Son Dakika Haberler

Kıbrıs’ta Yaşamak İçin 10 Geçerli Sebep
Akdeniz’in ortasında yer alan Kıbrıs, yaşanılacak en özel noktalardan birisi olarak dikkat çeker. Zaten burada yaşayanlara bakıldığında, önemli kısmının dünyanın farklı bölgelerinden gelen insanlar olduğu görülecektir. İnsanlar, farklı nedenlerden dolayı Kıbrıs’ta yaşamayı tercih etmektedir. Peki, ama neden insanlar yaşamak için Kıbrıs’ı tercih ediyor? Bu sorunun cevabını sizler için araştırdık.
Kıbrıs’ta yaşamak için çok sayıda neden vardır. Bunlardan 10 tanesini sizler için derledik. Gelin, şimdi bu nedenleri birlikte inceleyelim.
 

1.Mükemmel İklimi

Kıbrıs, Akdeniz ikliminin etkin olarak yaşandığı bir adadır. Burada yazlar uzun iken, kışlar ise ılık ve nispeten kısadır. Yılın çok büyük kısmında güneşi görebileceğiniz, içinizin ferahlayacağı bir noktadır. Bunun yanında yılın bazı bölümlerinde yağan yağmurun tadını da çıkarabilirsiniz. Hatta adanın orta bölümlerinde yer alan Trodos Dağları’na giderseniz, burada kar görme şansı dahi yakalayabilirsiniz.
İnsanların yaşadığı bölgelerdeki güneşin varlığı büyük bir öneme sahiptir. Kıbrıs’ta yılın yaklaşık %90’ında güneşi görebilirsiniz. Bu durum, dışarıda zaman geçirmenize imkan verir. Güneş, sağlık, mutluluk ve huzur demektir. İşte sadece güneşin varlığı bile Kıbrıs’ın yaşanılacak yerler arasında üst sıralara çıkmasına neden olur.
 

2.Düşük Nüfus Yoğunluğu

Dünyanın en güzel yerleri, insanların akınına uğramaktan kurtulamaz. Buna bağlı olarak da ciddi bir insan yoğunluğu yaşanır. Ancak Kıbrıs, muhteşem güzelliklerine rağmen düşük yoğunluğa sahip bir adadır. Bu adada yaşayan toplam insan sayısı 1 milyondan daha azdır. Bu da Kıbrıs’ta gezerken daha az insan, daha çok alan bulmanız demektir.
İnsan yoğunluğunun fazla olması, yaşam kalitesinin önündeki en önemli engellerden birisidir. Doğal güzelliklerin tadı, çoğu zaman bu yoğunluktan dolayı tam olarak çıkarılamaz. Ama Kıbrıs’ın bu noktada çok büyük bir avantajı vardır.
 

3.Temiz Hava

Hava kalitesi, insan sağlığı ve huzuru üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Bunun anlaşılmasından sonra dünya genelinde insanlar, havası temiz olan alanlara daha fazla ilgi göstermeye başlamıştır. Kıbrıs, dünyadaki hava temizliğinin en yüksek olduğu noktalardan birisi olarak dikkat çeker. Adadaki insan yoğunluğunun az olması, çok büyük sanayi kuruluşu ve fabrikaların olmaması, buradaki havanın kalitesini arttıran unsurlardır.
Havanın temiz olması, Kıbrıs’ta yaşayanların sağlıklarını olumlu olarak etkiler. Astım ve benzeri solunum rahatsızlığı olanlar için Kıbrıs, çok büyük bir fırsattır. Bunların yanında Kıbrıs’ta zaman zaman toz fırtınaları olabilir. Bunlar genellikle ilkbaharda meydana gelir ve etkisi kısa süre içinde tamamen kaybolur. 

4.Düşük Maliyetler

Kıbrıs, AB ülkeleri ve ABD gibi gelişmiş ülkelere göre çok daha düşük maliyetlerin olduğu bir ülkedir. Birleşik Krallık veya benzeri bir ülkeden Kıbrıs’a taşınmaya karar verdiğinizde, maliyetlerin ne kadar uygun olduğunu görürsünüz.
Buradaki maliyetlerin uygun olması, yalnızca belli alanlarla sınırlı değildir. Gayrimenkulden giyime, yiyecekten hizmet sektörüne kadar hemen her alandaki maliyetler, AB ülkelerine göre çok daha uygundur. Dolayısıyla Kıbrıs’ta yüksek kalitede bir yaşam sürerken maddi açıdan en ufak bir zorluk yaşamazsınız. Hatta para bile biriktirebilirsiniz.
 

