DOLAR
19.093
19.143
EURO
20.565
20.658
GRAM ALTIN
1157.2457
1168.6539
ÇEYREK ALTIN
1888.357
1950.000
YARIM ALTIN
3781.7149
3900.0000

Son Dakika Haberler

Bu haberi daha sonra okumak için kaydedebilir ve sağ üst köşedeki butona basarak haberi okuyabilirsiniz!

Başkan Altay: Dünya Mevlâna’nın evrensel diline yeniden kulak vermelidir

Hazreti Mevlana’nın 749. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Etkinlikleri, Şems-i Tebrizi Türbesi ziyareti, “Dostluk Vakti” yürüyüşü, “Gülbang Duası” ve sema programı ile başladı. Açılış programında konuşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, “Hazreti Mevlana’nın yüzyıllar ötesinden gelen öğretileri çağımız dünyasının belki de tüm sıkıntılarına çare olacaktır. Daha fazla sevgiye, kardeşliğe ve dostluğa muhtaç olan dünyamız, Hazreti Mevlâna’nın evrensel diline yeniden kulak verme

Başkan Altay: Dünya Mevlâna’nın evrensel diline yeniden kulak vermelidir
Bu yıl “Dostluk Vakti” temasıyla düzenlenen Hz. Mevlana’nın Vuslat Yıldönümü Anma Törenleri başladı. Etkinlikler kapsamında ilk olarak Şems-i Tebrizi Türbesi ziyaret edildi.
Buradaki programa; Konya Valisi Vahdettin Özkan, Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürü Ömer Faruk Belviranlı, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, AK Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı, İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar, ilçe belediye başkanları, Hz. Mevlana’nın 22. kuşaktan torunu Esin Çelebi Bayru ve davetliler katıldı.
Etkinlikte, Kur\'an-ı Kerim tilavetinin ardından dua edildi. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz’un katılımıyla Konya Valiliği’nden başlayıp Mevlana Meydanı\'na kadar gerçekleştirilen “Dostluk Vakti” yürüyüşünün ardından Nevbe merasimi yapıldı, Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu sanatçıları kısa bir konser verdi.
Devamında Hz. Mevlana’nın sandukası başında Mevlevi geleneği olan “Gülbang Duası” okundu. Etkinlikler kapsamında Mevlana Kültür Merkezi ile Tantavi Kültür ve Sanat Merkezi’nde çeşitli sergilerin de açılışı yapıldı. Törenlerin akşam bölümünde ise ilk sema programı gerçekleştirildi. Açılış konuşmasını yapan Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürü Ömer Faruk Belviranlı, Hazreti Mevlana Celaleddin-i Rumi başta olmak üzere bu toprakların yetiştirdiği tüm değerlerin kültürün en sağlam halkalarını tesis ettiğini ifade etti.

“MEDENİYETİMİZ ONUN DEĞERLERİYLE YÜKSELDİ”

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Hazreti Mevlana’nın 749 sene evvel dünya sürgününden ebedi aleme göç ettiğinde, tüm insanlığı nesiller boyu derinden etkileyecek izler bıraktığını hatırlatarak, “Onun dostluk ve hikmet kumaşı; irfan, tevazu ve kerem sahibi kişiliği, yüz yıllardır medeniyetimize ve gönül ehli insanlara yol gösterdi. Medeniyetimiz, onun değerleriyle yükseldi. Kadim şehrimiz, onun huzuru ile huzurla doldu.
Onun için ölüm bir ayrılık değil, aksine ebedi saadete ulaşmanın bir kapısıydı. Mevlana Hazretleri o kapıdan geçtiğinde, artık en büyük aşkına, yerlerin ve göklerin yaratıcısı Hak Teâlâ’ya kavuşmuştu. Bu yüzdendir ki onun ölümü, hepimizin yüreğine \'Şeb-i Arus\' olarak kazındı. Konya’nın gerçek anlamda İslam düşüncesinin ana merkezi haline gelmesinde hiç şüphesiz ki Hazreti Mevlâna’nın ortaya koyduğu İslam düşüncesi etrafında gelişen; fıkıh, itikat ve tasavvuf anlayışının katkısı çok büyüktür. O, asırlardır olduğu gibi bugün de tüm insanlığı kucaklayan barış, hoşgörü ve kardeşlik mesajının sahibidir.” ifadelerini kullandı.

