Son Dakika Haberler

Bu haberi daha sonra okumak için kaydedebilir ve sağ üst köşedeki butona basarak haberi okuyabilirsiniz!

Bakan Kirişci: Muhalefetin "aferini" yurt dışından değil, bu ülkenin insanından beklemeli

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, "Türkiye Yüzyılı Zirvesi ve Para Sohbetleri" isimli programda yaptığı konuşmada, AK Parti hükümetleri döneminde, 2002'den bu yana tarım alanında yapılan reformlar, hayata geçirilen yenilikler ve mevzuatlara değindi.

Bakan Kirişci: Muhalefetin “aferini“ yurt dışından değil, bu ülkenin insanından beklemeli
Kirişçi, altılı masanın Ortak Politikalar Mutabakat Metni'nde tarım konusunda yer alan maddelerin bazılarında intihal olduğunu belirterek, "Mesela diyor ki, 'efendim biz gelirsek şu destekleri vereceğiz'. 'Günaydın' derler adama. Ya o destekler var. Biraz önce bahsettiğim kent tarımını ve dikey tarımı Allahualem alem görmemiştir ve haberi bile yoktur. Ama o kes-yapıştır var ya... Yine bir düzensizlik, mükerrerlik, anlamsızlık, yersizlik bu 219 kalemin tamamında var." dedi.

O günden bu yana tarım alanında çok sayıda kanun çıkartıldığını belirten Kirişci, Türkiye'nin tarım sigortacılığı alanında 16-17 yıllık bir müktesebat oluştuğunu, bunu her geçen yıl genişleterek sürdürdüklerini kaydetti.

Kirişci, "Son olarak gelir koruma poliçesini ekledik. Bu poliçeyi de tarım sigortası uygulaması olarak mevzuatımıza kazandırdık. Şimdilik Konya'da başladı. Önce Konya'nın 3 ilçesinde uygulandı. Daha sonra Konya'nın geneline yayıldı. İnşallah bu üretim sezonunda da artık tüm Türkiye'de uygulayacağız. Buradan hareketle şunu söylemek istiyorum; Türkiye'de tarıma dair, gıdaya dair mevzuat açısından şu anda bizim bir eksiğimiz, noksanımız yok." diye konuştu.

Tarımsal desteklemeler noktasında 2002'den bugüne kadar yaşanan artışlar ve desteklerin çeşitlendirilmesine değinen Kirişci, 2002'de 1,8 milyar TL olan destek miktarının 2022 sonu itibarıyla 40,4 milyar TL'ye yükseldiğini, bu desteklemeler sayesinde bitkisel üretimin geçen yıl, henüz resmi rakam olmasa da, tüm zamanların rekorunu kırarak 128,6 milyon tona ulaştığını bildirdi.

Kirişci, hayvan sayısında yaşanan artışa işaret ederek, burada verimliliği de artırdıklarını kaydetti. Kirişci, Türk somonu üretim miktarının 62 bin tondan 525 bin tona çıktığını, 1,7 milyar dolarlık su ürünleri ihracatı gerçekleştirdiklerini aktardı.

"Tarımda planlı üretime geçilmesi şart"
Vahit Kirişci, tarımda planlama konusuna verdikleri öneme işaret ederek, sözlerini şöyle sürdürdü: "Üretimde planlama mutlaka olmalı. Bu çerçevede de Cumhuriyetimizin yüzyılını geride bırakırken Türkiye Yüzyılı'na kapı araladığınız böyle bir yılda inşallah şu anda Meclisimizde olan bir mevzuat çalışmamız var. Gazi meclisimizin bu çalışmaya vereceği destekle tarımda bir planlı döneme geçmiş olacağız. Tarla, ahır, ağıl, kümes sahibinin kendi isteğine göre değil, bizim onların ne üretmesini istediğimizden hareketle bir planlı üretimin gereği olarak üretim yapmalarını sağlayacağız. Bunun da çok önemli olduğunu artık konuyu bilen bilmeyen herkes farkındadır."

Planlama için ürünleri tasnif etmeleri gerektiğini belirten Kirişci, "Bizim için ürünler iki gruba ayrılır; stratejik olanlar, stratejik olmadığı halde üretilmesinde yarar görülenler. Dolayısıyla biz mutlak surette kendi üretimimizi buna göre planlamalıyız. İhtiyaçlarımız belli. Bunların stratejik olanları ve ne kadar olması gerektiği de belli." dedi.

