Son Dakika Haberler

Bu haberi daha sonra okumak için kaydedebilir ve sağ üst köşedeki butona basarak haberi okuyabilirsiniz!

İlk kez Konya'da oy kullandılar

Bulgaristan'da yapılan erken seçim kapsamında Konya, Trakya, İstanbul, Sakarya, Kocaeli, Bursa, Eskişehir, Çanakkale, Yalova, İzmir, Aydın ve Manisa'da yaşayan çifte vatandaşlar oy kullandı.

Trakya'da kurulu 28 sandıkta oy vermeye gelen vatandaşlar Bulgaristan vatandaşlığına ait kimlik ya da pasaportlarını ibraz ederek oylarını verdi.

Kimi vatandaşlar pusula sistemini tercih ederken kimileri de elektronik ortamda oylarını kullandı.

07.00'de başlayan oy verme işlemi 20.00'de sona erecek.

Konya'da ilk kez sandık kuruldu
Daha önce Ankara’ya oy kullanmaya giden çifte vatandaşlar Konya’ya ilk kez kurulan sandıklarda oylarını kullandı.

Bulgaristan göçmenlerinin çoğunlukla yaşadığı Şükrüpaşa Mahallesi'ndeki 75. Yıl İlköğretim Okulu'nda oy kullanan Trakya Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Cevat Güneş, seçimin Bulgaristan'a ve Türkiye'ye hayırlı olmasını diledi.
 
Bulgaristan'da istikrarlı bir hükümet kurulmasını istediklerini belirten Güneş, "Vatandaşlarımız bu seçim maratonundan yoruldular. Bu sebeple de Bulgaristan'da hükümetin kurulmasını bekliyoruz." dedi.

Oy kullanma işleminin 20.00'ye kadar devam edeceğini belirten Güneş, "Dışarıda kalan olursa 20.00'den sonra da durumunu görevlilere belirtmeleri halinde vatandaşlarımız 21.00'e kadar oy kullanma haklarına sahipler." diye konuştu.

Oy kullanan Osman Çavuş da 4. seçimin yapıldığını ve Bulgaristan'da hükümetin kurulmasını istediklerini ifade etti. 3 ayda bir seçime çağırıldıklarını anlatan Çavuş, "Hükümet kurulsun 5 sene sürsün bu iş, ben oyumu kullandım, çok memnunum, bize faydası olacak bu seçimin." dedi.

Kırklareli'nde de Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Anadolu Lisesi'nde kurulan iki sandıkta oy verme işlemi gerçekleştirildi.

Kırklareli Balkan Türkleri Göçmenler Dayanışma Derneği Başkanı Erol Ateş, AA muhabirine, Bulgaristan'da hükümetin kurulamaması üzerine yeniden seçime gidildiğini söyledi.

Sık sık seçim yapılmasından dolayı seçmenin biraz yorulduğunu ifade eden Ateş, "İnşallah bu defa artık hükümet kurulur ve hükümetin içinde bizim desteklediğimiz parti de olur ki daha sağlıklı olacağını düşünüyoruz." diye konuştu.

Oy kullanan vatandaşlardan Mehmet Molla da "İnşallah bu kez Bulgaristan parlamentosu çoğunluk sağlar ve bir daha seçimler erken olmaz" dedi.

Tekirdağ'da da çifte vatandaşlar 50. Yıl Ortaokulu'nda oy kullanıyor.

İstanbul'da oy verme işlemi başladı
Bulgaristan'daki erken genel seçim kapsamında, İstanbul'da yaşayan Bulgaristan vatandaşları sandık başına gitti.

İstanbul'da ikamet eden Bulgaristan vatandaşları, saat 07.00 itibarıyla kent genelindeki 38 noktada kurulan sandıklarda oy kullanmaya başladı.

Oy vermek üzere Bayrampaşa'da Şehit Büyükelçi İsmail Erez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine gelen Meliha Atılgan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1989 yılında Bulgaristan'dan geldiklerini söyledi. Atılgan, "Oyumuzu kullandık. Yıllardır burada yaşıyoruz. İnşallah vatana millete hayırlı olsun." dedi.

