Son Dakika Haberler

Bu haberi daha sonra okumak için kaydedebilir ve sağ üst köşedeki butona basarak haberi okuyabilirsiniz!

Konya’nın 7 ilçesi daha 2023’te doğal gazla buluşacak

​Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı öncülüğünde Konya Büyükşehir Belediyesi’nin katkısıyla Konya’nın yedi ilçesi daha 2023 yılında doğalgazla buluşacak.

Konya’nın 7 ilçesi daha 2023’te doğal gazla buluşacak
“Konya Günleri” dolayısıyla İstanbul’da düzenlenen Doğalgaz Genişleme Projesi Tanıtım Töreni’nde konuşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, göreve geldikleri günden bugüne, Konya’yı ihya etmek ve büyük yatırımlarla buluşturmak için var güçleriyle çalıştıklarını ifade ederek, Büyükşehir Belediyesi olarak 31 ilçenin tamamında büyük bir seferberlik başlattıklarını söyledi.

“KONYA ARTIK BAMBAŞKA BİR ÇEHREYE BÜRÜNDÜ”
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığıyla yürüttükleri ortak projeler neticesinde Konya’nın artık bambaşka bir çehreye büründüğünü vurgulayan Başkan Altay, “Özellikle küresel iklim değişikliğiyle mücadele konularında yaptığımız çalışmalar, yalnızca ülkemizdeki şehirlere değil; adeta dünya şehirlerine de örnek oldu. Türkiye’nin ilk Sıfır Atık Sanayi Sitesi, Türbe Önü Kentsel Yenileme Projesi, Alâeddin Caddesi Cephe Yenileme Çalışması, Millet Bahçesi gibi Konya’mız için vizyon projeleri bakanlığımızın büyük destekleriyle sürdürüyoruz.” dedi.

“HEDEFİMİZ KONYA’DA DOĞALGAZ KULLANIM ORANINI YÜZDE YÜZE ÇIKARMAK”
Konya genelinde hava kirliliğinin kontrolünü sağlamak ve insan sağlığını korumak amacıyla yine bakanlıkla birlikte hazırladıkları Hava Kalitesinin İyileştirilmesi Projesi çerçevesinde; Mevlana Türbesi’nin etrafında 1.108 konutun doğalgaz dönüşümlerini tamamladıklarını anımsatan Başkan Altay şöyle devam etti: “Bu kapsamda sosyal yardımlaşma kömürü alan vatandaşlarımıza, kömür yerine doğalgaz faturasına destek sağlanması amacıyla da Kaymakamlıklarımızla protokoller imzaladık. Yaptığımız bu çalışma ile tüm Türkiye’de böyle bir uygulama da başlamış oldu. Şehrimizin her noktasında, hemşehrilerimizin evlerinde kömür yerine doğalgaz kullanmaları, en büyük önceliklerimiz arasındadır. Hâlihazırda Konya nüfusunun yüzde 90’ını ihtiva eden 15 ilçemizde doğalgaz kullanılıyor. Hedefimiz bu oranı yüzde yüze çıkarmak. Bu kapsamda; 2022 yılı yatırımları çerçevesinde Yunak, Altınekin, Tuzlukçu, Hadim ve Emirgazi ilçelerimize gaz arzı sağlanacak.”
PROJE SONUNDA KONYA’NIN 27 İLÇESİ DOĞALGAZLA BULUŞMUŞ OLACAK
2023 yılı itibariyle; Akören, Güneysınır, Taşkent, Derebucak, Doğanhisar, Hüyük ve Çeltik’te de doğalgaz kullanılmaya başlanacağının müjdesini veren Başkan Altay, “Böylece toplamda 27 ilçemize doğalgazla buluşturmuş olacağız. İnşallah bu çalışmalar neticesinde kalan dört ilçemizin de en kısa sürede doğalgaza buluşmasını temenni ediyorum. Tüm bu çalışmaların hemşehrilerimiz için, Konya’mızın için hayırlı olmasını diliyorum. Hemşehrimiz, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımıza şükranlarımı sunuyorum. Tabi bu bir ekip işi, Sayın Bakanımız, Genel Başkan Yardımcımız, milletvekillerimiz, İl Başkanlarımız hep birlikte ilçelerimizin doğalgazını çözmek için epey bir gayret sarf ettik ve değerli Ahmet Ahlatçı’nın da katkılarıyla süreç tamamlanmış oldu. İlçelerimiz için hayırlı olmasını diliyorum.” diye konuştu.

