ÇOGEM'den "Dünya Çocuk Kitapları Haftası Türkiye Bildirisi" - Konhaber Türkiye’nin İnternet Gazetesi - Konya Haberleri,Son Dakika Haberler
Konhaber Türkiye'nin İnternet Gazetesi
Konhaber Türkiye'nin İnternet Gazetesi
Konhaber
Konhaber Reklam
konhaber.com » KÜLTÜR-SANAT

ÇOGEM'den "Dünya Çocuk Kitapları Haftası Türkiye Bildirisi"

Ankara Üniversitesi Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından Dünya Çocuk Kitapları Haftası dolayısıyla bildiri yayımlandı Bu yıl Maviser Yener'in kaleme aldığı Dünya Çocuk Kitapları Haftası Türkiye Bildirisi'nden: "Nitelikli çocuk kitaplarını kutluyoruz. Çünkü kitap toplumun dününü, bugünü ve yarınını içinde saklar, bir çınar gibi köklerini ülkenin damarlarına salar. Nitelikli kitap, nitelikli insan yetiştirir" "Nitelikli çocuk kitaplarının yurdumuzun her köşesine ula
Eklenme :09 Kasım 2018 14:15
İSTANBUL (AA) - Ankara Üniversitesi Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Uygulama ve Araştırma Merkezi (ÇOGEM) tarafından Dünya Çocuk Kitapları Haftası dolayısıyla yayımlanan bildiride, nitelikli kitabın, nitelikli insan yetiştirdiği belirtilerek, hafta kapsamında bu özelliklere sahip kitapların yurdun her köşesine ulaşmasının kutlandığı ifade edildi.


Başkanlığını Prof. Dr. Sedat Sever'in yürüttüğü ÇOGEM tarafından her yıl kasımın ikinci haftasında yayımlanan "Dünya Çocuk Kitapları Haftası Türkiye Bildirisi"ni bu yıl Mavisel Yener kaleme aldı.

"Dünya Çocuk Kitapları Haftası'nda aslında neyi kutluyoruz?" ifadeleriyle başlayan bildiride, çocuklarla nitelikli kitap, yazar ve çizerin buluşmasının kutlandığı belirtildi.

Bu buluşmada, nasıl "insan" olunacağının ipuçlarının verildiği aktarılan bildiride, şu ifadelere yer verildi:

"Kitap pencerelerini güneşe açıyor ki bu pencereler çocukların da gözlerinin açık olması anlamına geliyor. Nitelikli çocuk kitaplarını kutluyoruz. Çünkü kitap toplumun dününü, bugünü, yarınını içinde saklar, bir çınar gibi köklerini ülkenin damarlarına salar. Nitelikli kitap, nitelikli insan yetiştirir.

Çocuğun kitap sevincini kutluyoruz. Çünkü, çocuğun kitapla buluşması, bir düşü gerçeğe, duyguları sevgiye, tekliği çokluğa dönüştürmek anlamına gelir. Çocukken uzakları yakınımızda duyumsamamız, tanımadıklarımızla tanış olmamız, hayata tutunmamız, incelikli bakışımız, sevince yakın duruşumuz kitaplar aracılığı ile olmadı mı? Ülkemizin kültür birikimine, eğitimine köklü hizmetlerde bulunmayı kutluyoruz. Çünkü, çok yönlü yazınsal ürünlerle çocukları buluşturmak demek, ülkemizin kültür birikimine, eğitimine köklü hizmetlerde bulunmak, insanlık yolunda ilerlemek anlamına gelir."

Bildiride, okuma kültürünün bir ülkenin gelişmişliği ile doğru orantılı olduğu vurgulandı.

Okuyan çocuğun bilgi dağarcığının genişlediği, bilgi sahibi olan bireyin kendini özgür duyumsadığı ifade edilen bildiride, "Kendini özgür duyumsayan birey, içsel zenginliğinin farkına varır. Her kitap, kutlanması gereken bir keşiftir. Düşünme yetimizi kutluyoruz. Çünkü, okuyan çocuk, düşünmeyi öğrenir. Dış dünyayı ve kendini algılar, anlamlandırır, sorgular, zihnini etkin kullanır, yaratıcılığı artar." değerlendirmesine yer verildi.

