Son Dakika Haberler

Bu haberi daha sonra okumak için kaydedebilir ve sağ üst köşedeki butona basarak haberi okuyabilirsiniz!

Başkan kavuş: kalbi Meram için atan herkese şükran borçluyuz

Meram son iki yılda kamu yatırımlarında adeta altın çağını yaşıyor. Millet Bahçesinden, Şükran Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesine, Meram Son Durak düzenlemesinden, veledrom, metro ve banliyö çalışmalarına kadar pek çok yatırımın Meram’ın marka değerini artıracağına vurgu yapan Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, “Kalbi Meram için atan, Meram için çalışan ve pek çok değerli yatırımı ilçemize kazandıran herkese şükran borçluyuz” dedi.

Başkan kavuş: kalbi Meram için atan herkese şükran borçluyuz
Çevre ve Şehircilik, Gençlik ve Spor, Ulaştırma Bakanlığı ve Konya Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere pek çok kamu kurumunun yatırımlarıyla Meram, en parlak dönemlerinden birini yaşıyor. Meram Belediyesinin yürüttüğü hizmetlerin yanında bu kamu yatırımlarınında tamamlanmasıyla ilçe bambaşka bir çehreye bürünecek. İşte yakın zamanda Meram’a kazandırılacak o yatırımlardan bazıları; 
TÜRKİYE’NİN EN GÜZEL MİLLET BAHÇELERİNDEN BİRİ MERAM’DA YÜKSELİYOR
Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Konya’ya ve Meram’a hediyesi olan Millet Bahçesi Eski Stadyum alanına Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından kazandırılıyor. Toplam 108 bin metrekarelik bir alana kurulacak Millet Bahçesi Türkiye’nin en güzel bahçelerinden biri olacak.  2021 yılında tamamlanması beklenen alanda ilk fidanlar Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un da katıldığı programla dikildi.  Yaklaşık 8 bin metrekare ve oturum alanı 9 binden fazla kişinin aynı anda namaz kılabileceği camiinin de yükseleceği alanda yeşil alanlar, gölet, Türk-İslam Bahçesi, Millet Kıraathanesi, kafe/restoran, seyir terası, yürüyüş yolları ile spor ve çocuk oyun alanları olacak. 

ŞÜKRAN MAHALLESİ KENTİN VİZYON BÖLGELERİNDEN BİRİ OLACAK
İhalesi yine Çevre ve Şehircilik Bakanlığının desteğiyle Haziran 2020 tarihinde gerçekleştirilen Şükran Mahallesi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesinin birinci etabı, şehrin vizyon bölgelerinden biri olacak. Çıkan teknik sorunlar nedeniyle uzun zamandır bekleyen Şükran Mahallesi Projesinde sorunların çözümü ile çalışmaların hız kazanması Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un Meram ve Konya’ya verdiği desteğin, önemin en önemli göstergelerinden biri oldu. Bakanlık ile Meram Belediyesinin ortak yürüttüğü 116 dükkan ve 182 işyeri inşaatı ile bunların altyapı ve çevre düzenlemelerini kapsayan bu projenin temeli için gün sayılıyor.
ALAADDİN TEPESİ ÇEVRESİNDEKİ BİNALARIN DIŞ CEPHELERİNİN SAĞLIKLAŞTIRILMASI PROJESİ 2. ETAP ÇALIŞMALARI 
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Konya Büyükşehir Belediyesi koordinasyonunda İller Bankası hibesiyle yürütülen projenin ikinci etabı tamamlandığında Alaaddin Caddesi’ndeki tüm binaların payitaht şehir Konya’ya yakışır hale gelmesi hedeflenmekte. Konya’nın vizyon projelerinden olan ve şehrin çehresini değiştirecek proje kapsamında ilk etapta 12 bina, 60 bağımsız bölümün dış cephesi yenilenirken; ilçemiz sınırlarını kapsayan ikinci etapta ise 40 binanın cephe rehabilitasyonu tarihi dokuya uygun şekilde yürütülecek. İkinci etabın yaz aylarında tamamlanması planlanıyor.
MERAM MODERN BİR HÜKÜMET KONAĞI KAZANIYOR
Meram’ın uzun süredir beklediği ‘Meram Hükümet Konağı’ Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un ve İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu’nun destekleriyle hayata geçti. Kazı çalışmalarına başlanan ve temeli atma töreni için gün sayılan konak, 9 bin 347 metrekare inşaat alanına sahip. İnşaatın tamamlanmasıyla Meramlılar daha modern bir ortamda daha kaliteli bir hizmete kavuşacaklar. 

