Son Dakika Haberler

Bu haberi daha sonra okumak için kaydedebilir ve sağ üst köşedeki butona basarak haberi okuyabilirsiniz!

Başkan Altay: Konyalıya hakaret etmenize izin vermeyiz

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Konya gündemini meşgul eden “6 milyon” iftirasına karşılık kamuoyuna açıklamalarda bulundu.

Başkan Altay: Konyalıya hakaret etmenize izin vermeyiz
Büyükşehir Belediyesi Mevlana Kültür Merkezi’ndeki toplantıda Başkan Altay, son günlerde gündeme gelen Konya Valiliği’nin Büyükşehir Belediyesi’ne esnafa destek için ayırdığı iddia edilen 6 milyon lira yalanıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

"VERİLMEYECEK BİR HESABIMIZ OLMADI"

Konya’da 16 yıldır kamu hizmeti yürüttüklerini, verilemeyecek hiçbir hesaplarının olmadığını belirterek, “Alnımız ak, başımız dik” diyen Başkan Altay, Konya olunca birilerin kinlerini kusmak, nefretlerini söylemek için hazırda beklediğini ifade etti. Başkan Altay, “Hadi onları anlıyoruz, algılarından kaynaklanan sorunları var. Asıl bu şehirde yaşayıp, bu şehrin ekmeğini yiyip, bu şehrin suyunu içip, bu şehre hakaret edilmesine fırsat verenleri anlamıyoruz. Bunu hangi saikle yaptıklarını biliyoruz. Buradan bir sonuç elde etmeye çalışıyorlar ama buradan bir sonuç çıkmaz. Çünkü ortada bir mesele yok. Üzücü olan şey Konya'nın böyle bir gündemle kamuoyu önünde tartışmaya açılmasıdır. Biz önce Allah'a sonra milletimize hesap vereceğimizi biliyoruz, kimse merak etmesin. Bunu yapanlar da burada bir şey olmadığını bildikleri halde yapıyorlar, asıl üzücü olan bu. Buradan bir şey çıkmaz, çünkü iddia edildiği gibi Konya Büyükşehir Belediyesi'ne esnafa dağıtmak adına ya da başka bir saikle aktarılmış herhangi bir para bulunmamakta. Belki utanırlar diye tekrar söylüyorum; böyle bir para yok.” diye konuştu.

VALİLİKLE İLÇELERE PARKE YOL YAPIMI İÇİN PROTOKOL YAPILDI, 6 MİLYON KONUSU BURADAN ÇIKTI

İşin aslının 9 Nisan tarihinde Konya Valiliği ile Konya Büyükşehir Belediyesi arasında gerçekleştirilen bir protokolden ibaret olduğunu anlatan Başkan Altay, şunları kaydetti: “12 Nisan'da bize resmi yazı ile gönderiliyor. Konu şu; Konya'nın 24 ilçesinde yapılacak parke yollarla ilgili 6 milyon 84 bin liralık bir kaynağın aktarılması ile ilgili protokol. Peki, Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı niye kendi yapmıyor da bunu Konya Büyükşehir'e veriyor. Çünkü gelen para Konya Büyükşehir Belediyesi'ne sadece parke malzemesi için veriliyor. İşçilikle ilgili bedelleri biz ödüyoruz. Burada amaç şu; 120 bin metrekare yol yapmak yerine 234 bin metrekare yol yapmak, daha fazla insanın bu yolu kullanmasını sağlamak. Bu para nerede? Bu para YİKOB’ta duruyor. İşin bitiminde hakediş karşılığında Konya Büyükşehir Belediyesi'ne verilecek. ‘Nerede, nerede’ diye sorduğunuz para orada. Esnafa destekle alakası yok. Koparılan bütün fırtına bu.”

KONYA İÇİN DERDİMİZ VAR

Başkan Altay, “Konya Büyükşehir Belediye Başkanı bu muhalefeti dinlemiyor, muhalefetle muhatap olmuyor, cevap vermiyor diyorlar. Bunların düşündüğü bir şey yok. Biz bir yalan söyleyelim, bir iftira atalım, gündem oluşsun derdindeler. Belediye de buna sürekli cevap vermekle uğraşsın istiyorlar. Kusura bakmasınlar bundan sonra da cevap vermeyeceğim. İşimiz var, işimiz. Konya için derdimiz var. Biz bunu kasıtlı yapanların çocukları için de çalışıyoruz. Bir gün belediye yönetiminde bulunmamışlar, bir gün kamu hizmetinde bulunmamışlar, meydanı boş bulup oturdukları yerde Konya adına gündem oluşturuyorlar. Bu, sadece beni rencide eden bir durum değil, Konyalıları da rencide etmiştir. Konyalılara hakaret edilmesine bir fırsat oluşturmuştur. Konya'nın adının böyle anılmasının kasten yapanlar umarım yaptıklarından utanır.” dedi.

