret ve Sanayi Odası, Karaman Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü, TÜİK, TOBB, Karaman İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Türkiye İhracatçılar Meclisi’nden elde edilmiş, gerekli hesaplamalar ajansımızca yapılmıştır. Bölgemizin güncel ekonomik durumuna ışık tutması amacıyla hazırlanan rapora, ajansımızın www.mevka.org.tr internet sitesinden ulaşılabileceğini belirterek raporun şehrimiz ve bölgemiz adına hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

 

Yasal Uyarı:

Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Mirajans Medya İletişim Reklam Haber ve Prodüksiyon A.Ş.’ye aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver!

 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • Begendim
 • Begenmedim
 • Gülen Surat
 • Kalpli Göz
 • Kızgın
 • Şokta
 • Üzgün

Yorumlar

Önemli Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan konhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Kapat x