“MEVLANA’NIN ÖĞRETİLERİ BELKİ DE TÜM SIKINTILARINA ÇARE OLACAKTIR”

Başkan Altay, Hazreti Mevlana’nın 13. yüzyılın en sıkıntılı dönemlerinde dahi coşkun ve sağlam inancının Konya halkını her türlü zorluğa karşı bir arada tuttuğunu ifade ederek, “Tüm insanlığa rehberlik eden öğretileri de asırların oluşturduğu engellerin içinden sıyrılıp, daha güçlü bir biçimde bugün bütün medeniyetler tarafından işitilmektedir. Farklılıkları zenginlik olarak gören medeniyetimiz; renkleri, dilleri, inançları, kültürleri farklı insanların, asırlar boyunca kardeşçe yaşayabileceğini tüm insanlığa ispat etmiştir.
Hazreti Mevlana’nın yüzyıllar ötesinden gelen öğretileri, çağımız dünyasının belki de tüm sıkıntılarına çare olacaktır. Bu sebeptendir ki dünden daha fazla sevgiye, kardeşliğe ve dostluğa muhtaç olan dünyamız, Hazreti Mevlâna’nın evrensel diline yeniden kulak vermek zorundadır. Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî’nin, 749. vuslat yıl dönümünde ülkemizi ve şehrimizi teşriflerinizden dolayı tüm misafirlerimize teşekkür ediyorum. O’nun insanlığa kazandırdığı ve çağımıza kadar ulaşan değerlerini hayatımızda yaşamak
temennisiyle saygı ve sevgilerimi sunuyorum.” dedi.

“ONUN İRFAN YOLU YOLDA KALMIŞLARA HER ASIRDA REHBERLİK ETMİŞTİR”

Konya Valisi Vahdettin Özkan ise, Hz. Mevlânâ’nın bütün zamanları ve insanları kapsayan evrensel bir miras bıraktığını belirterek, “O, bütün insanlığı kucaklamış ve tüm insanlık tarafından kucaklanmıştır.

Hiç kuşkusuz bugünün dijital çağ insanına da Hazreti Pir’in söyleyecekleri vardır. Onun yüzyıllar öncesinden gelen sesine kulak vermek, bir bilgelik ideali ve estetiğiyle dile getirdiği düşüncelerini anlayıp çözümlemek, irfanla dünyayı daha yaşanılabilir kılmak ve bunları yeni nesillere aktarmak için bizlere önemli görevler düşmektedir. Tarihimizin en önemli irfan kaynaklarından biri olan Hz. Mevlâna’nın günümüze ve geleceğe ışık tutan düşünceleri, insana ve yaşama ilişkin derinlikli söylemleri herkes için ufuk açıcıdır.
Hz. Mevlânâ’nın asırlar önce tüm insanlık için çizdiği istikamet, modern toplumların bireye kazandırmayı hedeflediği değerleri de içermektedir. İnsanlık mirası olan bu hakikatler dün olduğu gibi, bugünkü insanın mayasında var olmaya devam etmektedir. Onun irfan yolu, yolda kalmışlara ve yol arayanlara her asırda rehberlik etmiştir. İnsanlara dostluk, sabır ve tahammül aşılamıştır. 749. Vuslat Yıldönümünde Hz. Mevlâna’yı rahmetle anıyorum.
Anma Törenlerini teşrif eden siz değerli konuklarımızı muhabbetle selamlıyorum.” diye konuştu. Konuşmaların ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu Genel Sanat Yönetmeni Mehmet İhsan Özer, topluluk üyeleriyle Türk Tasavvuf Müziği konseri gerçekleştirirken, topluluğa sesiyle Devlet Sanatçısı Ahmet Özhan eşlik etti. Kültür ve Turizm Bakanlığı Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu tarafından ise “Mevlevi Ayini Şerifi” icra edildi.