12 YILDIR SOKAKTAYIZ VE SOKAKTA OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Pandemiden itibaren gece gündüz demeden çalıştıklarını vurgulayan Başkan Altay, şöyle devam etti: “Pandemi döneminde 4 başlıkta toplam 178 milyon 459 bin 212 bin lira destekte bulunduk. Kiracımız olan esnaflarımıza kira indirim olarak 11 milyon 382 bin 162 lira, sosyal destek paketlerimiz kapsamında 98 milyon 604 bin 324 lira, su desteği kapsamında 65 milyon 187 bin lira, ticari araç sahibi esnafımıza da 3 milyon 285 bin 626 lira destekte bulunduk. Pandemi ilk çıktığında kiracılarımız hangi işi yapıyorsa yapsın kira almadık. Esnaf odalarına kayıtlı tüm esnafımıza suyu 2 ay boyunca ücretsiz kullandırdık. İş yeri kapanmış esnafımızın evinde suyu ücretsiz kullandırdık. 2020'de 2019 fiyatlarına geçtik ve hala onu kullanıyoruz. Toplu ulaşımda herhangi bir zam yapmadık. Biz zaten Konyalıların yanında olmak için her şeyi yapıyoruz. Bu şehir benim, ‘Benim Şehrim’ diye boşuna söylemiyorum. Kantinci, şoför, kahvehaneci gibi iş yerini kapatan esnafımıza nakdi destekte bulunduk. Ayrıca bilboardlarda esnafımıza ücretsiz tanıtım desteğinde bulunduk. Ekmek tedarikinde bakkal ve marketleri tercih ederek esnafımıza destek olduk. Bütün bunlara karşılık bunların yaptıklarının amacı şu: Belediye başkanı doğru durmuyor, bunu sokağa çıkamaz hale getirelim, esnafla arasını bozalım. Hiç kusura bakmayın biz 12 yıldır bu şehre hizmet ediyoruz ve 12 yıldır sokaktayız ve sokakta olmaya devam edeceğiz.”

BU ŞEHRİN HAKKINI SAVUNMAK HER KONYALININ SORUMLULUĞUNDA

“Pandeminin başından itibaren hangi Esnaf Odası Başkanı telefonla ya da yüz yüze Büyükşehir Belediyesi ile görüşme talebinde bulunmuş, hangi konuda talepte bulunmuş ve bunlarla ilgili bir çözüm sağlanmamış, bir geri dönüş yapılmamış çıkıp söylesinler.” diye konuşmasını sürdüren Başkan Altay, “Biz Konya'nın tüm meseleleriyle ilgileniyoruz ama yanlış anlaşılan bir konu var ortada. Gelin bize sorun; 6 milyonu aldınız da niye dağıtmıyorsunuz diye. Bu şehrin bir hikayesi var, sıradan bir şehir değil burası, payitaht şehir. Siyasi görüşlerimiz ayrı olabilir, düşüncelerimiz farklı olabilir ama her Konyalının üzerine düşen şey bu şehrin hakkını savunmaktır. Bu şehre hakaret edilmesine, şehrin insanlarına laf söylemesine engel olmaktır. Bu hepimizin sorumluluğunda. Herkes lütfen bir şey varsa gelsin sorsun, biz buradayız. Hele bu şehirde kamu görevi yapanların sorumluluğu daha yüksektir.” ifadelerini kullandı.

Basın özgürlüğüne sonuna kadar saygı duyduklarını dile getiren Başkan Altay, “Basın toplantıları yapıyorum. Benim hiç akreditem yok biliyorsunuz. Herkes istediğini soruyor, ben herkese nezaketle cevap veriyorum. Ama haberi yapmadan bir sorun işin aslı nedir diye. Ama dert başka. Olmayan bir şeye bu kadar yaygara koparılmasına da şaşırdım doğrusu.” ifadelerini kullandı.

