Son Dakika Haberler

Bu haberi daha sonra okumak için kaydedebilir ve sağ üst köşedeki butona basarak haberi okuyabilirsiniz!

Kalaycı: Salgının etkisine Türkiye ekonomisi de maruz kaldı

MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, ekonominin yüksek büyüme patikasına girdiği bir dönemde, dünya ekonomilerini sarsan Kovid-19 salgınının etkisine Türkiye'nin de maruz kaldığına dikkati çekti.

Kalaycı: Salgının etkisine Türkiye ekonomisi de maruz kaldı
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülen Cumhurbaşkanlığı ile bağlı kuruluşların 2021 yılı bütçeleri üzerinde milletvekilleri söz aldı.

MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, ekonominin yüksek büyüme patikasına girdiği bir dönemde, dünya ekonomilerini sarsan Kovid-19 salgınının etkisine Türkiye'nin de maruz kaldığına dikkati çekti.

Salgın nedeniyle nisan ayında dip yapan ekonomik göstergelerin, alınan önlemlerle sonraki aylarda toparlandığını aktaran Kalaycı, 2020 yılı üçüncü çeyreğinde yüksek oranda büyüme beklendiğine işaret etti. Kalaycı, "Türkiye ekonomisi zorlu dalgalanmalara maharetle direndi, gerekli önlemleri zamanında ve cesaretle aldı, almaya devam ediyor." dedi.

Kalaycı, ekonomiyle ilgili karşılaştırmalar yapılırken, Türkiye'nin bekasına yönelik saldırılar, dayatmalar, yaşanan darbe girişimi, terör saldırıları ile verilen mücadelenin getirdiği ekonomik maliyetin de dikkate alınması, Türkiye'nin, işgalin, bölünmenin eşiğinden döndüğünün unutulmaması gerektiğini vurguladı.

İYİ Parti Samsun Milletvekili Erhan Usta, "Temmuz 2018'de topladığımız verginin yüzde 10,5'ini faize yatırıyormuşuz. Şu anda yüzde 20'sini yatırıyoruz." dedi.

Türkiye'nin, 1990'lı yıllarda devletin en büyük sorunu olan kamu açığı sorunuyla 2020'de tekrar karşılaştığını ileri süren Usta, "İvedi tedbirler alınmazsa bu kemikleşir. Zaten şu an öngörüleriniz de kamu açığını çok fazla düşürme şeklinde değil. 2023'te bile 'Yüzde 4'e düşüreceğiz.' diyorsunuz. Bunun daha iddialı olması gerekir." şeklinde konuştu.

- "2021 yılı bütçesi tüm Türkiye'nin bütçesi"

AK Parti Ağrı Milletvekili Ekrem Çelebi, 2021 yılı bütçesinin misyonunun, dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 salgını nedeniyle siyasi ve ekonomik bakımdan küresel yeniden yapılanma sürecinde, Türkiye ekonomisinin yoluna güçlenerek devam etmesi olduğunu söyledi.

18 yıldır millete hizmeti şiar edinen AK Parti hükümetlerinin hazırladığı 2021 bütçesinin, tüm Türkiye'nin bütçesi olduğunu belirten Çelebi, "AK Parti, bütçeleri faiz bütçesi olmaktan çıkardı. Yüzde 100 halkın bütçesi haline dönüştürdü." dedi.

Küresel anlamda son birkaç yılda üretim, yatırım ve uluslararası ticaretteki toparlanmaya bağlı olarak Türkiye'nin yüzde 7,4'lük güçlü büyüme performansını gerçekleştirdiğini belirten Çelebi, 2018'de bu büyüme oranının yüzde 2,6'ya gerilediğini hatırlattı.

2019'un son çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 6'lık büyüme oranının yakalandığını ancak yılın ikinci çeyreğinde yüzde 9,9'luk daralmaya şahit olunduğunu ifade eden Çelebi, ABD'yle Çin arasındaki ticaret savaşları, Brexit'e ilişkin belirsizlikler, artan ticari ve jeopolitik gerginlikler, en önemlisi Kovid-19 pandemisinin, bu daralmanın nedenleri arasında yer aldığını aktardı.

Komisyonda, Cumhurbaşkanlığı bütçesi üzerindeki görüşmelere devam ediliyor.

Yasal Uyarı:

Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Mirajans Medya İletişim Reklam Haber ve Prodüksiyon A.Ş.’ye aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver!

 • 1
 • 1
 • 1
 • 1
 • 1
 • 0
 • 0
 • Begendim
 • Begenmedim
 • Gülen Surat
 • Kalpli Göz
 • Kızgın
 • Şokta
 • Üzgün

Yorumlar

Önemli Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan konhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Kapat x
Türkçe العربية English