Son Dakika Haberler

Bu haberi daha sonra okumak için kaydedebilir ve sağ üst köşedeki butona basarak haberi okuyabilirsiniz!

Göz kontaklı bilgisayar kullanan engelliler sertifikalarını aldı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Mehmet Selim Bağlı: "Engellilere, yaşlılara yönelik sağladığımız sosyal haklar ve hizmetlere baktığımızda Türkiye'nin birinci sırada olduğunu görüyoruz"

YALOVA (AA) - Türkiye Spastik Engelliler Federasyonu, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü ve Halk Eğitim Müdürlüğü tarafından Yalova'da uygulanan "Göz kontaklı bilgisayar kursu"nu tamamlayan engelli bireylere sertifikaları verildi.


İl Özel İdaresi Meclis Toplantı Salonu'nda düzenlenen program, 163 saatlik kursla ilgili sunumun yapılmasıyla başladı.


Uzaktan bağlantıyla programa katılan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Mehmet Selim Bağlı, 2005 ve 2007 ile son olarak 2010 yılında yapılan değişikliklerle engelli bireylere yönelik önemli adımlar atıldığını söyledi.


Bağlı, 2002 yılından itibaren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın verdiği talimatlarla engelli bireylerin sosyal haklardan etkin şekilde yararlanabilmesinin sağlandığını aktararak, engelli bireylerin topluma etkin katılımını sağlanmasının önündeki tüm engellerin kaldırılmasına yönelik çalışmaların artarak devam ettiğini vurguladı.


Spastik Engelliler Federasyonun yürüttüğü projenin büyük önem arz ettiğini vurgulayan Bağlı, engellilerin bilgi teknolojilerinin değişim ve dönüşümlerine hazırlıklı hale getirilmesi gerektiğinin altını çizdi.


Bilgi teknolojileri kullanımının en zor engelli grubu olarak görülen spastik engellilerle başlatılmasının önemli bir adım olduğunu anlatan Bağlı, şöyle konuştu.


"Görebildiğim kadarıyla en zor alandan başlayarak büyük bir başarıya imza atılmıştır. Bu konuda federasyona ve İŞ-KUR Genel Müdürlüğüne çok teşekkür ediyorum. En zor alandan başlayıp en zor olanı başardığınız için hepinizi tebrik ediyor, teşekkür ediyorum. Bir zamanlar sosyal hukuk devletinin en ideal örnekleri olarak İskandinav ülkeleri bize örnek olarak gösterilirdi. Şimdi engellilere, yaşlılara yönelik bizim sağladığımız sosyal haklar ve hizmetlere baktığımızda Türkiye'nin birinci sırada olduğunu görüyoruz. Bu, sosyal hukuk devletin Türkiye'de çok somut hale getirildiğini ve en iyi uygulamasını hayata geçirdiğimizi gösteriyor."


İŞ-KUR Genel Müdür Vekili Bekir Aktürk ise açtıkları programlardan engelli bireylerin yoğun bir şekilde faydalandığını belirterek, 2002-2020 yıllarında uygulanan programlara toplam 56 bin engelli bireyin katılım sağladığını söyledi.


Aktürk, 18 yılda toplam 406 bin 968 engelli bireyin İŞ-KUR aracılığıyla işe yerleştirildiğini aktararak, "Bunun yanında engelli kardeşlerimize iş ve meslek danışmanlığı hizmetleri bünyesinde bireysel danışmanlık hizmetleri sunuyoruz. Yine engelli iş koçluğu modeliyle engelli kardeşlerimizin potansiyellerini ortaya çıkarma, onları daha üretken kılma ve daha huzurlu bir ortamda çalışmalarını sağlama noktasında çalışmalarımızı sürdürüyoruz." ifadelerini kullandı.


Konuşmaların ardından Vali Muammer Erol, Belediye Başkan Yardımcısı Fatih Şahin, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Arif Laçin, Spastik Engelliler Federasyonu Başkanı Murat Arslanhan ve kurum müdürleri tarafından 10 kursiyere sertifikaları verildi.


163 saatlik kurs sonrası sertifikalarını alan engelli bireyler, mutluluklarını salondaki aileleriyle paylaştı.


Yasal Uyarı:

Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Mirajans Medya İletişim Reklam Haber ve Prodüksiyon A.Ş.’ye aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver!

 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • Begendim
 • Begenmedim
 • Gülen Surat
 • Kalpli Göz
 • Kızgın
 • Şokta
 • Üzgün

Yorumlar

Önemli Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan konhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Kapat x
Türkçe العربية English