METRO VE BANLİYÖ MERAM’IN MARKA DEĞERİNİ ARTIRACAK 
21.1 km’lik metro çalışması Konya tarihinin en büyük yatırımlarından biri statüsünde. Konya ve Meram’ın marka değerini artıracak proje, ulaşımdan, kentsel dönüşüme, ekonomiden istihdama kadar birçok noktada katkı sunacak. Öte yandan şehir ve ulaşım için önemli bir diğer projede Konya Banliyösü. Banliyönün 17.4 km ile Meram sınırlarında bulunan tren garından organize sanayiye kadar 13 durakla gitmesi planlanıyor. Proje ile Meram, sanayilere toplu ulaşımla bağlanmış olacak. Banliyö daha sonra Kaşınhanı ve Çumraya kadar gidecek. 
MERAM SON DURAK MİSAFİRLERİNİ YENİ ÇEHRESİYLE KARŞILAYACAK
Konya Büyükşehir Belediyesinin destekleriyle Meram Son Durak’ta 28 bin m²’lik alanda yaklaşık 14 milyon lira maliyetle yeni bir düzenleme hayata geçiyor. Projenin ikinci etabında da dere boyunda önemli değişiklikler gerçekleştirilecek. Yeni düzenlemeler Meram’ın marka değerine katkı sunacak. Çalışmaların 2021 sonunda tamamlanması planlanıyor. Konya’nın en gözde mekanlarından biri olan Meram Son Durak, bu düzenleme ile yepyeni bir çehreye kavuşacak.  Konya’nın en gözde mekanlarından biri olan Meram Son Durak, bu düzenleme ile yepyeni bir çehreye kavuşacak. Diğer taraftan yine Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı gerçekleştirilen Meram Son Durak otoparkı 3 katlı ve 1000 araçlık kapsitesi ile bölge, araç trafiğinden büyük ölçüde kurtulacak. Projenin 2021 yılıında tamamlanması planlanıyor. 
MERAM BÜYÜK BİR SPOR YATIRIMINA DAHA VELEDROM PROJESİ İLE KAVUŞUYOR
Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılacak veledrom, bisiklet sporunun gelişimine büyük katkı sağlayacak. Meram ilçesi sınırları içerisinde Dutlukırı bölgesinde yapılacak ve yaklaşık 90 bin metrekareden oluşan söz konusu merkezin içerisinde 250 metre kapalı veledrom olacak.
MERAM ÇİFTÇİSİNİN YÜZÜ DESTEKLERLE GÜLDÜ
Konya Büyükşehir Belediyesi ve Meram Belediyesi ile birlikte Meram çiftçisine ekipman desteği de sunuyor. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş ve Meram Ziraat Odası Başkanı Murat Yağız tarafından imzalanan protokolle bugüne kadar Meram çiftçisine patates dikim makinaları, taş toplama, taş kırma, mobil koyun ilaçlama ve toz kükürt atma makinaları verilirken yine büyükşehir belediyesi ile birlikte Kilistra’ya da kantar kazandırıldı. Öte yandan Konya Büyükşehir Belediyesi Meram çiftçisine yerli ve milli susam üretimi için de çok önemli destekler verdi. 
TRT’NİN EN BÜYÜK ULUSLAR ARASI FİLM PLATOSU MERAM’A KAZANDIRILIYOR 
Türkiye’nin en önemli markalarından biri olan TRT, 2. ve en büyük uluslararası film platosunu Meram’a kuruyor. Karahüyük Mahallesinde 390 dönüm arazide kurulacak platoda ilk olarak 30 bölümlük Mevlana dizisi çekilecek. Meram’ın kültür ve sanat hayatına sunacağı katkının yanı sıra plato, tanıtımından turizme kadar pek çok alanda ilçeye kazanç sağlıyacak. 

