Son Dakika Haberler

Bu haberi daha sonra okumak için kaydedebilir ve sağ üst köşedeki butona basarak haberi okuyabilirsiniz!

Meram belediyesi sıfır atık hedefine emin ve hızlı adımlarla ilerliyor

Meram Belediyesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın eşi Emine Erdoğan himayesinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hayata geçirilen ‘Sıfır Atık Projesi’ kapsamında ilçenin dört bir yanına ‘Sıfır Atık Kutuları ve ‘Mobil Atık Getirme Üniteleri’ yerleştiriyor.

Meram belediyesi sıfır atık hedefine emin ve hızlı adımlarla ilerliyor

‘Sıfır Atık Seferberliği’nin başladığı ilk günden bu yana birbirinden değerli projeler ürettiklerinin altını çizen Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, modern ‘Mobil Atık Getirme Üniteleri’ ve ‘Sıfır Atık Kutuları’nın Meram’ın sıfır atık hedefine ulaşmasına önemli katkı sunacağını kaydetti. 

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan himayesinde Çevre Şehircilik Bakanlığı tarafından  hayata geçirilen ‘Sıfır Atık Projesi’ kapsamında ilk günden bu yana birbirinden değerli projelerin altına imza atan Meram Belediyesi, proje kapsamında 13 farklı sınıfta atıkların depolanmasını sağlayan ‘Sıfır Atık Kutularını’ ve ‘Mobil Atık Getirme’ ünitelereni ilçenin dört bir yanına yerleştirmeye devam ediyor. 

 

MERAM’DA GERİ DÖNÜŞEN ATIK MİKTARI AYLIK 450 TONU BULDU 

 

Atıkların geri dönüşümü ile ekonomiye yeniden kazandırılmasını ve kaynakları daha verimli kullanılmasını sağlamak amacıyla hayata geçirilen ‘Sıfır Atık Seferberliği’ ile ilgili çalışmalarını her geçen gün artırarak devam ettirdiklerini ifade eden Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, bu alanda bugüne kadar birbirinden değerli pek çok projeyi hayata geçirdiklerini kaydetti. Meram’da aylık toplanan geri dönüşüm malzemelerinin 450 tona yaklaştığını açıklayan Başkan Mustafa Kavuş, sözlerini şöyle sürdürdü; “Nihai hedefimiz olan sıfır rakamını yakalayabilmek amacıyla son olarak ‘Birinci Sınıf Atık Getirme Merkezi’mizi hayata geçirdik. İlçenin dört bir tarafına modern ‘Sıfır Atık Kutuları’ ve ‘Mobil Atık Getirme’ üniteleri yerleştiriyoruz. Ünitelerimiz, kayar yazıları ile daha çok dikkat çekiyor ve farkındalığın artmasını sağlıyor. 13 farklı sınıfta atıkların depolanmasını gerçekleştiriyor. Atıkları kaynağında ayrıştırmak bu noktada önemli zaman ve verim tasarrufu anlamı taşıyor. Bu sebeple çalışmalarımızın önemli ayaklarından birini bu merkezler ve kumbaralar oluşturuyor.”   

 

“GERİ DÖNÜŞÜMDE ÖNEMLİ MESAFE KATETTİK. AMA YÜRÜYECEĞİMİZ DAHA ÇOK YOL VAR” 

Meram’ın 30’dan fazla noktasına geçici depolama kumbaraları yerleştirildiğini ifade eden Başkan Kavuş, son olarakta nüfusun yoğun olduğu bölgelerden biri olan Sivaslı Ali Kemal Caddesi üzerine ‘Mobil Atık Getirme Merkezi’ konulduğunu kaydetti. ‘Sıfır Atık Projesi’ kapsamında Meram Belediyesinin bugüne kadar yaptığı çalışmalar hakkında da bilgi veren Başkan Kavuş, “Bugüne kadar ilçemizde bulun kamu kurumları ve okulların tamamına 3 binin üzerinde plastik geri dönüşüm kutusu dağıttık. Böylece kamu kurumu ve okulların tamamının Sıfır Atık Projesine geçişi tamamlanmış ve başarılı bir şekilde uygulamaların devamı sağlanmaktadır. Yine okullar ile konutların birçoğunda sıfır atık projesini ve amacının ne olduğunu anlatan eğitim seminerleri düzenlenerek çocuklarımızın ve insanımızın konu ile ilgili olarak bilinçlendirilmesi sağlandı. Özel kuruluşlar ile konutların Sıfır Atık Projesine tamamen geçişi için çalışmalar ise halen devam etmektedir. Çalışmalarımız Sıfır Atık Projesi, amacına ulaşana dek kesintisiz devam edecektir” diye konuştu.  


SIFIR ATIKLA 27 BİN AĞAÇ KESİLMEKTEN KURTULDU

Yapılan bu yenilikçi yaklaşımlarla Meram’da toplanan geri dönüşüm malzemelerinin miktarının yıllık 5 bin 400 tonu bulduğunu ifade eden Başkan Kavuş, bunun ekonomiye katkılarıyla ilgili şunları kaydetti: “Toplanan yıllık 5 bin 400 ton ambalaj malzemelerinin ülkemiz açısından ekonomik ve çevresel değeri şu şekildedir: Geri dönüşüm malzemelerinin çöpe gitmemesi nedeniyle; 27 bin ağacın kesilmesine gerek kalmamış, 12 milyon KW/H elektrik enerjisi, 500 tona yakın petrol ve türevi ve 400 tonun üzerinde su tasarrufu sağlanmış olup 1200 Kg Karbondioksit sera gazı salınımı da önlenmiştir.”

Yasal Uyarı:

Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Mirajans Medya İletişim Reklam Haber ve Prodüksiyon A.Ş.’ye aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver!

 • 1
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • Begendim
 • Begenmedim
 • Gülen Surat
 • Kalpli Göz
 • Kızgın
 • Şokta
 • Üzgün

Yorumlar

Önemli Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan konhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Türkçe العربية English