Son Dakika Haberler

Bu haberi daha sonra okumak için kaydedebilir ve sağ üst köşedeki butona basarak haberi okuyabilirsiniz!

Konya'da gerçekleştirilen tatbikatın basın günü düzenlendi

Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığının ev sahipliğinde Konya’da düzenlenen “Uluslararası Anadolu Ankası-2019 Tatbikatı”nın onuncu gününde, yerli ve yabancı basın mensuplarının davet edildiği “Basın Günü” programı gerçekleştirildi.

Konya’da gerçekleştirilen tatbikatın basın günü düzenlendi
Konya’da, Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığının ev sahipliğinde düzenlenen ve 13 Mayıs’tan buyana devam eden, “Uluslararası Anadolu Ankası-2019 Tatbikatı”; Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri ile Özel Kuvvetler Komutanlığı unsurlarının yanı sıra Azerbaycan, İngiltere, Katar, KKTC, Pakistan ve Romanya silahlı kuvvetlerine ait unsurların katımıyla 3’üncü Ana Jet Üs Komutanlığında gerçekleştiriliyor. 

TATBİKATIN AMACI

Gerçeğe yakın harekat ortamında katılımcı ülkelerin personel kurtarma unsurları arasında eğitim, işbirliği ve birlikte çalışabilirliği geliştirmek amacıyla düzenlenen ve 24 Mayıs’ta son bulacak tatbikat kapsamında; Personel Kurtarma Harekatı (PK) kapsamında komuta kontrol sürecini deneme ve geliştirmek, muhabere ortamında jet, komuta kontrol uçağı ve helikopter pilotları ile PK Görev Kuvveti unsurları ile çalışabilirliği denemek.

“Hayatta Kalma ve Kaçma Kurtulma” usullerini geliştirmek ve uçucuların eğitim seviyelerini artırmak.

Müşterek veya Birleşik Harekat kapsamında, Yakın Hava Desteği (YHD), Dinamik Hedefleme (DH), Zamana Duyarlı Hedefleme (ZDH) gibi görevleri tatbikat senaryolarına dahil ederek planlamak ve icra etmek.

Diğer ülkeler ile birlikte çalışabilirlik seviyesini geliştirmek ve işbirliği alanlarını belirlemek gibi unsurların yanı sıra arama kurtarma, koruma, ilk yardım ve paraşütle atlayış gerçekleştiriliyor.

Tatbikatın onuncu günü düzenlenen basın günü faaliyet programında ise Milli Savunma Bakanlığınca Konya 3’üncü Ana Jet Üssü’ne davet edilen yerli ve yabancı basın mensuplarına yönelik olarak; Anadolu Ankası tatbikatına katılan uçakların yer aldığı park yeri fotoğraf çekimi ile Türkiye'nin gökyüzündeki gururu Türk Yıldızları akrobasi timinin 6 F-5 uçağıyla gerçekleştirdiği gösteri uçuşlarına yönelik fotoğraf çekimleri gerçekleştirildi.

Fotoğraf çekimlerinin ardından Anadolu Kartalı Brifing Salonunda düzenlenen ana brifing programına katılan basın mensupları, daha sonra Konya atış sahasındaki tatbikat intibak brifingi, tatbikatın icrası ve değerlendirilmesini takip etti.

TATBİKATA 7 ÜLKE KATILDI

Türkiye, Azerbaycan, İngiltere, Katar, KKTC, Pakistan ve Romanya silahlı kuvvetlerine ait unsurların yer aldığı Uluslararası Anadolu Ankası-2019 Tatbikatına, Türk Hava Kuvvetlerinin yanı sıra; Kara Kuvvetleri Komutanlığından 2 adet ATAK helikopteri, Deniz Kuvvetleri Komutanlığından SAT Görev Timi 5 personel, Özel Kuvvetler Komutanlığından Özel Kuvvet Timi 7 personel ve 1 adet S-70 helikopteri, Azerbaycan’dan 2 adet Mi-17 ve 2 adet Mi-35 helikopteri ile 1 CSAR Timi toplam 57 personel, İngiltere’den 1 JTAC Timi 4 personel, Katar’dan 1 adet C-130 uçağı ve 54 personel, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinden 1 adet AS-532 Cougar helikopteri ve 1 PK Timi 14 personel, Pakistan’dan 4 adet F-16 ve 1 CSAR Timi 6 personel ile gözlemci statülüsünde helikopter pilotları toplam 90 personel, Romanya’dan ise 2 adet IAR-330 SOCAT helikopteri ve 30 personel ile katılım sağlandı. Tatbikatı, 7 ülkeden 11 seçkin gözlemci takip ediyor.


Yasal Uyarı:

Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Mirajans Medya İletişim Reklam Haber ve Prodüksiyon A.Ş.’ye aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver!

 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • Begendim
 • Begenmedim
 • Gülen Surat
 • Kalpli Göz
 • Kızgın
 • Şokta
 • Üzgün

Yorumlar

Önemli Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan konhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Kapat x
Türkçe العربية English