TOKİ MERAM’A YENİ CAZİBE MERKEZİ KURUYOR  
TOKİ Beybes Maahalesinde yapımına başladığı 657 konut 13 dükkan ve 2 cami ile Meram’a yeni bir cazibe merkezi kazandırıyor. 

KOP VE MEVKA’DA DESTEKLERİYLE MERAM’IN YANINDA  
MEVKA, Meram Belediyesinin, kadınların istihdamına ve salgın sebebiyle öne çıkan Sağlıklı Beslenme ve Gıda güvenliğine katkı sunmak amacıyla projelendirdiği ‘Mor ekmek’ üretimine 700 bin tl destek verdi. Bu destekle sağlığa ve bağışıklığa önemli destek sunan Mor ekmeği Konya Meramlı kadınlarımızın üretimi ile yiyecek. Öte yandan KOP TEYAP Destekleri kapsamında Meram’a 6 adet fide dikim makinası kazandırıldı. Fidelerini Meram Sebze Fidesi Üretim Tesisinden alan çiftçilerin düşük maliyetle kiralayabilecekleri makinalar sayesinde çiftçiler günlük 2 bin adet olan fide dikim gücünü günlük 320 bin adede kadar çıkarabilecek. KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı’nın desteğiyle gerçekleştirdiğimiz KOP Doğa Okulu projesinden toplam 6237 3. Sınıf öğrencimiz faydalanıyor. Proje, çocuklarımıza fidan dikmekten doğayı tanımalarına kadar birçok kazanım ile doğa sevgisi aşılamayı da amaçlıyor.  Yine müracaatı yapılan ve desteklenmesi beklenen; ‘Ata Tohumları Nesilden Nesile Projesi’ ve ‘Dijital Gelişim Atölyesi Projesi’ ile KOP ve MEVKA Meramlıların yanında olmaya devam edeceklerdir. 
“MERAMIMIZA DESTEK VEREN HERKESE TEŞEKKÜR EDİYORUM” 
Başta Çevre ve Şehircilik, Gençlik ve Spor, Ulaştırma Bakanlığı ve Konya Büyükşehir Belediyesi olmak üzere Meram’a destek veren tüm kamu kurum ve kuruluşlarına ve bu kurumların başlarında bulunan isimlere ayrı ayrı teşekkür eden Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, “Meram Konya’nın marka değeri en yüksek ilçelerinden birisidir. Son iki yıldır, bu gözde ilçenin eksiklerinin tamamlanması ve yeni projelerle yeniden bir cazibe merkezi olması adına her kurum adeta canla başla çalışıyor ya da bizim çalışmalarımıza destek veriyor. Birlikte çalışmamızın bir bereketi ve sinerjisi Meram için büyük bir fırsat oluşturdu. Gece gündüz demeden ortaya koyduğumuz gayretli çalışmaların yanı sıra bu güzide projeleri Meram’a kazandırbilmek amacıyla gösterdiğimiz özverilerin bu şekilde yatırım ve projelerle karşılık bulması bizi gururlandırıyor, hizmet şevkimizi artırıyor. Yakaladığımız uyumu aynı şekilde devam ettirmek adına elimizden gelenin fazlasını ortaya koymaya her zaman hazırız. Bu vesile ile tüm bu güzel hizmetlerin asıl müsebbibi başta Cumhurbaşkanımız Recep  Tayyip Erdoğan olmak üzere; Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum’a, Gençlik ve Spor Bakanımız Dr.Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na, Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu’na, Konya Büyükşehir Belediye Başkanımız Uğur İbrahim Altay’a, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mustafa Akış’a, başta Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Leyla Şahin Usta olmak üzere tüm Konya Milletvekillerimize şükranlarımı sunuyorum.”      

