Son Dakika Haberler

Kamu İhale Kanunu Nedir?
Kamu ihale kanunu ile kamu kurumlarında ortaya çıkan mal ve hizmet alınması işlemlerine yönelik olarak düzenlemeler yapılır. Kamu kurumları mal ve hizmet alacaklarında ihale yöntemi kullanılır. Aynı zamanda kamusal alandaki yapım işleri için de ihale usulü kullanılabilir.  4734 sayılı bu kanun ile bu konuya istinaden gerekli düzenlemeler yapılır.
Devlet kamuya ait hizmetler verileceği zaman kendisi de yetki sahibi olabilmektedir. Bunun yanı sıra kendisi ile hukuki bir bağa sahip olmayan kuruluşlardan da bu hizmeti talep edebilir. Burada kamu yararına bir faaliyet gerçekleştirilirken esas alınan kamu menfaatidir.
Kamu ihale kanunu söz konusu olduğunda kamu ihalelerinde kanuna uygun olarak hareket edilmesi zorunluluğu aranır. Kamu ihaleleri kanuna uygun bir şekilde gerçekleştirilmek zorundadır. Bu ihaleler belirli bir usule uygun olarak yapılır.
Kamu ihale usulleri belirlenirken bazı kriterlere göre hareket edilir. Bu ihaleler sırasında şeffaflık ve kamu kaynaklarının etkin ve verimli kullanılması esas alınır. Kamuoyuna açık olarak yapılan bu ihalelerde kamunun menfaatine uygun hareket edilir.

Kamu İhale Usulleri Nelerdir?

Kamu ihale kanunu ile kamunun menfaatlerinin korunmaya çalışıldığı görülür. Kamusal alanda ihtiyaç duyulacak hizmetler için kamu ihaleleri düzenlenir. Bu ihaleler düzenlenirken bazı usullere uygun davranılması gerekir.
Kamu ihale usulleri arasında açık ihale usulü en çok tercih edilenler arasındadır. İhale usulleri belirlenirken idarecilerin inisiyatif sahibi olduğu görülür. Kamu ihalesi yapılacağı zaman farklı uygulamalardan yararlanılabilir.
Kamu ihale kanunu ile toplumun menfaatlerinin güvence altına alınmaya çalışıldığı görülmektedir. Kamu ihale usullerine duyulan ihtiyaç ise yapılacak ihalelerin şeffaf ve kamuya açık bir şekilde gerçekleştirilebilmesine hizmet eder. Bu sayede rekabet koşullarına uygun davranılması da mümkün olur.
Bu hukuk alanının dinamik bir yapıda olduğu görülürken mevzuatlarda yapılan değişiklikler karşısında direkt olarak etkilenebilmektedir. Bundan dolayı da güncel gelişmelerin yakından takip edilmesi önem taşır.
İhale usulleri arasında açık ihale usulü, belli istekliler arasındaki ihale usulü yer alırken bir de kanunda belirtilen özel hallerde kullanılan ihale usulünden söz etmek yerinde olur. Bu usullerin dışında başka ihale usulleri bulunmamaktadır.
Kamusal alanda hizmet alınacağı zaman devletin kendisi ile hukuki bağa sahip olmayan piyasa unsurlarından yararlandığında hukuk kurallarının önemi ortaya çıkar. Bu kurallar aracılığı ile kamusal alanda alınacak hizmetlerin hukuka uygun olarak temin edilmesi amaçlanır.
Kamu ile ilgili bir ihale yapılacağı zaman bunun için hukuki uygunluğun yanı sıra usullere uygunluk da önemli hale gelir. Bu kanun maddesi ile kamu kurumlarının mal, hizmet veya yapım işleri ihtiyaçları karşısında gerçekleştirilen ihalelerin kanunlara uygunluğu denetlenir.
İhaleye istinaden ortaya çıkabilecek uyuşmazlıklar söz konusu olduğunda ve suç olarak adlandırılacak eylemlerle karşılaşıldığında hangi yaptırımların uygulanacağı kanunlar tarafından belirlenir. Bundan dolayı da ortaya çıkabilecek uyuşmazlıklarda hukuka başvurulur.
 
 

Yasal Uyarı:

Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Mirajans Medya İletişim Reklam Haber ve Prodüksiyon A.Ş.’ye aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin bütünü veya bir kısmı özel izin alınmadan kullanılamaz.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver!

 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • Begendim
 • Kalp
 • Begenmedim
 • Gülen Surat
 • Kalpli Göz
 • Kızgın
 • Şokta
 • Üzgün

Yorumlar

Önemli Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan konhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
X
Yorum Yazma Sözleşmesi
“Sayfamızın takipçileri suç teşkil edecek, yasal olarak takip gerektirecek,hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlaka aykırı, müstehcen, toplumca genel olarak kabul görmüş kurallara aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde hiçbir yorumu bu web sitesinin hiçbir sayfasında paylaşamazlar. Bu tür içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk yorumu gönderen takipçiye aittir. KONHABER yapılan yorumlar arasından uygun görmediklerini herhangi bir gerekçe belirtmeksizin yayınlamama veya yayından kaldırma hakkına sahiptir. Konhaber başta yukarıda sayılan hususlar olmaz üzere kanun hükümlerine aykırılık gerekçesi ile her türlü adli makam tarafından başlatılan soruşturma kapsamında kendisinden Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 332.maddesi doğrultusunda istenilen yorum yapan takipçilerine ait ip bilgilerini ve yapmış olduğu yorumları paylaşabileceğini beyan eder ”
Türkçe العربية English