Son Dakika Haberler

Bu haberi daha sonra okumak için kaydedebilir ve sağ üst köşedeki butona basarak haberi okuyabilirsiniz!

Başkan Oflaz: Çumra, ülke tarımında bir ‘inci’

14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü mesajında Çumra’nın tarımsal üretimde önemini vurgulayan Çumra Belediye Başkanı Halit Oflaz, “Üretmeye en fazla ihtiyaç duyduğumuz şu günlerde, dünden bugüne bereketli toprakları ve üreticimizin olağanüstü azmi ile tarımsal üretimde Çumra şuanda zirvede…” diye konuştu.

Başkan Oflaz: Çumra, ülke tarımında bir ‘inci’
Çumra Belediye Başkanı Halit Oflaz, 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Türkiye’nin gıda üretim üssü olan Çumra’nın, üreticisi ile birlikte bu anlamda bölgesinde parlayan bir yıldız olduğunu belirten Çumra Belediye Başkanı Halit Oflaz, mesajında şu ifadelere yer verdi :  

“Bugün İnsanlık tarihi ile birlikte tarımsal üretimin de emekleme öyküsü Çatalhöyük şehri Çumra’da başladı. Dünya tarımında ilklerin öncüsü olan, Tarımda 9 Bin yıllık tecrübesiyle Dünya’da tarımın kalbinin attığı Çumra, bugünde Türkiye’nin gıda üretim üssü konumunda… Üretmeye en fazla ihtiyaç duyduğumuz şu günlerde, dünden bugüne bereketli toprakları ve üreticimizin olağanüstü azmi ile tarımsal üretimde Çumra şuanda zirvede…
Binlerce yıl önce sulu tarımın izlerinin görüldüğü Çumra’nın tarımsal üretimde bu kalkınması ile ilerleyen yıllarda ülke ve Dünya tarımındaki ağırlığını ve önemini daha arttıracağını düşünüyorum. Üretimde yalnızca bölge bazlı değil, uluslararası anlamda düşünmek Türkiye’nin gıda üretim üssü olan Çumra’nın bir evladı olarak bizler için bir hayal değil ödevdir. 
Her geçen yıl ortaya konan veriler ile Dünya’nın gelecek yıllarda tarıma dayalı üretime olan ihtiyacının daha da artacağı ortadadır. Bu nedenle Çumra’nın milli üretim bazında lider konumda olmasıyla birlikte, tarımsal sanayisiyle de Dünya pazarında adeta göz kamaştıran, sadece bölgesinin değil ülkemizin bu toprakların markası olan TORKU ile birlikte parlayan bir yıldızı konumundadır. Öne çıkan tarımsal ürün zenginliği ile ilerleyen yıllarda ekonomimizin lokomotifi olacak Çumramız için tarımsal anlamda organize sanayisinin kazanımlarını da geleceğe yaymak için çalışacağız. Bölgesel anlamda Türk tarımının ve Türk çiftçisinin ihtiyacına her zaman cevap veren üreticilerimiz, son dönemde sadece kuru tarımın yapıldığı bir alandan çıkıp alternatif ürünlerinde yetiştiricisi oldu. Bizim üreticimiz pancarda üretiyor, mısır da üretiyor, arpa da, buğday da , Ayçiçeği de… Çiftçimiz, Çumra adı ile birlikte tarımsal üretimde bir marka halini aldı. 

“ÇUMRA, ÜRETİMDE HER KULVARDA ZİRVEDE”

Gıda üretimi günümüzde savunma sanayisi kadar önemlidir. Çumra, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’nın liderliğinde yerli ve milli üretim hedefleri doğrultusunda destan yazıyor.  Üretim anlamında da bölgesinin lideri olan Çumra bugün sulanabilir tarım arazisinde ilk sırada… Çumra, bölgesinde Kuru fasulye üretiminde yüzde 42, tohumluk ayçiçeği üretiminde 55 bin dekar, Pancar üretiminde 165 bin dekar, silajlık tane mısır üretiminde 365 bin dekar ile yine birinci sırada.. 

Mazot gübre desteklemesi ve diğer desteklemelerle birlikte Çumra, 2019 yılı verilerine bakıldığında tarımsal desteklemede 97 Milyon TL ile de bölgesinin zirvesinde… 

“HAYVAN YETİŞTİRİCİLİĞİNDE DE ÇUMRA FARKI” 

Çumra, hayvan yetiştirme kapasitesi olarak da Konya Bölgesi içerisinde önemli bir potansiyele sahip. Tarımsal üretimin yanında bölgesinde büyükbaş, küçükbaş ve kanatlı hayvan yetiştiriciliğinde de adından söz ettiren Çumra’da 2019 verilerinde büyükbaş küçükbaş ve kanatlı hayvan yetiştiriciliğinde Konya geneli içinde en büyük potansiyele sahip ilçe konumunda… 
14 Mayıs, baharın yaza dönüşünün, toprağın ekinlerle bezenip bütün cömertliğini ve bereketini, dünyanın en meşakkatli işini icra eden çiftçilerimize sunmaya hazır oluşunun müjdecisi olduğu, bir gündür.  Bu çerçevede her türlü zorluğa rağmen alın teri ile en güzel sebzeyi meyveyi tahılı ve sanayinin ham maddesinde kullanılan ürünleri üretmek için gecesini gündüzüne katan, fedakarca çaba harcayan başta ilçemiz çiftçileri olmak üzere ülkemizi doyuran emektar çiftçilerimizin 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü’nü kutluyor, kendilerine bol ve bereketli bir hasat yılı diliyorum.”

Yasal Uyarı:

Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Mirajans Medya İletişim Reklam Haber ve Prodüksiyon A.Ş.’ye aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver!

 • 3
 • 1
 • 1
 • 4
 • 1
 • 1
 • 1
 • Begendim
 • Begenmedim
 • Gülen Surat
 • Kalpli Göz
 • Kızgın
 • Şokta
 • Üzgün

Yorumlar

Önemli Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan konhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.