DOLAR
19.036
19.163
EURO
20.403
20.558
GRAM ALTIN
1153.5720
1166.4591
ÇEYREK ALTIN
1882.357
1945.000
YARIM ALTIN
3769.7149
3890.0000

Son Dakika Haberler

Bu haberi daha sonra okumak için kaydedebilir ve sağ üst köşedeki butona basarak haberi okuyabilirsiniz!

Tek Sağlık İnsan ve Hayvan Sağlığının Geleceğidir

Tek Sağlık yaklaşımını anlatmak ve toplumda farkındalık oluşturmak amacıyla dünyada her yıl 3 Kasım ’’Tek Sağlık Günü-One Health Day’’ olarak kutlanmaktadır.

Tek Sağlık İnsan ve Hayvan Sağlığının Geleceğidir
  Tek Sağlık; Beşeri Hekimlerin ve Veteriner Hekimlerin ortak çalışma ve işbirliğinin adıdır.

   Tek Sağlık yaklaşımını anlatmak ve toplumda farkındalık oluşturmak amacıyla dünyada her yıl 3 Kasım ’’Tek Sağlık Günü-One Health Day’’ olarak kutlanmaktadır.
     1762 yılına kadar ortak yürütülen hayvan sağlığı ve insan sağlığı alanındaki çalışmalar; Hayvan sağlığı alanında yaşanan ve ekonomiyi ve gıda sektörünü bitme noktasına getiren salgın hayvan hastalıkları nedeniyle, hayvan sağlığı hizmetleri için ayrı bir çalışma alanı olarak, veteriner  hekimlik eğitimi ve çalışma alanı oluşturulmuştur.

     Ancak; İnsanlarda görülen hastalıkların % 61 inin hayvan kökenli olması ve 200 den fazla zoonoz hastalık nedeniyle, kısa süre sonra, bu şekilde, tamamen farklı iki sağlık alanın oluşturulmasının yanlışlığı ve zorlukları görülmeye başlamıştır. İnsanlarda ve hayvanlarda görülen ortak hastalıklar konusunda birlikte çalışmalar yürütülmesinin gerekli olduğu anlaşılmıştır. Bunun üzerine, "Tek Sağlık Konsepti" gündeme gelmiştir.  

   Buradaki amaç, insanlarda ve hayvanlarda görülebilen ortak hastalıklar üzerinde, her iki mesleğin birlikte çalışarak, daha etkili teşhis, tedavi ve mücadele yöntemleri geliştirmektir. 

  Hayvan sağlığı, insan sağlığı ve çevre birbirine derinden bağlı bir sistemin parçalarıdır.
İnsan Sağlığı: İnsan hastalıklarının en az %75’i hayvanlardan kaynaklanmaktadır.
Hayvan Sağlığı: Gıda kaynağı olarak faydalandığımız hayvanlarda görülen hastalıklar, küresel olarak %20’lik bir üretim kaybı oluşturmaktadır.
Çevre Sağlığı: Son 30-40 yılda ortaya çıkan her hastalık, yaban hayatının ihlâli veya demografik yapıda meydana gelen değişikliklerden kaynaklanmaktadır.

    Küresel iklim değişikliklerinin sonucunda yeni veya yeniden ortaya çıkan ve çıkabilecek olan birçok zoonoz  hastalık riski vardır. Son yıllarda ortaya çıkan hastalıkların %75 i zoonoz karakterlidir. Tüm bu gelişmeler göz önüne alındığında, önümüzdeki yıllarda ortak çalışmanın (Tek Sağlık Konseptinin) önemi daha da artacaktır.

