7. Uluslararası İnşaatta Kalite Zirvesi - Konhaber Türkiye’nin İnternet Gazetesi - Konya Haberleri,Son Dakika Haberler
Konhaber Türkiye'nin İnternet Gazetesi
Konhaber Reklam
Konhaber
Konhaber Reklam
Konhaber Reklam
konhaber.com » EKONOMİ

7. Uluslararası İnşaatta Kalite Zirvesi

İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Hinginar: "Türkiye inşaat malzemeleri sektörü 2014 yılında 21,2 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirmişti. Bu yıl, özellikle de yakın çevremizde cereyan eden siyasi karışıklıklar nedeniyle yıl sonu ihracatımızın 19 milyar dolar seviyelerinde tamamlanacağını tahmin ediyoruz"
7. Uluslararası İnşaatta Kalite Zirvesi
Eklenme :26 Kasım 2015 14:40
İSTANBUL (AA) - Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Fethi Hinginar, Türkiye inşaat malzemeleri sektörünün geçen yıl 21,2 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdiğini hatırlatarak, "Bu yıl, özellikle de yakın çevremizde cereyan eden siyasi karışıklıklar nedeniyle yıl sonu ihracatımızın 19 milyar dolar seviyelerinde tamamlanacağını tahmin ediyoruz" dedi.

İMSAD tarafından bu yıl 7'incisi düzenlenen "Uluslararası İnşaatta Kalite Zirvesi" The Grand Tarabya Otel'de gerçekleştirildi.

"Değişen Dünya Gelişen Malzeme" temasıyla düzenlenen ve sektör liderlerinin katıldığı zirvede konuşan Hinginar, inşaat sektörünün, çatısı altında topladığı yüzlerce alt dalla birlikte Türkiye ekonomisinin en değerli kaynaklarından biri olduğunu söyledi.

Hinginar, Türkiye inşaat malzemeleri sektörünün 2014 yılı rakamları konsolide edildiğinde 21,2 milyar dolar ihracat gerçekleştirdiğini hatırlattı.

Bu rakamın 2013 yılında 23 milyar dolar olduğunu anımsatan Hinginar, "Bu yıl, özellikle de yakın çevremizde cereyan eden siyasi karışıklıklar nedeniyle yılsonu ihracatımızın 19 milyar dolar seviyelerinde tamamlanacağını tahmin ediyoruz" diye konuştu.

Hinginar, kısa vadeli dönemde bu tür ufak dalgalanmaların normal karşılanabileceğini belirterek, şöyle devam etti:

"Ancak 2023 vizyonuyla 500 milyar dolar ihracatın gerçekleştirilmeyi hedefleyen ülkemizde, bizlerin inşaat malzemesi sanayicileri olarak, 20 milyar dolar seviyelerinde olan ihracatımızı 5-10 yıl gibi kısa bir sürede 50 milyar dolara, hatta 100 milyar dolara çıkarmamamız için hiçbir neden yoktur. Biz, sektör olarak bu gücü ve vizyonu kendimizde görüyoruz."

 

- "Yapı ihalelerinden yabancı ürünlerin isimleri çıkartılsın"

 

İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçılar Birliği (İDDMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Rıdvan Mertöz ise yapı sektörü olarak Afrika'yı çok önemsediklerini belirterek, son dönemde bu bölgede gerçekleştirdikleri faaliyetleri ve dünya genelinde katıldıkları fuarları anlattı.

Türkiye'de yapı sektöründe yabancı ürünlere çok fazla eğilim olduğunu dile getiren Mertöz, "Bunun sınırlandırılması gerekiyor. Kamu ihalelerinde ve yapı malzemeleri konusunda Türkiye'nin kalitesinin bilinmediğini düşünüyoruz. Yapı ihalelerinde, Avrupa ülkeleri dahil dünyanın her yerine ihracatını yaptığımız ürünlerinin yerine yabancı ürünlerin isimleri görüyoruz. Bunlar çıkartılmalı" diye konuştu.

