Son Dakika Haberler

Bu haberi daha sonra okumak için kaydedebilir ve sağ üst köşedeki butona basarak haberi okuyabilirsiniz!

Tıp Fakültesine bin 300 araçlık otopark

NEÜ Rektörü Prof. Dr. Cem Zorlu, NEÜ Güzel Sanatlar ve Mimarlık Fakültesinde gerçekleşen geleneksel ‘Basın Buluşması’nda, gündemde olan farklı alanlardaki birçok projeyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Tıp Fakültesine bin 300 araçlık otopark

NEÜ Rektörü Prof. Dr. Cem Zorlu,  ‘Basın Buluşması’nda  birçok projeyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

 

NEÜ Rektörü Prof. Dr. Cem Zorlu’nun konuşmasının öne çıkan başlıkları şu şekilde:
Hukuk Fakültemiz bir binaya kavuştu. Aynı zamanda Meram Meslek Yüksekokulumuz da Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesinden ‘Ortak Derslikler’e taşındı. Hukuk Fakültesi için bu nokta önemliydi, marka değerinin de gittikçe yükselen bir fakülte olduğunu ifade etmek isterim. Güzel Sanatlar ve Mimarlık Fakültemiz, Mühendislik Fakültemiz, Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültemiz de bu binaya yerleşti. Ekonomik şartlar dahilinde yeni bir bina yapma ihtiyacı olmadan bu binayı fonksiyonel olarak kullandık. Adalet Meslek Yüksekokulumuz da ‘Ortak Derslikler’e taşınıyor ama Adalet Meslek Yüksekokulu kapandı. Merkezdeki Adalet Meslek Yüksekokulumuz, Meram Meslek Yüksekokulu bünyesine dahil edilecek. Ereğli’deki de yeni bir meslek yüksekokulu açma teşebbüsümüz var, eğer açılırsa Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu içerisine ya da mevcut meslek yüksekokulunun içerisine yerleştirilecek. 

 

Çürük raporu alınan binanın yerine yenisi inşa edilecek

Konya şehir merkezinde bulunan yerleşkelerimiz dışında biliyorsunuz ki Ereğli ve Seydişehir’de yerleşkelerimiz var. Fiziki olarak Seydişehir’de çok sıkıntımız yok, zaten binalarımız yeni. Ereğli’de çok eski olması hasebiyle maalesef Kemal Akman Meslek Yüksekokulumuz depremden etkilendi, çürük raporu alındı ve yıkıldı. Yerine yenisi inşa edilecek. 

Tıp Fakültesine bin 300 araçlık otopark
Tıp Fakültesi hastanemizin hamdolsun, Konya Büyükşehir Belediyesinin de gayretleriyle bin 300 araçlık otoparkı devreye girdi. Büyük sıkıntıydı, park sorunu şu anda çözüldü ve ücretsiz olarak vatandaşın hizmetine sunuldu. Sağlık Yerleşkemizde yine büyükşehir belediyesinin katkılarıyla 202 araç kapasiteli otopark, yol ve çevre düzenlemesi yapıldı.

 

Diş Hekimliğine bir kantin kazandırdık, ciddi bir talepti. Günlük 2 bin kişiye hizmet veriyor Diş Hekimliği Fakültemiz. Gidenler görmüş olabilir, çok güzel bir kantini hastalarımızın ve fakültemizde çalışan personelin hizmetine sunduk.


Kütüphane inşaatımız devam ediyor

Kütüphane inşaatımız devam ediyor. İçinde bulunduğumuz ekonomik şartlar içerisinde bunlar kolay şeyler değil. Bugünkü bedeli 1 milyar liradan daha fazla. Buranın mükellefinin yapmış olduğu projeler normal bir projenin iki katı. Görselliği ön planda, çok konforlu projeler yapılıyor. Bu mükellefin çizmiş olduğu kütüphane de bir hayırsever, Ahmet ve Nezahat Keleşoğlu Vakfı tarafından yapılıyor. . Yaptırılan kütüphane Türkiye’de ilk beşe girebilecek nitelik ve büyüklükte muhteşem bir kütüphane. 20 bin metrekare kapalı alanı, 1 milyon basılı kitap kapasitesine sahip, 7/24 hizmet verebilecek, 2 bin 500 kişi kapasiteli, engelli dostu, sergi, fuaye, bilimsel etkinlik alanları, akıllı bina sistemleri ve yeşil bina uygulamalarının olduğu bir kütüphane 2025’de faaliyete geçecek.  Vakıf, Nezahat Keleşoğlu Sağlık Bilimleri Fakültesini önceliyor. 10 bin metrekareye yakın bir alanı var, inşallah bin, bin 500 öğrenciyi barındırabilecek kapasiteye ulaşacak. Nasip olursa o, bu sene bitirilecek. Kütüphanemiz de 2025 yılı itibarıyla faaliyete geçecek.