KONYA BÜYÜKŞEHİR TÜRKİYE’NİN EN KURUMSAL YAPISI

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin Türkiye’nin en kurumsal yapılarından olduğunun altını çizen Başkan Altay, şöyle devam etti: “Merak etmeyin. Biz burada olduğumuz sürece kimsenin Konya’ya ve Konyalıya laf etmesine izin vermem. Gerekirse meydanda tek başıma kalsam da çıkıp bunları haykırmaya devam edeceğim. Konya’yla ilgili çok şey paylaşmak istiyorlarsa gitsinler Aselsan Konya’nın önünde fotoğraf paylaşsınlar. Gelsinler Alaaddin cephe düzenlemesinin önünde bir fotoğraf paylaşsınlar. Gelsinler Mevlana Çarşısı ve Altın Çarşı’da bir fotoğraf paylaşsınlar. Gelsinler TRT Film Platolarının olduğu yerde bir fotoğraf çekip paylasınlar. Gitsinler Beyşehir ve Tuz Gölü’nü korumak için yaptığımız tesislerde fotoğraf çekip paylaşsınlar. Nedir bizimle alıp veremediğiniz? Doğru, biz muhafazakâr bir şehiriz ve bununla gurur duyuyoruz elhamdülillah. Ama öyle meydanı boş bulduk diye herkesin bir şey söylemesi kesinlikle doğru değil.”

SİYASİ RANT ELDE ETMEK İÇİN YAPTIKLARI BİR ÇABADIR

Başkan Altay, “Bu, benim şahsıma yapılmış bir durum değildir. Bu, Konya’ya ve Konyalılara bir hakarettir. Ve bu muhalefetin de ortada bir şey olmadığını bildirdikleri halde kasıtlı yaptığı, bundan siyasi rant elde etmek için yaptığı bir çabadır. Buna gülüp geçiyoruz. Bunların muhalefet anlayışı budur. Bunların ortada konuştukları gündem budur. Bunları dikkate almamıza, bunlarla uğraşmamıza vakit kaybetmemize gerek yok. Konya’nın çözülmesi gereken çok sorunu var. Bir taraftan pandemi ile bir taraftan sahadaki işlerimizle uğraşıyoruz. Konya’nın bu pandemiye rağmen tüm ilçelerini ziyaret ediyoruz. 2021 yatırım programlarımızı açıklıyoruz. Konya merkezde bu güne kadar konuşulup adım atılmamış hayal projelerini gerçekleştiriyoruz.”

TERİMİZİN SON DAMLASINA KADAR BU ŞEHRE HİZMET ETMEYE DEVAM EDECEĞİZ

Konya’ya hizmet etmenin kendileri için şeref ve onur olduğunu vurgulayan Başkan Altay, “Terimizin son damlasına kadar bu şehre hizmet etmeye devam edeceğiz. Konyalılar merak etmesin. Biz Konya’nın değil 6 milyonunu 1 kuruşunu bile kimseye vermeyiz. Bunun en büyük savunucusu biz oluruz. Böyle mübarek bir günde böyle gündemlerle boşuna kamuoyunu meşgul etmenin bir anlamı yok. Siz ne kadar iftira ederseniz edin, biz esnafımızla beraber el ele kol kola şehrimizin hayallerini geçekleştirmeye devam edeceğiz. Konya’mızı ve kurumlarımızı yıpratmaya çalışanlara cevabımızı birlik ve beraberlikle hizmet ederek vereceğiz.” sözleriyle konuşmasını bitirdi.

Yasal Uyarı:

Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Mirajans Medya İletişim Reklam Haber ve Prodüksiyon A.Ş.’ye aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver!

 • 51
 • 85
 • 28
 • 8
 • 42
 • 4
 • 5
 • Begendim
 • Begenmedim
 • Gülen Surat
 • Kalpli Göz
 • Kızgın
 • Şokta
 • Üzgün

Yorumlar

Önemli Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan konhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
 • YA
  YILMAZ AKYILDIZ
  20 gün önce

  başkanım konya esnafı için 6 milyon değil 16 26 36 milyon dağıtmalısınız esnafımız en iyisine layıktır.

  • Cevapla
  • Begen (0)
  • Begenme (0)
 • M
  mustafa
  21 gün önce

  tabi devlet yandaşa daıymak için size verecek herzamanki taktik

  • Cevapla
  • Begen (2)
  • Begenme (2)
 • ali
  22 gün önce

  İyi de sayın başkan vali bey 6 milyonu aktardık diyor, siz yok diyorsunuz! bence hemen bir müfettiş isteyin paranın nerede olduğunu bulsunlar. Siz de vali de zan altında kalmasın.

