Son Dakika Haberler

Bu haberi daha sonra okumak için kaydedebilir ve sağ üst köşedeki butona basarak haberi okuyabilirsiniz!

TYB Konya Şubesi’nden “Şehre Sözümüz var- 2020 Etkinlikleri kitabı”

Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesinin 2020 Yılında gerçekleştirdiği programları kitap haline getirdi.

TYB Konya Şubesi’nden “Şehre Sözümüz var- 2020 Etkinlikleri kitabı”
Yayın Yönetmenliğini TYB Konya Şube Başkanı Ahmet Köseoğlu’nun, Editörlüğünü TYB Konya Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Saffet Yurtsever’in ve tasarımını TYB Konya Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Aka’nın yaptığı ve Konya Karatay Belediyesinin katkılarıyla Çimke Yayınlarında basımı gerçekleştirilen “Şehre Sözümüz Var-2020 Etkinlikleri Kitabı” tek cilt halinde, büyük boy, 968 sahifeden oluşuyor.

Kitabın girişinde Editör Saffet Yurtsever, “Bu kitap; kültür, sanat, edebiyat, sinema, din, felsefe, tarih, mûsikî, mâzi, âti, millî, yerli, vefa… gibi evrensel kavramların mozaiğinden oluşan birbirinden farklı konularda,  söyleyecek sözü olan birbirinden kıymetli konuşmacıların Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi vesilesiyle 2020’de yaptıkları programların, “söz uçarsa yazı kalsın” diye, gelecek nesillere kayıt düşüldüğünün bir vesikasıdır…” diyor.

2020 Yılı kültürel etkinlikler takvimi çerçevesince gerçekleştirilen 36 programın sırasıyla çözümlenerek yazılı, fotoğraflı, belgeli şekilde kitap haline getirilmiş ve basımı gerçekleştirilmiştir.

Kitabın önsöz kısmında ise Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi başkanı Ahmet Köseoğlu, “Toplumun bilinçli ya da bilinçsizce yapılan bir kısım çalışmalarla yüzeyselleştirilmeye, hafızasızlaştırılmaya zorlandığı çağımızda dünü olan bir şehrin yine dünü olan bir ülkenin evlatları olarak kaygısız kalmamamız gerekiyordu. Kadim medeniyetlerin beşiği durumundaki Konya’nın ve dahi ülkemizin zengin potansiyelini işlemek, gün yüzüne çıkarmak, geleceğe taşımak kaygılı münevverlerden oluşan Yazarlar Birliği’nin ve oluşturmaya çalıştığı sözün gücü platformunun en önemli görevlerinden biridir”. Programlarımızın kitaplaştırılmasına katkı sağlayan Karatay Belediye Başkanı Sayın Hasan Kılca’ya kültürel faaliyetlere verdiği destekler için teşekkürü bir borç bilirim…” diyor.