 

İnşaat çalışmaları başladı

BİTAM’ın yan tarafındaki B ve C laboratuvar bloklarının şu anda inşaatı başladı. Orada Malzeme ve Metalurji Mühendisliği, Güzel Sanatlar Seramik, Uçak Mühendisliği, Uzay ve Uydu Mühendisliği, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji Sistemleri Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği’nin bunun kullanacağı 34 adet laboratuvar ve atölye var B blokta. C blokta da Tıbbi Aromatik Bitkiler, Harita Mühendisliği İnşaat Mühendisliği, Makine Mühendisliği’nin kullanacağı 14 tane laboratuvar ve atölye var. İnşallah bu yıl bu iki bloğu hizmete açacağız. A blok da inşallah gelecek sene hizmete açılacak. 

Bu sene spor salonunun temelini atacağız
En önemli ihtiyaçlarımızdan birisi de spor alanları ve spor salonu. Spor Toto bu konuda bize destek verdi. Biz protokolü imzalamıştık bir buçuk yıl önce. Güzel bir spor salonu inşa edecek, bu taahhüdü aldık ancak deprem birçok projenin ötelenmesini zorunlu hale getirdi.   Biz yeni proje çizdirdik muhteşem bir proje 75 bin metrekarelik alanda öğrencilerin spor aktivitelerini yapabilecekleri açık ve kapalı mekânların bulunduğu bir proje. Projede, eğitim havuzu ve spa merkezinin bulunduğu yarı olimpik yüzme havuzu da mevcut. 3 voleybol sahası, 3 basketbol sahası, 2 futbol sahası, 1 tenis sahası olmak üzere bir kompleksten bahsediyoruz sadece bir spor salonundan değil. İnşallah bu sene temelini atacağız. 


Köyceğiz yerleşkesinde peyzaj çalışmaları başladı

Köyceğiz Yerleşkemizde peyzaj çalışmalarına başladık. Şu anda görüyorsunuz bu binaların özellikle çevresi olmak üzere ama peyzaj çalışmaları kısa sürede bitecek bir çalışma değil. Kampüse girdiğiniz andan itibaren sağlı sollu alanların tamamen yeşillendirilip bir peyzaj çalışması şart bu kampüste. Bu sene başladık, aşağıya kadar inip tamamen kampüsün peyzaj çalışmasını bitirip Köyceğiz’in bir kampüs haline getirilmesini sağlamış olacağız. Yeni nesil sadece fakültenin marka kalitesine bakmıyor, sosyal imkanlar ve kampüsün sunmuş olduğu imkanlara da bakıyor. Bundan dolayı da burayı daha iyi bir kampüs daha yeşil, daha verimli hizmet veren bir kampüs haline getirmek için gece gündüz çalışıyoruz. İnşallah bu da kısa sürede gerçekleşecek. 


Selçuk Ecza Deposu, eski tıp dediğimiz yerde sağlık kampüsümüzde bir laboratuvar inşaatı bitirdi, aşağı yukarı bir yıl oldu. Biz orayı çoktan harekete geçirebilirdik ancak bir başka hayırseverin yanına bir başka laboratuvar inşası sürecinden dolayı gecikti. O hayırseverde birtakım sıkıntılar zorluklar yaşadığı için gecikmeler yaşanıyor. Hayrından ve sözünden vazgeçmiş değil ama biz Selçuk Ecza’nın bize yapmış olduğu Klinik Uygulama ve Araştırma Merkezi, Biyoeşdeğerlilik Uygulama ve Araştırma Merkezi, Rejeneratif Uygulama ve Araştırma Merkezi, Nadir Hastalıklar Uygulama ve Araştırma Merkezi’ni bu sene aktif hale getireceğiz. 


