Son Dakika Haberler

Bu haberi daha sonra okumak için kaydedebilir ve sağ üst köşedeki butona basarak haberi okuyabilirsiniz!

KTO Karatay’da “YKS’de Akıllı Tercih Nasıl Yapılır” seminerine yoğun ilgi

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte öğrenciler için de üniversite arayışı başladı. KTO Karatay Üniversitesi Rehberlik Uzmanı Öğr. Gör. Ali Bozgedik aday öğrencilerin tercihlerini yaparken dikkat etmesi gereken önemli noktaları “YKS’de Akıllı Tercih Nasıl Yapılır” seminerinde paylaştı, doğru meslek seçiminin önemine değindi.

KTO Karatay’da “YKS’de Akıllı Tercih Nasıl Yapılır” seminerine yoğun ilgi
Sınav maratonunun sona ermesiyle birlikte tüm aday öğrenciler için tercihlerin belirleneceği kritik süreç başladı. Aileler ile öğrenciler için üniversite ve bölüm tercihi, aynı zamanda meslek seçimini belirleyen önemli bir aşama.  Seçeceğiniz üniversitenin sahip olduğu olanaklar ve sizi mesleğe hazırlarken ne tür ayrıcalıklar tanıdığı konusu, tercihinizi belirlerken dikkate almanız gereken en önemli konular arasında. Başarılı bir tercih dönemi geçirmeniz için iyi bir üniversitede aramanız gereken önemli kriterleri, doğru tercihin önemini KTO Karatay Üniversitesi Rehberlik Uzmanı Öğr. Gör. Ali Bozgedik “YKS’de Akıllı Tercih Nasıl Yapılır” seminerinde paylaştı.

Rektör Sade: “Sektörün Aradığı Mezunlar KTO Karataylı”

KTO Karatay Üniversitesi Sosyal Tesisleri’nde yoğun bir katılımla gerçekleştirilen seminerin açılış konuşmasını KTO Karatay Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bayram Sade yaptı. Rektör Sade, KTO Karatay Üniversitesi ve imkânları hakkında katılımcılara bilgiler aktardı, Konya Ticaret Odası üniversitesi olmanın önemine vurgu yaptı. Öğrencilere, “Eğitimle geçen hayatın devamında altın bilezik olacak meslek seçiminin eşiğindesiniz.” diyen Rektör Sade, “Aileler bu yaşınıza kadar çeşitli fedakârlıklar yaptı. Biz üniversite olarak bu sürecin öneminin farkındayız. 20.000 üyeye sahip Konya Ticaret Odası’nın bir üniversitesiyiz. Bu sorumlulukla programlar açıyor, müfredatımız ise sektöre göre şekilleniyor, sizleri üniversite hayatınız başlarken sektöre hazırlıyoruz. Bunun sonucu olarak mezuniyet sonrası aranan mezunlar olarak yetişmenizi ise birbirinden farklı ve nitelikli projelerimizle gerçekleştiriyoruz. Türkiye’de örnek gösterilen Sektör Danışmanlığı Projesi de bu çalışmalarımızın bir ürünü. Öğrencimizin akademik hayatının yanında 4 yıl boyunca bir sektör danışmanı ile yürümesini sağlıyoruz. İşi Yerinde Gözle Projesi, Hukukta Gözlem Projesi de farklı bölümlerimize yönelik projelerimizden birkaçı. Sizleri üniversitemizde ağırlamaktan memnuniyet duyuyor, seçeceğiniz bölümün ve tercihlerinizin hayırlı olmasını diliyorum.” ifadelerini kulandı.

Tercih Yapacaklara Tavsiyeler

KTO Karatay Üniversitesi Rehberlik Uzmanı Öğr. Gör. Ali Bozgedik seminerde KTO Karatay Üniversitesi’nin Konya’nın ilk vakıf üniversitesi olduğuna dikkat çekti, üniversitenin yurt dışı eğitim imkânları, 8 dil öğrenme olanağı, burslar ve çift anadal programları hakkında bilgiler verdi. “YKS’de Akıllı Tercih Nasıl Yapılır” sorusunun cevap bulduğu programda Bozgedik, “Tercih yaparken birey, tercihi kendi başına değil ailesi ve o mesleği aktif olarak yapan biriyle görüşerek yapmalı. Okumak istemeyeceğiniz bölümler tercihleriniz arasında kesinlikle yer almamalı. ÖSYM kılavuzunun arkasında yer alan koşullar mutlaka incelenmeli, esnek tercih yapılmalı. 2019 yılı yerleştirme yığınsal tablosunu incelediğimizde 2018 yılına göre öğrencilerin daha çok soruyu doğru cevaplandırdığını görmekteyiz. Bu sonuçlara göre 2019 yılı bölüm başarı sıralamalarının ve puanların bir miktar artabileceğini söylemek mümkündür.” diye konuştu.

Bozgedik, KTO Karatay Üniversitesi’nin YÖK Raporu’na göre “Tam Bursluluk Oranlarına Göre Vakıf Yükseköğretim Kurumları” sıralamasında 5. sırada olduğuna dikkat çekerek, üniversite tercih ederken dikkat edilecek kriterlerin başında burslar, akademisyen kadrosu, dil eğitiminin niteliği, teknolojik altyapı, üniversitenin iş dünyasına yakınlığı ve kampüs olanaklarının geldiğini aktardı.

KTO Karatay’dan 29 Temmuz’a Kadar Tercih Danışmanlığı Hizmeti 

Meslek seçimi, yeteneklerin keşfedilmesi, üniversite tercihleri yapılırken nelerin göz önünde bulundurulması gerektiği gibi konulara değinilen programda katılımcılar tercih seminerinin kendileri açısından faydalı geçtiğini belirterek, önemli bir dönemde sunumun kendilerine rehberlik edeceğine inandıklarını söyledi. KTO Karatay Üniversitesi 18 Temmuz-29 Temmuz tarihlerini kapsayan tercih dönemi boyunca KTO Karatay Üniversitesi Tercih Merkezi’nde vereceği tercih ve kariyer danışmanlığı hizmetleriyle hem aday öğrencilerin hem de ailelerin doğru karar almalarına yardımcı olmayı hedefliyor.  

Yasal Uyarı:

Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Mirajans Medya İletişim Reklam Haber ve Prodüksiyon A.Ş.’ye aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver!

 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • Begendim
 • Begenmedim
 • Gülen Surat
 • Kalpli Göz
 • Kızgın
 • Şokta
 • Üzgün

Yorumlar

Önemli Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan konhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.