Kartal'daki Öğretmen Salih Nafiz Tüzün İlkokulu ve Kağıthane Fındıklı İlkokulunda da oy kullanma işlemi gerçekleşti.

Sakarya ve Kocaeli'de oy verme işlemi başladı
Bulgaristan'da yapılan erken seçim kapsamında Sakarya ve Kocaeli'de yaşayan çifte vatandaşlar, oylarını kullanmaya başladı.

Sakarya'nın Serdivan ilçesindeki Hacı Emine Oba İlk ve Ortaokulu'na gelen vatandaşlar, kimlik kontrolünün ardından kurulan tek sandıkta oylarını kullanıyor.

Oyunu kullanan vatandaşlardan Yılmaz Şahin, seçimin hayırlı ve uğurlu olmasını temenni etti.

Sandığa gelerek görevlerini yaptıklarını dile getiren Kemal Öztürk ise seçimin hayırlı olmasını diledi.

Kocaeli'de de çifte vatandaşlar, Bulgaristan'daki erken genel seçim kapsamında Çayırova, Darıca, Derince, Gebze, Karamürsel, Körfez ve İzmit ilçelerinde kurulan 10 sandıkta oylarını kullanmaya başladı.

Derince ilçesindeki Yenikent Anadolu Lisesi'nde oy kullanımını takip eden Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği (BAL-TÜRK) Genel Başkanı Günay Uzun, gazetecilere, sürecin sorunsuz ilerlediğini söyledi.

Gün sonuna kadar Kocaeli'de 6 bine yakın seçmenin oy kullanmasını beklediklerini ifade eden Uzun, "Sabahın erken saatleri olmasına rağmen şu an Kocaeli genelinde 300'den fazla oy kullanıldı. Gün sonunda 6 bin civarında oy kullanılmasını bekliyoruz. Vatandaşlarımız mutlaka oylarını kullansınlar, oylarımıza ihtiyaçları olanlar var. Bulgaristan'da 2020'den beri 4. seçime gidiyoruz. Umarım bu seçimden sonra Bulgaristan istikrarlı hükümete kavuşur ve oradaki arkadaşlarımızın huzur ve refah seviyesi artar." dedi.

Bursa ve çevre illerde oy verme işlemi başladı
Bursa, Eskişehir, Çanakkale ve Yalova'da çifte vatandaş olup Bulgaristan seçimleri için oy verme hakkı bulunanlar, erken parlamento ve cumhurbaşkanlığı seçimleri için sandık başına gitti.

Bursa'da yaklaşık 72 bin kişi için 9 ilçe ile Bulgaristan Konsolosluğu'nda 40 sandık kuruldu.

Kentte yaşayan çifte vatandaşlar, kurulan sandıklarda Bulgaristan'dan gelenlerin de aralarında bulunduğu görevlilerin kontrolünde sabah saatlerinden itibaren oy kullanmaya başladı. 07.00'de başlayan oy kullanma işlemi, 20.00'ye kadar devam edecek.

Elektronik ortamda yapılan seçimlerde, seçmenler kimlik belgesiyle de oy verebiliyor.

Osmangazi ilçesindeki Ali Hadi Türkay İlkokulu'na oy kullanmaya gelen ve yürümekte zorluk çeken yaşlı bir seçmen, görevli kişiler tarafından sandalyeye oturtularak birinci kattaki oy kullanacağı sınıfa kadar taşındı.

Eskişehir
Eskişehir'de ise Çankaya Mahallesi'nde yer alan Gazi Yakup Satar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Şirintepe Mahallesi'ndeki Şehit Teğmen Subutay Alkan Ortaokulu ile Kardeşler Ortaokulu'nda yaklaşık bin 600 seçmen için sandıklar kuruldu.

Gazetecilere açıklamalarda bulunan Eskişehir Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Habibe Aydın, oy verme işleminin sabahın erken saatlerde başladığını belirtti.