Üniversite-Sanayi İş Birliğinin Somut Örneği: OSB Teknik Meslek Yüksekokulu
Attığımız tohumlar yeşeriyor, bunlardan birisi de OSB Teknik Meslek Yüksekokulu bu sene ikinci yılı. 4 tane bölüm açtık 20’şer öğrenci alıyoruz ve CNC operatör bölümünü Türkiye’de ilk biz açtık. Makine Mühendisliği’ne gidecek öğrenci puanıyla buraya geldi. 4 dönemden oluşuyor malum Meslek Yüksekokulları. İlk dönem tamamen teorik. Öğrenciler, 2. dönem 2 gün sanayide, 3. dönem 3 gün sanayide, 4. dönem 4 gün sanayide. Yani buraya giren öğrenci sanayide işini bulmuş olarak mezun oluyor. Burada belirlediğimiz bölümleri tamamen sanayicilerin kendi istediği bölümler. Hangi bölümden mezun olmuş elemana ihtiyacınız var sorusunu sorarak 40-50 tane sanayiciye öyle açtık bu bölümleri. Peki niye gündeme getirdik fiziki gelişmelerde? Çünkü buranın binasını sanayi odası yapacak. Sanayi odası ihalesine çıktı şu anda temeli atılıyor, bu sene sonu eğitim öğretim yılına yetiştirilmeye çalışılıyor, en geç ikinci dönem başında buraya öğrencilerimiz yerleşmiş olacak. Bu işte, sanayi ve üniversite iş birliğinin müşahhas mücessem bir örneği… Hep ara eleman diyoruz ya 4 bölüm açtık şu anda, 10 bölüm açacak kapasitede bina yapıyoruz. Sanayicimiz gelip bizden hangi bölümü isterse müfredatını kendileri belirlemek şartıyla açıyoruz. Bu Teknik Meslek Yüksekokulu meselesinde çağrı bize değil bütün üniversitelere idi ama biz Necmettin Erbakan Üniversitesi olarak bu çağrıyı dikkate alarak bu daveti dikkate alarak teşebbüste bulunduk, açtık, öğrenci aldık ve şu anda binası yapılıyor. Memleketimize hayırlı olsun. Buranın Türkiye’deki sayılı meslek yüksekokullardan birisi olduğunun özellikle altını çizmek istiyorum.

Ereğli Kampüsümüzde Yapı Çalışmaları Devam Ediyor
Ereğli Kemal Akman Meslek Yüksekokulu depremden etkilendi, yıkım kararı çıktı ve yıkıldı. İnşasına başlandı ve 2 yıl içinde bitirmeyi planlıyoruz inşallah. Ereğli’de Hayırsever Ali Talip Özdemir tarafından yaptırılan Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu binasının kaba inşaatı bitmiş durumda. Ereğli Belediyesi ile Ziraat Fakültemizin yürüttüğü Organik Tarım Projesi vardı. Yaklaşık 3 bin dönümlük bir arazi Milli Emlak’tan tahsis edildi. 2 sene önce ekim faaliyetlerinin başladığı projede şu anda organik sertifika alma aşamasındayız. İnşallah bu sene sertifikayı aldıktan sonra Türkiye’de önemli bir işe imza atmış olacağız.


Ereğli Kampüsümüzde Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası ve Ereğli Belediyesinin iş birliğiyle temeli atılmak üzere olan bir yemekhane var. Bu da 2024 yılı içinde inşallah tamamlanacak.
Seydişehir Yerleşkemiz ise, çok şükür merkezdeki yerleşkelerimizden çok daha iyi imkanlara sahip. İki tane hayırseverlerimiz tarafından yapılmış yeni binamız var. Hiçbir kampüsümüzde olmayan spor salonu dahi orada var. Biz mevcut kampüslerimizin, şehir ve fakülte ayırt etmeden eksiklerini gidermeye çalışıyoruz. 


