Son Dakika Haberler

Bu haberi daha sonra okumak için kaydedebilir ve sağ üst köşedeki butona basarak haberi okuyabilirsiniz!

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Müslümanlar olarak birbirimizi daha fazla dinlemeliyiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İçinden geçtiğimiz bu sancılı ve imtihanlarla dolu dönemde, Müslümanlar olarak birbirimizi daha fazla dinlememiz, daha sık fikir alışverişinde bulunmamız gerektiğine inanıyorum." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Müslümanlar olarak birbirimizi daha fazla dinlemeliyiz
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Diyanet İşleri Başkanlığınca online olarak düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Üye ve Gözlemci Ülkeleri Diyanet İşleri Bakanları/Başkanları/Başmüftüleri İstişare Toplantısı'na video mesaj gönderdi.

Dünyanın tamamını etkileyen koronavirüs salgını sebebiyle bu sene toplantıların dijital platformlar vasıtasıyla gerçekleştirildiğine değinen Erdoğan, "Bu vesileyle salgında hayatını kaybeden kardeşlerime Allah'tan rahmet, hastalarımıza acil şifalar temenni ediyorum. Mevla'dan bizi ve tüm insanlığı bu virüs musibetinden bir an önce kurtarmasını niyaz ediyorum." ifadelerine yer verdi.

Erdoğan, videokonferans yoluyla da olsa İslam dünyasının alimleriyle bir araya gelmekten bahtiyarlık duyduğunu dile getirerek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bu anlamlı toplantının icrasında görev alan herkese teşekkür ediyor, istişarelerimizin ülkelerimiz, İslam ümmeti ve tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Rabb'imiz, hayat rehberimiz Kur'an-ı Kerim'de, 'Onların işleri aralarında şura iledir.' buyuruyor. Peygamber Efendimiz ise bir Hadis-i Şeriflerinde, 'Allah istişareyi ümmetim için bir rahmet kıldı.' diyor. İçinden geçtiğimiz bu sancılı ve imtihanlarla dolu dönemde, Müslümanlar olarak birbirimizi daha fazla dinlememiz, daha sık fikir alışverişinde bulunmamız gerektiğine inanıyorum. Bu tarz toplantılar, birbirimizi daha iyi anlamamıza imkan vermenin yanı sıra meselelerimizi özgürce konuştuğumuz çok kıymetli platformlardır. Bilhassa inancımızda 'Peygamberlerin varisleri' olarak tavsif edilen siz alimlerimizin bir araya gelmesi, görüş teatisinde bulunması çok önemlidir. Görüş ayrılıklarımızı bir yana bırakıp, çeşitli zeminlerde istişare kültürünü yaygınlaştırdığımız ölçüde sıkıntılarımıza çözüm üretebiliriz."

Farklılıklardan ziyade ortak noktalara, ortak meselelere yoğunlaşıldığı müddetçe sorunların üstesinden gelinebileceğini belirten Erdoğan, katılımcılara şöyle seslendi:

"'Birlikte rahmet, ayrılıkta azap vardır.' ikazına uygun şekilde saflarımızı sıklaştırdığımız, birbirimize kenetlendiğimiz sürece dünya ve ahiret saadetine kavuşabiliriz. Buradaki her bir kardeşimin tecrübesinin, tavsiye, tespit ve eleştirilerinin, şahsım başta olmak üzere Türkiye'deki tüm dostlarınız için çok değerli olduğunu özellikle belirtmek istiyorum. Sizlerden omuzlarınızda taşıdığınız yükün ağırlığıyla mütenasip olarak, yolumuzu ve ufkumuzu aydınlatan, cihanşümul kardeşliğimizi güçlendiren kararlara imza atmanızı istirham ediyorum."

