Son Dakika Haberler

Yabancılar, yerli ve milli yazılımla geliştirilen çevrim içi Türkçe Dil Sınavıyla sertifika alıyor. Şu ana kadar 10 bin kişi sertifika aldı.

10 bin kişiye Türkçe sertifikası verildi
Türkçede okuma, dinleme, yazma ve konuşma becerilerini uluslararası standartlarda ölçen sınav sayesinde bugüne kadar 10 bin kişiye sertifika verildi.

Projenin kurucusu Mustafa Hürmüzlü,proje kapsamında 2015'ten beri çevrim içi eğitim ve sınav yaptıklarını, 2017'de ise Türkçe Dil Sınavı'nın (TDS) yazılımını geliştirmeye başladıklarını söyledi.

Türkiye'de dört dil becerisini aynı anda ölçen bir sistem olmadığı için projeyi geliştirmek istediklerini kaydeden Hürmüzlü, bu kapsamda Gazi Üniversitesi ile sertifika programları yaptıklarını anlattı.

"Kılavuzu TÖMER'lere ücretsiz dağıtacağız"

Hürmüzlü, bu programlarda, çevrim içi sınava yönelik soruların nasıl hazırlanacağı ve değerlendirileceğine ilişkin çalışmaların yapıldığını anlatarak, şunları söyledi:

"Bu programa 100 akademisyen katıldı ve sertifika kazandı. Bu akademisyenlere soru yazdırıyoruz. Bu yüzden TDS Kılavuzu'nu hazırladık. Okuma, yazma, dinleme, konuşma dil becerilerinde soruların nasıl hazırlanıp değerlendirileceği ve TDS sisteminin nasıl kullanılabileceğini anlatan kılavuzumuz, Milli Eğitim Bakanlığı ve Maarif Vakfının müfredatına ve uluslararası standartlara göre hazırlandı. Kılavuzu tüm TÖMER'lere ücretsiz dağıtacağız."

Üniversitelerle iş birliği yapılıyor

Sadece Türkçede bulunan "Ğ" harfinin şapkasının sembolik olarak kombinin yer aldığı logonun ve projenin patenti ile ISO'dan güvenlik ve kaliteyle ilgili 5 belge aldıklarını aktaran Hürmüzlü, Gazi, Hacettepe, Anadolu, Ankara Sosyal Bilimler, Yozgat Bozok, Çankırı Karatekin, Tokat Gaziosmanpaşa, Nevşehir Hacı Bektaş Veli, Antalya Bilim ve İstanbul Gedik üniversiteleriyle iş birliği yaptıklarını söyledi.

Hürmüzlü, bu üniversiteler aracılığıyla belirli periyotlarla sınav tarihlerini açıklamalarının ardından başvuruların alındığını aktararak, bu sayede sınavların üniversitelerin sınav merkezlerinde de yapılabildiğini ifade etti.

Azerbaycan, Kazakistan ve İran'da sınav merkezleri var

Türkiye'de İstanbul, Ankara ve İzmir'de, yurt dışında ise Azerbaycan, Kazakistan ve İran'da sınav merkezlerinin bulunduğunu anlatan Hürmüzlü, şunları söyledi: "Türkiye'ye okumak için gelebilecek öğrencilerin bulunduğu ülkelerde sınav merkezi açmaya çalışıyoruz. Avrupa'daki ülkelerde bir sınav merkezinin olması bizim için yeterli. Üniversitelerle yapılan iş birliğiyle sınavın güvenliği, sistemin başarısı ve kalitesi daha çok artıyor. Bu sınav sistemi Türkiye'nin eğitimde uluslararasılaşmasına katkıda bulunacak. Uluslararası bir firmayla yaptığımız anlaşmayla firmanın 12 bin sınav merkezini TDS için kullanabileceğiz. Böyle olduğu için herhangi bir tarihte bir üniversitenin iş birliğiyle sınav yapacağız diye duyuru yaptığımız zaman, bu durum üniversitenin dünya genelinde tanınmasına neden olacak. Yabancılar, sınavda başarılı olduğunun kanıtı olan sertifikasını üniversitelerden alacak."

Laptop ve masaüstü bilgisayarla sınava girilebiliyor

Hürmüzlü, COVID-19 salgını döneminde TDS'nin güvenlik sistemini geliştirdiklerini, Türkçe, Arapça, Farsça, İngilizce, Kazakça ve Özbekçe sınav uygulama kitapçığı hazırladıklarını söyledi.

