Son Dakika Haberler

Bu haberi daha sonra okumak için kaydedebilir ve sağ üst köşedeki butona basarak haberi okuyabilirsiniz!

Bakan Kurum:Termik santrale ilişkin yürüyen bir ÇED süreci bulunmamaktadır

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, "Amasra'da, Termik santrale ilişkin yürüyen bir ÇED süreci bulunmamaktadır. Amacımız buradaki doğal güzelliklere, Amasra'mıza zarar verecek adımları atmamaktır." dedi.

Bakan Kurum:Termik santrale ilişkin yürüyen bir ÇED süreci bulunmamaktadır
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 5 yıl içerisinde acil öncelikli 1,5 milyon konutun dönüşümünü sağlamayı hedeflediklerini belirterek, "Bu anlayışla şehirlerimize gidiyor ve şehirlerimizde de kentsel dönüşüm anlamında, deprem dönüşümü anlamında kararları alıyoruz ve kararlı bir şekilde yolumuza devam ediyoruz." dedi.

Bir dizi temaslarda bulunmak üzere Bartın'a gelen Bakan Kurum, İl Değerlendirme Toplantısı'na katıldı.

Toplantının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Kurum, kentsel dönüşüm çalışmalarıyla ilgili soru üzerine depremle mücadeleyi, terörle mücadele kadar önemsediklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2012'de kentsel dönüşüm alanında seferberlik başlatıldığını hatırlatan Kurum, şöyle devam etti:

"Şu an fiilen devam eden 272 bin bağımsız bölümden oluşan konutlarımızın inşası gerek TOKİ gerekse belediyelerimizin eliyle Bakanlığımızın koordinasyonluğunda yürütülmektedir. Bugüne kadar vatandaşımıza 15,5 milyar lira gerek kira yardımı gerekse kamulaştırma yardımı desteklerimiz oldu.

Hedefimiz 5 yıl içerisinde ülkemizde acil öncelikli dediğimiz 1,5 milyon konutun dönüşümünü sağlamaktır. Bu anlayışla şehirlerimize gidiyor ve şehirlerimizde de kentsel dönüşüm anlamında, deprem dönüşümü anlamında kararları alıyoruz ve kararlı bir şekilde yolumuza devam ediyoruz. Vatandaşımızın bu süreçte mağduriyet yaşamaması adına da Mecliste çok önemli düzenlemelere imza attık. Bu süreçte vatandaşlarımıza Bakanlığımızın faydalandırdığı kredi miktarlarını 125 bin liradan 200 bin liraya çıkardık. KDV oranlarını inşaatlarının 1,5 katını yapmaları kaydıyla yüzde 18'den yüzde 1'e düşürdük. Yine vatandaşımızın kentsel dönüşüm projelerinde mağdur olmamaları adına, çok önemli düzenlemeleri Meclisimizle birlikte hayata geçirdik."

Bakan Kurum, Emlak Katılım Bankası ile kentsel dönüşüme destek vermek amacıyla Bakanlığın yürüttüğü kentsel dönüşüm projelerinde garantör banka olacağını aktararak, "Bu çerçevede hem yükleniciyi hem de vatandaşımızı teminat altına alacak bir sistem içerisinde bu projeleri kredilendirecekler ve yapımında garantör olarak vazife üstlenecekler." dedi.

"Artık başka canlarımızı kaybetmek istemiyoruz"
Riskli olduğunu düşünülen konutların dönüşümünü vatandaşın rızası çerçevesinde yerinde, hızlı, gönüllü prensipleriyle dönüştürmeyi amaçladıklarını vurgulayan Kurum, bu anlayışla çalıştıklarını kaydetti.

