Son Dakika Haberler

Bu haberi daha sonra okumak için kaydedebilir ve sağ üst köşedeki butona basarak haberi okuyabilirsiniz!

Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü

AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe: "Bugün Türkiye'de kadına şiddeti sıfırlayacağımız, yok edeceğimiz başlangıç günlerinden birisi olması temennisiyle... Kadın insandır, erkek insanoğludur. İnsanlığınızı devam ettirmek ve insanlığı yok etmek istemiyorsanız kadına şiddete son verin diyorum" AK Parti İstanbul İl Kadın Kolları Başkanı Rabia İlhan: "Tek bir kadına yönelik şiddete daha tahammülümüz yok. Sadece ev içi değil, başta PKK olmak üzere tüm terör örgütlerinin kadınlara ve çocu

İSTANBUL (AA) - AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe, "Bugün Türkiye'de kadına şiddeti sıfırlayacağımız, yok edeceğimiz başlangıç günlerinden birisi olması temennisiyle... Kadın insandır, erkek insanoğludur. İnsanlığınızı devam ettirmek ve insanlığı yok etmek istemiyorsanız kadına şiddete son verin diyorum." dedi.


"Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü" kapsamında AK Parti Kadın Kolları'nca 81 ilde eş zamanlı olarak düzenlenen basın açıklaması AK Parti İstanbul İl Başkanlığı'nda yapıldı.


"Kadına şiddet insanlığa ihanet", "Öfkene yenik düşme", "Kadın-erkek omuz omuza şiddetle mücadelede kararlıyız" yazılı dövizler açan partililere, AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe, Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, AK Parti İstanbul İl Kadın Kolları Başkanı Rabia İlhan da eşlik etti.


Kabaktepe, kadınlara yönelik şiddetin durması konusunda ne yapılması gerektiğine dair farkındalık oluşturmak istediklerini dile getirdi.


"Amasız, fakatsız, niyesiz, nedensiz, 'Ya oldu da, şu da vardı' cümlelerinin hiçbir kıymetinin olmadığı bir konuyu konuşuyoruz." diyen Kabaktepe, "Hakikaten kadınlarımıza dönük şiddetin hiçbir cümle ile meşrulaştırılamayacağı, yumuşatılamayacağı ve hiçbir zaman da farklı bir bakış açısının açılamayacağı noktasındaki inancımızı bugün 25 Kasım şiddetle mücadele günü vesilesiyle tekrar altını çizmek istiyorum." ifadelerini kullandı.


- "Kadın insandır, erkek insanoğludur"


Kabaktepe konuşmasını şöyle tamamladı:


"Her zaman her türlü şartta biz kadına şiddetin karşısında olmaya, kadına şiddetin karşısında durmaya ve kadına şiddetin son bulması için hukuki düzenlemelerden, sosyolojik gelişmelerden, toplumsal anlayışımızın ve farkındalığımızın buraya doğru çekilmesine kadar elimizden geleni yapmak için de çaba sarf etmemiz, gayretini göstermemiz, en yüksek derecede bunu hissetmemiz ve hissettirmemiz gerektiğine inanıyorum. Bugün Türkiye'de kadına şiddeti sıfırlayacağımız, yok edeceğimiz başlangıç günlerinden birisi olması temennisiyle... Kadın insandır, erkek insanoğludur. İnsanlığınızı devam ettirmek ve insanlığı yok etmek istemiyorsanız kadına şiddete son verin diyorum."


- "Kadına yönelik şiddetle mücadelede reform niteliğinde adımlar attık"


AK Parti İstanbul İl Kadın Kolları Başkanı Rabia İlhan ise kadına yönelik şiddetin yalnızca kadın oldukları için uygulanan veya kadınları etkileyen, kadının insan hakları ihlaline yol açan her türlü tutum ve davranış olduğunu dile getirdi.


