Son Dakika Haberler

Bu haberi daha sonra okumak için kaydedebilir ve sağ üst köşedeki butona basarak haberi okuyabilirsiniz!

Cumhurbaşkanı Erdoğan Konya Karapınar'daki güneş enerji santralinin açılışını yaptı

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başkent Organize Sanayi Bölgesi'nde "Kalyon Güneş Teknolojileri Fabrikası Açılış Töreni"nde konuştu. Konya Karapınar'daki güneş enerji santralinin de açılışını yapan Erdoğan: "Konya Karapınar'daki 1000 megavatlık güneş enerjisi santralinin de devreye girmesiyle Türkiye'nin bu alanda muhteşem bir tesise kavuşacak" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Konya Karapınar’daki güneş enerji santralinin açılışını yaptı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara'daki Başkent Organize Sanayi Bölgesi'ndeki Kalyon Güneş Teknolojileri Fabrikası'nın açılış töreninde konuştu. 

"Artık sadece üretmek, sadece ürettiğini iç piyasa ve yurt dışına satmak yetmiyor"

Erdoğan, firmaların dünyaya açılımında üretim ile beraber tasarımın, yenilikçiliğin de öne çıktığı bir dönemde yaşandığına işaret ederek "Artık sadece üretmek, sadece ürettiğini iç piyasa ve yurt dışına satmak yetmiyor. Şirketlerimizin üretim ile beraber inovasyona, araştırma geliştirme faaliyetlerine de ağırlık vermesi gerekiyor. Tesisimizin 100 mühendis ve araştırmacının çalışacağı modern bir araştırma geliştirme merkezi ile desteklenmiş olması bu bakımdan takdire şayandır." ifadelerini kullandı. 

"Türkiye'nin bu alanda muhteşem bir tesise kavuşacak"

Konya Karapınar'daki 1000 megavatlık güneş enerjisi santralinin de devreye girmesiyle Türkiye'nin bu alanda muhteşem bir tesise kavuşacağını vurgulayan Erdoğan, şunları kaydetti:

"Toplam yatırım bedeli 1 milyar doları bulan, 2 bin 600 futbol sahası büyüklüğündeki bu santralle hem 2 milyon vatandaşımızın yıllık enerji ihtiyacını karşılayacak hem de yıllık 2 milyon ton fosil ve karbondioksit salınımını engellemiş olacağız. Ayrıca güneş panelleri ve bileşenlerine harcadığımız milyonlarca dolarlık ithalatın da önüne geçeceğiz. Böylece her açıdan çevreci, modern, sektörün öncüsü olacak bir tesisi daha ülkemize kazandırmanın gururunu yaşayacağız. Bir kez daha Kalyon Holdingi yatırımlarından dolayı tebrik ediyor, her iki tesisimizin de şimdiden hayırlara vesile olmasını diliyorum."

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşmasının satır başları şöyle;

Türkiye'nin ilk ve tam entegre güneş paneli üretim tesisinin ülkemize, milletimize ve enerji sektörümüze hayırlı olmasını Allah'tan diliyorum.

Bu bölgenin bende farklı bir yeri var. OSB'nin temelini ben atmıştım. Şimdi 13'üncü OSB Ankara'da nereden nereye. Bunlar tabi durarak olmadı. Yan gelip yatarak olmadı çalışarak oldu. Şimdi 13. OSB'de çok önemli bir yatırımın adımını atıyoruz. Az önce gerek firma yetkilelerimiz gerekse bakanlarımızın tesisle ilgili önemli bilgilerini aldık.

400 milyon dolarlık bir yatırımla 100 bin metrekare kapalı alanda kurulan ve 1400 insanımıza istihdam imkanı sunan tesisimizi güneş paneli sektöründe liderliğe taşıyacağına inanıyoruz. Yenilenebilir enerji olayı gerçekten bizler için çok çok önemli.

Artık sadece üretmek yetmiyor. Şirketlerimizin inovasyona araştırma geliştirme faaliyetlerine de ağırlık vermesi gerekiyor.

Güneş panelleri ve bileşenlerine harcadığımız milyonlarca dolarlık ithalatın önüne geçeceğiz.  

"Salgına rağmen Türkiye'de yatırımlar durmadı"

Dünyanın birçok ülkesinde Covid-19 sebebiyle yatırımlar durmuşken. Türkiye özel sektörü ve kamu kurumları ile özgün bir yol izliyor. Ne salgınla mücadelemizi sekteye uğrattık ne de başkaları gibi yatırımlarımızı durdurma kararı aldık. Ekonomimizi yeniden büyüme trendine sokmaya gayret ediyoruz. Salgın üretimden ticarete, turizmden eğitime kadar günlük hayatımızın her alanını etkilemiştir. Ülkemiz, atılan kararlı adımlarla bu salgını en başarılı şekilde yöneten nadir ülkelerden biridir.

Vasa sayılarında kısmi artış olsa da salgın kontrolümüz altında.

Haziranda sanayi üretimi güçlü bir performans gösterdi. Yüzde 17,6'lık aylık üretim artışı ile dünyada en hızlı toparlanan ilk 5 ülkeden biri olduk.

Yılın ilk 7 ayındaki yatırım talebi geçen senin yüzde 28 üzerinde seyrediyor. Türkiye genelinde konut satışları temmuzda bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 125 artarak tarihi bir rekora imza attı. 