Yasal Uyarı:

Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Mirajans Medya İletişim Reklam Haber ve Prodüksiyon A.Ş.’ye aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin bütünü veya bir kısmı özel izin alınmadan kullanılamaz.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver!

 • 0
 • 0
 • 10
 • 0
 • 0
 • 7
 • 0
 • 0
 • Begendim
 • Kalp
 • Begenmedim
 • Gülen Surat
 • Kalpli Göz
 • Kızgın
 • Şokta
 • Üzgün

Yorumlar

Önemli Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan konhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
 • Hak
  59 gün önce

  Şüphesiz ki Allah katında din İslam’dır. Âl-i İmrân Suresi 19. Ayet

  • Cevapla
  • Begen (1)
  • Begenme (0)
 • RM
  Ray malifalitiko
  59 gün önce

  Niye, kuranın evrensel mesajı yetmiyor mu? "Şeytan allah ile aldatmasın" ayetini bile anlamak istemiyorken mevlanayımı anlayacağız! Son yüzyıllarda dünyada ses getirmiş, öneriler sunmuş bir islam düşünürümüz bile yok. Bin yıl önceki ile avunuyoruz. Onuda birleşmis milletlere borçluyuz?

  • Cevapla
  • Begen (1)
  • Begenme (0)
 • S
  ŞUAYB
  60 gün önce

  Mevlana'nın "Gel ne olursan ol yine gel,ister kafir,ister mecusi"sözünü iyi anlamak gerekiyor.bazıları Mevlananın bu sözüyle kafiri,Allahsızı bile bağrına bastığını ve onu o haliyle kalsa bile kabul ettiğini zannediyor.Halbuki Mevlana bu sözüyle "Sen hele gel ben seni yola sokarım,adam ederim,ümitsizliğe düşme"demek istemiştir Allahüalem.ama birileri türlü rezilliklerin içinde bile bu Allah ereninin insanları hoş gördüğünü zannediyor.böyle bir saflık böyle bir mantıksızlık olabilir mi?Allah kafirleri,islam düşmanlarını hoş görüyor mu?Peygamber hoş görmüş mü?Yok öyle yağma.Sözü iyi anlamak lazım.

  • Cevapla
  • Begen (4)
  • Begenme (0)
 • RM
  Ray malifalitiko
  59 gün önce

  Arayış içinde olan, hakikati arayan gelir. Sözü iyi anlamak lazım.

  • Begen (0)
  • Begenme (0)
 • doğrucu davvut
  60 gün önce

  Esin Çelebi Bayru ve Ahmet Özhan iticiliği ne yazık ki anma törenlerini benimsememe engel oluyor...Cumartesi belediyenin organizasyonu tercih ediyoruz.

  • Cevapla
  • Begen (4)
  • Begenme (1)
 • DA
  Davvut a destek
  59 gün önce

  Esin Bayru ışık lisesi mezunuymuş. Hani şu sabetaycı lisesi var ya. Ha o işte

  • Begen (0)
  • Begenme (0)
X
Yorum Yazma Sözleşmesi
“Sayfamızın takipçileri suç teşkil edecek, yasal olarak takip gerektirecek,hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlaka aykırı, müstehcen, toplumca genel olarak kabul görmüş kurallara aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde hiçbir yorumu bu web sitesinin hiçbir sayfasında paylaşamazlar. Bu tür içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk yorumu gönderen takipçiye aittir. KONHABER yapılan yorumlar arasından uygun görmediklerini herhangi bir gerekçe belirtmeksizin yayınlamama veya yayından kaldırma hakkına sahiptir. Konhaber başta yukarıda sayılan hususlar olmaz üzere kanun hükümlerine aykırılık gerekçesi ile her türlü adli makam tarafından başlatılan soruşturma kapsamında kendisinden Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 332.maddesi doğrultusunda istenilen yorum yapan takipçilerine ait ip bilgilerini ve yapmış olduğu yorumları paylaşabileceğini beyan eder ”
Türkçe العربية English