Son Dakika Haberler

Selçuklu Belediyesi “Otizmli Eller KOP ile toprağa dokunuyor” projesinin ortağı oldu. Projeyle otizmli çocuklara tarımla ilgili eğitim verilecek.

Otizmli çocuklar toprakla buluşacak
Otizmli bireyler için örnek çalışmalara imza atan ve Selçuklu Otizmli Bireyler Eğitim Merkezini şehre kazandırarak bu konuda önemli bir açığı kapatan Selçuklu Belediyesi “Otizmli Eller KOP ile toprağa dokunuyor” projesine ortak olarak otizmli çocukların toprakla buluşmasında da pay sahibi oldu. KOP İdaresi Başkanlığı tarafından finanse edilen projede, Selçuklu Kaymakamlığı, Selçuklu İlçe Tarım Müdürlüğü de proje ortağı olarak yer aldı. 

Kop Bölge İdaresi Başkanlığı’nda gerçekleşen imza törenine KOP İdaresi Başkanı Sami Şahin, Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı,  Selçuklu Kaymakamı Ömer Hilmi Yamlı, Selçuklu İlçe Tarım Müdürü Tahir Külahcı katıldı. 

"Otizmli ellerin toprağa değmesi için anlamlı bir proje”
Selçuklu Otizmli Bireyler Eğitim Merkezinde önemli çalışmalar yürüttüklerini belirten Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, “Selçuklu Belediyesi olarak sosyal sorumluluk projesi kapsamında Selçuklu Otizmli Bireyler Merkezimiz aslında Türkiye’ye örnek olmuş bir proje. Şu anda 120 civarında otizmli bireyimiz, otizmli bireyler merkezimizde eğitim görüyor, rehabilitasyon faaliyetlerine devam ediyorlar. Burada otizmli bireylerin toplumsal hayata katılması ve bireysel ihtiyaçlarını kendileri karşılayabilmesi amacıyla eğitim ve rehabilitasyon faaliyetlerini sürdürüyoruz. Bu anlamda Selçuk Üniversitemiz ve Necmettin Erbakan Üniversitemiz ile SOBE Vakfımızla çok ciddi bir işbirliği içerisindeyiz. Hakikaten Türkiye’ye örnek bir projeyi ortaya koymuş durumdayız. Buradaki merkezimizi geliştirmek adına projeler geliştiriyoruz; inşallah önümüzdeki süreçte 22 bin metrekare alanımızın yanındaki 15 bin metrekarelik alanda hem atölyeler hem gündüz bakımevi hem de eğitim sınıflarımızla alanımızı bir otizm köyüne dönüştürmeyi planlıyoruz. Bu kapsamda Otizmli Bireyler Eğitim Vakfımız da önemli çalışmalar yapıyor ve proje destekleriyle de bu faaliyetlerimizi geliştiriyorlar. Bu manada KOP, Tarım İlçe Müdürlüğümüz ve Selçuk Üniversitemizle birlikte çok güçlü bir işbirliğini yerine getirmiş olacağız. Burada da “Otizmli eller KOP ile toprağa dokunuyor” projesi kapsamında otizmli bireylerimizin rehabilitasyonu, toplumsal hayata karışması, bireysel yaşantılarının zenginleştirilmesi anlamında ben eminim ki çok ciddi faaliyetler yürütülecek. Pek çok iş yapıyoruz, pek çok faaliyet yürütüyoruz ama özellikle dezavantajlı gruplar için yaptığımız çalışmalar bizim için çok önemli, bunun bize çok önemli yansımaları oluyor. Bu manada yapılan bütün çalışmalar çok önemli, çok kıymetli ama toprağa dokunan çalışmalar çok daha önemli. Bütün emeği geçenlere teşekkür ediyor, protokolümüzün hayırlar getirmesini temenni ediyorum.” şeklinde konuştu. 
 “Çocuklarımız için faydalı bir iş olacak” 
Güzel ve anlamlı bir işbirliği protokolünün bir paydaşı olmaktan duyduğu memnuniyeti ifade eden Selçuklu Kaymakamı Ömer Hilmi Yamlı, “Tabi yaptığımız her iş önemli, belki yaptığımız her faaliyet gerçekten faydalı ve ehemmiyetli.  Lakin böyle özellikli çocuklarımıza yönelik yapılanların ayrı bir yeri, ayrı bir kıymeti var. Bizler de bu faaliyetlerin ileriye götürülmesi noktasında ne yapılması gerekirse   fazlasıyla bunun içinde olmak istiyoruz. SOBE Vakfımız bu anlamda çok güzel bir teşekkül. Mahalli idaremizin, belediyemizin, vakıf yöneticilerimizin, bizim ve üniversitemizin olduğu bir yerde bugünden sonra KOP’u da görmek bizi ayrı bir mutlu etti. Projede katkısı olan bütün paydaşlara teşekkür ediyorum. İnşallah oradaki çocuklarımıza faydalı bir iş, faydalı bir faaliyet olur ve herkes için hayırlar getirir” dedi.   