Kurum, son bir asırdaki depremlerde 80 bin kişinin yaşamını yitirdiğini aktararak, "Artık başka canlarımızı kaybetmek istemiyoruz. Nüfusumuzun yaklaşık yüzde 70'i deprem bölgelerinde yaşıyor. Verilecek tüm desteği biz Bakanlık olarak vermeye hazırız. Gerek maddi gerekse planlama noktasında her türlü desteği vermeye hazırız. El birliğiyle inşallah bu dönüşümü gerçekleştirerek ülkemizi depreme hazır hale getirecek konutların inşasını yapmak istiyoruz." diye konuştu.

Termik santrallerle ilgili bir soruya ise Bakan Kurum, şöyle yanıtladı:

"(Amasra) Termik santrale ilişkin yürüyen bir ÇED süreci bulunmamaktadır. Maden şehrindeyiz. Vatandaşlarımızın da şehrimizin de bizden talebi, istihdam noktasında, buraya sağlayacağı katma değer noktasında, hem şehrimize hem de ülkemize sağlayacağı katma değer noktasında talepleri, buradaki kömür rezervini çıkarmaktır. Hepimizin, düşüncesi, amacı da rezervin çıkarılması ve burada yükleme işleminin yapılması dışında bir süreç işletmemektir. Buna ilişkin görüşmelerimizi yaptık. İnşallah bu çerçevede süreci takip edeceğiz. Amacımız buradaki doğal güzelliklere, Amasra'mıza zarar verecek adımları atmamaktır ki bu noktada yapmış olduğumuz istişareler de bu çerçevededir."

Yasal Uyarı:

Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Mirajans Medya İletişim Reklam Haber ve Prodüksiyon A.Ş.’ye aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver!

 • 0
 • 3
 • 2
 • 0
 • 1
 • 0
 • 1
 • Begendim
 • Begenmedim
 • Gülen Surat
 • Kalpli Göz
 • Kızgın
 • Şokta
 • Üzgün

Yorumlar

Önemli Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan konhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
 • M
  Murat
  46 gün önce

  Karapınar Termik Santrali ne oldu? Konya Şeker alabileceği söyleniyordu. 10 Milyon Metrekarelik uluslararası Konya Sebze ve Meyve Hali ne oldu? İçinde Sebze ve Meyvenin, Su ürünlerinin balıkların olduğu, Süt ve Süt ürünlerinin olduğu, Et ve Et ürünlerinin olduğu, toptancı kuru gıda ve işlenmiş gıdanın olduğu, Çiçekçilik bölümlerinin olduğu, bankaların, sigorta şirketlerinin, otellerin, meyve suyu içecek fabrikalarının, Benzin ve Motorin İstasyonlarının olduğu, Tahıl depolama siloları, Bakliyat siloları, Kuru Meyve Siloları, Kuruyemiş siloları, Yağ siloları, Lojistik Merkezi, Soğuk Hava Depolarının bulunduğu, konsolidasyon Merkezi, Gıdanın toplandığı ve dağıtıldığı, ambalaj fabrikalarının olduğu, paket tasarım ve paketlemelerin yapıldığı, etiketleme, tarımsal gıda işleme, standardizasyon, Sertifikasyon, laboratuarlar, Gümrüklü Antrepo, içerisinde demiryolu ve yükleme merkezlerinin olduğu, tır ve kamyon garajının bulunduğu, Et ve Et ürünleri, Süt ve Süt ürünleri, Su ürünleri ve balık ile yaş sebze ve meyve nakliyatında kullanılmak üzere 10 tane kargo heliport, Uçak Kargo için bir pist, Paris/Rungis Sebze ve Meyve Halinden daha gelişmiş, ortadoğu, balkanlar, kafkaslar ve avrupanın en büyük hali olacağı, içerisinde büyük bir yeşil alan parkı, rekreasyonlar, fiskiyeli havuzlar, bisiklet yolları, halı sahalar, 2 cami, alış veriş merkezleri,..vs. Sosyal Tesisleri olan, Güneş Enerjisi kullanan, hal ne oldu? 10 senedir konuşuluyor ama tık yok. Konya neden bu kadar sahipsiz?

  • Cevapla
  • Begen (1)
  • Begenme (0)
Türkçe العربية English