Sınav öncesi öğrencileri sınav uygulama kitapçığını gönderdiklerini vurgulayan Hürmüzlü, şöyle konuştu:

"Çevrim içi sınava sadece laptop ve masaüstü bilgisayarlarla girilebiliyor. Sistemin soru havuzu sürekli olarak yenilenir. Sınav adayına özel tek kullanımlık benzersiz sınav kodu sağlanır. Sınav öncesinde adayın kimlik kontrolü yapılır, sınav ortamının çevresinin 360 derecelik görünümü kontrol edilir. Çevrim içi olduğu için kamera ve mikrofon açık olacak. Kopyanın önlenmesi için tüm önlemler alınıyor. Gözetmen, adayın bir durumundan şüphelenmesi halinde, 'Laptopu veya kamerayı odada 360 derece döndür, bakalım kim var.' diyor. Bilgisayarda çevrim içi sınava girince ekranda tamamen sistemin kendisi açık oluyor ve başka bir sekmeyi açamıyor. Adayın başka bir sekmeyi açması durumunda sınav otomatik olarak iptal oluyor."

Beceriler değerlendiriliyor

Hürmüzlü, Türkiye'de yapılan dil sınavlarında konuşma-yazma ve okuma-dinleme uygulamalarının farklı çevrim içi programlarıyla yapıldığının altını çizerek, şu bilgileri paylaştı:

"Yerli firmayla, milli yazılımla Türkçe Dil Sınavı sistemini geliştirdik. Bu sınavın muadili olan TOEFL, IELTS ve PTE, İngilizce dil seviyesini belirlemek için yapılıyor. TDS, Türkiye'de Türkçe için dört dil becerisinin aynı oturumda, tek sistemde ölçülüp değerlendirildiği tek sınav. Okuma, dinleme becerisi sınav esnasında sistem tarafından otomatik olarak değerlendirilir ama yazma ve konuşma sisteme kaydedilir ve hocalar tarafından sınav sonrasında değerlendirilir. Her sınav katılımcısının verdiği yanıt, ilgili sınav merkezinde bulunan iki ayrı puanlayıcı tarafından değerlendirilir. Hocalar, yanıtın hangi sınav katılımcısına ait olduğunu göremezler. Sistem iki ayrı puanlayıcının ortalamasını otomatik olarak hesaplar. Değerlendirmede geçerlilik ve güvenirlik yüksek tutulur."

Sistemin ikinci versiyonunu hazırladıklarını duyuran Hürmüzlü, "Sistemin yeni versiyonunda yüz tanıma uygulamasını ekledik. Bu, güvenliği biraz daha artıracak. Yerli yazılım olduğu için istediğimiz şekilde sistemi değiştirebiliyoruz ve geliştirebiliyoruz. Biz, yabancı dil olarak Türkçeyi öğrenen herkesin TDS'ye girebilmesi ve sertifika alabilmesini istiyoruz. 2020'de başlattığımız projeyle şu ana kadar 10 bin kişi sertifika aldı" bilgisini paylaştı.

Hürmüzlü, adayların sınavlarla ilgili detaylı bilgiye "turkcedilsinavi.com" internet adresinden ulaşabileceğini söyledi.

Yasal Uyarı:

Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Mirajans Medya İletişim Reklam Haber ve Prodüksiyon A.Ş.’ye aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver!

 • 0
 • 0
 • 1
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • Begendim
 • Kalp
 • Begenmedim
 • Gülen Surat
 • Kalpli Göz
 • Kızgın
 • Şokta
 • Üzgün

Yorumlar

Önemli Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan konhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
X
Yorum Yazma Sözleşmesi
“Sayfamızın takipçileri suç teşkil edecek, yasal olarak takip gerektirecek,hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlaka aykırı, müstehcen, toplumca genel olarak kabul görmüş kurallara aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde hiçbir yorumu bu web sitesinin hiçbir sayfasında paylaşamazlar. Bu tür içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk yorumu gönderen takipçiye aittir. KONHABER yapılan yorumlar arasından uygun görmediklerini herhangi bir gerekçe belirtmeksizin yayınlamama veya yayından kaldırma hakkına sahiptir. Konhaber başta yukarıda sayılan hususlar olmaz üzere kanun hükümlerine aykırılık gerekçesi ile her türlü adli makam tarafından başlatılan soruşturma kapsamında kendisinden Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 332.maddesi doğrultusunda istenilen yorum yapan takipçilerine ait ip bilgilerini ve yapmış olduğu yorumları paylaşabileceğini beyan eder ”
Türkçe العربية English