Dallı darı bitkisinden "biyobenzin" - Konhaber Türkiye’nin İnternet Gazetesi - Konya Haberleri,Son Dakika Haberler
Konhaber Türkiye'nin İnternet Gazetesi
Konhaber Reklam
Konhaber
Konhaber Reklam
konhaber.com » KÜLTÜR-SANAT

Dallı darı bitkisinden "biyobenzin"

MKÜ Ziraat Fakültesi'nde, TÜBİTAK tarafından desteklenen proje kapsamında dallı darı bitkisinden biyobenzin üretildi Tarla Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Çeliktaş: "Fosil olmayan organik maddeden, hammadesi şeker pancarı, mısır, buğday, şeker gibi nişasta veya selüloz özlü tarımsal ürünlerin çürümesiyle alternatif bir yakıt elde ediyoruz"
Dallı darı bitkisinden
Eklenme :03 Ağustos 2014 14:17
HATAY (AA) - HALİT DEMİR - Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Ziraat Fakültesi'nde, TÜBİTAK tarafından desteklenen proje kapsamında, dallı darı bitkisinden biyobenzin üretildi.

Dünyada nüfusun hızlı artışı karşısında kömür, petrol, doğalgaz gibi yenilenemeyen kaynaklar yerine yenilenebilir enerji kaynağı arayışı da giderek hız kazanıyor.

MKÜ Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nafiz Çeliktaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, biyokütle bitkilerinden şeker ve alkol üretme projesinin Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBiTAK) tarafından kabul edildiğini ve 1,5 milyon lira destek alındığını söyledi.

Kullanılan farklı enerji kaynaklarının yenilenemeyen doğal kaynaklardan elde edildiğini ifade eden Çeliktaş, bu nedenle dünyanın birçok yerinde biyokütle bitkilerinin ön plana çıkmaya başladığını bildirdi.

Dünyanın, yenilenebilir enerji kaynakları konusunda arayış içerisinde olduğunu vurgulayan Çeliktaş, şunları kaydetti:

"Bugün kullanılmakta olan pek çok enerji kaynağı, yenilenemeyen doğal kaynaklarımızdan elde edilmektedir. Bir süre sonra bunların yok olacağı  varsayımı, bütün dünyada bilim insanlarını yenilenebilen, ekolojik dengeyi bozmayacak, daha çevreci enerji kaynakları arayışına sevk etti. Ayrıca bugün dünyamızın yaşamakta olduğu sorunların başında iklim değişikliği ve küresel ısınma diye adlandırdığımız ekolojik problemler geliyor. Bunu tetikleyen en büyük unsurlardan biri yenilenemeyen enerji kaynaklarından ortaya çıkan karbon salınımlarıdır. Dünyada bununla ilgili yoğun çalışma yürütülüyor."

Çeliktaş, Türkiye'de biyokütle bitkilerinden yakıt üretilmesi konusunda TÜBİTAK tarafından 2013 vizyonu kapsamında alternatif ve yenilenebilir enerji kaynaklarıyla ilgili bilimsel çalışma yapılması ve Ar-Ge çalışmaları yürütülmesinin öncelikli hedef olarak belirlendiğine dikkati çekti.

TÜBİTAK'ın enerji bitkileri ve yenilenebilir enerji kaynakları alanında yaptığı çağrı üzerine proje sunduklarını aktaran Çeliktaş, şu bilgileri verdi:

"Biyoyakıt üretimine hammade hazırlığı konusunda bir çalışma yürütüyoruz. Biyolojik materyalden, fosil olmayan organik maddeden hammadesi şeker pancarı, mısır, buğday, şeker gibi nişasta veya selüloz özlü tarımsal ürünlerin çürümesiyle alternatif bir yakıt olarak biyobenzin elde ediyoruz. Projemizin üzerine kurulduğu dallı darı, dünyada biyoyakıt üretiminde kullanılan model bir bitkidir. Dallı darı bitkisi, Güney Amerika'da yakıt üretiminde çok tercih edilen bir bitkidir. Bu bitkiden elde edilen etanol, belli oranlarda benzinle karıştırılarak araç yakıtı olarak kullanılıyor. Biz de laboratuvarımızda tarla koşullarında adaptasyonunu sağladığımız genotiplerden hasat ettiğimiz ürünlerden, değişik kimyasal analizlerini yaparak potansiyel yakıt elde ediyoruz. Üzerinde çalıştığımız dallı darı bitkisinden potansiyel verim olarak 1 dekar alanda 1 tondan 380 litre yakıt karışımı elde ediyoruz. Fotosentez yapan bitkiler, güneşten aldıkları fiziksel enerjiyi kimyasal enerji olarak depoluyor. Bu bitkilerin bünyelerindeki biyokütle glikozunu tekrar şeker formatına dönüştürüyoruz. Daha sonra bu şekeri alkol çürütülmesiyle mayalayarak biyobenzin elde ediyoruz."

YASAL UYARI:Anadolu Ajansı tarafından geçilen tüm haberler, bu bölümde konhaber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanalından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanstır.

YORUMLAR

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan konhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
NAMAZ VAKİTLERİ
Konya için Namaz Vakitleri

İmsak

03:32

Güneş

05:21

Öğle

12:56

İkindi

16:50

Akşam

20:22

Yatsı

22:03

Öne Çıkan Haberler!X