Son Dakika Haberler

Bu haberi daha sonra okumak için kaydedebilir ve sağ üst köşedeki butona basarak haberi okuyabilirsiniz!

Kedi ve Köpek Aksesuarları Eğitim İçin Neden Önemli?

Kedi ve Köpek Aksesuarları Eğitim İçin Neden Önemli?

 

 
Tecrübeli kedi ve köpek sahiplerinin evlerinde birçok farklı aksesuar olduğunu fark etmişsinizdir. Tüm bu ekipmanlar, kedi ve köpeklerin doğal ortamlarındaki hareketlerini taklit edebilmesi ve enerji harcamaları için önemlidir. Bu tip ürünler, aynı zamanda eğitim için de önemli bir yer tutar. Muhtemelen daha önce evcil hayvan sahiplenmemişseniz, kedi aksesuarları ve köpek aksesuarları eğitim için neden önemli bilmiyor olabilirsiniz. 
 
Bazen, evcil hayvanların ne istediğini anlayamayabilirsiniz. Bu sadece onlar için değil, bizim için de bir sorun olabilir. Bazı hayvanların “yaramaz” veya “söz dinlemiyor” olduğunu düşünmemize sebep olabilir. Tüm bunların temeli, eğitim eksikliğinden kaynaklanabilir. Burada sadece evcil hayvanlarınız değil siz de eğitime ihtiyaç duyabilirsiniz. Fakat evinize en yakın petshop mağazalarından alabileceğiniz kedi ve köpek aksesuarları sizin için faydalı olabilir.
 

Köpek aksesuarları

Yavru köpekler, insan yavruları gibi özel bakım ihtiyacı duyarlar.  Eğitime başlamadan önce sizi zorlayacak iki durum var. İlki tuvalet eğitimi, diğeri de tasma. Bu hem sokakta yürürken hem de ileriki zamanlarda yetişkin olduğunda ihtiyaç duyacağınız bir durumdur. Köpeğinizin sağlıklı şekilde büyüyebilmesi için tasmaya adapte olması önemlidir.
 

Yiyecek kapları:

Köpeğinize yerden yemek yemeye alıştırmak, başınızı uzun süreli ağrıtabilir. İleri zamanlarda mamayı kabına koysanız dahi, onları kabın içinden alarak halı veya yerde yiyecektir. Tecrübe ile sabitlenmiş bu durumdan kurtulmak için, yiyecek kaselerinden yemek yemeye alıştırın.
 

Köpek Yatağı:

Küçük dostunuz için aldığınız köpek yatağı, bir köpek aksesuarından çok daha fazlasıdır. Kendi yatağına alışan köpekler, ileri zamanlarda koltuk üstlerinde uyumak ve tüylerini her yere bırakmaktan vazgeçerler. Ayrıca iyi bir dinlenme açısından kendine ait alanları olması psikolojik olarak da iyidir.
 

Çiğneme oyuncakları:

Evinizdeki terlikleri veya kumandayı kemirdiği için ona kızmadan önce suçu kendinizde arayın. Köpeklerin azılı dişleri sandığınızdan daha sinir bozucu şekilde kaşınır. Bunun için onlara çiğneme oyuncağı alın ve diğer eşyaları gözlerine kestirmesine engel olun.
 

Köpek Kafesi:
Kulağa pek hoş gelmese de bazı durumlarda köpek kafesine ihtiyacınız olabilir. Eğer köpeğiniz evde yalnız kaldığında kendine zarar verebilecek eylemler yapıyorsa, bir iki saat boyunca güvende tutabileceğiniz köpek kafeslerine alıştırın.
 

Kedi Aksesuarları

Kediler, köpeklere oranla daha fazla içgüdü ile doğarlar ve daha az eğitime ihtiyaç duyarlar. Fakat yüksek derecede enerjiye ihtiyaç duyacaklarını unutmayın.
 

Tıklayıcı (clicker): 

Kedi eğitimi için yurtdışında oldukça yaygın bir şekilde kullanılan basit bir alettir. Bunun yerine basmalı bir tükenmez kalem de kullanmayı deneyebilirsiniz. Kedi tıklayıcıları, kedilerin istenen veya istenmeyen davranışlarını telkin etmenin basit bir yoludur.
 


Kedi çubuğu:

Kedilerin bütün uyuması, onların yüksek dereceli enerji harcayan hareketler yapmayacağı manasına gelmez. Kedinize günde en az bir iki saat ayırın ve onları oynatın. Aksi durumda kediler, enerjisini atmak için mutfak raflarında veya kitaplıklarda gezebilir.


Oyuncaklar:

Kediler, mamalara duyduğu sevginin benzerini oyuncaklarına da duyarlar. Kedinizi neşelendirmek için kendi kendilerine oynayabilecekleri top oyuncakları alabilirsiniz. Nasıl çalıştığını anlayamamaları, zaten meraklı olan iç güdülerini harekete geçirir.
 

Kedi paspası:

Kediler, gerekli veya gereksiz durumlarda bir yerleri tırmalama ihtiyacı duyabilir. Kaymaz, uzun ömürlü ve kauçuk bir kedi paspası, evinizdeki diğer eşyalara saldırmasının önüne geçer.
 

Tırmalama direği:

Kediler tırmalama direğine sandığınızdan daha fazla ihtiyaç duyar. Bunu bir aksesuardan ziyade, gereklilik olarak düşünün. Kedi direklerini ilgi çekici yapan şey, sorunsuz tırmalama yaparken kimsenin onlara kızmaması. Kedilerin koku bırakma isteği, önüne geçemedikleri bir içgüdüdür.
 
 

Yasal Uyarı:

Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Mirajans Medya İletişim Reklam Haber ve Prodüksiyon A.Ş.’ye aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver!

 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • Begendim
 • Begenmedim
 • Gülen Surat
 • Kalpli Göz
 • Kızgın
 • Şokta
 • Üzgün

Yorumlar

Önemli Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan konhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Türkçe العربية English