“KONYA İÇİN GÜZEL HİZMETLERE BİRLİK BERBAERLİK İÇİNDE İMZA ATIYORUZ”
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Leyla Şahin Usta, Konya için güzel hizmetlere hep birlikte imza attıklarını belirterek, “Bu törenler hem bizler için, ülkemiz için, hem Konya için kıymetli törenler. Başarıların altına imza atmak, hepimiz için tarihe not düşmek çok önemli ve kıymetli. Bugün burada bulunan hazirunla birlikte 7 ilçemizin daha doğalgazla buluşması için imza töreni gerçekleşecek, bir başarı hikayesi gerçekleşecek. Sahada gezdiğimiz her yerde, sadece beldelerde değil; artık yaylalarda bile insanlarımız rahata ve konfora alıştığı için doğalgaz taleplerini dile getirmekte. Tabii 20 yıllık iktidarımız boyunca ‘işimiz insana hizmet etmek’ dedik ve insanlarımızın rahatı, huzuru ve konforu için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Bugün burada yerel yönetimimiz, hükümetimiz ve özel sektörün işbirliği sayesinde Konya’mıza yaptığımız bir yatırımdan bahsediyoruz. Bu uyumun, bu güvenin ve istikrarın sayesinde elhamdülillah ülkemiz ve Konya’mız daha da gelişecek.” ifadelerini kullandı.
VALİ ÖZKAN BAKAN KURUM’A TEŞEKKÜR ETTİ
Konya Valisi Vahdettin Özkan ise şunları kaydetti: “Şehrimiz açısından bayram sevinci oluşturacak bir faaliyetin icrasını hep beraber müşahede ediyoruz. Öncelikle bakanlığımıza çok teşekkür ediyoruz. Belediyelerimizin bu konuda bakanlığımızın perspektifi doğrultusundaki koşar adımları bütün vatandaşlarımız tarafından alkışlanmaktadır. Doğalgaz deyince çevresel değerlerin korunması, insanın yaşam kalitesinin artırılması gerçekten insanlarımızın, özellikle hanımefendilerin en uç noktadaki bütün ihtiyaçlar giderildikten sonra bu ihtiyacın da giderilmesi en insani ve yaygın bir talep olarak yükselmektedir.”
“KONYA’NIN DİLLERE DESTEN GÜZELLİĞİNE GÜZELLİK KATMAK İÇİN TOPLANDIK”
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ise, Selçuklu payitahtı, baba ocağı, memleketi olan Konya’nın çevresini, havasını güzelleştirecek yeni yatırımları hemşehrileriyle paylaşmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti. Konya’nın dillere destan güzelliğine güzellik katmak için bir araya geldiklerini kaydeden Bakan Kurum, “Selçuklu başkentini tertemiz ve yemyeşil bir istikbale taşımak için bir araya geldik. Konya’mızda 7 ilçemizde yürüttüğümüz hava temizliği projelerimizi ve doğalgaz çalışmalarımızı, çevre yatırımlarımızı sizlerle paylaşacağız. Tüm çevre yatırımlarımız, yeni projelerimiz Konya’mız için, kıymetli Konyalı hemşerilerimiz için hayırlı uğurlu olsun.” dedi.

“KONYA’MIZ HER ZAMAN EN GÜZELİNİ HAK EDİYOR”
Bakan Kurum konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “Konya’mız Anadolu’daki merkezi konumuyla, bereketli topraklarıyla, kültürü ve tarihi dokusuyla ecdadın bizlere emanetidir. Bu mirası zamanın ötesine taşımaya, saygıyla korumaya gayret gösteriyoruz. Çünkü bu ülke, bu şehir, Konya’mız, bizi büyük bir özveriyle saran bu tarihi doku her zaman en güzelini hak ediyor. Başta Konya’mız olmak üzere havasına, suyuna, taşına, toprağına sevdalı olduğumuz şehirlerimizi gençlerimize, yavrularımıza en güzel şekilde miras bırakabilmeyi arzuluyoruz. İşte bugün; hep birlikte, bir kez daha Konya’mızı güzelleştirecek, hava kalitesini iyileştirecek bir projeyi daha hayata geçirmenin heyecanı içerisindeyiz. Bu kapsamda: Akören, Çeltik, Derebucak, Doğanhisar, Güneysınır, Hüyük ve Taşkent’e doğalgaz hattımızı çekiyor, ilçelerimizi doğalgazla buluşturuyor, vatandaşlarımıza çok daha temiz bir hava imkânı sağlıyoruz. İnşallah bu yıl ve önümüzdeki yıl yapılacak yatırımlarla Konya’da doğalgaz kullanan ilçe sayımız 27’ye ulaşmış olacak. Konya’mızın yüzde 90’ı doğalgazı sıcak yuvalarında, iş yerlerinde rahatça kullanmış olacak. Böylelikle Konya’mızın havası daha güzel olacak. Yeşili çok daha güçlü olacak. Ülke ekonomisindeki yeri çok daha artacak.”
“KONYALI HEMŞEHRİMİZİN SAĞLIĞINI, SIHHATİNİ KORUYORUZ”
Geçtiğimiz sene son derece örnek bir hava kalitesi çalışması yaparak tarihi ve kültürel açıdan önemli olan şehir merkezinde 1.106 konutun doğalgaz dönüşümünü yaptıklarını hatırlatan Bakan Kurum, “İnşallah bu büyük projemiz ve bugün lansmanını gerçekleştirdiğimiz projelerimiz sayesinde; Konya’mızda hava kirliliğini sona erdiriyoruz. Katı yakıt kullanan alanların doğalgaz dönüşümünü hızlandırıyoruz. Hava kirletici emisyonları azaltıyoruz. Konya’mızın iklim değişikliğiyle mücadelesine katkı sağlıyoruz. Ve en önemlisi de Konyalı hemşerilerimizin sağlığını, sıhhatini koruyoruz. Kısacası Konyalı hemşerim çok daha temiz hava solusun diyoruz. Evlerimiz güvenle ısınsın diyoruz. Ben böylesine çevreci hedeflere, hayırlı hedeflere, güzel hedeflere en güzel şekilde hizmet edecek tüm projelerimizin hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.” açıklamasını yaptı.

