Son Dakika Haberler

Bu haberi daha sonra okumak için kaydedebilir ve sağ üst köşedeki butona basarak haberi okuyabilirsiniz!

Ahmet Sorgun'dan Konya Barosu ve TBB'ye sert tepki! ''KINIYORUM''

Türkiye Barolar Birliğinin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin yenilenmesiyle ilgili yaptığı açıklamanın ardından benzer bir bildiri de Konya Barosundan geldi. Bildiride, YSK kararıyla hukukun çiğnendiği ve kamu vicdanının rahatsız olduğu iddia edildi. Konya Barosuna tepki ise AK Parti MKYK Üyesi ve Konya Milletvekili Ahmet Sorgun’dan geldi. Sorgun ''Her iki bildiri de hukuki değil siyasidir. Konya Barosu ve TBB'yi kınıyorum'' dedi.

Ahmet Sorgun’dan Konya Barosu ve TBB’ye sert tepki! ’’KINIYORUM’’

Türkiye Barolar Birliği'nin YSK'nın İstanbul kararıyla ilgili yaptığı bildiriye benzer bir açıklama da Konya Barosu’ndan geldi. Konya Barosu, YSK’nın 6 Mayıs 2019 tarihinde oy çokluğuyla aldığı İstanbul’daki seçimlerin iptali ve yenilenmesine ilişkin kararının kamu vicdanını yaraladığını ve hukuka aykırı olduğunu iddia etti 
 

- AK Parti’den sert tepki - 


Konya Barosu’nun açıklamasına AK Parti’den sert tepki geldi. KONTV Ana Haber Bültenine telefonla katılan MKYK Üyesi ve Konya Milletvekili Ahmet Sorgun, Türkiye Barolar Birliği’nin (TBB) açıklamasının CHP ve HDP argümanlarının tekrarı olduğunu, Konya Barosu’nun açıklamasının ise TBB açıklamasının kötü bir kopyası olduğunu ifade etti. Sorgun ''Her iki açılama da hukuki nitelikten yoksun siyasi açıklamalardır. Bildirileri okuduğunuz zaman bunu çok net görebilirsiniz. Biz diyoruz ki 'Eğer siyaset yapacaksanız, gelin siyaset meydanına… Meslek örgütü kılıfına bürünerek siyasi atış yapmayın.' Daha YSK’nın gerekçeli kararı bile yayınlanmadı. Yayınlanan tek şey karar özetidir. CHP’nin ve HDP’nin argümanları neyse Barolar Biliği’nin açıklamasında o var. Konya Barosu’nun açıklaması ise neredeyse sahibinin sesi…'' dedi.

Her iki bildirinin de birinci kısımlarının CHP ve HDP ağzıyla hazırlandığını, ikinci kısımlarının ise 'Suret-i Hak'tan görünme çabası olduğunu belirten Sorgun, şöyle devam etti: 

 

''Bu seçimlerde on binlerce sahte seçmen kaydırması yapıldı. 19 bin 742 kişi hakkı olmadığı halde sandık kurulu başkanı ve üyesi yapıldı. 123 sandıkta usulsüz başkanlar ve üyeler, imzasız, mühürsüz, boş birleştirme tutanakları var. Bildirilerde hiç bunlardan söz edilmiyor. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, YSK’nın 7 üyesini isim isim tek tek sayarak yuhalattı. Siyasi edebe, ahlaka, adaba uymayacak şekilde bu hakimleri yuhalattı. Gerek Konya Barosu’nun gerekse Barolar Birliğinin bildirilerinde bunlardan neden bir cümle ile söz edilmiyor? Her iki bildiri de hukuki değil siyasi bildirilerdir''
 

Seçim hukukunun bir şekil hukuku olduğunu ifade eden Konya Milletvekili Ahmet Sorgun, YSK’nın ancak itiraz edilen konularda karar verebileceğini kaydetti. Sorgun ''Sen hukukçusun. Bilmiyorsan sus, biliyor sansınlar. Biliyorsan bildiğin gibi konuş, saptırma! Büyükşehir Belediye Başkanılığı seçimiyle ilgili itiraz edilmişti ve o konuyla ilgili karar verildi. CHP’nin ve diğer partilerin itirazıyla iptal edilen ilçe ve belde belediye başkanlığı seçimleri de var. 2 Haziran’da onların seçimleri yapılacak. Niye onlarla ilgili bir bildiri yayınlamadılar? Burada tamamen siyasi bir değerlendirme söz konusudur. Bu bildirileri kabul etmek mümkün değildir. Ben de Konya Barosu’nun ve TBB’nin bir üyesiyim. Asla beni, bizi temsil etmez. Bir avukat olarak bizi temsil etmez. Burada 'Demokrasi iyidir ama bizim parti kazanırsa… YSK iyidir ama bizim lehimize karar verirse...' denilmiştir. Diğer usulsüzlüklerde lal kesiliyorsun, İstanbul seçimleriyle ilgili yenileme kararı verildiğinde bülbül kesiliyorsun. Kimse bunu yutmaz. Hem Türkiye Barolar Biliğini hem de Konya Barosu’nu kınıyorum'' diye konuştu. 

Yasal Uyarı:

Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Mirajans Medya İletişim Reklam Haber ve Prodüksiyon A.Ş.’ye aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver!

 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • Begendim
 • Begenmedim
 • Gülen Surat
 • Kalpli Göz
 • Kızgın
 • Şokta
 • Üzgün

Yorumlar

Önemli Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan konhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Kapat x
Türkçe العربية English