Son Dakika Haberler

Bu haberi daha sonra okumak için kaydedebilir ve sağ üst köşedeki butona basarak haberi okuyabilirsiniz!

Kapalı Alanlar İçin Yangın Söndürme Sistemi Seçimi

Kapalı Alanlar İçin Yangın Söndürme Sistemi Seçimi
Yangın sorununun insan yaşamında yer aldığı günden itibaren insanlar bu durumun ortaya çıkmaması adına araştırmalar yapıyorlar. Gerçekte ise yangın pek çok farklı nedenden ötürü meydana gelmektedir. Bundan dolayı da yalnızca yangının ortaya çıkmasını engellemek adına değil aynı zamanda meydana çıkacak olan yangının çok kısa bir süre içerisinde söndürülmesi adına da gerekli detayların üzerinde de dikkatli bir şekilde durulması gerekmektedir. Çünkü yangının çıkması sonrasında itfaiye ekiplerinin bulunulan bölgeye gelmesine kadar geçen süre yangın için oldukça yeterli bir zaman dilimi olabilmektedir. Bilineceği üzere yangın hem farklı nedenlerden ötürü ortaya çıkmakta hem de ortaya çıkmasından çok kısa bir süre sonrasında etkisini ciddi anlamda göstermektedir. Bundan dolayı artık kapalı alanlar için yangın söndürme sistemlerinin kullanılmasının önemi de ciddi anlamda artmıştır.
 
Yangın Söndürme Sistemleri
 
İnsanların olası bir yangın durumunda en kısa sürede istediği etkiyi ortaya koyacak tarzdaki yangın söndürme sistemlerini arayışının artmaya başlaması ile beraber bu alanda yapılmakta olan çalışmalarda da gözle görülür bir artış ortaya çıkmış oldu. Seçeneklerin fazlalaşması ile beraber de pek çok kişi doğru sistemi bulma konusunda ciddi anlamda sorunlar yaşayabiliyor. Temelde yangın söndürme sistemleri ortaya çıkan yangının özel bir maddenin uygulanması sonucunda başarılı şekilde söndürülebilmesi için tasarlanılan birimlerdir.
 
Yangın sorununu en başından beri kontrol altına almak isteyen kişiler bunun için daha yangının ortaya çıkması esnasında ısı ve duman gibi durumları algılayabilecek tarzdaki sensörleri kullanmaktadır. Bu sensörler belirtilen etkenlerin ortaya çıkması durumunda gerekli uyarıları hiç zaman yitirmeden yapacaktır. Böylece yangının durdurulması adına köpüklü yangın söndürme ya da gazlı yangın söndürme sistemleri arasından seçimlerini yapmayı başaracaklardır. Şimdilerde yangın söndürme sistemleri söz konusu olduğu zaman bu sistemlerin manuel ya da uyarı sistemlerine bağlı olarak çalıştığını görmek mümkündür. Dolayısıyla yapılacak çalışmalar dahilinde ilk aşamada hangi sistemin kullanılmak istendiğine sonrasında ise bu sistemin nasıl kullanılmak istendiğine karar verilerek araştırmalar sonuçlandırılmalıdır.
 
Yangın Söndürme Sistemleri Arasında Fark Var Mıdır?
 
Birçok kişi yangın söndürme sistemlerinin aynı özelliklere sahip olduklarını düşünebiliyorlar. Ve bundan dolayı da araştırmalarını yanlış şekilde yapabiliyorlar. Deka Mühendislik Yangın Söndürme Sistemleri web sitesi incelendiği zaman da görülebileceği üzere aslında bu sistemler kullanılacakları alana bağlı olarak farklı özellikleri içerisinde barındırırlar. Son dönemlerin hakkında en fazla araştırma yapılan FM 200 yangın söndürme sistemi susuz bir sistem olma özelliğine sahiptir. HFC227ea olarak da tanımlanan bu sistem olması gerektiği şekilde kullanıldığı durumlarda az depolama alanına sahip olmana rağmen yangının doğru şekilde söndürülmesine yardımcı olmaktadır. FM 200 için bu sayfayı inceleyebilirsiniz: https://dekamuhendislik.com.tr/fm-200-gazli-yangin-sondurme-sistemleri
 
Bu sistemin yanı sıra Novec 1230 yangın söndürme sistemi içerisinde ise içerisinde sentetik/kimyasal yangın söndürme maddesini barındırmasıdır. Meydana gelecek olan yanın ile birlikte ortaya çıkan ısı elementinin ve serbest radikallerin yok edilmesini hedefleyen bu sistem, susuz bir yangın söndürme sistemidir. Her ne kadar doğal hali gözlemlendiği zaman su görünümüne sahip olsa da gerçekte iletken olmayan sıvı bir maddedir.
 
Doğru şekilde yangın söndürme sisteminin seçilmesi adına mutlaka ilk aşamada bu sistemin nerede kullanılmak istendiği ile alakalı net bilgilere sahip olunması gerekmektedir. Doğru sistemi nasıl seçebileceği ile alakalı net bilgilere sahip olmayan kişiler ise Deka Mühendislik Yangın Söndürme Sistemleri web sitesi üzerinden hem yangın söndürme sistemlerinin özelliklerini hem de bunların hangi alanlarda kullanılabilecekleri ile alakalı net bilgilere ulaşarak seçimlerini çok daha etkili bir şekilde yapabileceklerdir.
 

Yasal Uyarı:

Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Mirajans Medya İletişim Reklam Haber ve Prodüksiyon A.Ş.’ye aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver!

 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • Begendim
 • Kalp
 • Begenmedim
 • Gülen Surat
 • Kalpli Göz
 • Kızgın
 • Şokta
 • Üzgün

Yorumlar

Önemli Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan konhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BENZER HABERLER

Türkçe العربية English