"Bizim ne Sünnilik ne de Şiilik diye bir dinimiz vardır; bizim dinimiz İslam'dır"
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Müslümanların terörden açlığa, cehaletten gelir adaletsizliğine, iç kavgalardan tefrikaya pek çok çetrefil sorunla yüzleştiğine işaret ederek, şunları söyledi:

"Yemen'den Suriye'ye, Afganistan'dan Libya'ya gönül coğrafyamızın birçok bölgesinde maalesef kan, gözyaşı ve istikrarsızlık kol geziyor. Asırlar boyunca insanlığa ışık tutan ilim, hikmet ve barışla anılan kadim İslam beldelerinden, bugün ne yazık ki feryatlar yükseliyor. Dünya genelinde her gün ortalama bin Müslüman kardeşimizi teröre veya şiddete kurban veriyoruz. Bilhassa ırkçılık, kavmiyetçilik, mezhepçilik ve terör fitnesi, İslam alemini içeriden çökerten sorunlar haline gelmiştir. Ölenin de öldürenin de 'Allah-u Ekber' dediği bir tabloyu bizim kabul etmemiz, içimize sindirmemiz asla mümkün değildir. 'Haksız yere bir insanı öldürmeyi tüm insanlığı öldürmek' olarak kabul eden bir dinin mensupları katliam yapmaz, yapamaz. Peygamber Efendimiz bir Müslümanın nasıl olması gerektiğini tanımlarken 'Müslüman, diğer Müslümanların dilinden ve elinden selamette olduğu kişidir' diyerek, gayet net sınırlar çizmiştir. 

Şayet bugün Müslümanlar kardeş kavgasına tutuşmuşsa bunun sebebi Veda Hutbesi'ndeki 'Benden sonra küfre ve sapkınlığa düşüp birbirinizin boynunu vurmayın.' emrine riayet edilmemesidir. Şayet bugün Müslümanlar Irak'tan Yemen'e etnik ve mezhep temelli kavgalarla tüm enerjilerini tüketiyorsa bunun en büyük nedeni Efendimizin 'Sıkı tutunun' buyurduğu Kur'an ve sünnetten uzaklaşmamızdır. Daha önce ifade ettiğim gibi bizim ne Sünnilik ne de Şiilik diye bir dinimiz vardır; bizim dinimiz İslam'dır. Müslüman olmak, alemlere rahmet olarak gönderilen kutlu Nebi'ye ümmet olmak bize şeref olarak yeter. Allah'a kulluğun dışında bir paye arayan kimse büyük bir gaflet içindedir. Biz üstünlüğün malda, mülkte, ırkta değil; takvada olduğuna inanıyor, böyle iman ediyoruz."

"Yeni medya araçlarını kullanarak hepimizin gayret sarf etmesi gerekiyor" 
İslam toplumlarını içten içe kemiren fitnelerin ortadan kaldırılmasında, siyasilerle beraber özellikle alimlere çok önemli görevler düştüğünü belirten Erdoğan, "Bunun için öncelikle Allah'ın ipine sımsıkı sarılacak, fitneye düşmeyecek, kardeşliğimize asla halel getirmeyeceğiz. Emperyalistlerin bizi Şii-Sünni, siyah-beyaz, Türk, Kürt, Arap, Farisi diye bölmesine müsaade etmeyeceğiz. Birbirimizi etnik kimliğinden, kabilesinden, ırkından dolayı değil; sadece ve sadece Allah için, Allah'ın rızası için seveceğiz. Günlük siyasi tartışmaların ümmet bilincimizi gölgelemesine, aramızdaki kardeşlik hukukunu zedelemesine asla izin vermeyeceğiz. Unutmayalım ki 'Kainat boşluk kabul etmez.' Hak ve hakikatin geri çekildiği yeri hemen batıl işgal eder." diye konuştu.