5.Rahat Yaşam Temposu

AB ülkelerinde yaşam temposu son derece hızlıdır. Hatta daha açık bir ifade ile çılgınca olduğunu söylemek yanlış olmaz. İnsanlar sürekli bir yerlere yetişmeye çalışır ve bu durum genellikle strese neden olur. Ancak Kıbrıs’ta yaşam temposu çok hızlı değildir. Genel olarak yaşam hızının rahat olduğu söylenebilir.
Kıbrıs’ta en fazla önem verilen hususlardan birisi, aile zaman geçirmektir. Mağazalar, bunu mümkün kılmak için erken sayılacak bir vakitte kapanır. Rahat bir yaşam temposu, aciliyet duygusunun tamamen ortadan kalkmasını sağlar. Bütün bu durum ise yaşamın tadına sonuna kadar varmanız adına büyük öneme sahiptir.
 

6.İngilizcenin Yaygın Olması

Farklı bir ülkede yaşamaya başlamanın en önemli zorluklardan birisi, dildir. Ancak Kıbrıs’ta yaşayan yerel halkın çok büyük bir kısmının İngilizce biliyor olması, böyle bir zorluk yaşamayacağınız anlamına gelir. Geçmişte İngiliz sömürgesi olan Kıbrıs’ta bundan dolayı İngilizce yaygın olarak konuşulmaktadır.
Kıbrıs’ın en önemli gelir kaynaklarından birisinin turizm olması, İngilizcenin yanı sıra diğer dillerin de belli oranda konuşmasını sağlamıştır. Kısacası Kıbrıs’ta yaşamaya başladığınızda, dil konusunda ciddi bir zorluk yaşamayacağınıza emin olabilirsiniz.
 

7.Düşük Suç Oranı

Kıbrıs, Avrupa’nın en güvenli ülkelerinden birisidir. Buradaki suç oranları oldukça düşüktür. Hem Avrupa ortalamasına hem de dünya ortalamasına göre düşük bir suç oranı olması, Kıbrıs açısından önemlidir. Bu sayede dünyadaki en yaşanılabilir noktalardan birisi haline gelmiştir. Ayrıca burada yaşayanların eğitim seviyelerinin yüksek olduğu da unutulmamalıdır.


 

8.Yüksek Eğitim Kalitesi

Kıbrıs, eğitim sistemi ile de dikkat çeken bir ülkedir. Eğitim kalitesi son derece yüksektir. Hatta burada uluslararası çapta birkaç okul bile vardır. Bu tür okullarda eğitim almak için belli bir ücret ödenmesi zorunluluğu olduğu da unutulmamalıdır.
Buraya yerleştikten sonra çocuklarınızın kaliteli bir eğitim almasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca çocuklarınızın uluslararası kültürün hakim olduğu bir noktada büyüyeceğini de unutmayın. Bu ikisini birlikte değerlendirdiğinizde, çocuklarınızın gelecekleri açısından Kıbrıs’ın önemli bir seçenek olduğunu dikkate almalısınız.
 

9.Düşük Vergi Oranları

Kıbrıs’a taşınarak burada bir iş kurmayı düşünüyorsanız, size bir güzel haberimiz daha var. Vergi oranları, Avrupa genelinde en düşük olan noktalardan birisi Kıbrıs’tır. Gelir vergisi oranları Avrupa’ya göre çok düşük iken, veraset vergisi ise yoktur. Dolayısıyla da Kıbrıs’a sadece emeklilik için değil, aynı zamanda iş kurmak için de gelebilirsiniz.
 

10.Mülklerin Uygun Fiyatlı Olması

Kıbrıs, mülklerin son derece uygun fiyatlı olduğu bir ülkedir. Buradaki mülkler, Birleşik Krallık ve ABD gibi ülkelere göre çok daha uygun seviyededir. Bu durum yalnızca satılık daireler için değil, aynı zamanda kiralık daireler için de geçerlidir. Kıbrıs'ta kiralık ve satılık dairelerin güncel fiyatlarını bölge bölge öğrenmek için https://www.scala.cy/  web sitesini ziyaret edebilirsiniz.
 

Yasal Uyarı:

Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Mirajans Medya İletişim Reklam Haber ve Prodüksiyon A.Ş.’ye aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver!

 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • Begendim
 • Kalp
 • Begenmedim
 • Gülen Surat
 • Kalpli Göz
 • Kızgın
 • Şokta
 • Üzgün

Yorumlar

Önemli Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan konhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
X
Yorum Yazma Sözleşmesi
“Sayfamızın takipçileri suç teşkil edecek, yasal olarak takip gerektirecek,hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlaka aykırı, müstehcen, toplumca genel olarak kabul görmüş kurallara aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde hiçbir yorumu bu web sitesinin hiçbir sayfasında paylaşamazlar. Bu tür içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk yorumu gönderen takipçiye aittir. KONHABER yapılan yorumlar arasından uygun görmediklerini herhangi bir gerekçe belirtmeksizin yayınlamama veya yayından kaldırma hakkına sahiptir. Konhaber başta yukarıda sayılan hususlar olmaz üzere kanun hükümlerine aykırılık gerekçesi ile her türlü adli makam tarafından başlatılan soruşturma kapsamında kendisinden Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 332.maddesi doğrultusunda istenilen yorum yapan takipçilerine ait ip bilgilerini ve yapmış olduğu yorumları paylaşabileceğini beyan eder ”
Türkçe العربية English