Son Dakika Haberler

Bu haberi daha sonra okumak için kaydedebilir ve sağ üst köşedeki butona basarak haberi okuyabilirsiniz!

Dekan Karapınar: Kurban Bayramı’nda da maske, mesafe ve temizlik kuralına uyalım

Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Ahmet Keleşoğlu İlahiyat Fakültesi (AKİF) Dekanı Prof. Dr. Fikret Karapınar, yaklaşan Kurban Bayramı ile ilgili yaptığı açıklamada, kurban ibadetinin öneminden bahsederek, koronavirüs salgını dolayısıyla da vatandaşları uyardı.

Dekan Karapınar: Kurban Bayramı’nda da maske, mesafe ve temizlik kuralına uyalım
Tüm dünyayı etkisi altına almaya devam eden Covid-19 salgını sebebiyle İslam dünyasının, Ramazan Bayramı gibi Kurban Bayramı’nı da koronavirüs gölgesinde mahzun geçireceğini söyleyen Dekan Karapınar, “Haccın bin 400 küsur yıllık tarih boyunca 40. defa -bu sefer Suudi Arabistan’dakiler hariç- Müslümanlara kapatılacağı bir Kurban Bayramı geçiriyoruz. Bu yıl İslam alemi; tavafın, sa’yin ve Arafat’ta vakfenin kısacası Hacc görevinden mahrum kalmanın hüznünü, bu toplumsal ibadeti ifa edememenin burukluğunu yüreklerinde derinden hissetmektedir. Maalesef insanoğlu bazı değerlerin kıymetini ancak kaybettiğinde anlıyor. Rabbim bizlere bu günleri bir daha yaşatmasın. Rabbim bu görünmeyen beladan bizleri, bir an önce kurtarsın.” dedi.

Bayramların toplumca birlik, beraberlik ve dostluk duygularının en üst seviyede yaşandığı ve ortak değerlerimizin hatırlandığı müstesna günler olduğunu aktaran Karapınar, “Bayramlar, kardeşlik şuurumuzu artırma, aramızdaki muhabbet ve yardımlaşmayı pekiştirme, küskün ve dargınları barıştırma vesilesidir. Kurban Bayramı’nda kurbanlarımızı keserek ihtiyaç sahiplerine dağıtmalı ve fakirleri kollayıp gözetmeliyiz. Bizler, yakınlaşmak anlamına gelen ‘Kurban’larımız ile Allah’a yakın olmaya, O’na teslimiyet ve sadakat göstermeye, elimizde var olanı başkaları ile paylaşmaya adıyoruz kendimizi. Hz. İbrahim (a.s)’ın ciğerparesi, biricik evladı Hz. İsmail (a.s) ile imtihanında olduğu gibi bizler de en değerli şeyimizi adayabilme fedakarlığını gösterebilmeliyiz.” diye konuştu. 

Kurban Samimiyettir, Rabbimizle Olan Akdimizi Yenilemektir
Dekan Prof. Dr. Karapınar, açıklamasına şöyle devam etti: “Kurban, samimiyettir, Rabbimizle olan akdimizi yenilemektir. Zira Allah (c.c), “Kurbanların ne etleri, ne de kanları Allah’a ulaşır; Allah’a ulaşan yalnızca takvanızdır, samimiyetinizdir.” (Hacc: 22/37) buyurmaktadır. Peygamberimiz (s.a) ise, “Âdemoğlu kurban bayramı günlerinde Allah katında kurban kesmekten daha sevimli bir ibadet yapmış olamaz.” (Tirmizî, Edâhî 1) demektedir. Dolayısıyla kurban, eti için değil Allah’ın emri ve rızası için ibadet maksadıyla kesilir. Akil baliğ olmuş, nisap miktarı mala sahip yani 80,18 gram altın veya buna denk miktarda parası olan insanlar, kurban kesmekle yükümlüdürler. Zekat ibadetinde olduğu gibi bir yıl beklemek gerekmemektedir. Bugün 80,18 gram altın veya bu değerde bir mal varlığına ulaşıldıysa kurban kesmekle mükellef olunur. Bir ailede karı ve kocanın veya çocukların ayrı ayrı mal varlıkları varsa, her biri ayrı ayrı kurban kesebilir.”

Kesim esnasında kurbanlara iyi davranmak, eziyet çektirmemek için kesici aletlerin keskinliğinin kontrol edilmesi gerektiğinin altını çizen Dekan Karapınar, “Naif bir Anadolu örfü olarak bir hayvan kurban edilirken diğerlerinin gözünün bağlanması da güzel ve hassas bir davranış olur. Ayrıca kurbanı, çevre temizliği ve hijyen kurallarına riayet ederek kesmek insani bir sorumluluktur.” ifadelerini kullandı.

Bayramda Maske, Mesafe ve Temizlik Kurallarından Taviz Vermeyelim
Tüm dünyayı etkisi altına alan salgının hızını azaltmadan devam ettiğini vurgulayan Karapınar, “Ramazan Bayramı’nda olduğu gibi Kurban Bayramı’nda da salgın sebebiyle mümkünse ne misafirliğe gidelim, ne de misafir kabul edelim. Bu görünmez mikrobu, sosyal mesafemize dikkat ederek başkalarına bulaştırmayalım. Başkalarının ölümüne sebep olmayalım. Ancak yakınlarımızın ve dostlarımızın yanlarına gidemesek dahi telefon ile onların bayramlarını tebrik edelim, gönüllerini alalım ve yalnızlıklarını giderelim. Covid-19 salgınının devam ettiği şu günleri hasarsız atlatmak için bu bayramda da gerek kurban keserken, gerek bayramlaşırken tokalaşmayalım ve sosyal mesafeyi koruyalım. Şu sıcak yaz günlerinde toplum sağlığı için ‘maske’, ‘mesafe’ ve ‘temizlik’ kurallarından asla taviz vermeyelim.” dedi.

Dekan Prof. Dr. Fikret Karapınar, “Bu duygu ve düşüncelerle ülkemizin ve İslam aleminin Kurban Bayramı’nı tebrik eder ve Rabbimden bu salgını başımızdan bir an önce defetmesini niyaz ederim.” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Yasal Uyarı:

Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Mirajans Medya İletişim Reklam Haber ve Prodüksiyon A.Ş.’ye aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver!

 • 0
 • 1
 • 1
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • Begendim
 • Begenmedim
 • Gülen Surat
 • Kalpli Göz
 • Kızgın
 • Şokta
 • Üzgün

Yorumlar

Önemli Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan konhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Kapat x
Türkçe العربية English