  • Cevapla
  • Begen (12)
  • Begenme (0)
 • Kemal
  22 gün önce

  Devlet esnafa vereceği parayı belediye aracılığı ile mi verecek?Devlet esnafa yapacağı yardımı kendisi yapar. Bunu fısıldayan siyasiler oda başkanını gazlamışlar. o da gaza gelmiş.

  • Cevapla
  • Begen (6)
  • Begenme (7)
 • Garip Vatandas
  22 gün önce

  Inandirici degilsin Baskan,bu tavirla daha da suclu durumuna dusuyorsun.

  • Cevapla
  • Begen (12)
  • Begenme (6)
 • NV
  Nuri Velioğlu
  22 gün önce

  Konya'lıyı savunacaz diye mi Konya yı en borçlu belediye yaptınız.? Çiceklere böceklere para öderken Konyalıyı düşündünüz mü? "Tıp fakültesinin önüne üst geçit yapılacak" hazineden diye aldığınız 14 milyon tl ne oldu..? "(hiç kimsenin görmedigi) Üstgeçiti yaptık, sonra yıktık malzemesini başka yere kullandık diyenler" kimlerdi. 14 milyon hesabı bu adamlara soruldu mu?

  • Cevapla
  • Begen (12)
  • Begenme (2)
 • Mustafa
  22 gün önce

  Millet intihar ediyor

  • Cevapla
  • Begen (10)
  • Begenme (0)
 • AK
  aydın kara
  22 gün önce

  Ya başkan haklı olabilirsin ama demegoji yapma bu konuyu konyalıya mal etmekle hedef saptırıyorsun.

  • Cevapla
  • Begen (10)
  • Begenme (3)
 • KENAN YILDIRIM
  22 gün önce

  HALA 2019 SU ÜCRETLERİ GEÇERLİ DİYORSUNUZDA NERDE 2019 FİYATI ESNAFA DESTEK YAPTIYSANIZ BELGE İLE GELİN ELEŞTİRİLMEYE AÇIK OLUN.

  • Cevapla
  • Begen (9)
  • Begenme (0)
 • AY
  Asım Yıldırım
  22 gün önce

  Kendini savunmak için kullandığın salonun parasını kendi cebinden ödediysen faturasını as bilbordlara görelim!Konya'ya kimse hakeret edemez.

  • Cevapla
  • Begen (13)
  • Begenme (0)
 • okan
  22 gün önce

  tamamen ajitasyon geçin bunları başkan herkes bazı şeyleri biliyor artık mızrak çuvala sığmıyor...

  • Cevapla
  • Begen (11)
  • Begenme (3)
 • İlker türkkan
  22 gün önce

  Parke taşı söküp döşeyeceğine o paraları zor durumdaki esnafa dağıt. İşiniz gücünüz müteahhitlere hakediş dağıtmak.

  • Cevapla
  • Begen (28)
  • Begenme (3)
 • Samet
  22 gün önce

  İlçede yaşayan insanlar isterse çamurda yürüsün değil mi yeterki sana para dağıtılsın bu kadar bencillik olmaz önce bir oku

  • Begen (2)
  • Begenme (9)
 • MA
  mehmet aras
  20 gün önce

  mütahitler olmasa belediye hizmetleri olmaz

  • Begen (0)
  • Begenme (0)
 • bozkırlı
  22 gün önce

  Şimdi Konyalı ya hakaret nerede ? İşte haksızlığınızı böyle demogoji ve aldatmaca ile haklı hale cetirmeye çalışmanız çok komik.Anca birkaç cahili inandırabilirsiniz.

  • Cevapla
  • Begen (24)
  • Begenme (2)
 • D
  davut
  22 gün önce

  bittiniz artık güvenirliliğiniz bitti sizin işiniz bitti gidin melletin sırtından

  • Cevapla
  • Begen (27)
  • Begenme (7)
 • SO
  serap or
  22 gün önce

  81 beğenmeyen red kızgın 32 alkış demek ki konuşma beklentileri karsılamamış

  • Cevapla
  • Begen (16)
  • Begenme (4)
 • MK
  Mustafa kertik
  22 gün önce

  Sayın başkanım müze arkasındaki cadırda bi esnafın bunlar bizlerle aranızı bozmaya calışıyorlar allah devletimize zaval vermesin biz daha önceki belediye başkanlarınıda gördük başkanım siz başkasınız baş tacısınız sizi içten söylüyorum biz esnaf olarak seviyoruz bizleri mağdur etmediniz iş olmasada gidecek bi yerimiz var başkanım siz dik durun biz yanınızdayız allahın izniyle allımız allınız açık başkanım allaha emanet olun başkanım Mevlana turistik çarşı başkanı saygılar sunuyorum

  • Cevapla
  • Begen (7)
  • Begenme (23)
 • bozkırlı
  22 gün önce

  5 lik yağ 70tl oldu amma.Siz ucuza bulmuşsunuz ellam.