“Otizmli çocuklarımız için çok önemli bir proje ”
Projenin önemine dikkat çeken KOP Bölge İdaresi Başkanı Sami Şahin: “ Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın onayladığı, KOP Bölge Kalkınmanın da mali destekler programında pek çok alanda destekler veriyoruz. Tarımsal, ekonomik, enerji,sağlık gibi başlıklarda destekler veriyoruz. Bunun yanında toplumun dezavantajlı kesimleri de dahil olmak üzere bireylerin gelişmesine, eğitimlerinin artırılmasına yönelik destek programlarımız da var. Bunlardan bir tanesi de tarımsal alanda bireylerin eğitimlerini sağlayacak bir proje. SOBE Vakfımızın otizmli çocuklarımızın eğitimiyle ilgili bölgede çok önemli çalışmaları var. Özelikle bu çocuklarımızın ailelerin zor şartlarda olduğunu biliyoruz. Onların terapiye, eğitime ihtiyaçları olduğunu biliyoruz. Selçuklu Belediyemiz, Kaymakamlığımız ve Tarım Müdürlüğümüzün kurumumuza sunduğu tarımsal eğitimin yapılabileceği bu proje bizim için de çok kıymetli. Bu protokolü birlikte yapmış olmaktan memnuniyet duyuyoruz. İnşallah bu çalışmanın başta bölgemiz olmak üzere Türkiye’nin çok daha farklı illerine de örnek teşkil edeceğini düşünüyorum. Burada eğitim alan sosyal hayata katılmaları daha önemlisi ailelerin orada kaliteli vakit geçirebilmeleri ve tarımsal üretim yapmakla onların bir terapi içinde olacak olması da sağlanmış olacak. Bu anlamda projenin hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.   

Konuşmaların ardından “Otizmli Eller KOP ile toprağa dokunuyor” projesinin imzaları atıldı. 

Yasal Uyarı:

Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Mirajans Medya İletişim Reklam Haber ve Prodüksiyon A.Ş.’ye aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin bütünü veya bir kısmı özel izin alınmadan kullanılamaz.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver!

 • 4
 • 0
 • 0
 • 0
 • 1
 • 0
 • 0
 • 0
 • Begendim
 • Kalp
 • Begenmedim
 • Gülen Surat
 • Kalpli Göz
 • Kızgın
 • Şokta
 • Üzgün

Yorumlar

Önemli Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan konhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
X
Yorum Yazma Sözleşmesi
“Sayfamızın takipçileri suç teşkil edecek, yasal olarak takip gerektirecek,hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlaka aykırı, müstehcen, toplumca genel olarak kabul görmüş kurallara aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde hiçbir yorumu bu web sitesinin hiçbir sayfasında paylaşamazlar. Bu tür içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk yorumu gönderen takipçiye aittir. KONHABER yapılan yorumlar arasından uygun görmediklerini herhangi bir gerekçe belirtmeksizin yayınlamama veya yayından kaldırma hakkına sahiptir. Konhaber başta yukarıda sayılan hususlar olmaz üzere kanun hükümlerine aykırılık gerekçesi ile her türlü adli makam tarafından başlatılan soruşturma kapsamında kendisinden Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 332.maddesi doğrultusunda istenilen yorum yapan takipçilerine ait ip bilgilerini ve yapmış olduğu yorumları paylaşabileceğini beyan eder ”
Türkçe العربية English