Erdoğan, özellikle dini konularda boşluğun sonunun, dünya ve ahirette hüsran olduğunu dile getirerek, "İnsanlar, dini alandaki susuzluklarını, sahih kaynaklardan gideremezlerse DEAŞ, FETÖ, El Şebab, Boko Haram gibi terör örgütlerinin, İslam'a mugayir sapkın yapıların pençesine düşeceklerdir. Bugün sosyal hayatta yüzleştiğimiz pek çok problemin gerisinde İslam'ın doğru bilinmemesi ve doğru anlaşılmaması vardır. Dinimizin cihanşümul ilkeleri ile hayatın gerçeklikleri arasında güçlü ve muhkem bir bağ kurulması bu bakımdan çok mühimdir. Ülkelerimizden başlayarak tüm dünyada sahih İslam anlayışının yayılması ve dinimizin hakiki mesajlarının duyurulması büyük önem arz ediyor. Yeni medya araçlarını kullanarak bu konuda hepimizin gayret sarf etmesi gerekiyor." dedi.

"İslam'ın yükselişinden rahatsız olanlar, dinimize saldırmaktadır"
Müslümanların içinde bulunduğu bu üzücü manzaranın, emperyalistlere ve İslam düşmanlarına cesaret verdiğini ifade eden Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

"İslam'ın yükselişinden rahatsız olanlar, bizzat kendilerinin sebep olduğu krizleri öne sürerek, dinimize saldırmaktadır. İslam ve Müslüman karşıtı söylemler, günümüzde Batılı siyasetçilerin başarısızlıklarını örtmek için başvurdukları en kullanışlı aparatlardır. Yakın zamanda gündeme getirilen 'Fransız İslam'ı', 'Avrupa İslam'ı', 'Avusturya İslam'ı' gibi kavramlar, bunun en son örnekleridir. Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un başını çektiği bu tür girişimlerin esas gayesi, İslam'la ve Müslümanlarla hesaplaşmaktır. 'Aşırılıkla mücadele' kisvesi altında terörle mücadeleden ziyade; zulme tepki vermeyen, zalime ses çıkarmayan pasif, pısırık, korkak, iddiasız bir Müslüman vatandaş profili hedefleniyor."

"Dinin devlet eliyle kontrol edildiği bu sistemin adı demokrasi değil, totaliterliktir"
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dinin sadece evde yaşandığı, sokakta, iş yerinde, çarşıda, sosyal hayatta dine, dini prensiplere ve dini sembollere müsaade edilmediği İslam karşıtı bir sistemin kurulmak istendiğini vurgulayarak, "Dinin devlet eliyle kontrol edildiği, baskı altına alındığı, çok daha vahimi, biçimlendirilmeye çalışıldığı bu sistemin adı demokrasi değil, totaliterliktir. Hiçbirimizin, hiçbir Müslüman ülkenin böyle bir hadsizliğe rıza göstermesi mümkün değildir. Dışarıdan sistemli şekilde yürütülen saldırılar, içerden bu saldırılara zemin hazırlatan hatalar, dinimizin ruhuna asla nüfuz edemeyecektir." diye konuştu.

Dinin alanını genişletmek veya daraltmak gibi özden uzak girişimler yerine, dinin özünü anlamaya ve idrak etmeye yönelmenin, yeni kapıların açılmasını muhakkak beraberinde getireceğini belirten Erdoğan, "Ümmetin ve yeryüzünün umudu olarak gördüğüm siz değerli alim ve münevverlerimizin bu konuda da öncü bir rol üstleneceğine inanıyorum. Bu düşüncelerle sözlerime son verirken iştirakleriniz için her birinize tekrar teşekkür ediyorum. Rabb'im, bizleri Kur'an'ın ve Sünneti Seniyye'nin aydınlık yolundan ayırmasın diyor, sizleri bir kez daha selamların en güzeliyle selamlıyorum." dedi.

Yasal Uyarı:

Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Mirajans Medya İletişim Reklam Haber ve Prodüksiyon A.Ş.’ye aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver!

 • 3
 • 19
 • 4
 • 0
 • 13
 • 0
 • 0
 • Begendim
 • Begenmedim
 • Gülen Surat
 • Kalpli Göz
 • Kızgın
 • Şokta
 • Üzgün

Yorumlar

Önemli Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan konhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
 • F
  fasebeha
  284 gün önce

  İfadeler şifreli ve kapaklı. Hiçbir şey anlamıyorum.