 Kitabın muhtevasında Mehmet Doğan’ın “Fotoğrafın Bütününe Bakabilmek”, Prof. Dr. Caner Arabacı’nın “Millî Mücadele’nin 100.Yılında Kuvâyı Millîye’nin İlk Kıvılcımı Konya”, Prof. Dr. Mustafa İsen’in “Türkiye’yi Kültürel Birikimi Üzerinden Düşünmek”, Ahmet Sorgun’un “40.Yılında 12 Eylül Darbesi ve Darbeler”, Prof. Dr. Nabi Avcı’nın “Enformatik Zır Cehalet”, Selma Argon ve Prof. Dr. Mahmut Hakkı Akın’ın “Mehmet Âkif Ersoy ve Mücadelesi” gibi programların yanında, Doç. Dr. Yağmur Bezirci’nin “Ekranlar ve Kaybolan Kültür”, Prof. Dr. Ahmet Alkan’ın “Şehri Yaşa(t)mak”, Dr. Kamil Uğurlu’nun “Şehre Şehrengiz Yazmak”; Ramazan programları: Prof. Dr. Mikail Bayram’ın “Selçuklu ve Osmanlı’da Ramazan”, Ali Işık’ın “Konya’da Ramazan Âdetleri”, Hüseyin Üzülmez’in “Konya’da Eski Bayramlar”, Prof. Dr. Mehmet Kırbıyık’ın “Klasik Edebiyatımızda Ramazan”; yine edebiyat, şiir, felsefe, tarıih, sanat, Mûsîkî ve vefa üzerine Necati Mert’in “Vefatının 100.Yılında Ömer Seyfettin”, Doç. Dr. Selim Somuncu’nun “Tarih, Sosyoloji ve Roman Üçgeninde Kemal Tahir”, Işık Öğütçü ve Mehmet Narlı’nın “Vefatının 50.Yılında Orhan Kemal”, Prof. Dr. Kemal Karamanoğlu’nun “Vefatının 45.Yılında Arif Nihat Asya”, Dr. Gülsün Koçer’in “Vefatının 40.Yılında Selçuk Es’in Konya’sı”, Necip Evlice ve Atıf Bedir’in “Vefatının 1.Yılında “Nuri Pakdil”, Anadolu Mektebi öğrencilerinden “Sezai Karakoç Bize Ne Söylüyor?”, M.Ali Sevimli’nin “Multidisipliner Sanat Sinema”, Yönetmen Fatih Sezgin’in “Konya’da Film Çekmek ve İhtiyarlar Taburu”, Prof. Dr. Fatih Özkafa’nın “Hattat Şeyh Hamdullah”, Prof. Dr. Mehmet Gönül’ün “Mûsikîde Dâhi Dokunuşlar”, Prof. Dr. H.Hüseyin Bircan’ın “İslâm Felsefesinde İbn Sîn^”, Prof. Dr. Ekrem Demirli’nin “İbnü’l Arâbî’den Şiir Okumaları”, Prof. Dr. Musa Kâzım Arıcan’ın “İslâm Medeniyetinde Farâbî”, Dr. Zekeriye Şimşir’in “Selçuklu Minyatürleri Üzerinden Bir Medeniyet Okuması”, Prof. Dr. Hicabi Kırlangıç’ın “Tarihî Şahsiyet Olarak Gazneli Mahmut”, Prof. Dr. Adnan Karaismailoğlu’nun “Hz. Mevlâna ve Düşünce Dünyamız”, Yunus Nadir Eraslan-Handan Acar Yıldız-Necip Tosun’un “Öykümüzün Öyküsü”, Dr. A.Ferhat Özkan’ın “19.Yüzyıl Türk Romanında Duyguların Sekülerleşmesi”, Doç. Dr. İsmail Bilgili’nin “Sadreddin Konevî’nin Kırk Hadis Şerhinde Fıkıh” ve “Geleneksel 10. Mevlâna Şiir Şöleni” programları ile arşivlik bir yayın olarak kayıt altına alınmıştır. 

Yasal Uyarı:

Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Mirajans Medya İletişim Reklam Haber ve Prodüksiyon A.Ş.’ye aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin bütünü veya bir kısmı özel izin alınmadan kullanılamaz.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver!

 • 3
 • 0
 • 0
 • 1
 • 0
 • 1
 • 1
 • 1
 • Begendim
 • Kalp
 • Begenmedim
 • Gülen Surat
 • Kalpli Göz
 • Kızgın
 • Şokta
 • Üzgün

Yorumlar

Önemli Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan konhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
X
Yorum Yazma Sözleşmesi
“Sayfamızın takipçileri suç teşkil edecek, yasal olarak takip gerektirecek,hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlaka aykırı, müstehcen, toplumca genel olarak kabul görmüş kurallara aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde hiçbir yorumu bu web sitesinin hiçbir sayfasında paylaşamazlar. Bu tür içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk yorumu gönderen takipçiye aittir. KONHABER yapılan yorumlar arasından uygun görmediklerini herhangi bir gerekçe belirtmeksizin yayınlamama veya yayından kaldırma hakkına sahiptir. Konhaber başta yukarıda sayılan hususlar olmaz üzere kanun hükümlerine aykırılık gerekçesi ile her türlü adli makam tarafından başlatılan soruşturma kapsamında kendisinden Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 332.maddesi doğrultusunda istenilen yorum yapan takipçilerine ait ip bilgilerini ve yapmış olduğu yorumları paylaşabileceğini beyan eder ”
Türkçe العربية English