      Toplum ve devletin tüm kurumlarıyla COVİD 19 salgınıyla  mücadele ettiğimiz geçen yıllarda, birer sağlık çalışanı olarak Veteriner Hekimler, tüm dünyada genel kabul gören ‘‘Tek Sağlık’’ yaklaşımı çerçevesinde fedakarca çalıştılar ve çalışmaya devam ediyorlar.
     Bu yaklaşıma göre  çevre, hayvan ve insan sağlığı ayrılmaz bir bütündür; birinde yaşanacak bir aksama halk sağlığına doğrudan yansır. Bu bilinçle çalışmalarını sürdüren Veteriner Hekimler, özellikle pandemi döneminde gerek laboratuvarlarda aşı çalışmalarıyla (TURKOVAC AŞISI), gerek sokaklar ve kamu kurumlarının binalarında yaptıkları dezenfeksiyon çalışmalarıyla, gerekse güvenli gıda üretim süreçlerinde özveriyle hizmet ettiler ve etmeye devam ediyorlar. Diğer yandan da klinik ve barınaklarda hayvan dostlarımızın muayene ve tedavilerine aralıksız devam ediyorlar.

     Biz Veteriner Hekimler; Hayvanları önemsiyoruz, İnsanları önemsiyoruz, Çevreyi önemsiyoruz.

     Sadece insan sağlığını korumaya çalışmak asla yeterli değildir! İnsan Sağlığını korumanın yolu, hayvan ve çevre sağlığını korumaktan geçer.

    İnsan sağlığının ve hayvan sağlığının korunması ne kadar önemseniyor ise, Tek Sağlık Konseptine o kadar önem verilmelidir. Bu konuda 17 Ekim 2022 tarihinde  Dört Organizasyonun işbirliği ile Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP), Dünya Sağlık Örgütü(WHO) ve Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü(WOAH,OIE olarak kuruldu) tarafından beş yıllık (2022-2027) sağlık tehditlerini daha iyi önleyebilen, tahmin edebilen, tespit edebilen ve bunlara yanıt verebilen ve insanların, hayvanların, bitkilerin ve çevrenin sağlığını iyileştirirken aynı zamanda Sürdürülebilir Kalkınma’ya katkıda bulunan bir dünya için Yeni bir Tek Sağlık Eylem Planı (TS OEP) başlatılmıştır. İnsan sağlığından sorumlu Sağlık Bakanlığı ile hayvan sağlığından ve gıda güvenliğinden sorumlu Tarım ve Orman Bakanlığı bünyelerinde bu ortak çalışmaları yürütecek ve organize edecek güçlü ve etkin birimlerde oluşturmalıdır.

    Sağlığın Geleceği “Tek Sağlık” Konseptinin ve Projesinin başarılı olabilmesi ile mümkündür.

    Veteriner Hekimliğin ve Beşeri Hekimliğin kucaklaştığı 3 KASIM TEK SAĞLIK Günü Kutlu Olsun.
 
 

Yasal Uyarı:

Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Mirajans Medya İletişim Reklam Haber ve Prodüksiyon A.Ş.’ye aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin bütünü veya bir kısmı özel izin alınmadan kullanılamaz.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver!

 • 0
 • 0
 • 1
 • 1
 • 0
 • 1
 • 0
 • 0
 • Begendim
 • Kalp
 • Begenmedim
 • Gülen Surat
 • Kalpli Göz
 • Kızgın
 • Şokta
 • Üzgün

Yorumlar

Önemli Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan konhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
X
Yorum Yazma Sözleşmesi
“Sayfamızın takipçileri suç teşkil edecek, yasal olarak takip gerektirecek,hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlaka aykırı, müstehcen, toplumca genel olarak kabul görmüş kurallara aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde hiçbir yorumu bu web sitesinin hiçbir sayfasında paylaşamazlar. Bu tür içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk yorumu gönderen takipçiye aittir. KONHABER yapılan yorumlar arasından uygun görmediklerini herhangi bir gerekçe belirtmeksizin yayınlamama veya yayından kaldırma hakkına sahiptir. Konhaber başta yukarıda sayılan hususlar olmaz üzere kanun hükümlerine aykırılık gerekçesi ile her türlü adli makam tarafından başlatılan soruşturma kapsamında kendisinden Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 332.maddesi doğrultusunda istenilen yorum yapan takipçilerine ait ip bilgilerini ve yapmış olduğu yorumları paylaşabileceğini beyan eder ”
Türkçe العربية English