  • Cevapla
  • Begen (1)
  • Begenme (1)
 • CA
  CÜBBELİ AHMET
  284 gün önce

  cumhurbaşkanını halife yaptım. mesaisi pazartesi günü başlayacak. saat 6.30 ile 8.30 arası çalışacak. kısmi süreli çalışacak. 15 gün çalışacak 15 gün yatacak. damadı ile dönüşümlü çalışacaklar. ücretleri aylıkları 1250 tl+yemek+sigorta

  • Cevapla
  • Begen (0)
  • Begenme (1)
 • CA
  CÜBBELİ AHMET
  284 gün önce

  şeriat getirmeye çalışmak şeytanla kolkola girmek demektir

  • Cevapla
  • Begen (0)
  • Begenme (2)
 • G
  GG
  284 gün önce

  İnşallah sizde uygularsınız başkanım. Konuşana haddini bil deyip susturuyorsunuzda.

  • Cevapla
  • Begen (0)
  • Begenme (0)
 • MY
  Mutfakta yangın var ,.ekonomiye çare bul ...yemeyiz
  284 gün önce

  BOŞ GÜNDEMLE ULKE YÖNETİLMEZ

  • Cevapla
  • Begen (2)
  • Begenme (0)
 • AO
  Ali onbasi
  284 gün önce

  Reis olmuyor cok pasif kaliyorsun su darbe isigi yakani gorevden alamassan madara olursun boyle baskanlik sistemi olmaz

  • Cevapla
  • Begen (1)
  • Begenme (0)
 • SA
  ŞEYH ABDULLAH
  284 gün önce

  BU ÜLKEDE ŞERİAT İSTEMEK, İÇ SAVAŞA DAVETİYE ÇIKARIR. BEN TESPİT ETTİĞİM 50 ŞERİATÇIYI GÖTÜRÜBELİRİM HEMEN

  • Cevapla
  • Begen (0)
  • Begenme (1)
 • C
  CİHATÇI
  284 gün önce

  Sonuç: Özetle, Şeriat Kanununun birçok yönü akla gelebilecek her türlü standartlarına göre saçma ve acımasızdır. İslam’ın temel öğretilerini yanı sıra uluslararası kabul görmüş insan haklarını da ihlal etmektedir. Ayrıca, siyasi ve dini egemenlik için şeytanca bir araçtır. Tam olarak bu tür endişelerden dolayı bu kanunlar dünyamız için çok tehlikelidir.

  • Cevapla
  • Begen (1)
  • Begenme (0)
 • M
  MUHAMMET
  284 gün önce

  türkiye cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler, mensuplar memleketi olamaz. en doğru, en hakiki tarikat,medeniyet tarikatıdır

  • Cevapla
  • Begen (8)
  • Begenme (3)
 • A
  AHMET
  284 gün önce

  EVET.ATATÜRK'TEN BİR SÖZ YAZMIŞSIN.AYNI ATATÜRK KUR'AN-KERİM İÇİN "GÖKTEN İNDİRİLDİĞİ SANILAN KİTAP (ALTINI ÇİZİYORUM -SANILAN-)YANİ İNANMIYOR VE BAŞKA BİR YERDE DE KUR'AN İÇİN ARAPOĞLUNUN YAVELERİ(SAÇMALARI)DİYOR.BUNLARI DA OKUYOR MUSUN SAYIN MUHAMMET?

  • Begen (1)
  • Begenme (2)
 • M
  MUHAMMET
  284 gün önce

  SENCE CUMHURBAŞKANI MÜSLÜMAN MI AHMET. BENİM İÇİN MÜSLÜMAN OLUP OLMAMASI ÖNEMLİ DEĞİL, BEN YAPTIĞI HİZMETE BAKARIM. İSTERSEN YAHUDİ OLSUN. ARTIK BU DOĞMATİK OLAYLARA İNANMAYI BIRAKIN. İLİME İRFANA SARILIN. AYRICA HERKESİ TAPTIĞI ABDULHAMİT AYYAŞIN BİRİYDİ

  • Begen (1)
  • Begenme (1)
 • N
  NEVZAT
  284 gün önce

  CB Bİ SORUN ULAŞABİLEN ARKADAŞLAR, MÜSLÜMAN OLMAYANI ÖLDÜRMEK CAİZ Mİ CAİZ DERSE BENİM ÖLDÜRECEKLERİM VAR.

