Son Dakika Haberler

Bu haberi daha sonra okumak için kaydedebilir ve sağ üst köşedeki butona basarak haberi okuyabilirsiniz!

Edirne'de vakıf taşınmazları kiralarına yapılan zam

Vakıflar Bölge Müdürü Osman Güneren: "Yüzde 263 gibi bir zam yapıldığına ilişkin haberler yapıldı, böyle bir artış olmadı. Tarihi çarşılarda 299 kiracımız var, kirası rayicin altında kalan 18’ine yüzde yüz ve üzeri kira artışı yapıldı" "Vakıf taşınmazlarında kira artışlarında vakıf ruhu gözetiliyor"

EDİRNE (AA) - Edirne Vakıflar Bölge Müdürü Osman Güneren, ildeki tüm vakıf kiracılarına yüksek oranda zamlar yapıldığı haberlerinin doğru olmadığını, rayiç bedel altında kalan 299 kiracıdan 18'ine yüzde yüz ve üzerinde zam yapıldığını belirtti.


Güneren, gazetecilere yaptığı açıklamada, söz konusu taşınmazların kentin turizmi ve ticareti noktasında en hareketli yerlerden Alipaşa, Arasta ve Bedesten çarşılarındaki "akar" niteliğindeki vakıf malları olduğunu söyledi.


Günün emsal ve rayici gözetilerek kiraya verilen akarların gelirlerinin hayır işleri ile kültürel varlıkların tamir ve bakımında kullanıldığını anlatan Güneren, "Bu amaçla Vakıflar Genel Müdürlüğünün en önemli görevlerinden biri de akar nitelikli taşınmazların günün emsal ve rayicini dikkate alarak, basiretli bir idareci gibi davranmak suretiyle değerlendirilmesini sağlamaktır." dedi.


- Kira artışları öncesi ekspertiz yapılıyor


Vakıflar Genel Müdürlüğü olarak vakıf eseri olması hassasiyeti ile sürekli ekspertiz çalışması yaptırdıklarını belirten Güneren, şunları kaydetti:


"Yaptığımız ekspertiz çalışmalarında Selimiye Arastası ve Alipaşa Çarşısı'nın emsal, rayiç kira bedellerinin 3 bin, 3 bin 500 lira bandında dolaştığını tespit etmiş durumdayız. Ayrıca bu çarşılarımızda şu anda 6 bin, 5 bin, 4 bin, 3 bin 500, 3 bin liraya kira sözleşmesi yapmak suretiyle ticaretini yürüten kiracılarımız mevcut. 2020 yılı kira artışlarını gerçekleştirirken, emsal ve rayicin çok altında kalan bedellerle ilgili bir uyarlama yapma ihtiyacı duyduk. Bu kapsamda bahsettiğimiz çarşılardaki kira bedelinin minimum 2 bin lira düzeyinde olması gerektiği kanaatine vardık. Bu kanaate hem sözleşmeye bağlı kiracılarımızın ödediği bedeller hem de yaptığımız ekspertiz çalışmaları sonrasında vardık. Yüzde 263 gibi bir zam yapıldığına ilişkin haberler yapıldı, böyle bir artış olmadı. Tarihi çarşılarda 299 kiracımız var, kirası rayicin altında kalan 18'ine yüzde yüz ve üzeri kira artışı yapıldı."


Güneren, kirası 2 bin liranın altında olan kiracılara yüzde 50 ile yüzde 100 arasında, kirası 2 binin üzerindeki kiracılara da TÜFE oranında yüzde 16 civarında zam yapıldığını vurguladı.


Uygulamayla, çarşı için oluşan emsal ve rayiç dikkate alınarak, oluşan dengesizlik ve adaletsizliğin giderilmeye çalışıldığını ifade eden Güneren, şöyle konuştu:


"Elbette bunu yaparken, Vakıflar Genel Müdürlüğü basiretli davranmak, akar fonksiyonuna sahip, bu şekilde vakfedilmiş, yani gelir elde etmek için vakfedilmiş taşınmazları da günün emsal ve rayicine göre kiraya vermek yükümlülüğündedir. Burada yapılan işlemin vakıf hak ve hukukunu korumak, hakkaniyeti gözetme noktasında bir işlevi olduğunu düşünmekteyiz. Vakıf taşınmazlarında kira artışlarında vakıf ruhu gözetiliyor."
Yasal Uyarı:

Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Mirajans Medya İletişim Reklam Haber ve Prodüksiyon A.Ş.’ye aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver!

 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • Begendim
 • Begenmedim
 • Gülen Surat
 • Kalpli Göz
 • Kızgın
 • Şokta
 • Üzgün

Yorumlar

Önemli Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan konhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.