İnşallah bu tempoyu daha da artırmakta kararlıyız. Koronavirüs salgını ile değişen küresel dinamikleri ülkemizin önünde yeni kapıların aralanmasına vesile olmuştur. Bu süreçte bize düşen işi gücü sabah akşam millete karamsarlık aşılamak olan muhalefete aldırmadan üretime devam etmektir. Sürekli ülkemizi karalayan bir mahalefet bu ülkeye tamamen yabancılaşmış demektir. Yeni başarı hikayelerini yine birlikte yazacağız

Dışa bağımlılığımızı azaltmak için yerli enerji yatırımlarına hız verdik. Tek bir enerji kaynağına bağlı kalmadan enerji üretimimizi zenginleştiriyoruz. Bu yıl ilk defa güneş ve rüzgar santrallerimizin üretimdeki payı yüzde 10'un üzerinde gerçekleşti.

"Mavi vatanı savunmaktan geri durmayacağız"

Özellikle Doğu Akdeniz'de ne işimiz var diye soran muhalefetin iyi dinlemesini öğrenmesini istiyorum. Türkiye'nin Doğu Akdeniz'den Libya'ya kadar yürüttüğü mücadele bir İstikbal mücadelesidir. Vatanımızı savunmak için ne kadar önemli gayretler veriyorsak bugün mavi vatan ve mavi vatanı savunmak da o derece önemlidir savunmaktan geri durmayacağız.

"Sevr'e boyun eğmeyeceğiz"

Bir asır önce nasıl millet olarak Sevr'i yırtıp atmışsak bugün de Doğu Akdeniz'de ülkemize dayatılmaya çalışılan Sevr'e boyun eğmeyeceğiz. Adalar meselesinde ürkek davranılmasının ülkemize çok büyük maliyetleri olmuştur. Ege ve Akdeniz'de yüzleştiğimiz kronik sorunların temelinde bu dönemin hataları bulunuyor.

CHP'nin ana karamızdan bir taş atımı mesafedeki adaların nasıl elimizden alındığını milletimize izah etmesi gerekiyor. CHP bu kötü mirasıyla hesaplaşmak yerine pişkince bizi suçlamaktadır. Milletin mücadelesine destek olmak yerine takoz olan sığ bir muhalefet anlayışının ülkemize verebileceği hiçbir şey yoktur.

Türkiye Doğu Akdeniz'de hakkını sonuna kadar aramakta kararlıdır. Hiçbir sömürgeci güç, hiçbir tehdit ülkemizi bu bölgede var olduğu tahmin edilen zengin petrol ve doğal gaz kaynaklarından mahrum bırakamaz.

Biz hiç kimsenin hakkına hukukan el uzatmıyoruz. Biz medeniyetler beşiği Akdeniz'de kavga ve gerilim istemiyoruz. Muhataplarımızdan diyaloğa yol açacak çözümler bekliyoruz. Sadece milletimizin hakkını Kıbrıs Türklerinin hukukunu savunuyoruz.

"Cuma günü milletimize müjde vereceğiz"

Yarın malum perşembe, ardından cuma inşallah cuma günü tüm milletimize bir müjdeyi vermekle karşı karşıya olacağımızı tahmin ediyor ve buna inanıyorum. Bu müjdenin biz de hayalleri, rüyası içerisindeyiz. Cuma günü inşallah bu müjdeyi tüm milletimize vermek suretiyle Türkiye'de yeni bir dönemin açılacağına da şimdiden inanıyorum.

Yasal Uyarı:

Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Mirajans Medya İletişim Reklam Haber ve Prodüksiyon A.Ş.’ye aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver!

 • 15
 • 3
 • 3
 • 4
 • 3
 • 1
 • 0
 • Begendim
 • Begenmedim
 • Gülen Surat
 • Kalpli Göz
 • Kızgın
 • Şokta
 • Üzgün

Yorumlar

Önemli Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan konhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
 • M
  mustafa
  270 gün önce

  sadece karapınar ı açmamış büyütmeyin dünyaları açmış.pireyi deve yapmayın.yani kendimizi küçültüyor başkasını göklere çıkarıyoruz.

  • Cevapla
  • Begen (2)
  • Begenme (3)
 • O
  OKAN
  271 gün önce

  BAŞGAN GONYAYA NİYE GELMEDEN YAPTIKİ AÇILIŞI VÜRÜSDENMİ GORKTİKİ ACEB...GONYA VÜRÜSÜN BAŞKENTİİİİ..... DURMAK YOKKKKK SAĞOL BAŞGANNNNNNN HACILARI İYİKİ GONYA YA GÖNDERDİN.....

  • Cevapla
  • Begen (5)
  • Begenme (9)
 • A
  a.a
  271 gün önce

  mujdede heralde maaşlar dolar olacak

  • Cevapla
  • Begen (6)
  • Begenme (8)
 • N
  NALÇACILI
  271 gün önce

  hay dolarlar kovalasın seni..git amerikaya 2000-3000 dolarla yaşa da sende kurtul bizde kurtulalım

  • Begen (3)
  • Begenme (9)
 • V
  vatan
  270 gün önce

  Nalcacılı amerikaya gitmeye gerek kalmayacak bikaç yıla kadar zaten mulk ve fabrikaları sata sata bişeyimiz kalmadı katarın kendi yuz ölçümünden fazla türkiyede yere sahip oldu sayenizde

  • Begen (3)
  • Begenme (3)
Türkçe العربية English