“HER İL ESER SİYASETİMİZİN GÜNEŞYİLE YENİLENİYOR”
Özellikle sanayi alanlarının dönüşümü noktasında Konya’da çok özel, çok önemli projeler yürüttüklerini, köhnemiş sanayi alanlarını da şehrin dışına taşıdıklarını anımsatan Bakan Kurum, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde; toplam 500 bin sosyal konut, arsa ve işyerleriyle 800 bin bağımsız birimin çalışmalarını başlattık. Dün itibariyle, Sayın Cumhurbaşkanımız bizlere ‘altyapısı tamamlanarak milletimize sunduğumuz konut amaçlı arsa sayısını 1 milyona çıkarma talimatını’ verdiler. İnşallah TOKİ’mizle, İller Bankamızla, diğer birimlerimizin yoğun mesaisiyle arsalarımızı oluşturacağız, müjdesini de Cumhurbaşkanımız milletimize verecekler. Bu kapsamda Konya’mıza 7.655 konut kazandırıyoruz. 500 sanayi işyeri ve tam 11.390 konutluk ev yapmaya hazır arsamızı da hemşerilerimize sunuyoruz. Konya’da da bugün itibariyle 120 bin kardeşimiz başvurusunu yaptı. Hak sahiplerini belirledikten sonra inşallah 25 Ekim’de Türkiye genelinde temellerimizi atıp yeni evlerimizi, yeni iş yerlerimizi Konyalı hemşerilerimize süratle kazandıracağız. 20 yıldır doğusundan batısına, bu ülkenin dört bir köşesini güzelleştirdik. Çok şükür, büyük ve güçlü Türkiye yolunda azimle yürüttüğümüz çalışmalarımızla her il, eser siyasetimizin güneşiyle yenileniyor, yeni ve güçlü Türkiye yolunda büyüyor.” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Yasal Uyarı:

Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Mirajans Medya İletişim Reklam Haber ve Prodüksiyon A.Ş.’ye aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin bütünü veya bir kısmı özel izin alınmadan kullanılamaz.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver!

 • 20
 • 7
 • 19
 • 11
 • 5
 • 14
 • 1
 • 0
 • Begendim
 • Kalp
 • Begenmedim
 • Gülen Surat
 • Kalpli Göz
 • Kızgın
 • Şokta
 • Üzgün

Yorumlar

Önemli Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan konhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
 • Fatma Apan
  70 gün önce

  Hatıp ta iki kere müracaat ettim. Alamadık maalesef.

  • Cevapla
  • Begen (0)
  • Begenme (0)
 • H
  halis
  70 gün önce

  meram yaylapinar mh fidanlik caddesinde dogalgaz yok

  • Cevapla
  • Begen (0)
  • Begenme (0)
 • MA
  muhsin akan
  71 gün önce

  en kısa sürede meram ilçesine de bekleriz doğal gazı

  • Cevapla
  • Begen (3)
  • Begenme (0)
 • K
  Konya
  71 gün önce

  Sayın Murat kurum beyin konya için yaptıklarından dolayı kendisine ayrıca teşekkür ederim emekleri büyük

  • Cevapla
  • Begen (8)
  • Begenme (6)
 • Ali
  71 gün önce

  Bi kerede memnun olun be her habere kızgın gülme emojisi koyanlar

  • Cevapla
  • Begen (7)
  • Begenme (9)
 • K
  Konya
  71 gün önce

  O arkadaşlar malesef şehit haberine bile gülüyorlar ne üzücü :(

  • Begen (1)
  • Begenme (5)
X
Yorum Yazma Sözleşmesi
“Sayfamızın takipçileri suç teşkil edecek, yasal olarak takip gerektirecek,hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlaka aykırı, müstehcen, toplumca genel olarak kabul görmüş kurallara aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde hiçbir yorumu bu web sitesinin hiçbir sayfasında paylaşamazlar. Bu tür içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk yorumu gönderen takipçiye aittir. KONHABER yapılan yorumlar arasından uygun görmediklerini herhangi bir gerekçe belirtmeksizin yayınlamama veya yayından kaldırma hakkına sahiptir. Konhaber başta yukarıda sayılan hususlar olmaz üzere kanun hükümlerine aykırılık gerekçesi ile her türlü adli makam tarafından başlatılan soruşturma kapsamında kendisinden Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 332.maddesi doğrultusunda istenilen yorum yapan takipçilerine ait ip bilgilerini ve yapmış olduğu yorumları paylaşabileceğini beyan eder ”
Türkçe العربية English