  • Begen (20)
  • Begenme (3)
 • K
  Konya42
  22 gün önce

  Başkanım biz bu şehre hizmet ettiğinize inanıyoruz. Allah yardımcınız olsun

  • Cevapla
  • Begen (10)
  • Begenme (41)
 • Konyalı
  22 gün önce

  Düne kadar vergi kaçıran kredi kartı ödemeleri haricinde kdv fişi kesmeyen yanında çalıştırdığı elamanı köle gören bazı asalaklar devleti begenmiyor tüm dünya zor günler geçiriyor geçmişte ne koydun da şimdi ne bekliyon

  • Cevapla
  • Begen (33)
  • Begenme (23)
 • A
  Ayyıldız
  22 gün önce

  Zillet ittifakı bir süredir heryerde iftira kampanyası başlatmış bulunmakta..malum kesimin azılı spikeri sedef kabas internete girin bakin neler söylemiş.. ortaya büyük bir yalan atın yanında çerezleri de olsun inanan kitle yeter diyor..128 milyar ülke geneline sürülen büyük yalan konyamizada çerez olarak 6 milyon iftirası düşmüş ne yazık ki.. ortada hiçbir şey yok bunlarin ipi ile kuyuya inerse bu millet ayvayı yer.. bunların olduğu yerde it bitmez ot akıllı olun aloo ey millet.. savunma sanayi göz kamaştırıyor uyanın bunlar büyük oyunun parçası.. ülkeye çelme takmak için yemeyecekleri halt yok..devletimize guvenelim başka ülkemiz yok

  • Cevapla
  • Begen (23)
  • Begenme (49)
 • 1
  123
  22 gün önce

  Hep dış mihraklar demi kardeşim... Ehonomi de çoh eyi ayrıca

  • Begen (20)
  • Begenme (5)
 • hayrett ediyorum
  22 gün önce

  umarım KOnya'lı uyanırr da cepte görülmez.....

  • Begen (8)
  • Begenme (0)
 • K
  KONYA42
  22 gün önce

  ALAMANYA BİZİ KISKANIYİİ...

  • Begen (8)
  • Begenme (0)
 • Erhan
  23 gün önce

  Adam Dürüste Çalışıyor. Her Zaman Halk İle Birlikte ve Her Zaman Halkın İçerisinde.

  • Cevapla
  • Begen (26)
  • Begenme (37)
 • Murat
  23 gün önce

  Başkanım sen bakma bunlara, ağzı olan konuşuyor, kimlere nerelere selam çaktıkları belli, daha geçen birisi açız diyordu, gördük nasıl aç olduğunu. Sizler gerçek ihtiyaç sahiplerini arayıp bulun, bunlarla vakit kaybetmeyin lütfen...

  • Cevapla
  • Begen (27)
  • Begenme (53)
 • K
  Konya
  23 gün önce

  Başkanım dağıt bir kalem de bir 6 milyon görsün gününü o esnaf başkan...

  • Cevapla
  • Begen (11)
  • Begenme (33)
 • G
  GENÇ
  23 gün önce

  YAV HE HE

  • Cevapla
  • Begen (32)
  • Begenme (14)
 • tatarramazan
  23 gün önce

  şimdi sana dava açsa ne yaparsın gençoğlan

  • Begen (7)
  • Begenme (41)
 • A
  Ali
  23 gün önce

  Yaya

  • Cevapla
  • Begen (14)
  • Begenme (7)
 • biri 42
  23 gün önce

  Belediye kendi bütçesinden Aralık ve Ocak aylarında 500 TL ve 500 TL olmak üzere para yardımında bulundu.

  • Cevapla
  • Begen (10)
  • Begenme (35)
 • muhammed
  23 gün önce

  sayın başkan biz sana inanıyoruz, oda başkanının safı ve düşünce yapısı belli olmuştur bizde ona göre davranırız. Etlekmeğimizi başka yerde yeriz artık !!

  • Cevapla
  • Begen (25)
  • Begenme (53)
Türkçe العربية English