  • Cevapla
  • Begen (0)
  • Begenme (0)
 • B
  BAYRAM
  284 gün önce

  SON DEMEÇLERİNDE, SÖYLEMLERİNDE DEĞİŞTİ; CEMAATLERDEN TARİKATLARDAN ZINDIĞI YEDİK HERHALDE İKİDE BİR DİNDEN İMANDAN BAHSETMEYE BAŞLADIN. SEN Kİ KENDİ HALKINA EZİYET EDEN, LİYAKATSİZ BECERİKSİZ İNSANLARI İŞ BAŞINA GETİREN (DAMADIN GİBİ), KENDİ İNASININI AŞAĞILAYAN ARAP MİLLİYETÇİLİĞİNİ YÜKSELTEN, KİBİRLİ KİNDAR BİRİSİN. ŞİMDİ KOLTUĞUM ELDEN GİDECEK DİYE YİNE MÜSLÜMANLARI HASSAS NOKTALARINDAN AVLAYARAK, KANDIRMAYA ÇALIŞIYORSUN. AMA ARTIK YEMEZLER ERDOĞAN, SEN Kİ MÜSLÜMANLIK KİM HATTA İNSANLIK KİM

  • Cevapla
  • Begen (2)
  • Begenme (0)
 • A
  AHMET
  285 gün önce

  ERDOĞAN DOĞRU SÖYLÜYOR.BİR TÜRLÜ KUTSAL KİTABIMIZA UYGUN BİR SOSYAL HAYAT VE DEVLET NİZAMI KURAMADIK.HALBUKİ DİNİMİZ BUNU BİZDEN İSTİYOR.PEYGAMBERİMİZ MÜSLÜMANCA YAŞAYIN,FAKAT DEVLET YÖNETİMİNE GELİNCE DİNİ KARIŞTIRMAYIN MI DEMİŞ.NEYMİŞ LAİKLİKMİŞ, DİN VE DEVLET İŞLERİ AYRILMALIYMIŞ?DOĞRUSU ÖYLEYMİŞ?HADİ ORADAN.NİYE HALKI MÜSLÜMAN OLAN BİR DEVLET İSLAMLA YÖNETİLMEYECEKMİŞ.ARTIK BUNLARI KONUŞALIM.

  • Cevapla
  • Begen (5)
  • Begenme (7)
 • D
  DAVUT
  284 gün önce

  İnsan zulmü insan mirasının bir parçasıdır. Ne yazık ki, çoğunlukla bu zulümlere devletler göz yumar, ya da hatta gönüllü ortakları olur. Ve çoğu zaman bu tür zulümler, özellikle Suudi Arabistan, Sudan, İran ve Pakistan gibi inanca dayalı devletlerde, Tanrı adına meşrulaştırılmaktadır. Dünya hemen her gün dünyanın çeşitli yerlerinde aşırılık yanlısı gruplar tarafından işlenen intihar saldırıları, bombalama, kundaklama öldürme, yağmalama gibi şiddet eylemlerine tanık olmaktadır.

  • Begen (1)
  • Begenme (0)
 • MK
  Mehmet K
  285 gün önce

  Müslüman bir vatandaş olarak size ulaşmamız imkansız mesela? Müslüman müslümanı ezermi? Siz ediyorsunuz mesela. Aş diyoruz, iş diyoruz, geçinemiyoruz diyoruz, siz daha fazla eziyorsunuz bizleri. Müslümanlık ta seçkin sınıf olur'mu? Sizin var mesela, ihaleler hep onlara gidiyor. Aslında anlatacak çok şey var ama neyse ilk genel seçimi bekliyoruz

  • Cevapla
  • Begen (13)
  • Begenme (0)
Kapat x
Türkçe العربية English