Geçen yıl yapılan seçimlere bin 564 kişinin oy kullandığını ifade eden Aydın, şunları söyledi:

"En son Bulgaristan seçimini yine Eskişehir'de 14 Kasım 2021'de gerçekleştirdik. O tarihte bin 564 oy kullanılmıştı. Umuyoruz ve diliyoruz bu rakamın bugün üzerine geçelim. Çünkü kalbimiz gerçekten Bulgaristan'da yaşayan Türk soydaşlarımızla birlikte. Eskişehir'de üç sandıkta oy kullanma işlemi başladı. 07.00'de başlayan oy verme işlemi 20.00'de sona erecek. Odunpazarı'nda ve Tepebaşı bölgelerindeki üç okulda seçmenler dijital ortamda oy kullanacak. Vatandaşlarımız, elektronik oy kullanma sistemine oldukça alıştılar."

Çanakkale
Çanakkale merkez ve Gökçeada ilçesinde seçmenlerin oy kullanmaları için sandıklar kuruldu.

İl merkezinde Cumhuriyet İlkokulu'nda, Gökçeada'da ise Uğurlu İlkokulu'nda kurulan sandıklarda seçmenler sabah saatlerinden itibaren oy kullanma işlemlerini gerçekleştirdi.

Yalova
Yalova'da 2, Çiftlikköy ve Altınova ilçelerinde birer olmak üzere 4 sandıkta oy kullanacak yaklaşık bin 600 seçmen, sabah saatlerinde sandıkların bulunduğu okullara gelmeye başladı.

Yapılan kontrollerin ardından oylarını kullanan seçmenler, vatandaşlık görevlerini yerine getirdikleri için mutlu olduklarını ifade etti.

Sandık görevlisi olduğunu belirten Beyhan Çavuş, AA muhabirine, seçimlerin Yalova'da sakin geçtiğini ve yaklaşık bin 500 kişinin oy kullanmasını beklediklerini ifade etti.

Çavuş, "Bizim Bulgaristan'daki haklarımızı korumak ve vatandaşlık görevimizi yapmak için Yalova'daki vatandaşlarımız duyarlı. Seçim sandıklarına gelip oylarını kullanıyorlar." diye konuştu.

Mersiye Sezer ise sabah 07.00'da sandıkların açıldığını ve gelip oyunu kullandığını belirterek, "İki ülkeye de hayırlı uğurlu olsun. Vatanımıza, milletimize hayırlı olur inşallah. Çok güzel geçiyor ve katılım çok fazla." şeklinde konuştu.

Tüm çifte vatandaşlığı olanların duyarlı olmasını isteyen İsmail Ayaz da valilik ve belediyelerin seçim sürecinde verdiği desteklerden dolayı teşekkür etti.

İzmir, Aydın ve Manisa'da Bulgaristan vatandaşları sandık başına gitti
Bulgaristan'daki erken genel seçimi için İzmir, Manisa ve Aydın'da yaşayan Bulgaristan vatandaşları, sandık başına gitti.

İzmir'de ikamet eden Bulgaristan vatandaşları, saat 07.00 itibarıyla kent genelindeki 18 noktada kurulan sandıklarda oy kullanmaya başladı.

İzmir Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği Bornova Temsilcisi Nihat Yağbasan, yoğunluğun yaşandığı Bornova Seyit Şanlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde AA muhabirine, hükümetin kurulamaması nedeniyle yeniden sandık başına gittiklerini belirtti.

İzmir'de 33 bin 600 civarında çoğunluğu çifte vatandaş Bulgaristan göçmeni seçmenin bulunduğunu ifade eden Yağbasan, "Vatandaşlarımız akın akın geliyorlar. Geçen seçimde 12 sandık vardı İzmir'de, şu anda 18 sandık var. Bu kez sandık sayısının artması sayesinde rakamın daha da artmasını bekliyoruz." dedi.