Mertöz, bu yıl inşaat malzemelerinde ihracatın az da olsa düştüğünü kaydederek, "2015'i kaybettik ama bu dönem Ar-Ge ve inovasyon yılı olarak geçti. 2016 ve sonrasında umutluyuz" diye konuştu.

 

- "Türkiye dünyanın yükselen yıldızı konumunda"

 

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gökhan Murat Kalsın ise zirvenin temasının "Değişen Dünya - Gelişen Malzeme" olarak belirlenmesinin son derece önemli olduğunu belirterek, dünyada değişmeyen tek şeyin değişim olduğunu söyledi.

Türk müteahhitlerin 104 ülkede 300 milyar dolardan fazla iş yaptığını dile getiren Kalsın, "Böyle bir stratejik sektörde Türkiye dünyanın yükselen yıldızı konumundadır. Türk müteahhitler yurt içinde ve yurt dışında başarılı işlere imza atmaktadır" dedi.

Kalsın, kentsel dönüşümle ilgili Kanun'un yürürlüğe girmesinden bahsederek, "Bu, bir anlamda dünyanın en büyük gayrimenkul projesi.  Önümüzde kat edecek çok daha mesafe var. İTO olarak inşaat, gayrimenkul, malzeme sektörüne faaliyetlerimizle katkıda bulunmaya gayret gösteriyoruz" diye konuştu.

 

- "Verimliliği doğru kullanan şirketler ilerleyecek"

 

 Microsoft Türkiye Genel Müdürü Murat Kansu da artık çok dar bir zamanda çok fazla veriyle baş etmek zorunda olunduğunu belirterek, bu dataları işlemek için çok az zaman olduğunu söyledi.

Zirvenin "Yeni Sanayi Devrimi - Sürdürülebilirlik - Değişim" başlıklı oturumunda konuşan Kansu, verimliliği en doğru şekilde yapabilen şirketlerin ileriye gidebileceğini söyledi.

Kansu, mobilitenin önemine değinerek, insanların artık her  yerden istediği veriye erişebildiğini aktardı.

İnşaat malzemelerinde Türkiye'nin geldiği noktanın öneminden bahseden Kansu, "Akıllı fabrikalar konusunda bir girişim içerisindeyiz. Şu anda bulut bilişimi sayesinde İngiltere'deki bir üretim firması neye erişebiliyorsa bizim firmalarımızda erişebiliyor" diye konuştu.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi de Türkiye'de, son 10 yılda Ar-Ge konusunda neredeyse 8 kata varan bir artış olduğunu dile getirerek, Türkiye'deki Ar-Ge harcamasının gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH) içindeki payının 2014'te yüzde 1,01 olduğunu hatırlattı.

Bu oranın yeterli olmayacağını, 2023 hedeflerine ulaşmak için yüzde 3'e yükselmesi gerektiğini vurgulayan Büyükekşi,  "Bu süreçte, özellikle inşaat ve yapı malzemeleri sektörünün toplam Ar-Ge harcamalarından aldığı payın da yükselmesi gerektiğine inanıyorum" dedi.

İnşaat sektörünün Türk ekonomisinde büyük payı olduğunu belirten Büyükekşi, "75 milyar dolardan bahsedildi. Bunun 21 milyar doları ihracat. 2023'teki 100 milyar dolarlık ihracat hedefi aslında çok büyük bir hedef değil" diye konuştu.

Büyükekşi, bu rakamların kendilerine aslında iyi yolda gidildiğini gösterdiğini kaydederek, inşaat malzemelerinin 2014'te gerçekleştirdiği 9 milyar dolarlık ithalata karşılık 21 milyar dolarlık ihracatla bu konuda ülkeye katkı verdiğini anlattı.

 

YASAL UYARI:Anadolu Ajansı tarafından geçilen tüm haberler, bu bölümde konhaber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanalından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanstır.

YORUMLAR

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan konhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
NAMAZ VAKİTLERİ
Konya için Namaz Vakitleri

İmsak

03:50

Güneş

05:33

Öğle

13:01

İkindi

16:53

Akşam

20:19

Yatsı

21:55

Öne Çıkan Haberler!X