Son Dakika Haberler

Bu haberi daha sonra okumak için kaydedebilir ve sağ üst köşedeki butona basarak haberi okuyabilirsiniz!

Eczacı ve eczanelere yönelik yeni düzenlemeler Resmi Gazete'de

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumunca hazırlanan, Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, bugünkü Resmi Gazete'de yayımlandı.

Eczacı ve eczanelere yönelik yeni düzenlemeler Resmi Gazete’de
Değişiklikle, eczane açmak isteyen eczacıların ilk başvuru ve yerleştirilmelerinde bazı değişiklikler yapıldı.

Buna göre,  kurum tarafından başvuruların bitiminden itibaren en geç 10 iş günü içinde yerleştirme puanları hesaplandıktan sonra eczacının yerleştirme puanı ve tercih sıralaması göz önüne alınarak yerleştirme işlemi yapılacak.

Başvuru yapan eczacılardan yerleştirme puanı en yüksek olanlar eczane açma hakkı kazanacak.

İlan edilen yerler için başvuru yapan eczacıların yerleştirme puanlarının eşit olması halinde kurum tarafından noter huzurunda çekilecek kura sonucuna göre yerleştirme yapılacak.

Yerleştirme listesi, il sağlık müdürlüğüne bildirilecek ve kurumun resmi internet sitesinde ilan edilecek.

Eczanelerde mevcut krokide değişiklik oluşturacak nitelikteki tadilatlar, il sağlık müdürlüğü onayıyla yapılabilecek.

Nöbetçi eczanelerle ilgili düzenlemeler
Nöbetçi eczanelerin çalışmalarına ilişkin de düzenlemeye gidilen yönetmelik uyarınca bölgelerindeki yerleşim yerlerinin özelliklerine göre, eczaneler için tatil olacak gün ve saatler, eczacı odası veya temsilcisi tarafından tespit edilecek.

Nöbetçi eczane ihtiyacı, kurum tarafından halkın ihtiyacını temin edecek surette belirlenecek. Eczacı odası veya temsilcisi, kurumca belirlenmiş miktarda nöbetçi kalacak eczaneleri belirleyerek, eczanelere ait nöbet listelerini hazırlayıp, hizmette aksaklık yaratmayacak şekilde ilçe ve il sağlık müdürlüğünün onayına sunacak.

Nöbet listeleri, il sağlık müdürlüğünün kabul ve onayı ile uygulamaya konulacak.Nöbet listelerinin, kurumca belirlenmiş ihtiyacı karşılayacak şekilde hazırlanmaması durumunda bu listeler yeniden düzenlenmek üzere müdürlükçe iade edilecek.

Yeniden düzenlenen listelerin de belirlenen ihtiyacı karşılayacak şekilde olmaması halinde nöbet listeleri, il veya ilçe sağlık müdürlüğünce düzenlenecek.

Nöbet listelerinin zamanında il ve ilçe sağlık müdürlüğünün onayına sunulamaması durumunda ise listeler, il veya ilçe sağlık müdürlüğünce hazırlanacak.

Eczacının hastalık ve sair mazeretlerine istinaden nöbet hizmetinden muaf tutulma talebi, bölge eczacı odası tarafından değerlendirilerek, il sağlık müdürlüğünün kabul ve onayıyla uygulamaya konulacak.

Eczanenin, nöbet ve tatil zamanları için düzenlenmiş listeler doğrultusunda hizmet vermesi mecburi olacak.

Miadı geçen ilaçların imhası
Yönetmelik kapsamında kullanım süresi geçen ilaçlarla ilgili de düzenleme yapıldı. Buna göre, miadı geçen veyahut kullanılamaz hale gelmiş ilaçlar, eczane sahip veya mesul müdürü tarafından listelenecek ve bu ilaçların imhası için il sağlık müdürlüğüne başvurulacak.
 
İl sağlık müdürlüğü yetkilisi ve eczacı odası temsilcisi ile tutanak düzenlenerek, ilaçların imhası ilgili mevzuat doğrultusunda yapılacak veya yaptırılacak ve bu durum vergi dairesine bildirilecek. Düzenlenen tutanak, istendiğinde ibraz edilmek üzere eczanede muhafaza edilecek.

Yönetmelikte yapılan düzenlemeyle birden fazla eczane bulunan yerlerde eczacının hastalık ve sair mazeretlere istinaden talebi ile meslek hayatı boyunca toplam süresi iki yılı geçmemek kaydıyla eczane kapalı tutulabilecek.

Yasal Uyarı:

Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Mirajans Medya İletişim Reklam Haber ve Prodüksiyon A.Ş.’ye aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin bütünü veya bir kısmı özel izin alınmadan kullanılamaz.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver!

 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • Begendim
 • Kalp
 • Begenmedim
 • Gülen Surat
 • Kalpli Göz
 • Kızgın
 • Şokta
 • Üzgün

Yorumlar

Önemli Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan konhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
X
Yorum Yazma Sözleşmesi
“Sayfamızın takipçileri suç teşkil edecek, yasal olarak takip gerektirecek,hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlaka aykırı, müstehcen, toplumca genel olarak kabul görmüş kurallara aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde hiçbir yorumu bu web sitesinin hiçbir sayfasında paylaşamazlar. Bu tür içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk yorumu gönderen takipçiye aittir. KONHABER yapılan yorumlar arasından uygun görmediklerini herhangi bir gerekçe belirtmeksizin yayınlamama veya yayından kaldırma hakkına sahiptir. Konhaber başta yukarıda sayılan hususlar olmaz üzere kanun hükümlerine aykırılık gerekçesi ile her türlü adli makam tarafından başlatılan soruşturma kapsamında kendisinden Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 332.maddesi doğrultusunda istenilen yorum yapan takipçilerine ait ip bilgilerini ve yapmış olduğu yorumları paylaşabileceğini beyan eder ”
Türkçe العربية English