‘Necmettin Erbakan Müzesi’ ve ‘Gençlik Merkezi’ Projeleri
Necmettin Erbakan Müzesi projesi de depremden etkilendi ama devam ediyor. Bu müzeyi birlikte yapacağız. Karatay Belediyesi, yaklaşık 6 bin metrekarelik bir yer tahsis etti. Proje aşamasındayız ve projenin sponsorluğunu Konya Büyükşehir Belediyesi yapıyor. Önümüzdeki aylarda müze içerisindeki eserler ve çalışmalarla ilgili basın mensuplarımızın da fikirlerini almak için tekrar bir araya gelmeyi arzu ediyoruz.Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından kampüsümüze Gençlik Merkezi yapılacak. Bu sene içinde inşaatının başlatılması sözünü aldık. Bu merkezin, bizim öğrenci yaşam merkezi konusundaki ihtiyacımızın büyük bir kısmını gidereceğini düşünüyoruz.


Kalite Seferberliği Başlattık
Kalite ve akreditasyon seferberliği başlattık. Artık Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) üniversiteleri akredite ediyor. 5 yıllık akreditasyon almak için büyük gayret sarf ediyoruz. Şu anda da Necmettin Erbakan Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi, Eğitim Fakültesinden 5 program ve Bilim ve Teknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi akredite oldu. Necmettin Erbakan Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Diş Hekimliği Fakültesi akredite için büyük gayret sarf ediyor. Akredite demek eğitimde kalite demek. Eğitimde standart, sürdürülebilirlik ve uluslararasılaşma demek. Bir üniversite için akredite olmak o kadar çok önemli ki bazı öğrenciler kendi fakülte veya bölümlerinin bir sene sonra akreditasyon alacağını duyduğu andan itibaren akredite olmuş bir fakülteden mezun olmak için mezuniyetini geciktiriyor. Akredite olmuş bir diploma ile uluslararası arenada istediği yerde yüksek lisans imkanı bulabiliyor. Bundan dolayı çok önemli. İnşallah gelecek yıl çok daha fazla akredite olmuş bölümümüzle eğitim öğretime devam edeceğiz.

 

‘İntörn Mühendis’ Uygulamasıyla Öğrencilerimizi Hataya Hazırlıyoruz
Bir başka gerçekleştirdiğimiz önemli husus ise mühendislik okuyan öğrencilerimize yönelik İntörn Mühendislik Uygulaması. ‘Mühendis mezun olup gidiyor, ne makine görmüş ne de eline tornavida almış’ diye her zaman söylenir. Üniversite olarak isteyen ve belirli şartları sağlayan Mühendislik Fakültesi ile Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi 4. Sınıf öğrencilerimize ücretli ve sigortalı olarak çalışma imkanı sağlıyoruz. Şu anda TÜRKSAT’ta başladı. HAVELSAN, ASELSAN KONYA, Telefoncular Metal, AYD Otomotiv gibi 34 şirketle protokoller imzaladık. Şu an isteyen başarılı öğrencilerimiz okula hiç gelmeden tamamen şirkette staj imkanı buluyor. Haftada 5 gün 40 saat çalışacaklar. İlk 3 yılda tüm derslerinde başarılı olan öğrencilerimiz katılabiliyor. Öğrencilerimizi hem hayata hazırlıyoruz hem de Necmettin Erbakan Üniversitesinden mezun olan bir mühendisin diğer üniversitelerden mezun olan mühendisten daha farklı pozisyonda olmasını temin ediyoruz. 


