Huğlu Mahallesindeki evler yangın tüpleriyle donatıldı - Konhaber Türkiye’nin İnternet Gazetesi - Konya Haberleri,Son Dakika Haberler
Konhaber Türkiye'nin İnternet Gazetesi
Konhaber Türkiye'nin İnternet Gazetesi
Konhaber
Konhaber Reklam
konhaber.com » GÜNCEL

Huğlu Mahallesindeki evler yangın tüpleriyle donatıldı

Konya’nın Beyşehir ilçesi Huğlu Mahallesi’nde hayata geçirilen “Evimiz ve geleceğimiz yanmasın” isimli proje kapsamında, evler muhtemel yangınlara karşı yangın tüpleriyle donatıldı. Ev kadınlarına bu tüplerin kullanımı, yangın ve yangından korunma konularında eğitim verildi.
Eklenme :13 Ocak 2018 14:38 / Güncellenme : 13 Ocak 2018 18:30
Huğlu Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından hazırlanan, Konya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı ile Beyşehir Belediyesi ve Huğlu’da faaliyet gösteren firmaların da destek verdiği proje kapsamında ev hanımlarına yangın ve yangından korunma eğitimi verildi. Eğitimin ardından katılımcılara yangın tüplerinin evlerde kullanımı da uygulamalı olarak gösterildi.

- Tatbikatta ev hanımlarına tam not - 

Huğlu Düğün Salonunda düzenlenen eğitim programına ev hanımlarının yanı sıra, Selçuk Üniversitesi Huğlu Meslek Yüksekokulu ile liselerde öğrenim gören bazı öğrenciler de katıldı. Eğitim seminerindeki sunumlarda evlerde yangın tüpü bulundurulmasının önemine vurgu yapılarak, yangın ve yangından korunma yolları hakkında bilgiler verildi. Daha sonra gerçekleştirilen tatbikatla yangın tüpleriyle alevlere nasıl müdahale edileceği uygulamalı olarak gösterildi. Ev hanımlarına program sonunda yangın tüpleri verildi.

- Taşra mahallesinde Türkiye’ye örnek olacak proje -

Huğlu Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Nail Gökhaba, Huğlu Mahallesi olarak Türkiye’de ilk defa gerçekleştirilen ve çok önemsedikleri bir projeye imza attıklarını belirtti. Gökhaba, proje çerçevesinde yerleşimde yaşayan 400’ün üzerinde mahalle sakininin evlerine yangın söndürme tüpü almaya karar verildiğini ve dernek aracılığıyla bu tüplerden temin edildiğini kaydetti.

- İtfaiyeci muhtarının annesinin evinde çıkan yangın, projenin doğuşuna vesile oldu - 

Projenin doğuşu ile ilgili olarak bilgiler veren, aynı zamanda yerleşim merkezinde itfaiyeci olarak da görev yapan Huğlu Mahallesi Muhtarı Mehmet Harman da, bir yıl önce Huğlu’da bir evin mutfağında çıkan yangının ardından böyle bir projeyi hayata geçirebilmek için harekete geçtiklerini anlattı. İtfaiyeci olarak aldıkları ihbar üzerine belirtilen adrese söz konusu yangına müdahale etmek üzere gittiklerinde yangının annesine ait evin mutfağında çıkmış olduğunu gördüğünü anlatan Harman “Komşularımız tarafından yapılan ilk müdahale esnasında, kızgın yağın üzerine su atılmasıyla birlikte mutfağımızdaki yangının daha büyük çaplı bir hale gelmesi durumunu yaşadık. Bugünkü eğitimde yangınlara ilk müdahale edilirken yapılan yanlışlar arasında bu konu da anlatıldı. Bu olayın ardından dernek başkanımız ve üyelerimizle, mahalle sakinlerimizle biraraya gelerek, istişare ederek böyle bir projenin hayata geçirilmesi doğrultusunda adımlarımızı attık” dedi.

 
YASAL UYARI:Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Anmeg Yayıncılık İletişim A.Ş.’ye aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz.

YORUMLAR

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan konhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Öne Çıkan Haberler!X