"20 bin civarı katılım bekliyoruz"
Bulgaristan'daki seçimlere katılan Hak ve Özgürlükler Hareketi'nin Ege Bölgesi Temsilcisi İsmail Vatansever ise son 1 sene içinde 4. kez sandık başına gittiklerini belirterek, şöyle dedi:

"Türklerin yoğun olduğu partiyi temsil ediyorum. İzmir'de 18 sandığımız var. Bornova, Gaziemir, Buca, Menderes, Urla, Seferihisar ve Aliağa'da sandıklarımız var. Vatandaşlar demokratik haklarını kullanıyor. Katılım oranı gayet iyi, her şey normal. Bir sıkıntımız yok. Seçim süreci devam ediyor. İnşallah bizim toplum için hayırlısı olur. Altı ay önceki seçimde 14 bin 700 seçmenimiz oy kullandı. Bu seçimde 20 bin civarı katılım bekliyoruz. İnşallah iyi katılım olur, bizim vatandaşlarımız duyarlı olur, demokratik haklarını kullanır."

"İnşallah seçim tekrarlanmaz, bu oylarla iş biter"
Oğluyla oy kullanmaya gelen Selver Akat ise şöyle dedi:

"Demokratik hakkımı, vatandaşlık görevimi yerine getirmeye geldim. Oyumu kullandım, milletimize, devletimize hayırlı olur inşallah. Tek ümidim var inşallah seçim tekrarlanmaz bu oylarla bu iş biter. Bulgaristan'ın geleceği için faydalı olabilecek bir seçim olur ve işini layıkıyla yerine getirecek bir hükümet gelir. Bize de inşallah faydası olur diye ümitle gelip oyumuzu kullandık."

Öte yandan Manisa'da 3 ve Aydın'da 2 sandıkta vatandaşlar oylarını kullandı.

Erken genel seçim kapsamında sandığa gidiliyor
Bulgaristan'da hükümet kuramayan Bulgaristan Sosyalist Partisi'nin (BSP) 18 Temmuz'da aldığı görevi Cumhurbaşkanı Rumen Radev'e iade etmesiyle ülkede 2 Ekim'de erken genel seçim yapılması kararı alınmıştı.

Türkiye'deki göçmenler, Bulgaristan'da 1989'da komünist diktatör Todor Jivkov'un devrilmesiyle başlayan demokratikleşme sürecinde 15'inci kez genel seçimde oy kullanıyor.

4 Nisan, 11 Temmuz ve 14 Kasım 2021'de yapılan üç genel seçimin ardından seçmenler, hükümetin kurulamaması nedeniyle bu sefer erken genel seçim için sandık başına gitti.

Yasal Uyarı:

Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Mirajans Medya İletişim Reklam Haber ve Prodüksiyon A.Ş.’ye aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin bütünü veya bir kısmı özel izin alınmadan kullanılamaz.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver!

 • 1
 • 0
 • 4
 • 4
 • 0
 • 4
 • 1
 • 0
 • Begendim
 • Kalp
 • Begenmedim
 • Gülen Surat
 • Kalpli Göz
 • Kızgın
 • Şokta
 • Üzgün

Yorumlar

Önemli Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan konhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
X
Yorum Yazma Sözleşmesi
“Sayfamızın takipçileri suç teşkil edecek, yasal olarak takip gerektirecek,hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlaka aykırı, müstehcen, toplumca genel olarak kabul görmüş kurallara aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde hiçbir yorumu bu web sitesinin hiçbir sayfasında paylaşamazlar. Bu tür içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk yorumu gönderen takipçiye aittir. KONHABER yapılan yorumlar arasından uygun görmediklerini herhangi bir gerekçe belirtmeksizin yayınlamama veya yayından kaldırma hakkına sahiptir. Konhaber başta yukarıda sayılan hususlar olmaz üzere kanun hükümlerine aykırılık gerekçesi ile her türlü adli makam tarafından başlatılan soruşturma kapsamında kendisinden Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 332.maddesi doğrultusunda istenilen yorum yapan takipçilerine ait ip bilgilerini ve yapmış olduğu yorumları paylaşabileceğini beyan eder ”
Türkçe العربية English