Arz güvenliği sağlamanın önemine işaret eden Kirşci, göreve geldikten sonra Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde Arz Güvenliği Daire Başkanlığı'nı kurduklarını, arzın güvenliğini araştıran ve takip eden daire başkanlığının şu anda yurt dışında bulunan müşavirler ile sürekli temas halinde olduğunu, bütün dünyayı takip ederek üretilmesi gereken ürünlerle ve alınması gereken aksiyonlarla ilgili bilgi ve rapor sunduklarını anlattı.

Yeminli gıda müşavirleri geliyor
Tarım ve Orman Bakanı Kirişci, dijitalleşme alanında hayata geçirdikleri çalışmalara değinirken, Tarım Cebimde uygulamasıyla çiftçilerin bürokrasiden ve zaman kaybından kurtulmasını sağladıklarını kaydetti.

Kirişci, "Bürokrasi neredeyse sıfır noktasında. 2 günde, bir haftada, 10 günde yapılan iş ve işlem şimdi iki dakikada tarlada, bağda, bahçede, ahırda, ağılda, kümeste artık yapılabilir hale geldi." dedi.

Tarım ve Orman Bakanlığının; esas işi yapan değil, strateji geliştiren, denetimin denetimini yapan bir konuma gelmesini istediklerini ifade eden Kirişci, şu değerlendirmelerde bulundu:
"Bu çerçevede de bazı yetkilerinin tıpkı mali müşavirlikte olduğu gibi yeminli gıda müşavirleri, yeminli ziraat mühendisleri, yeminli su ürünleri mühendisleri veya veteriner hekimleri olarak da bunların yine karşılık bulmasını istiyoruz. TEKNOFEST kuşağının diğer alanlarda sağladığı katkıyı gördüğümüz için gençlerin enerjisinden tarım ve orman camiası olarak istifade etmeyi istiyoruz. Bundan dolayı Tarım ve Orman Gençlik Konseyimizi kurduk. Çok şükür, bu konseyimiz çok ciddi çalışmaları şimdiden başlatmış bulunuyor."

"Orman alanlarımızı yüzde 11 artırdık"
Vahit Kirişci, kent tarımını yaygınlaştıracaklarını belirterek, İstanbul'un, 76 ilden meyve ve sebze tedariki sağladığını, 270 bin kamyonla bu ürünlerin taşındığını, 140 milyon kilometre yol katedildiğini bildirdi.

Bu taşımaların yol açtığı karbon salımı, yakıt ve vakit israfı, ürün kaybına değinen Kirişci, bunun mutlaka kent tarımıyla üstesinden gelinmesi gerektiğini vurguladı.

Aile işletmeciliğine verdikleri önem, kırsala dönüşe sundukları teşviklere işaret eden Kirişci,  modern kırsal yaşam alanlarını oluşturmak için Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanlığı ile çalışmalarını sürdürdüklerini kaydetti.

Son 20 yılda 6,5 milyar fidanı toprakla buluşturduklarını bildiren Kirişci, orman alanlarını yüzde 11 artırarak Avrupa'da birinci, dünyada dördüncü ülke konumuna ulaştıklarını söyledi.

Orman yangınları ile mücadelede yaptıkları çalışmalara değinen Kirişci, "Artık uçakları, helikopterleri kiralayan değil, satın alarak bu envanterini zenginleştirip ve bu konuda da bir acziyet içerisinde olmamaya gösteriyoruz." dedi.Kirişci, orman yangınları ile mücadelede yapay zekayı, akıllı kuleleri, 8 tane İHA'yı kullandıklarını bildirdi.