Kadına yönelik şiddetin sadece Türkiye'de değil tüm dünyada bir sorun olduğuna dikkati çeken İlhan, "AK Parti olarak, kurulduğumuz ilk günden itibaren kadına yönelik şiddetle mücadelede reform niteliğinde adımlar attık. 2002 yılında yola çıkarken kılavuz edindiğimiz seçim beyannamemizden itibaren, kadına yönelik şiddetle mücadelede kararlılığımızı ifade ettik. 2004 yılında Anayasa'da pozitif ayrımcılık ilkesini düzenledik. 2005 yılında Türk Ceza Kanununda yaptığımız değişiklik ile 'Töre Nedeniyle' ifadesini ekleyerek, töre cinayetleri faillerine en yüksek cezaları getirdik. Medeni kanun, iş kanununda yaptığımız düzenlemelerle kadını güçlendiren politikalar ve uygulamalarla yolumuza devam ettik. 81 ilde Şiddet Önleme ve İzleme Merkezlerini (ŞÖNİM) kurduk. KADES, elektronik kelepçe, ALO 183 çağrı hattı, bakanlıklar arası koordinasyonun güçlendirilmesi, eğitimler, eylem planları ile topyekun mücadele kararlılığımız artarak devam ediyor." diye konuştu.


- "Tek bir kadına yönelik şiddete daha tahammülümüz yok"


"Bizim medeniyetimiz; kadın, erkek, çocuk, her bir insana ve tüm yaratılmışlara muhabbeti, sevgiyi esas alan bir medeniyettir." diyen İlhan, sözlerini şöyle sürdürdü:


"Biz, şiddet kimden gelirse gelsin, kime karşı yapılırsa yapılsın, fiziksel, psikolojik her türlüsüyle mücadelede kararlıyız. Genel Başkanımız, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın ve kıymetli Hanımefendi'nin de önemle vurguladıkları gibi kadına şiddet, insanlığa ihanettir. AK Parti teşkilatları olarak, her adımımızda bu bilinçle hareket ediyor, her fırsatta dile getiriyoruz. Tek bir kadına yönelik şiddete daha tahammülümüz yok. Sadece ev içi değil, başta PKK olmak üzere tüm terör örgütlerinin kadınlara ve çocuklara yaptığı her türlü şiddetle kararlılıkla mücadele edeceğiz. Var olan çözüm önerilerimize yenilerini ekleyerek, canla başla çalışmaya devam edeceğiz. Toplumumuzu derinden etkileyen şiddet konusunun temeline inildiğinde, çözümün topyekun mücadele ile sağlanacağına inanıyoruz."


- "Kadına yönelik şiddet siyaset yapılmayacak kadar hassas bir konu"


Kadına yönelik şiddet konusunun üzerinden siyaset yapılmayacak kadar hassas ve insani bir konu olduğunu vurgulayan İlhan, "Yakın zamanda, Sayın Cumhurbaşkanımız, Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Ulusal Eylem Planı'nın dördüncüsünü açıkladı. Ardından boşanmış eşe karşı işlenen şiddet suçuna da, ağırlaştırıcı hükümler getirilmesi dördüncü yargı paketinde düzenlendi. Attığımız tüm bu adımlar, kadına yönelik şiddet konusundaki kararlılığımızın en iyi göstergesidir." dedi.


İlhan, "25 Kasım Dünya Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü'nde bir kez daha tüm gücümüzle haykırıyoruz ki, şiddet uygulayana, şiddete taraf olana, şiddet üzerinden siyaset yapana, mobbing ve sözlü şiddet uygulayana, şiddeti olumlayan zihniyete karşı kadın-erkek omuz omuza mücadelemizi sürdüreceğiz." şeklinde konuştu.


Yasal Uyarı:

Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Mirajans Medya İletişim Reklam Haber ve Prodüksiyon A.Ş.’ye aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver!

 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • Begendim
 • Kalp
 • Begenmedim
 • Gülen Surat
 • Kalpli Göz
 • Kızgın
 • Şokta
 • Üzgün

Yorumlar

Önemli Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan konhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
X
Yorum Yazma Sözleşmesi
“Sayfamızın takipçileri suç teşkil edecek, yasal olarak takip gerektirecek,hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlaka aykırı, müstehcen, toplumca genel olarak kabul görmüş kurallara aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde hiçbir yorumu bu web sitesinin hiçbir sayfasında paylaşamazlar. Bu tür içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk yorumu gönderen takipçiye aittir. KONHABER yapılan yorumlar arasından uygun görmediklerini herhangi bir gerekçe belirtmeksizin yayınlamama veya yayından kaldırma hakkına sahiptir. Konhaber başta yukarıda sayılan hususlar olmaz üzere kanun hükümlerine aykırılık gerekçesi ile her türlü adli makam tarafından başlatılan soruşturma kapsamında kendisinden Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 332.maddesi doğrultusunda istenilen yorum yapan takipçilerine ait ip bilgilerini ve yapmış olduğu yorumları paylaşabileceğini beyan eder ”
Türkçe العربية English