Son Dakika Haberler

Bu haberi daha sonra okumak için kaydedebilir ve sağ üst köşedeki butona basarak haberi okuyabilirsiniz!

Görmeyenleri Koruma Derneği’nden Hüseyin Çığ açıklaması

Sosyal medyadan “görme engelli spor kulüp başkanları siz fistan giyerken ben yeşil sahada futbol oynuyordum” yorumunda bulunan Hüseyin Çığ, Görmeyenleri Koruma Derneği Konya şubesinden ihraç edildi.

Görmeyenleri Koruma Derneği’nden Hüseyin Çığ açıklaması
Görmeyenleri Koruma Derneği Konya Şube Başkanı VELİ Özağan, Görmeyenleri Koruma Derneği Akşehir temsilcisi Hüseyin Çığ’ın sosyal medyada kendilerine yönelik yaptığı paylaşıma ilişkin basın açıklaması yaptı.

Çığ’ın “Görme engelli spor kulüp başkanları siz fistan giyerken ben yeşil sahada futbol oynuyordum” sözlerine ilişkin yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi;

“Akşehir'de ki tüm engelli arkadaşlarımızın, derneğimizin organize ettiği sosyal çalışmalara, etkinliklere ve tüm programlara yerinden katılım sağlasınlar düşüncesiyle, 2018 yılında Konya şubemizin girişimleri sonucunda genel merkezimiz Akşehir'e temsilcilik açmaya karar vermiştir.
2014 yılından itibaren derneğimizin üyesi olan Hüseyin Çığ'ın Akşehir şube temsilcisi olması yönünde, Konya şubesi olarak genel merkeze talepte bulunulmuş ve bu talebimiz genel merkez tarafından kabul görerek, Hüseyin Çığ temsilci olarak atanmıştır.

Halen derneğimizin üyesi olan Hüseyin Çığ'dan Akşehir'de ki engellilerin menfaat ve çıkarları doğrultusunda çalışma yapması beklenirken, engellileri küçük düşürücü anlamsız ve yersiz açıklamalarıyla engellileri rencide etmektedir.

Hüseyin Çığ 2 Şubat günü sosyal medya hesabından şöyle bir açıklama yapmıştır,  Akşehir'e müjdeler olsun. Görmeyenleri koruma derneği Akşehir temsilciliğinin girişimleri ile görme engelliler Goalball Yükselme Gurubu Türkiye Turnuvasına Akşehir’de düzenlemek için Türkiye Görme Engelliler Spor Federasyonuna başvuruda bulunduk. Federasyon yönetim kurulu Akşehir başvurusunu incelemiş ve kararını açıklamış olup turnuvanın Akşehir'de yapılacağını resmi internet sayfasında duyurmuştur.

Çok geçmeden sosyal medya paylaşımın ardından yine şöyle bir paylaşım daha yapmıştır, görme engelli spor kulüp başkanları siz fistan giyerken ben yeşil sahada futbol oynuyordum fotoğrafa dikkatlice bakın, diyerek ülkemiz genelinde görev yapan bütün görme engelli spor kulübü başkanlarına alenen hakaret ederek haddini aşmıştır.

Hüseyin Çığ'ın son olarak engelli spor kulübü başkanlarına hakaret içerikli açıklama yapmasıyla, Görme engelliler spor federasyonu, Akşehir'de düzenlenmesine karar verdiği, Goalball Erkekler Yükselme Grubu müsabakalarından vazgeçildiğini açıklama yaparak kamuoyuna duyurmuştur.
Hüseyin Çığ'ın bu hadsiz davranışı engelli camiası ve Görmeyenleri Koruma Derneği için, bardağı taşıran son damla olmuştur.

Derneğimiz 1948 yılında kurulan ilk engelli derneği ve kamu yararına çalışan dernektir.

İş bu sebeplerden ötürü, Görmeyenleri koruma derneği Konya şubesi olarak, derneğimizin yapısına, vizyon ve misyonuna aykırı hareket eden Hüseyin Çığ'ın anlamsız ve tutarsız davranışlarını görüşmek için 06 şubat 2021 cumartesi günü olağanüstü toplantı gerçekleştirmiştir.

Dernek yönetim kurulu asil ve yedek üyelerimizle birlikte, denetleme kurulu asil ve yedek üyelerimiz ve kadın kolları başkanında katıldığı bu toplantıda Akşehir temsilcisi Hüseyin Çığ'ın Görmeyenleri Koruma derneği Konya şubesinden Türk medeni kanununun 71. maddesi ve dernek tüzüğümüzün açıkça ihlal etmesinden ötürü, ihraç edilmesi için gerekli işlemlerin yapılmasına oy birliğiyle karar verilmiştir.

Akşehir temsilciliğinin değiştirilmesi yönünde talebimiz Dernek genel merkezimize iletilmiş ve genel başkanımız tarafından yönetim kurulunda görüşülerek karar verileceği bize bildirilmiştir. Yaşanan tüm bu gelişmeler ışığında, bu basın açıklamasını yapmak hasıl olduğunu belirtir, Akşehir temsilciliğinin açılmasında ve sonrasında Konya şubesi olarak her müracaatımız da bizlere destek olan, başta Akşehir belediye başkanı Sayın Salih Akkaya'ya ve Akşehir ilçemizde ikamet eden tüm engelli arkadaşlarımıza ayrı ayrı teşekkür ederiz.”

Yasal Uyarı:

Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Mirajans Medya İletişim Reklam Haber ve Prodüksiyon A.Ş.’ye aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver!

 • 0
 • 2
 • 1
 • 0
 • 1
 • 1
 • 0
 • Begendim
 • Begenmedim
 • Gülen Surat
 • Kalpli Göz
 • Kızgın
 • Şokta
 • Üzgün

Yorumlar

Önemli Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan konhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Türkçe العربية English