"219 kalem yazmışlar, bazılarında intihal var"
Tarım ve Orman Bakanı Kirişci, altılı masanın kısa süre önce açıkladığı Ortak Politikalar Mutabakat Metni'ne ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu: "Malum, Sayın Cumhurbaşkanımız onlara '6+1' diyor. Gerçekten üzüldüğüm yegane şey şu. Ya hiç mi dikkat etmezsiniz, hiç mi okumazsınız, hiç mi bakmazsınız? Ki bunların içerisinde partimizde de zamanında yer almış bazı şahsiyetler var. Onların başkanlık ettikleri siyasi partiler var. Ya siz hiç değilse kendi görev döneminizde, bu hükümetler döneminde neler yapıldı? insan bunlara bir bakar ve bu baktıklarını bir yere not eder. Daha sonra da bu metin oluşturulurken birileri yazmış olsa bile siz burada bir editörlük yapar, doğru olan metnin çıkmasını sağlarsınız. Beklenilen budur değil mi? İşte, biraz önce dile getirildi. 'Bizim bu hava araçlarını alma ile ilgili bir zafiyetimiz mi var?' denildi. Hayır. Şu anda bu hava araçları kendi envanterimizde. Bir kısmı şu anda envanterimize girdi, bir kısmı bu yıl içerisinde gelecek, bir kısmı da önümüzdeki yıllarda gelmeye devam edecek. Gökbey gibi bize ait olan milli hava araçlarımızı zaten buradan tedarik edeceğiz, temin edeceğiz. Ama şu söylenilir mi; 'Cumhurbaşkanının kullandığı uçakları satacağız, yangın söndürmede kullanılacak uçakların satın alınması için kullanacağız.' İşte, işaret ettiğim cehalet, eksiklik bu."

Kirişci, altılı masanın tarım alanındaki vaatlerine işaret ederek, "'Biz ürünlerin fiyatlarını önceden açıklayacağız' diyor. Allah aşkına 8 ay sonra pazar bulacak bir ürünün fiyatını kim, nerede, nasıl açıklayacak? Uygulanabilir bir tarafı var mı bunun? Yok. Ama dostlar alışverişte görsün, laf olsun. 219 kalem yazmışlar alt alta. Bazılarında buradan ilan ediyorum. İntihal var. Yeni nesil belki intihalin ne olduğunu bilmez, intihal hırsızlıktır. Yani bize ait olan bir şeyin çalınmasıdır, referans verilmeden kullanılmasıdır. Bizim halihazırda yaptığımızın ifade edilmemesidir. Ama maalesef şu anda bunlar var. Mesela diyor ki, 'efendim biz gelirsek şu destekleri vereceğiz'. 'Günaydın' derler adama. Ya o destekler var. Biraz önce bahsettiğim kent tarımını ve dikey tarımı Allahualem alem görmemiştir ve haberi bile yoktur. Ama o kes-yapıştır var ya... Yine bir düzensizlik, mükerrerlik, anlamsızlık, yersizlik bu 219 kalemin tamamında var." şeklinde konuştu.
Kirişci, muhalefetin "aferini" yurt dışından değil, bu ülkenin insanından beklemesi gerektiğini söyledi.

Kaynak:

Google News Takip Et
Gelişmelerden zamanında haberdar olmak istiyor musunuz? ’te KONHABER'e abone olun.
Google News Takip Et
Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için WhatsApp haber kanalımıza katılın.

Yasal Uyarı:

Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Mirajans Medya İletişim Reklam Haber ve Prodüksiyon A.Ş.’ye aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin bütünü veya bir kısmı özel izin alınmadan kullanılamaz.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver!

 • 0
 • 0
 • 4
 • 2
 • 0
 • 3
 • 1
 • 0
 • Begendim
 • Kalp
 • Begenmedim
 • Gülen Surat
 • Kalpli Göz
 • Kızgın
 • Şokta
 • Üzgün

Yorumlar (0)

Önemli Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan konhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
X
Yorum Yazma Sözleşmesi
“Sayfamızın takipçileri suç teşkil edecek, yasal olarak takip gerektirecek,hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlaka aykırı, müstehcen, toplumca genel olarak kabul görmüş kurallara aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde hiçbir yorumu bu web sitesinin hiçbir sayfasında paylaşamazlar. Bu tür içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk yorumu gönderen takipçiye aittir. KONHABER yapılan yorumlar arasından uygun görmediklerini herhangi bir gerekçe belirtmeksizin yayınlamama veya yayından kaldırma hakkına sahiptir. Konhaber başta yukarıda sayılan hususlar olmaz üzere kanun hükümlerine aykırılık gerekçesi ile her türlü adli makam tarafından başlatılan soruşturma kapsamında kendisinden Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 332.maddesi doğrultusunda istenilen yorum yapan takipçilerine ait ip bilgilerini ve yapmış olduğu yorumları paylaşabileceğini beyan eder ”
Türkçe العربية English