Burs İmkanları
Şu anda vermeye devam ettiğimiz mevcut ihtiyaç ve başarı burslarımıza ek olarak 2023 itibariyle, depremden sonra 30 depremzede öğrencimize burs veriyoruz. Ayrıca üniversite tercih döneminde derece yapan öğrencilere gelirlerse ciddi miktarda burs sağlayacağımızı söyledik. İlk 20’ye giren öğrencilere 20 bin lira, ilk 100’e 15 bin lira, ilk 500’e 10 bin lira ve ilk 500 ile bin arasına da 5 bin lira vereceğimizi söyledik. 4 öğrencimize bu kapsamda burs veriyoruz. Gelecek sene burs miktarımızı artırarak iddiamızı sürdüreceğiz. Uluslararası başarı burslarımız var. Bir önceki yıl 4 uluslararası öğrencimizi ülkemize, Konya’ya getirmiştik. Bu sene 2 öğrencimiz geldi. Biri Çad’ın ülke birincisi. Diğeri ise Yemen’den üniversitemizi tercih etti. Bu konuda da çalışmalarımız devam ediyor. Kendi ülkesinde başarılı olup da bizi tercih eden öğrencilerimize de 5 bin lira veriyorduk. Bu yıl ise 8 ila 10 bin lira arasında burs vermeye devam edeceğiz. Önemli olan parlak beyinleri üniversitemize getirip Konya sevdalısı, Türkiye kültürü ile yetişmiş insanlar oluşturup memleketlerine göndermek.

Üniversite-Belediye İş Birliği Projeleri
Konya Büyükşehir Belediyesi ve merkez ilçe belediyeleriyle de çok iyi faaliyetler gerçekleştiriyoruz. Marka değeri oluşmuş birtakım etkinliklerimiz var. Bunlardan birisi de yakında oluşan Down Sendromlu Bireyler Yaşam Destek Merkezi (DOSD). DOSD’un mutfağında biz varız. Selçuklu Belediyesi ile paydaşı olduğumuz SOBE’nin, Karatay Belediyesi ile paydaş olduğumuz Alzheimer Gündüz Yaşam Merkezi’nin mutfağında biz varız. Selçuklu Belediyesinin Sanat Akademisi’ne önemli derecede katkı sağlıyoruz. Karatay Belediyesi destekleriyle Karatay Sanat Akademisi adı altında Geleneksel Türk Sanatları bölümümüz tarafından çeşitli kurslar veriliyor.  En önemlisi de Konya Büyükşehir Belediyesi ile kurulan Sosyal İnovasyon Ajansı (SİA). Seçimden sonra büyükşehir ve merkez ilçe belediyelerimizle birlikte yeni projelere de imza atacağız. İmkan ve kabiliyeti birleştirince çok güzel bir sinerji oluşuyor. Üniversite-sanayi iş birliği gibi üniversite-belediye iş birliği de çok önemli. Bu iş birliklerinden Türkiye’de ve dünyada marka değeri olan kurumlar ortaya çıktı.”


Konuşmasının ardından NEÜ Rektörü Prof. Dr. Cem Zorlu, basın mensuplarının sorularını cevapladı. 


Kaynak: Haber Merkezi

Google News Takip Et
Gelişmelerden zamanında haberdar olmak istiyor musunuz? ’te KONHABER'e abone olun.
Google News Takip Et
Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için WhatsApp haber kanalımıza katılın.

Yasal Uyarı:

Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Mirajans Medya İletişim Reklam Haber ve Prodüksiyon A.Ş.’ye aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin bütünü veya bir kısmı özel izin alınmadan kullanılamaz.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver!

 • 1
 • 0
 • 10
 • 0
 • 0
 • 9
 • 0
 • 0
 • Begendim
 • Kalp
 • Begenmedim
 • Gülen Surat
 • Kalpli Göz
 • Kızgın
 • Şokta
 • Üzgün

Yorumlar (0)

Önemli Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan konhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
X
Yorum Yazma Sözleşmesi
“Sayfamızın takipçileri suç teşkil edecek, yasal olarak takip gerektirecek,hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlaka aykırı, müstehcen, toplumca genel olarak kabul görmüş kurallara aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde hiçbir yorumu bu web sitesinin hiçbir sayfasında paylaşamazlar. Bu tür içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk yorumu gönderen takipçiye aittir. KONHABER yapılan yorumlar arasından uygun görmediklerini herhangi bir gerekçe belirtmeksizin yayınlamama veya yayından kaldırma hakkına sahiptir. Konhaber başta yukarıda sayılan hususlar olmaz üzere kanun hükümlerine aykırılık gerekçesi ile her türlü adli makam tarafından başlatılan soruşturma kapsamında kendisinden Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 332.maddesi doğrultusunda istenilen yorum yapan takipçilerine ait ip bilgilerini ve yapmış olduğu yorumları paylaşabileceğini beyan eder ”
Türkçe العربية English