Ahmet Sorgun'dan KOP bölgesine su açıklaması: Konu önemli ve acildir - Konhaber Türkiye’nin İnternet Gazetesi - Konya Haberleri,Son Dakika Haberler
Konhaber Türkiye'nin İnternet Gazetesi
Konhaber Reklam
Konhaber
Konhaber Reklam
Konhaber Reklam
konhaber.com » EKONOMİ

Ahmet Sorgun'dan KOP bölgesine su açıklaması: Konu önemli ve acildir

AK Parti Konya Milletvekili Ahmet Sorgun Meclis'te Kop Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı 2019 yılı bütçesi üzerine yaptığı konuşmada, "Yeni su kaynaklarına ihtiyaç vardır. Bunun da çalışılması talimatı, bizzat yürütmenin başı Cumhurbaşkanımız tarafından verilmiş bulunmaktadır. Konu önemli ve acildir. Zira bölgede oluşan obruklara, her gün yenileri eklenmektedir." dedi.
Eklenme :18 Aralık 2018 09:32 / Güncellenme : 18 Aralık 2018 16:53
AK Parti milletvekilleri, TBMM Genel Kurulu'nda, Sanayi ve Teknoloji, Milli Savunma ve Dışişleri bakanlıklarının 2019 yılı bütçesi üzerinde görüşlerini dile getirdi.

AK Parti Konya Milletvekili Ahmet Sorgun, Ankara'da meydana gelen hızlı tren kazasıyla ilgili 3 gündür Mecliste yapılan konuşmalarda bazı haksızlıklar yapıldığını gördüğünü söyledi.

Kazanın mazur gösterilmesini savunamayacaklarını, sebebinin araştırılması gerektiğini ve yargı önünde hesabın verileceğini belirten Sorgun, şöyle devam etti:

"13,5 milyon yolcunun otomobille taşındığını düşündüğümüzde, bir otomobilde 3 kişi olduğunu düşündüğümüzde 13,5 milyon yolcu yaklaşık 4,5 milyon otomobil etmekte. Veya bir otobüste 40 kişi olduğunu düşündüğümüzde yaklaşık 337 bin 500 otobüsle, kara yoluyla taşınması gerekmektedir. Bunun sonuçlarının da düşünülmesini istirham ediyorum. Asla kazalara bir savunma, mazeret gösterilemez. Giden canların hiçbir şeyle telafisi mümkün değildir. Hiçbir canın parayla bedeli ölçülemez." 

Sorgun şunları aktardı:
 
"KOP Bölge Kalkınma İdaresi; 2011 yılında Konya-Karaman-Aksaray-Niğde illerini kapsamak üzere kurulmuştur. İlk başta çalışma alanı 65 bin km² idi. 2016 yılında; Kırıkkale-Kırşehir-Yozgat ve Nevşehir olmak üzere dört il daha eklendi ve çalışma alanı da 100 bin km²’ye yükseldi.
 
GAP-DAP ve DOKAP gibi KOP ’da bugüne kadar çok faydalı hizmetler yaptı. Önce, yapılanlar için teşekkür ediyoruz. Zira insanlara teşekkür etmesini bilmeyen, Allah’a da şükretmeyi bilmez. Ancak bunları yeterli görmediğimizi, KOP Eylem Planı doğrultusunda daha fazla çalışılması gerektiğini de söylemeliyiz. Bilindiği gibi Eylem Planının temel amacı: bölgesinde kapsamlı bir müspet dönüşümü gerçekleştirmektir.

Tarım başta olmak üzere; sanayi, ticaret, ulaşım ve enerji gibi alanlarda yapılacak çalışmalarla bölgenin rekabet gücünü artırmak, öncelikli hedefler arasında olmalıdır. 

EN AZ SU KAYNAKLARINA SAHİP BÖLGE
 
Allah; bütün nimetleri, bütün imkânları, bütün özellik ve güzellikleri; bir kimseye, bir bölgeye, bir gruba vermediği gibi, bütün mahrumiyetleri, bütün olumsuzlukları da bir yere, bölgeye vermez.
Adilane yeryüzünde dağıtır. Böylece insanlığı birbirine bağlar. Petrolü olur, suyu olmaz. Suyu olur, toprağı olmaz. Toprağı olur, güneşi olmaz. Önemli olan; Allah’ın yeryüzüne bahşettiği bu imkân ve nimetlerin, yine yeryüzünde yaşayan insanlar arasında adilane paylaşılmasıdır. Bu cümleden olmak üzere; 100 bin km² toprağa sahip, (Türkiye’nin % 12.5’i) KOP Bölgesi, aynı zamanda ülkenin en az yağış alan ve en az su kaynaklarına sahip olan bölgesidir.

"KOP BÖLGESİNDE TOPRAK VAR, SU YOK"

Doğu Karadeniz bölgesi yılda 2500 mm yağış alırken, KOP Bölgesinde bulunan Tuz gölü-Karapınar havzası sadece 250 mm yağış almaktadır. Bunun en açık ifadesi; KOP Bölgesinde toprak var, su yok demektir.

Türkiye tarım arazilerinin %20’si KOP Bölgesindedir. Bölgede, toprak ve su kaynakları arasındaki dengesizlik ön plana çıkmaktadır. Elbette öncelik; mevcut su kaynaklarının en tasarruflu, en verimli şekilde kullanılmasıdır. Ama yine de yerin yüzlerce metre altından su çekerek yapılan tarımla, bölge çiftçisinin rekabet şansı da zordur.

ÖNEMLİ VE ACİLDİR

Üstelik sürdürülmesi de kolay görünmüyor. Gerek tarımın, gerek tarıma dayalı sanayinin sürdürülebilmesi; havza bazlı destek ve havza dışından su temini ile mümkündür. Yüz yıllık hayal olan; Göksu nehrinden Konya kapalı havzasına, Mavi Tünel vasıtasıyla yıllık 414 milyon metreküp suyun aktarılması çok ama çok önemli bir hizmet olmuştur. Havzaya adeta bir can suyu mesabesindedir. Ama bu aktarım, havzanın su talebini yeterince karşılamamaktadır. Bunun için yeni su kaynaklarına ihtiyaç vardır. Bunun da çalışılması talimatı, bizzat yürütmenin başı Cumhurbaşkanımız tarafından verilmiş bulunmaktadır. Konu önemli ve acildir. Zira bölgede oluşan obruklara, her gün yenileri eklenmektedir.
YASAL UYARI:Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Yeni Konya Gazete Matbaa ve Yayın A.Ş.’ye aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz.

YORUMLAR

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan konhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
NAMAZ VAKİTLERİ
Konya için Namaz Vakitleri

İmsak

03:56

Güneş

05:37

Öğle

13:01

İkindi

16:53

Akşam

20:16

Yatsı

21:50

Öne Çıkan Haberler!X