- "Okuma yolculuğu, çocuğun algısını değiştirir"

Dünya Çocuk Kitapları Haftası'nda çocukların kültür ve beğeni düzeyini, belleğini, duygularını, değerlerini yükseltmenin kutlandığına değinilen bildiride, şunlar kaydedildi:

"Çünkü, okuma yolculuğu çocuğun algısını değiştirir, insanlığa ait ortak değerleri benimsemesi, çevresini kucaklaması için yepyeni ufuklar açar. Çocuk kitaplarının işlevlerinin duyarlı yetişkinler tarafından anlaşılmasını kutluyoruz. Çünkü çocukların, iyi çocuk kitaplarının taşıması gereken özellikleri bilen, onlara destek olabilecek duyarlı yetişkinlere gereksinimi var. Nitelikli çocuk kitaplarının yurdumuzun her köşesine ulaşmasını kutluyoruz. Çünkü, yurdun ücra bir köşesinde yaşayıp, iyi bir çocuk kitabına ulaştığında onu şefkatle okşayan çocuğun yürek çarpıntısı, kutlanacak bir şeydir. Bu yürek çarpıntıları, toplumumuzun çağdaş kültür sanat anlayışının basamaklarında yükselebilmesi açısından önemlidir."

- "Uygarlığa yürümeyi kutluyoruz"

Bu haftada "Uygarlığa yürümeyi kutluyoruz." ifadelerinin yer aldığı bildiri, şöyle devam etti:

"Çünkü çocuk kitapları, kitapsever nesilleri peşlerine takarak onların sınırlarını genişletir, çağdaş uygarlık yolunda emek harcamaları için yüreklendirir. Bebeğine kitap okuyan anne-babayı kutluyoruz. Bebeklere kitap okunmasını öneren çocuk, doktorlarını, hemşireleri, psikolojik danışmanları, rehber öğretmenleri kutluyoruz. Çünkü, çocuk kitapları bebeklik döneminden itibaren çocukların en iyi arkadaşları, sırdaşlarıdır. Kitaplar, bebeklerin dil becerilerini, duygusal ve sezgisel algılarını, kavramsal algılarını geliştirir. Onlara sanat duyarlılığı kazandırır."

Bildiride, Dünya Çocuk Kitapları Haftası'nda çocukların dünyayı değiştirmesinin kutlandığına aktarılarak, "Çünkü çocuklar dolup
taşarsa, dünya değişir. O kabı dolduran, kitaplardır. Taşmayla beraber eylemlilik başlar. Yüreğini kitaplarla dolduran bir çocuk, iyi bir okur olmasının yanı sıra, geleceğin yazarı olabilmek için, birikimini çoktan yapmaya başlamıştır." vurgusu yapıldı.

Çocuk yazınına emek veren herkesin bu hafta dolayısıyla kutlandığı anlatılan bildiride, akademisyen, öğretmen, kütüphaneci, yazar, ressam, yayıncı ve editörlerle ÇOGEM, Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği (ÇGYD), Çocuk Vakfı, Herkese Kitap Vakfı gibi gönüllü çalışmalar gerçekleştirenlerin, sanat eğitimi yapan kurumlar ve bu alana hizmeti olan herkesin kutlanmayı hak ettiği aktarıldı.

Bildiri, şu ifadelerle tamamlandı:

"Öyleyse, ülke olarak, çocuklarımızın sanatsal, düşünsel gereksinimlerini karşılamak için, kitap okuma seferberliği ilan edip, yaşadığımız, tanığı olduğumuz, can verdiğimiz bu döneme ve geleceğe, insan sıcağını, kitap ışığını, aklın gücünü nakışlayalım."

YASAL UYARI:Anadolu Ajansı tarafından geçilen tüm haberler, bu bölümde konhaber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanalından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanstır.

YORUMLAR

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan konhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Öne Çıkan Haberler!X