Yasal Uyarı:

Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Mirajans Medya İletişim Reklam Haber ve Prodüksiyon A.Ş.’ye aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver!

 • 9
 • 0
 • 11
 • 2
 • 0
 • 8
 • 4
 • 3
 • Begendim
 • Kalp
 • Begenmedim
 • Gülen Surat
 • Kalpli Göz
 • Kızgın
 • Şokta
 • Üzgün

Yorumlar

Önemli Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan konhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
 • K
  Konyaspor
  268 gün önce

  Devletin parası hep boşa gidiyor... Hesap var hesap...

  • Cevapla
  • Begen (0)
  • Begenme (0)
 • A
  Alpaslan mahalleli
  269 gün önce

  Meramı meram sondurak ve o civar olarak görüyorlar her gelen başkan o tarafa yatırım yapıyor Alpaslan mahallesinden bahseden hiç başkan görmedin en çok oyu Alpaslan mahallesinden alıyorlar en az oy aldıkları yerlere hizmet yapıyorlar Mustafa kavuşda miadını doldurdumu gider birdaha başkan olamaZ sanırım sözlerini tutmuyor yine elit tarafa hizmet yapıyor gariban taraf kalıyor

  • Cevapla
  • Begen (2)
  • Begenme (1)
 • Yusuf
  270 gün önce

  Meram Tokiden Organize sanayiye yüzlerce servis aracı binlerce çalışanı taşıyor. Sabah ve Akşam çevre yollarında ve ana caddelerde trafiğin yoğun olmasının en büyük nedenlerinden biri budur.Tokinin bir an önce sanayiye yakın bölge olan Pınarbaşı ve civarına toplu konut yapması gerekir. İnsanların ömrü yolda geçiyor hem zaman kaybı hem maddi kayıp oluyor.

  • Cevapla
  • Begen (16)
  • Begenme (2)
 • B
  beratal
  270 gün önce

  Erdoğan'ın, "Bazı dostlar, diyorlar ki yeni dükkanlar açılıyor, yeni şirketler açılıyor. açılan falan yok. Her şey ortada. Birileri buralardan nemalanmak istiyor" demesi dikkat çekti.

  • Cevapla
  • Begen (12)
  • Begenme (5)
 • SS
  şaban savlu
  270 gün önce

  başkanım çumraya giden banliyö meram gödene tokiye niye gelmez.tokiye yapılacak şeylerin hepsı baska yerlere kaydırıldı bahane uzak.üniversite gelecekti olmadı hastane gelecekti olmadı . lise kampüsü gelevekti olmadı vs. vs. yazır çok mu yakın kampüs çok mu yakın.burada 25000-30000 kişi var. burası toplama kampımı buradakiler insan değilmi hizmet istiyoruz lütfen sesimizi duyun artık...

  • Cevapla
  • Begen (12)
  • Begenme (3)
 • Çumralı
  270 gün önce

  Çünkü Çumra'da hali hazırda döşenmiş modern raylı sistem var ama oraya bile getirebilecekler mi şüpheliyim keşke yapılabilse bu Banliyö hattı. Ama isterim ki İstanbul'un köşe bucak her mahallesine yapılan metro tramvay neden Gödenemize de çekilmesin ki. Seviniriz tabi keşke olsa o da.

  • Begen (10)
  • Begenme (1)
 • B
  BEYŞEHİRLİ
  270 gün önce

  KADİR MISIRLIOĞLU GİBİ HAİNLER BİTMEDİ BU ÜLKEDE. BUNLAR BİTİNCE ÜLKE DÜZELİR.

  • Cevapla
  • Begen (10)
  • Begenme (19)
 • 42KON
  270 gün önce

  SENDEN ALA HAİN Mİ OLUR LEN ANDAVAL

  • Begen (11)
  • Begenme (10)
 • D
  ddd
  269 gün önce

  FETÖ ye dokundurduğundan gocunduysa demek.

  • Begen (0)
  • Begenme (0)
 • B
  BEYŞEHİRLİ
  269 gün önce

  SENDE MEVLANA SAYESİNDE HAYATINI İDAME ETTİRİYON. ONUN ETEĞİNE YAPIŞMIŞSIN. EMİNİM KENDİNİN ÜRETTİĞİ BİR FİKİR YOKTUR.

  • Begen (1)
  • Begenme (0)
 • HS
  Hayal Siyaseti
  270 gün önce

  AKP artık hayal satıyor, hepsi hayal, şimdiye kadar hep sadece laftan ibaret. 10 yıldır Veledrom, Metro. Nerde kaldı Meram Kozağaç Kamu Entegre Veri Merkezi, nerde kaldı Meram- Kampüs -Akyokuş teleferik Hattı, Nerde kaldı Meram Gıda İhtisas OSB, Nerde kaldı Akyokuş Projesi, Youtubede hala videoları dolaşıyor. Nerde kaldı Meram Dere Islahı hala internette videoları dolaşıyor. Youtube "Başkan Toru’dan büyük müjde" yazın aratın. Nerde kaldı Karatay Saraçoğlu ve Meram Kaşınhanı mahallesinde 21 milyon metrekare alanda kurulacağı söylenen Meram Organize Hayvancılık Bölgesi. Antalya'daki gibi Meram'a da bir hipodrom yapılacağı belirtilmişti. Sahi Meram Hipodromu ne oldu? İşte Konya Belediyesinin sahifesinde 26. Numara https://konya.bel.tr/sayfadetay.php?sayfaID=704 Verdikleri sözleri unutturuyorlar sonra yeni vaadler veriyorlar, böyle devam ediyor. Artık hayal satıyorlar, hayal ticareti.

  • Cevapla
  • Begen (19)
  • Begenme (10)
 • K
  Kral
  269 gün önce

  Akyokus projesi yapilmaz akyokus hani arkasindaki arazimizle ilgili belediyelerden muhatap bulamiyorum

  • Begen (6)
  • Begenme (0)
 • Hasan
  270 gün önce

  Betoncular işbaşında betona devam beton kafalılar

  • Cevapla
  • Begen (11)
  • Begenme (6)
 • K
  kemal
  270 gün önce

  akepenin ayaklarını yalamamız lazım, puda gibi önünde eğilip eğilip kalkalım bunlar olmazsa biz hiçiz. karnımızı bile doyuramayız

  • Cevapla
  • Begen (13)
  • Begenme (8)
 • E
  EMEKLİ
  269 gün önce

  rızkı veren ALLAH TIR..ALLAHA ŞİRK KOŞUYORSUNUZ....SİZİN GİBİLERİ ALLAHA HAVALE EDİYORUM

  • Begen (5)
  • Begenme (4)
X
Yorum Yazma Sözleşmesi
“Sayfamızın takipçileri suç teşkil edecek, yasal olarak takip gerektirecek,hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlaka aykırı, müstehcen, toplumca genel olarak kabul görmüş kurallara aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde hiçbir yorumu bu web sitesinin hiçbir sayfasında paylaşamazlar. Bu tür içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk yorumu gönderen takipçiye aittir. KONHABER yapılan yorumlar arasından uygun görmediklerini herhangi bir gerekçe belirtmeksizin yayınlamama veya yayından kaldırma hakkına sahiptir. Konhaber başta yukarıda sayılan hususlar olmaz üzere kanun hükümlerine aykırılık gerekçesi ile her türlü adli makam tarafından başlatılan soruşturma kapsamında kendisinden Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 332.maddesi doğrultusunda istenilen yorum yapan takipçilerine ait ip bilgilerini ve yapmış olduğu yorumları paylaşabileceğini beyan eder ”
Türkçe العربية English